موضوعات داغ

ماشین ب ام و X3 3.0si

(4.2/5) 10,162 رای

به نظر میرسد قبل از آنکه تب شاسی بلند سواری کل دنیا را فرا گیرد، ب ام و آینده را پیش بینی کرده بود، چون درست در زمانی که همه نام ب ام و را با سدان های اسپرت، کوپه ها و موتور سیکلت هایش میشناختند، ناگهان کمپانی باواریایی تصمیم گرفت به دنیای ناشناخته شاسی بلندها ورود کند؛ حاصل این تفکر به تولید اولین نسل از X5 ختم شد که هرچند شروع ایده آلی برای اسم پر آوازه ب ام و به حساب نمی آمد اما باعث شد که پای بایرنی ها به ساخت خودروهای بلندقامت باز شود تا کمی بعد که کراس‌اوورسواری به نوعی تبدیل به مُد روز شد، ب ام و برای بهره بردن از این بازار پر رونق آماده باشد؛ در این مقاله "خودروبانک" قصد داریم نگاهی نزدیک تر به یکی دیگر از کراس اوورهای قدیمی این کمپانی داشته باشیم.

210 km/h
حداکثر سرعت
9.5 liter/100km
مصرف سوخت
2996 cc
حجم موتور

مشخصات ب ام و X3 3.0si

کلاس بدنه
کراس اوور
انتقال نیرو
دو دیفرانسیل
نوع جعبه دنده
6 دنده خودکار (یا دستی)
حداکثر توان
272 اسب بخار
تنفس موتور
تنفس طبیعی
تعداد سیلندر
6 سیلندر

فیلم بررسی ب ام و X3 3.0si

مزایا و معایب ب ام و X3 3.0si

مزایا

موتور پرقدرت، امکانات خوب، برند باکیفیت،

معایب

هزینه بالای نگهداری، بازار دست دوم ضعیف

بررسی ب ام و X3 3.0si

خودرویی که به بی نقصی شاسی بلندهای امروزی ب ام و نیست اما از بسیاری جهات خودروئی قابل احترام محسوب میشود، بخصوص که این روزها میشود با پول خرید یک کراس اوور صفر کیلومتر چینی، این محصول قدرتمند با کد X3 را خریداری کرد که هرچند حسابی پا به سن گذاشته و با توجه به هزینه های نگهداری سرسام آور، بسیاری از مشتریان را از خود فراری میدهد، اما در هر صورت با این همه اعتبار و ویژگی های فنی عالی، پیشنهادی وسوسه انگیز تلقی میشود.

داخل ب ام و X3 3.0si

در خصوص طراحی داخلی هم میتوان نکات را به دو دسته مثبت و منفی تقسیم کرد. از طرفی طراحی ساده و نه چندان شور انگیز برخی قسمت ها مثل کنسول میانی، دریچه های تهویه و نشانگرهای پشت آمپر، آن حس هیجانی که از یک کراس اوور اسپرت انتظار میرود را برآورده نکرده اند اما در طرف مقابل کیفیت مناسب متریال استفاده شده در تلفیق با ارگونومی کم نقص کابین و طراحی هوشمندانه نمایشگر عریض بالای داشبورد و فرمان خوش دست ب ام و، نکات منفی مورد اشاره را کمرنگ نموده اند. بخصوص که اصالت طراحی داخلی ب ام و برای بسیاری از مشتریان مهمتر از طراحی بزک شده و رنگ و لعاب فانتزی خودروهای امروزی است و از این حیث، برخی از بیمر سواران حتی تکراری بودن کابین X3 را خوشایند میدانند.

داخل بی ام و X3 مدل 2008

در خصوص فضاسازی هم باید گفت روی تمامی صندلی های X3 جای سر عالی است اما همسفر پنجم که روی قسمت وسطی صنلی عقب مینشیند باید محل برآمده حاصل از عبور میل گاردان را زیر پای خود تحمل کند. در مورد صندوق عقب هم اوضاع بر وفق مراد است و X3 برای مسافرت های خانوادگی فضای کافی در اختیارتان قرار خواهد داد، همچنین در صورت خواباندن صندلی های پشتی میتوان به محفظه ای کارآمد جهت حمل بار دست یافت و به نوعی ماشین را به یک وانت کابین دار تبدیل نمود.

طراحی ب ام و X3 3.0si

فکر میکنم بعد از تولید مدل محبوب X6 بود که ب ام و تازه متوجه شد باید شاسی بلندهایش را چطور طراحی کند و پس از آن کراس اوورهای کوچک و بزرگ ب ام و توانستند با ظاهری در شان نام این برند در انظار ظاهر شوند. اما X3 امروز ما مربوط به دورانی است که در آن ب ام و تصور میکرد یک SUV نباید خیلی هم ظاهر جوان پسندانه ای داشته باشد و در نتیجه میهمان امروز ما با ساختاری جعبه ای شکل و نه چندان ظریف قدم به عرصه وجود نهاد و از آنجایی که تخصص اصلی باواریایی ها در ساخت ماشین های اسپرت بود، این ظاهر متفاوت چندان ایده آل از کار در نیامد. در واقع نسل اول X3 در قیاس با سدان ها و کوپه های باواریایی هم دوره خودش مقدرای زمخت و در برخی زوایا ساده به چشم می آید و قادر نیست مثل امثال E46 به عنوان یک اثر ماندگار در تاریخ ایالت بایرن بدرخشد. اما با تمامی این انتقادها بازهم باید از تناسب اندام و هارمونی بی نقص خطوط در X3 به عنوان مواردی مثبت یاد کنیم، چراکه این نکات باعث شده اند ظاهر این محصول هنوز هم بعد از گذشت این همه سال، چندان دموده به نظر نرسد. همچنین دقت به یک سری ریزه کاری ها و استفاده از خطوط مستحکم بدنه باعث شده، X3 حس قدرت و جسارت را همزمان به بیننده القا نماید.

بی ام و X3 مدل 2009

به زبان خلاصه، میهمان امروز ما زیباترین محصول دوران خود و یا حتی بهترین طراحی در میان خاندان ب ام و محسوب نمیشود اما به دلیل طراحی پخته و خوش ترکیب بخصوص در قسمت جلویی، همچنان علاقه مندان بسیاری دارد.

مشخصات ب ام و X3 3.0si

به نظر من جذاب ترین قسمت X3 در همین بخش، یعنی زیر کاپوت نهان شده؛ جایی که در آن یک پیشرانه 6 سیلندر 3 لیتری تنفس طبیعی با قابلیت تولید 272 اسب بخار قدرت و 315 نیوتن متر گشتاور قرار گرفته تا این غول حدود 1.8 تنی را در عرض تنها 7.2 ثانیه به سرعت یکصد کیلومتر بر ساعت برساند. مهمتر از همه اینکه این پیشرانه نسبتاً قدیمی، در قیاس با ب ام و های مدرن امروزی حساسیت نسبتاً کمتری به بنزین بی کیفیت وطنی از خود نشان میدهد. جالب است که قدیمی بودن تکنولوژی گاهی برای ایران ما یک مزیت محسوب میشود! هرچند در خصوص مصرف سوخت بخصوص در سیکل شهری داستان شکل متفاوتی به خود میگیرد و X3 با مصرف داخل شهر حدود 13 الی 14 لیتر در هر صد کیلومتر (که در ترافیک تهران بالاتر هم میرود) در قیاس با کراس اوورهای توربو امروزی شکمو به نظر میرسد. البته در سیکل برون شهری وضعیت به شکل عجیبی بهبود می‌یابد و مصرف سوخت گاه حتی تا نزدیک به نصف این عدد کاهش خواهد یافت. جعبه دنده هم از نوع 6 سرعته اتوماتیک با امکان تعویض دستی است و نیروی حاصل از موتور را به هر چهار چرخ منتقل میکند. در جدول زیر با خلاصه مشخصات فنی این ماشین بیشتر آشنا خواهید شد.

موتور بی ام و X3 مدل 2008

بد نیست اشاره کنیم که X3 با پیشرانه های دیگری هم روی خط تولید رفته و به عنوان مثال نمونه 2.5 لیتری آن نیز در کشورمان حضور دارد که به ترتیب 54 اسب بخار قدرت و 65 نیوتن متر گشتاور کمتری نسبت به نمونه مورد تست ارائه میکند.

تجربه رانندگی

شاید این نسل از X3 آنقدرها که از یک ب ام و انتظار میرود زیبا و دلربا نباشد، ایمن ترین گزینه بازار به حساب نیاید و از نظر مصرف سوخت شهری و هزینه های نگهداری نیز مالکش را تحت فشار قرار دهد، اما با تمامی این صحبت ها نباید فراموش کرد که یک ب ام و هیچ وقت هدفی که برایش خلق شده را فراموش نمیکند و X3 قصه امروز ما نیز همچون سایر برادران و خواهرانش به بهترین شکل بر این اصل خانوادگی پایبند بوده و در نتیجه لذت و هیجان را با سخاوت تمام در اختیارمان قرار میدهد؛ تنها اشاره ای به پدال گاز کافی است که متوجه شویم اوضاع بر وفق مراد پیش خواهد رفت، جعبه دنده 6 سرعته به همان خوبی که انتظار داشتیم دنده ها را سریع و با دقت تمام تعویض میکند و واکنش ها به پدال گاز در تمامی سرعت ها لذت بخش و همراه با شتاب گیری بسیار عالی است؛ از همه اینها مهمتر اینکه X3 بر خلاف قد و قامت بلندش پایداری بسیار خوبی هم دارد و با فرمان پذیری عالی (البته به نسبت این کلاس بدنه) اجازه نمیدهد که کوچکترین احساس ناامنی و ناتوانی در کنترل به راننده دست بدهد. در واقع جادوی ب ام و که همیشه به ارتباط عالی میان انسان و ماشین ختم شده و راننده را به وسیله نقلیه اش علاقه مند ساخته در این محصول هم به وضوع احساس میشود، به شکلی که بعد از اتمام رانندگی، جدا شدن از صندلی X3 با حس دلتنگی همراه خواهد بود. البته X3 ماشین چندان نرمی نیست و حتی صندلی های خوش ساخت و ارگونومیکش نتوانسته اند خشکی سیستم تعلیق و کوبش های گاه و بیگاه تعلیق را به طور کامل خنثی سازند. مشکلی که روی صندلی های عقبی بیشتر هم احساس میشود. اما میتوان گفت که میزان خشکی اتومبیل در قیاس با کلاس بدنه و هندلینگ عالی که در اختیار داریم "حداقل برای راننده" چندان به چشم نمی آید. شاید هم بتوان این طور بیان کرد که داخل X3، سرنشیان به اندازه راننده از سواری لذت نخواهند برد! ترمزها نیز عمکلرد بسیار خوبی دارند و به دستورات راننده واکنش های سریع و مناسبی نشان میدهند؛ ضمناً با وجود اینکه پیشرانه 6 سیلندر خطی X3 در دورهای بالا مقداری پر سر و صداست، ولی عایق بندی مطلوب کابین جلوی نفوذ بیش از حد صدا به داخل اتاق را گرفته و فقط در هنگام شتاب گیری و پر کردن دنده ها، صدای بم و گوش نوازی در داخل اتاق طنین انداز میشود.
اما در مورد ویژگی های خارج جاده ای این محصول باید یادآور شویم که X3 به طور کلی در زمره کراس اوورهای لوکس با قابلیت های اسپرتی طبقه بندی میشود و به هیچ عنوان برای مسیرهای دشوار خارج جاده ای ساخته نشده است. در واقع وجود سیستم دو دیفرانسیل هوشمند این قبیل ماشین ها بیشتر در جهت چسبندگی بهتر در زمین های خیس یا خاکی کاربرد دارد و ارتفاع بیشترش نسبت به سدان ها نیز برای عبور راحت تر در مسیرهای کمی ناهموار و یا صرفاً القا حس ابهت شاسی بلندسواری طراحی شده و کاربرد آفرودی "بدان معنا که برای امثال تویوتا لندکروزر تعریف شده" نخواهد داشت. ولی در عوض روی اسفالت میتوانید با این ماشین چالاک و سرکش، سر به سر کوپه ها و سدان های اسپرت بگذارید و همزمان در هنگام مواجهه با سرعت گیرها و دست اندازها نیز وادار به ترمز گیری شدید و یا رد شدن بصورت مورب نخواهید شد!

مشخصات فنی ب ام و X3 3.0si

نام خودرو
ب ام و X3 3.0si
کشور سازنده
پرچم کشورآلمان
سال (طراحی)
2004
موتور
6 سیلندر 24 سوپاپه
حجم موتور
2996 سی سی
تنفس موتور
تنفس طبیعی
انتقال نیرو
دو دیفرانسیل
حداکثر قدرت
272 اسب بخار در 6650 دور در دقیقه
حداکثر گشتاور
315 نیوتن متر در 2750 دور در دقیقه
جعبه دنده
6 دنده خودکار (یا دستی)
شتاب 0 تا 100
7.2 ثانیه
حداکثر سرعت
210 کیلومتر در ساعت
وزن
1815 کیلوگرم
اندازه (میلیمتر)
4656 طول - 1854 عرض - 1674 ارتفاع
فاصله بین دو محور
2794 میلیمتر

مصرف سوخت ماشین ب ام و X3 3.0si

 • داخل شهر
 • خارج از شهر
 • ترکیبی
 • حجم باک
 • استاندارد آلایندگی
 • میزان تولید CO2
 • استاندارد امنیت
 • 13.4 لیتر در هر صد کیلومتر
 • 7.3 لیتر در هر صد کیلومتر
 • 9.5 لیتر در هر صد کیلومتر
 • 67 لیتر
 • یورو 4
 • 229 گرم در هر کیلومتر

امکانات و تجهیزات ب ام و X3 3.0si

شاید لیست کردن آپشن های این نسل از X3 برای سال 2021 اعجاب انگیز نباشد اما اگر نگاهی به شناسنامه و سن و سال میهمان امروزمان داشته باشیم قطعاً از روئیت این همه امکانات رفاهی و امنیتی لذت خواهیم برد؛ بخصوص که میدانیم مثلاً کنترل پایداری الکترونیکی موجود در این ماشین با آنچه با همین نام در امثال تیگو 7 استفاده شده تفاوت بسیار زیادی در عملکرد دارد!
از جمله امکانات نمونه های فول X3 میتوان به مواردی نظیر سیستم های ترمز و پایداری شامل ABS, BAS, DTC, DSC، ایربگ های جلو، جانبی و پرده ای، نمایشگر چند منظوره تاشو مرکزی، گرمکن صندلی ها و فرمان، صندلی های برقی جلو بهمراه حافظه، سقف پانوراما، چراغهای اتوماتیک بهمراه سیستم تطبیق پذیر در پیچ ها، برف پاک کن هوشمند، تهویه مطبوع اتوماتیک دوگانه، شیب سنج، قطب نما، کروز کنترل، سیستم هشدار فشار باد تایر و چراغشور و... اشاره کرد که هر چند در برابر ماشین های فول آپشن امروزی کمبودهایی در آن دیده میشود اما به نسبت قیمت و سن و سال محصول راضی کننده است.

ایمنی

در خصوص ایمنی هم وجود شاسی مستحکم و آپشن های امنیتی مناسب باعث شده اند که خیالمان تا حدود زیادی آسوده باشد، اما نباید این واقعیت را هم فراموش کرد که این نسل از X3 در پارامتر ایمنی بهترین عملکرد ممکن را نداشته و با در یافت 4 ستاره از موسسه تست تصادف اروپا حتی از خودرو نسبتاً اقتصادی همچون نیسان قشقایی، یک ستاره کمتر بدست آورده است. بخصوص در بخش تصادف با عابر پیاده امتیاز X3 اصلا جالب نبوده و در گزارشات پیش رو، احتمال آسیب رساندن به عابر در تصادفات، شدید ارزیابی شده است.

امکانات ب ام و X3 3.0si

کیسه هوا
کیسه هوای سرنشینان جلو - جانبی - مجموعا 6 کیسه هوا
سیستم صوتی
سی دی چنجر با 6 CD - نویگیشن-DVD-TV
ترمز و پایداری
ABS - BAS - DTC - DSC
دیگر امکانات
گرمکن فرمان-کمک فنر گازی- شبکه باربند مخصوص مسافران- شیشه و آینه های ضد اشعه - سنسور باران - لامپ تطبیقی - سنسورهای پارک- سیستم ورود با صدا - سقف پانوراما شیشه ای - صندلی برقی با 3 حافظه راننده - آینه عقب با قطب نمای اتوماتیک - پکیج ویژه تلفن همراه

رقبای ب ام و X3 3.0si در بازار

میشود گفت که برای مسیرهای خارج جاده ای همچنان محصولات جان سخت و کم استهلاک ژاپنی گزینه های منطقی تری هستند و برای استفاده های روزمره هم کراس اوورهای مدل بالاتر کره ای با خدمات قویتر در کشور و هزینه های نگهداری به مراتب ارزان تر، انتخاب های کم دردسر تری به حساب می آیند؛ شاید حتی برای افرادی که سرمایه اولیه خرید ماشین را دارند اما درآمد بالایی جهت نگهداری از آن را ندارند، انتخاب از میان گزینه های چینی صفر کیلومتر با گارانتی مدت دار، منطقی تر به نظر برسد.
اما اگر به دنبال خودرویی لوکس از برندی معتبر با شتاب عالی و لذت رانندگی چند سر و گردن بالاتر از مثالهای فوق هستید، میتوانید روی X3 حساب ویژه ای باز کنید. درست است که پا به سن گذاشته و سیستم تعلیقش هم برای مسیرهای ناهموار کشور هم مقداری خشک و خشن ظاهر میشود، اما در عوض از نظر ویژگی های فنی و توانایی های حرکتی تجربه ای متفاوت و غیر قابل قیاس با یک خودرو معمولی "مثل هیوندای توسان" را در اختیارتان قرار خواهد داد.
تنها مشکل در بحث کمبود و گرانی قطعات یدکی و هزینه های نگهداری است. در واقع داشتن این طاووس، جور هندوستان میطلبد و باید بتوانید جدا از هزینه اولیه خرید، برای نگهداری از آن هم بودجه و برنامه داشته باشید. پس این یک انتخاب عالی است اما نه برای همه! ابتدا باید بتوانید از پس ولخرجی های این همسر پر خرج و مغرور برآیید و غر و لند های گاه و بی گاهش را تحمل کنید، تا او هم شما را به اوج شکوه و لذت برساند و کاری کند که حس پادشاهی به شما دست بدهد.

قیمت و نمایندگی

 • قیمت
 • نمایندگی

نظرات کاربران

15 نظر

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد

1390/3/8
salam man 1sale daram,savarish kheily khoshke,lavazemesham geroone,sabr mikonam otagh jadidesh biad bebinam chetore
1393/1/10
من این ماشین رو 4.6 سال است که دارم خیلی عالی است تازه اشتباه کردین 285 اسب بخار دارد و 35 کیلو گرم نیز سبک تر است و اینکه این ماشین جانش به روغن موتور بسته است
1400/8/11
آقا من تازه خریدمش ۲۰۰۸.
چند لیتر روغن موتور میخواد؟
و چه روغنی برایش خوبه؟
1399/5/10
Slm ali bud
1399/6/16
سقف پانوراما داره؟
1399/6/25
آره داره
1399/7/1
ایکس تری سه هزار مدل ۲۰۰۸ بهتره یا مورانو۲۰۰۸ LE
1399/7/2
این بهتره یا مورانو 2008LE
1400/11/13
سلام مرسی از اطلاعات عالی فقط بین سورنتو 2008 و x3 2008 موندم چی کار کنم بنظر شما کدوم میتونه گزینه بهتری باشه هزینه x3 خیلی بالاست ولی سواریش عالی و سورنتو حجم متور خوب و هزینه نگهداری پایین تر ولی ...
1400/12/21
فکر کنم الان مشکل قطعه های یدکی داره و کم پیدا میشه
1401/7/8
سلام ممنون میشوم راهنمایی کنید که من یک BMW X3
مدل 2005 و سه هزار سی سی را بخرم یا نه
لوازم یدکی ماشین گیر می اید
1401/7/23
سلام،من مدل ۲۰۰۹ سه هزار را دارم ۸ ساله سوار میشم،ماشین خوبیه قدرت موتور و شتاب عالیه،هزینه نگهداریش نسبت به ماشینهای آسیایی بیشتره، و کیفیت لوازم و داخل ماشین خوبه ،سیستم صوتیش آمپلی فایر و 6 بانده و صدای خوبی داره.سواری خوبی داره کمی خشکه،فرمانپذیری عالیه،وبدنه محکمی داره.،کلا راضی هستم،
1401/9/16
با سلام
خیلی ممنون از راهنمایی واقعا کامل سایت .بسیار مفید بود
1402/1/7
سلام . موتوری که 272 اسب هست موتور n53 هست اما در کشورهایی که بنزین با سولفور بالایی داره محصولات بی ام و از سال 2007 به بعد هم با همان موتور n52 ادامه پیدا کرده که کشور ماهم جز این دسته است این موتور 255 اسب بخار و 300 نیوتن متر گشناور داره و ظاهرش هم با n53 تفاوت هایی داره که قابل تشخیص هست.
1402/5/19
خیلی عالی و کامل بود واقعا مرسی- فقط یه سوال - سری تولید قبل از 2010 کی لس هستن؟