مراقب سهم‌خواهی و امتیازگیری شرکت‌های خارجی باشیم

ایرنا : دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان گفت: در صورت محدودسازی یا توقف فعالیت شرکت‌های خودرویی و قطعه‌ساز اروپایی به سبب خروج یک جانبه آمریکا از توافق هسته‌ای و برجام، باید مراقب سهم‌خواهی و امتیازگیری احتمالی برخی کشورها باشیم.آرش محبی‌نژاد افزود: در روزهای گذشته رئیس‌جمهوری فرانسه اعلام کرد شرکت‌های اروپایی براساس منافع خود تصمیم می‌گیرند و نمی‌توان شرکتی را به ادامه فعالیت در ایران مجبور کرد.وی بیان کرد: به این ترتیب هر شرکتی که منافع همکاری با آمریکا بیش از سود حضور در ایران باشد، از تحریم‌های آمریکایی پیروی می‌کند.
به گفته وی، این مساله به یقین آثار خود را به همراه خواهد داشت و در ادامه باید ببینیم نظام بانکی کشور می‌تواند از اروپایی‌ها چه کمک‌هایی بگیرد و اتحادیه اروپا چه میزان همراهی از خود نشان می‌دهد.محبی‌نژاد ادامه داد: در خوشبینانه‌ترین حالت، شرکت‌های اروپایی باید بین بازار ایران و آمریکا یکی را انتخاب کنند و بر این اساس ریزش زیادی در همکاران اروپایی پیش‌بینی می‌شود.محبی‌نژاد یادآوری کرد: برخی خودروسازان خارجی که منافع زیادی در همکاری با طرف‌های آمریکایی دارند، در صورت جبران نشدن ضرر و زیان خود از سوی اتحادیه اروپا، همکاری با ایران را در میان مدت محدود یا متوقف می‌کنند.وی هشدار داد: در این شرایط سهم‌خواهی و امتیازگیری شرکت‌های چینی برای حضور پر‌رنگ‌تر در بازار ایران دور از ذهن نخواهد بود، بنابراین باید در قراردادهای آینده دقت شود.با توجه به خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های این کشور علیه خودروسازی ایران، احتمال خروج خودروسازان اروپایی و در نتیجه توسعه بازار چینی‌ها در کشور وجود دارد.
نظرات
 
 
 
احسان 1397/3/7
سلام
به نظرم تعریف سهم خواهی توی ایرانخودرو و سایپا خلاصه شده. اینها مرزها رو جابجا کردن. مگه کسی میتونه سهم خواهی کنه؟؟؟؟!!!

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران