طراح ساماندهی بازار خودرو مسکوت ماند؛ رای نمایندگان به ادامه آشفتگی

عکس نویسنده
آراد فلاح
نویسنده
پس از بیش از سه ماه کشمکش بر سر تغییر شرایط بازار خودرو در طرحی موسوم به ساماندهی بازار، این طرح سرانجام در مجلس شورای اسلامی مطرح شد و پس از بررسی موافقان و مخالفان در نهایت تصمیم نمایندگان مجلس کشورمان مبنی بر مسکوت ماندن 6 ماهه طرح مذکور اعلام شد. این در حالیست که بازار خودرو در شرایط فعلی آشفته ترین روزهای خود در طی سالیان اخیر را سپری می کند و مسکوت ماندن طرح ساماندهی را می توان بر نظر مجلس نشینان بر ادامه آشفتگی تعبیر کرد.
طرح ساماندهی شامل پیشنهادهایی مبنی بر کاهش دوباره تعرفه واردات به رقم های ابتدای سال 96 و اعمال فشار بیشتر بر روی ایران خودرو و سایپا برای بهینه سازی محصولاتشان تمرکز داشت، اما نمایندگان مخالف این طرح بر این عقیده بودند که در شرایط ارزی فعلی که با خروج آمریکا از برجام تشدید شده است، چنین طرحی به معنای افزایش حجم واردات و آسیب دیدن منابع ارزی خواهد بود. از این رو بخش واردات طرح مذکور عملا در شرایط فعلی جایی برای مطرح شدن نداشته است. در بخش داخلی نیز شرکت های تولید کننده و قطعه سازان با افزایش تساعدی قیمت ارز روبرو هستند و از سوی دیگر سازمان استاندارد نیز به فشار خود برای اجرای استاندارد های 85 گانه در سال جاری ادامه می دهد. بنابراین از دید نمایندگان اعمال فشار بیشتر بر روی خودروسازان نیز نمی تواند مثمرثمر باشد و از آنجا که واردات خودروها دست دوم (قیمت ارزان و کیفیت مناسب) نیز از بین بردن فرصت های شغلی در کشور محسوب می شود، عملا نتیجه امر این است که کارشناسان مجلس، عملا راهی برای برون رفت از شرایط موجود ندارند.
البته که مسکوت ماندن این طرح برای شش ماه آینده نیز دردی از مشتریان دوا نخواهد کرد، چرا که بعید است در ظرف شش ماه آینده شاهد تغییر مثبت شگرفی در شرایط فعلی باشیم و احتمالا این طرح پس از شش ماه یا به دست فراموشی سپرده خواهد شد و یا بار دیگر مسکوت خواهد ماند.
نظرات
 
 
 
سجاد 1397/3/26
به یاد آرزوهایم سکوتی میکنم بالاتراز فریاد...😔
 • Hossein 1397/3/26
  اینها که نمایندگان ما نیستن.. اینا یک مشت خائن بیشتر نیستن و تمام
بنده خدا 1397/3/26
آنها که مخالفت کردن با طرح ساماندهی یک مشت جیره خوار و خاءن هستن !!آقا امام زمان تا کی ما باید این همه ظلم را تحمل کنیم !
 • پویا 1397/3/28
  عزیزم وقتی لیستی رای میدی از لیستت درخواست داشته باش نه از امام زمان!
 • پویا 1397/3/28
  عزیزم وقتی لیستی رای میدی از لیستت درخواست داشته باش نه از امام زمان!
Moein 1397/3/26
سازماندهی میخوان چکار..اینجوری جیبشون بیشتر پر میشه..به بهانه گرون شدن ارز هم ماشین خارجی گرانتر میفروشن هم ماشین بی کیفیت داخلی شون تحفه نطنز میشه..حیف
هوشنگ 1397/3/26
شک نکنید نمایندگان از خودروسازان پول و امتیازاتی گرفتن که رای ندن به ساماندهی شرایط بازار
خدا ازشون نگذره که خون مردم رو توشیشه کردن و تو فکر مردم نیستند...
پوریا 1397/3/26
عجب ادمای منفوری هستن فقط خودشون و ایران خودرو و سایپا میدونن چقدر زیر میزی شرعی گرفتن ولی عوض امنیت داریم
///mahdispd 1397/3/26
خودمونو باید به این تعرفه ها و قیمتها عادت بدیم. هییییچ گونه امیدی نیست..
 • جواد 1397/3/26
  مشکل ما ایرانیا اینه که توی هر کاری و هر شرایطی امید داریم یکی بیاد کارا و وضعیت رو برای ما رو درست کنه خودمون هم فقط نشستیم کاری نمیکنیم فقط هی ناله میکنیم .
  هر کس باید فقط امیدش به خودش باشه و کاری انجام بده !!
  هر کس توی این شرایط و گرونی ماشین نخره , اونوقت مشتری هم برای اینا باقی نمیمونه و دیگه این شرکت ها یا حتی دولت نمیتونه قیمتارو بالا ببره !
  تجربه ی تحریم خودوی صفر معلومه کرد که اگه مردم دو سه ماه نخرن حداقل با وام و قستی ماشیناشون رو میفروشن نه اینکه مثل الان ماشین انبار کنن و نفروشن .

AMIR 1397/3/26
وقتی یکسری هموطن عزیز بدون شناخت میرن به یه لیست رای میدن نتیجش همینه از ماست که بر ماست
امیر 1397/3/26
شما کجایید نماینده ها هر سال چطور میخوان ماشین نو بگیرن تا این کار ها رو نکن ماشین نو خبری نیست این روز ها هرکس به فکر خودشه
dmb 1397/3/26
ما باید چکار کنیم خدا
شکایتمون رو پیش کی کنیم خدا
به داااادمون برس خدا
خدااااا ما تورو فراموش نکردیم
تو هم ما رو فراموش نکن خدا
تنها امید مون تویی فقط
یا اینا رو به راه بیار یا . . .
محمدی 1397/3/26
سلام خدمت خودرو بانک عزیز لطفا در مورد خبر زیر که آیا واقعی هست یا امیدی وجود دارد توضیح دهید ممنون.//////

به گزارش «اخبار خودرو» به نقل از صدا و سیما، ولی ملکی در برنامه «روی خط بازار» رادیو اقتصاد، از ساماندهی بازار خودرو طی یک ماه آینده خبرداد و افزود: تعرفه خودروهای وارداتی که تا ۴۰ درصد افزایش یافته بود، باید در مدت سه ماه به تعرفه های مشخص شده در سال ۹۶ برگردد.
علی 1397/3/27
اگر غیر از این رای می دادند باید تعجب می کردیم نه الان. اینها وکیل مردمند؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!! یا وکیل وزرا ؟؟؟ یا وکیل پولدارها؟؟؟

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران