آمار جدید از پرونده تخلف در واردات خودرو

دنیای اقتصاد : حواشی پرونده تخلف در واردات خودرو همچنان ادامه دارد و آن طور که یک منبع آگاه به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید، در جدیدترین گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، تعداد دقیق خودروهای توزیعی در بازار مشخص شده است.
به گفته وی، طبق گزارش وزارت صنعت، در مجموع حدود ۶ هزار و ۴۸۱ دستگاه خودرو به‌صورت غیر‌قانونی ثبت‌سفارش شده و از این رقم، گمرک یک‌هزار و ۹۰۰ دستگاه را ترخیص کرده است. این در حالی است که از جمع خودروهای ترخیصی، یک‌هزار و ۵۰۰ دستگاه، در بازار توزیع شده است؛ بنابراین ۴۵۰ دستگاه از خودروهای ترخیصی، هنوز به مرحله توزیع نرسیده و باید منتظر ماند و دید چه سرنوشتی در انتظار آنهاست. اتفاقا همین چند روز پیش خبری مبنی‌بر جمع‌آوری تعدادی از خودروهای مربوط به پرونده تخلف در واردات، از بازار، منتشر و اعلام شد این اقدام توسط نهادهای تعزیراتی صورت گرفته است، هرچند این خبر به فاصله کوتاهی تکذیب شد.

هرچه هست، در این شرایط گزارش‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت از عدم توزیع کامل خودروهای ترخیصی (مربوط به پرونده تخلف واردات خودرو) خبر می‌دهد. اوایل امسال بود که خبرهایی مبنی‌بر بروز تخلف در ثبت‌سفارش خودرو منتشر و در ادامه، ابعاد جدیدی از این ماجرا آشکار شد. ماجرا از این قرار بود که در دوران بسته بودن سایت ثبت‌سفارش (برای همه واردکنندگان) و همچنین مقطع زمانی ممنوعیت فعالیت گری‌مارکت‌ها (شرکت‌های متفرقه واردکننده خودرو)، برخی اقدام به ثبت‌سفارش کرده‌اند. هرچند در ابتدا رقم ۶ هزار و ۴۸۱ دستگاه برای این تخلف اعلام شد، با این حال در ادامه، برخی مسوولان وزارت صنعت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، ارقام جدیدی از جمله ۱۸ هزار و ۳۵ هزار دستگاه را مطرح کردند.در نهایت نیز با ورود رسمی قوه‌قضائیه، ماجرای واردات غیر‌قانونی خودرو ابعاد جدی‌تری به خود گرفت و حالا افکار عمومی در انتظار اعلام نام متخلفان در این تخلف بزرگ است.
نظرات
 
 
 
رضا 1397/5/15
نام متخلفین مشخصه دیگه،آقای ب.ک، آقای گ.ز... وچندتا دیگه از اسامی،که آخرشم مشخص نمیشه کی بودن و چی شدن!!!ما مردم ایران زود همه چی رو فراموش می کنیم...
Navid Jahromi 1397/5/19
با این بلد کردن تخلفات خودرو، نه ب این تخفات رسیدگی شد و عاملانش رو مجازات کردن، نه تخلفات خیلی خیلی بزرگتر نشان داده شد(9میلیارد دلار ناقابل)

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران