با 25 خودرو با بیشترین حجم موتور در طول تاریخ آشنا شوید - بخش چهارم

در دنیای امروز که صنعت خودرو به موتورهای کم حجم و توربوشارژ تمایل پیدا کرده است، عشق و علاقه برای نصب موتورهایی با بیشترین حجم ممکن (چه توربوشارژ چه تنفس طبیعی) در خودروها تقریبا از بین رفته است. شاید قوانین سرسخت آلایندگی بزرگترین متهم به نظر برسند ولی عوامل دیگری هستند که باعث کاهش شدید تعداد موتورهای پرحجم در صنعت خودروی امروز شده اند. یکی از دلایل کاهش رونق موتورهای پرحجم و بزرگ این است که امروز فناوری توربوشارژر و سوپرشارژر به حدی پیشرفت کرده است که تقریبا لگ (تاخیر) آنها به صفر رسیده است و می توانند گشتاوری بسیار بالاتر از موتورهای پرحجم در دور موتورهای پایینتر تولید کنند و علاوه بر قدرت بالاتر و عملکرد بهتر، مصرف سوخت پایینتری نیز دارند.
ولی حقیقت این است که هنوز هم تعداد زیادی از موتورهای توربوشارژ وجود دارند که مشکل لگ دارند و انتقال قدرت آنها یکنواخت نیست. موتورهای کم حجم تنفس طبیعی هم گرچه انتقال قدرت یکنواختی دارند ولی قدرت و گشتاور مناسبی ندارند. بنابراین علت اینکه هنوز موتورهای پرحجم طرفدار زیادی دارند این است که این موتورها علاوه بر اینکه گشتاور و قدرت بالایی تولید می کنند نحوه انتقال قدرت آنها بسیار یکنواخت است. علاوه بر این، صدای بسیار جذابی تولید می کنند که لذت رانندگی با آنها را افزایش می دهد. بعضی از خودروسازان موفق شده اند با موتورهای تنفس طبیعی پر حجم و دور موتور بالا قدرت فراوانی تولید کنند و حتی به عملکردی فراتر از موتورهای توربو دست یابند. یک ضرب المثل قدیمی در میان علاقه مندان به خودرو وجود دارد که می گوید هیچ جایگزینی برای حجم موتور وجود ندارد. ظاهرا این جمله از کارول شلبی نقل قول شده است.
جدا از بحث عملکرد و مصرف سوخت، باید هزینه پایینتر نگهداری و تعمیرات موتورهای پرحجم تنفس طبیعی نسبت به موتورهای توربو را هم در نظر گرفت. در این مقاله که در چند بخش ارائه می شود به تدریج با 25 خودروی کلاسیک و مدرن آشنا می شوید که پرحجم ترین موتورها در طول تاریخ صنعت خودرو در آنها نصب شده است. تعداد کمی از آنها مجهز به موتورهای پرحجم توربوشارژ هستند. حجم موتور تمام خودروهای این مقاله بیش از 6.0 لیتر است.

18 – داج رم 2500 مدل 1997 – حجم موتور 8.0 لیتر
داج رم 2500 مدل 1997

داج رم 2500 مدل 1997

آن دسته از مالکین داج رم در سال 1997 که قصد داشتند اشیای بزرگ را با این وانت یدک بکشند ولی از موتور دیزل نفرت داشتند، می توانستند موتور 10 سیلندر بنزینی Magnum با حجم 8.0 لیتر را انتخاب کنند. این موتور فقط در مدل های معینی از سری 2500 و 3500 که مخصوص انجام کارهای سنگین بودند ارائه می شد و 300 اسب بخار قدرت و 610 نیوتن متر گشتاور داشت. با اینکه داج رم با این موتور بنزینی قدرت و شتاب بهتری نسبت به موتور توربودیزل 5.9 لیتری کامینز داشت ولی از نظر مصرف سوخت و گشتاور در حد این موتور دیزلی نبود. شاید راه حل مناسب برای غلبه بر ترسی که امروز از موتورهای دیزل وجود دارد، مجهز کردن تعداد بیشتری از خودروها به موتورهای 10 سیلندر با حجم بالا باشد. ظرفیت یدک کشی داج رم با موتور 10 سیلندر مگنوم حدود 6 تن است.

19 – بوگاتی ویرون 16.4 مدل 2005 – حجم موتور 8.0 لیتر
بوگاتی ویرون SS مدل 2010

بوگاتی ویرون SS مدل 2010

چهار توربوشارژر، 16 سیلندر، 1000 اسب بخار قدرت، 1250 نیوتن متر گشتاور، قیمتی فراتر از 1.1 میلیون پوند و حداکثر سرعت 427 کیلومتر در ساعت. نکته عجیبی که در مورد ویرون وجود دارد این است که گرچه این خودرو با اعداد و ارقام تعریف می شود، اما حجم 8.0 لیتری موتور W16 این خودرو عدد مهمی است که به نظر می رسد توجهی به آن نمی شود. این موتور بزرگترین موتور اروپایی این فهرست است و هنوز هم در مدل جدید شیرون (البته با قدرت بیشتر) مورد استفاده قرار می گیرد. شتاب صفر تا صد ویرون 2.5 ثانیه است و در کمتر از 17 ثانیه به 300 کیلومتر در ساعت می رسد. نسخه SS (سوپر اسپرت) ویرون با حجم موتور یکسان 1200 اسب بخار قدرت دارد و رکورد حداکثر سرعت 431 کیلومتر در ساعت را ثبت کرده است. شتاب 0 تا 300 کیلومتر نسخه SS ویرون کمتر از 15 ثانیه است.

20 – شورولت سبربن 2500 مدل 2001 – حجم موتور 8.1 لیتر
شورولت سبربن 2500 مدل 2001

شورولت سبربن 2500 مدل 2001

اگر فکر می کنید فورد ایکسکورژن بهترین و تنها SUV بزرگ این فهرست است باید در دیدگاه خود تجدید نظر کنید! سبربن نیز مانند ایکسکورژن بر اساس پلتفرم یک وانت (وانت شورولت سیلورادو) ساخته شده است و مدل های Heavy Duty (مخصوص انجام کارهای سنگین) از این SUV وارد بازار شدند. قویترین نسخه موتور 8.1 لیتری 8 سیلندر این خودرو که با نام Vortec شناخته می شود 340 اسب بخار قدرت در دور 4200 و 616 نیوتن متر گشتاور در دور 3200 تولید می کند. موتور Vortec 8100 جزو آخرین سری از موتورهای بلوک بزرگ جنرال موتورز است. از این موتور در کامیون های U-Haul، قایق های موتوری و حتی خودروهای زرهی استفاده شده است. این SUV بزرگ 9 نفره می تواند 5.4 تن بار را یدک بکشد. با توجه به وزن 2.6 تن و موتوری با حجم بسیار بالا، نباید انتظار مصرف سوخت پایینی از این خودرو داشت.

21 – کادیلاک الدورادو مدل 1976 – حجم موتور 8.2 لیتر
کادیلاک الدورادو مدل 1976

کادیلاک الدورادو مدل 1976

با توجه به اینکه در دهه 1970 ابعاد قایق های زمینی امریکایی (یا کشتی های امریکایی به قول ایرانی ها!) به صورت تصاعدی بزرگتر می شد، برای جا به جایی این حجم و وزن اضافه اسب بخار بیشتری لازم بود. راه حل کادیلاک برای حل این مشکل، موتور 8 سیلندر 500 اینچ مکعبی بود که وقتی اولین بار در سال 1970 معرفی شد بزرگترین موتور جهان در زمان خودش شناخته شد. کادیلاک الدورادو مدل 1970 مجهز به قویترین نسخه این موتور بود که 400 اسب بخار قدرت و 746 نیوتن متر گشتاور تولید می کرد. متاسفانه به دلیل تغییر واحد رسمی سنجش قدرت خودروهای امریکایی از ناخالص به خالص و لزوم پیروی از قوانین سرسخت آلایندگی در دهه 70، قدرت این موتور در نسخه های بعدی به تدریج کاهش یافت تا اینکه ضعیفترین نسخه آن در الدورادو مدل 1976 نصب شد که تنها 190 اسب بخار قدرت و 490 نیوتن متر گشتاور تولید می کرد. مسلما این مقدار قدرت برای حمل خودرویی با وزن حدود 2.3 تن رقم ایده آلی نیست.
نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران