کرایه اتوبوس بین شهری دو برابر می شود؟

عکس نویسنده
علی صادقی
نویسنده
به نقل از تسنیم، یک کارشناس صنعت حمل‌و‌نقل با اشاره به اثرگذاری نوسانات ارزی بر نوسازی ناوگان اتوبوسرانی گفت: در صورت عدم همکاری دولت برای نوسازی ناوگان مسافری، انگیزه استفاده از خودرو شخصی افزایش می‌یابد. حمید اکبری درباره اثرگذاری نوسانات ارزی بر نوسازی ناوگان حمل‌و‌نقل مسافری اظهار کرد: با شرایطی که برای نرخ ارز پیش آمده موضوع نوسازی ناوگان مسافری جاده‌ای برای تولیدکنندگان داخلی با ابهام روبه‌رو شده است. این کارشناس حمل‌ونقل تصریح کرد: اتوبوس یک وسیله حمل‌و‌نقل همگانی است که عمدتا از سوی اقشار کم درآمد مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر قرار باشد تولیدکنندگان مواد اولیه تولید این وسیله را با قیمت ارز آزاد تهیه کنند مجبور هستند این رقم را در قیمت تمام شده کالا لحاظ کرده که در نتیجه یا خرید آن برای رانندگان اتوبوس اقتصادی نیست یا رانندگان مجبورند کرایه جابه‌جایی مسافر را افزایش دهند که با کاهش استقبال مردم از حمل‌و‌نقل عمومی جاده‌ای مواجه خواهد شد.
اکبری با بیان اینکه در حال حاضر قیمت هر دستگاه اتوبوس بین شهری بین ۷۰۰ تا ۸۵۰ میلیون تومان است، اظهار کرد: اگر بخشنامه بانک مرکزی مبنی‌بر محاسبه ارز واردات مواد اولیه تولید اتوبوس به نرخ آزاد اجرا شود قیمت هر دستگاه اتوبوس به حدود یک ونیم میلیارد تومان افزایش می‌یابد. در نتیجه کرایه جابه‌جایی مسافر هم دو برابر خواهد شد.وی خاطرنشان کرد: این اتفاق باعث خواهد شد تا استفاده از حمل‌ونقل عمومی کم شده و مردم به استفاده از خودروی شخصی روی بیاورند که نتیجه نهایی آن هم افزایش تلفات جاده‌ای، سوانح رانندگی، آلایندگی محیط زیست، مصرف بیشتر سوخت و... خواهد بود. به گفته وی، گران شدن اتوبوس نو، احتمال گرانی اتوبوس‌های قدیمی را هم در پی خواهد داشت که این اتفاق با تلاش‌های دولت برای نوسازی ناوگان جاده‌ای در تضاد است.
نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران