بیست هزار دستگاه خودرو ناقص در آستانه ورود به بازار؛ پس از ترخیص قطعات از گمرک

به نقل از خبرگزاری عصر ایران، در روزهای اخیر خبری منتشر شد که از عرضه 40هزار خودرو جدید به بازار توسط دو شرکت بزرگ خودروساز حکایت داشت. به این ترتیب که شرکت ایران خودرو، 24هزار خودرو و شرکت سایپا 16هزار خودرو دارد و بزودی با تأمین قطعات وارداتی آن‌ها، 20هزار دستگاه از این تعداد خودرو به بازار عرضه خواهد شد.

به گزارش روزنامه ایران، احمد نعمت‌بخش دبیر انجمن خودروسازان ایران در این خصوص گفته بود: «این هفته براساس توافق‌های به‌عمل‌آمده به‌مناسبت عید غدیر خم فروش ویژه محصولات سایپا با قیمت روز در زمان تحویل به فروش خواهد رسید.»

اکنون عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی توضیحات بیشتری از جمع‌بندی جلسه مشترک کمیسیون صنایع و معادن مجلس با وزارت صنعت ارائه می‌دهد. خانه ملت به نقل از سعید باستانی نوشت: «براساس تصمیم این جلسه، صاحبان خودروهای جدید تا یک سال قادر به فروش آن نخواهند بود.»

باستانی با اشاره به اینکه در نشست اخیر اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت آخرین وضعیت بازار خودرو مورد بررسی قرار گرفت توضیح داد: «در حال حاضر شرکت ایران خودرو، 24هزار خودرو و شرکت سایپا 16هزار خودرو دارد که برخی از قطعات خودروها کامل نیست و بر اساس جمع‌بندی جلسه مشترک کمیسیون صنایع و معادن مجلس با وزارت صنعت، مقرر شده قطعات وارداتی مربوط به خودروهای مذکور با سرعت از گمرکات ترخیص تا خودروها آماده تحویل به متقاضیان شوند.»

این نماینده مجلس شورای اسلامی افزود: «مقرر شده فروش قطعی خودرو از روز شنبه (امروز) به متقاضیان و مصرف‌کنندگان نهایی خودرو با کارت ملی انجام شود. همچنین براساس تدابیر انجام شده و در راستای حذف دلالی کاذب در بازار خودرو، خریداران خودرو تا یکسال حق صلح یا به عبارتی فروش را به شخص دیگری ندارند.»

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی یادآور شد: «پیش‌بینی می‌شود با عرضه 40 هزار خودرو به قیمت فعلی به مصرف‌کننده واقعی، از دلالی کاذب در بازار خودرو جلوگیری شود البته انجام این مهم، باید تداوم یابد.»

سرانجام مشکل کسری قطعه خودرو

آرش محبی‌نژاد، دبیر انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی اخیراً اعلام کرد که مشکل کسری قطعه حدود 20 هزار دستگاه خودرو ناقص تولیدی در شرکت‌های خودروسازی حل و این خودروها تجاری‌سازی و کامل شدند. خودروهایی که بزودی به مصرف‌کنندگان واقعی فروخته خواهد شد. رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان کشورنیز دراین باره اعلام کرد: مقدمات ترخیص بخشی از قطعات مورد نیاز خودروسازان فراهم شده که می توان با استفاده از آنها نزدیک به 20هزار دستگاه خودرو را تکمیل و روانه بازار کرد. محمدرضا نجفی منش به ایرنا گفت: در ماه های گذشته نزدیک به 70 هزار خودروی تولید شده ناقص در خودروسازی‌ها مانده که عمده قطعات مورد نیاز آنها در گمرک منتظر ترخیص است. وی خاطرنشان کرد: ورود 20 هزار دستگاه خودروی تکمیل شده به بازار، در صورتی که قیمت آنها در حاشیه بازار تعیین شود می تواند به تعدیل قیمت‌ها بینجامد.

وی افزود: با گذشت چند هفته، اکنون بخشی از مشکلات حل شده و خودروسازان موفق به ترخیص برخی قطعات مورد نیاز شدند که می توان 20 هزار دستگاه خودرو را تکمیل و تجاری سازی کرد. بیش از 84درصد یک خودرو را قطعات آن تشکیل می‌دهد که شامل 25 تا 30 درصد قطعات پلاستیکی، 30 درصد قطعات لاستیکی و بقیه قطعات فولادی و آلومینیومی است.

به‌گفته نجفی منش در حال حاضر دو خودروساز بزرگ کشور روزانه سه هزار دستگاه خودرو تولید می‌کنند در حالی که تیراژ تولید واحدهای مزبور پیش از این به پنج هزار دستگاه می‌رسید. او در ادامه یادآورشد: هزینه بالای تولید، کمبود قطعه، تحریم، مشکلات ارزی، زمان برشدن ثبت سفارش برای واردات مواد اولیه و موارد مشابه دیگر از جمله دلایل کاهش تولید خودرو داخلی در شرایط فعلی است. اما در این خصوص محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به ایلنا گفت: «بخشی از قطعات وارداتی است اما بخش عمده دیگر در داخل تولید می‌شود مشکل اصلی خودروسازان این است که می‌خواهند با ارز جدید محصولات خود را قیمت‌گذاری کنند.»

پورابراهیمی خاطرنشان کرد: «با توجه به فضای جامعه و فضای موجود این امکان برای خودروسازان وجود ندارد که موضوعات دیگر را مطرح کنند. مطمئن باشید خودروسازان اگر لازم باشد از آسمان قطعه بیاورند آن را تولید خواهند کرد و نصب می‌کنند.»
نظرات
 
 
 
مهدی بهروزی 1397/6/11
با سلام . این‌همه میگن پیش فروش قطعی تحویل ۴۵ روزه پس‌کو ؟ الان هیچ کدوم از خودرو سازها تو سایتشون هیچ خبری نیس تازه فردا ۲شنبس ۲ روز دیگه‌هم هفته تمومه پس‌کی میخوان باز کنن سایتو بخدا من زیر پام‌ماشین میخوام ماشین ندارم !!!
ناصر 1397/6/12
الان ۱۵ روزه که این خبر هربار باهنوانی جدید ازیک هریک ازاعضای کمیسیون صنعتی یاوزیر صنعت یا اعضای همگن خودروسازها منتشر ودائم وعده میدهند وجالب است همه جا حرف تکراری درخصوص میل خودروسازان به این مسئله که قیمت راباارز آزاد حساب کنند می آید که باوعده های اولشان تطابقی ندارد آخرش هم طوری قیمت گذاری خواهندکرد که خودشان دوست دارند پس دیگر بس است ازقدیم گفته اند شاهنامه آخرش خوش است حالا ببینیم اینقدرکه این خبرتکراری هربارازسوی یک مقام عنوان میگردد چه احوالی وچه گلی درآخرسر به سرمردم میزنند اینها دقیفا میدانند چه کنند به مرگ میگیرند تاملت به تب راضی شوند اینها تا سود کافی ۷۰ تا ۸۰ درصد برای هرخودرو برایشان مهیانشود خودرو به هیچکس نخواهند داد مگربانصب قطعات ناقص ودست دوم درداخل آن که تا بازنشود کسی متوجه نخواهد شد مثلا شیشه بالا بر کارکرده یاقطعات ارزان قیمت یامیل لنگ های کهنه پس تا زمانی که راضی نشوند ازخودروخبری نیست چقدر وعده وعید الکی به ملت داده اند این خودروسازها وبه آن عمل نکرده اند اینبارهم روی موارد دیگر
هادی 1397/6/12
سلام اگه واقعا این هدفشونه و بتونن عملیش کنن عالیه
از بس روغ شنیدیم از مسعولین دیگه حرف راستشون رو هم باور نمیکنیم
علیرضا 1397/6/12
قیمت خودرو ها اصلا منطقی نیست پژو ۲۰۶ آشغال شصت و دو تومن یا معروفش پراید که چندوقت پیش تا ۴۸ تومن هم رسید هیچ جای دنیا باور هیچ جای دنیا اینطور نیست هرچیزی یه منطقی باید داشته باشه هنوز تحریم کامل نشده اینطوره ببیئ بشه چه بلایی سرمردم میارن اول که با یه دلیل من درآوردی حمایت از تولید داخل ورود ماشینهای خارجی سطح متوسطرو یا جلشو میگیرن یا اینقدر مالیات و گمرک به سازمانهایی که هیچ ربطی بهه صنعت خودرو ندارن میبندن تا افراد متوسط جامعه مجبور بشن خودرو داخلی بخرن که شونصدساله داره پراید و پژو تولید میکنه اونم با تکنولوژی پنجاه‌ساله الانم این مسخره‌بازی آخر مرداد ایران خودرو اعلام کرد جشنواره عید تا عید داره و برای پیش خرید حتما از طریق سایت اقدام کنید بعد دوروز اول اصلا سایت باز نمیشه بعد چندروز بالاخره باز میشه میبینی خبری نیست تلفن میزنی خود کارشناس فروش اصلا نمیدونه یا خودشو به ندونستن میزنه که خبر نداره حالا هم درمورد این طرح میگه شنبه دوشنبه هم میری ایران خودرو که هیچی سایپا زده بزودی ملتو خر فرض کردین

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران