ارزان تر از تیوولی؛ نگاهی به قیمت خودروهای اسپرت کار کرده در بازارهای جهان - بخش اول

متاسفانه افرادی که قصد خرید یک خودروی نو با قیمت پایین و عملکرد بالا را دارند با گزینه های نسبتا محدودی مواجه می شوند. با این حال، اگر صرفا خرید خودروی صفر کیلومتر مدنظر نباشد با قیمت کمتر از 30 هزار دلار می توان خودروهای اسپرت دست دومی خریداری کرد که با دو معیار بالا مطابقت داشته باشند. سقف بودجه 30 هزار دلار هنوز هم هزاران دلار پایینتر از میانگین قیمت هر خودروی صفر کیلومتری است که در حال حاضر به فروش می رسد. با توجه به اینکه خودروهای اسپرت صفر کیلومتر معمولا قیمت بالایی دارند انتخاب نمونه های دست دوم آنها بسیار به صرفه تر است زیرا با هزینه کمتری از عملکرد یکسان یا حتی بهتر از نمونه های صفر کیلومتر برخوردار می شوید.
قیمت پایینتر لزوما به معنای ضعیف تر بودن این خودروها نیست، زیرا قدرت موتور بعضی از خودروهای اسپرت ارزان قیمت دست دوم صدها اسب بخار بیشتر از میانگین قدرت خودروهای صفر کیلومتر است. با اینکه با این بودجه خودروهایی مربوط به چند سال قبل یا حتی یک دهه پیش قابل خرید هستند ولی همیشه خودروهای قدیمی تر در جایگاه پایینتر قرار نمی گیرند به خصوص وقتی بحث خودروهای اسپرت مطرح می شود در بعضی موارد خودروهایی که در گذشته تولید شدند به خاطر فناوری ساده تر و موتورهای تنفس طبیعی دور بالا حتی هیجان رانندگی بیشتری نسبت به خودروهای اسپرت امروزی دارند. در واقع تمام خودروهایی که در این مقاله معرفی می شوند (حتی نمونه هایی که قدرت خیلی زیادی ندارند) لذت رانندگی بالایی دارند. خوشبختانه با این بودجه انتخاب خریداران فقط محدود به گزینه های دست دوم رایج مانند ماسل کارهای مدرن امروزی نیست. البته تعدادی از این خودروهای عضلانی امریکایی نیز در این فهرست حضور دارند ولی خودروهایی از برندهای لوکس نیز با این بودجه قابل خریداری هستند که شاید شما را شگفت زده کنند. در ادامه با 10 خودروی اسپرت دست دوم از برندهای مختلف آسیایی، امریکایی و اروپایی آشنا می شوید که جزو بهترین گزینه ها با سقف بودجه 30 هزار دلار هستند.

1 – شورولت کوروت گرند اسپرت مدل 2012
شورولت کوروت گرند اسپرت مدل 2012

شورولت کوروت گرند اسپرت مدل 2012

شورولت کوروت گرند اسپرت در میان خودروهای اسپرت کارکرده با قیمت کمتر از 30 هزار دلار یک گزینه عالی است. در ابتدا باید به این نکته اشاره کرد که این خودرو مجهز به همان موتور 6.2 لیتری V8 LS3 است که مدل استاندارد کوروت 2012 نیز از آن استفاده می کند. این موتور تنفس طبیعی 430 اسب بخار قدرت و 575 نیوتن متر گشتاور تولید می کند.
تفاوت کوروت گرند اسپرت با کوروت استاندارد این است که مهندسان شورولت این مدل را به صورت گسترده ارتقا دادند که شامل مواردی مانند نصب دیسک ترمزهای بزرگتر، سیستم تعلیق با تنظیم اسپرت تر، بهبود آیرودینامیک، اصلاح ضریب دنده های گیربکس در مدل های مجهز به گیربکس دنده ای یا اصلاح نسبت دنده دیفرانسیل عقب در مدل های مجهز به گیربکس اتوماتیک است. حاصل این تغییرات خودرویی است که مناسب برای رانندگی در پیست است و می تواند در مدت زمان کمتر از 4.0 ثانیه به 60 مایل در ساعت برسد. لازم به ذکر است که کوروت گرند اسپرت مدل 2012 هم با اتاق کوپه (سقف ثابت) و هم با اتاق کانورتیبل (سقف متحرک) موجود است.

2 – فورد ماستنگ Boss 302 مدل 2012
فورد ماستنگ Boss 302 مدل 2012

فورد ماستنگ Boss 302 مدل 2012

اگر در جستجوی یک خودروی عضلانی امریکایی با قیمت کمتر از 30 هزار دلار هستید با این بودجه می توانید یکی از ماسل کارهای مدرن از برند فورد را خریداری کنید. فورد ماستنگ Boss 302 مدل 2012 در واقع نمونه مدرن و امروزی مدل کلاسیک Boss 302 است که از سال 1969 تا 1970 تولید شد. منظور از عدد 302 حجم موتور این خودرو به واحد اینچ مکعب است.
فورد ماستنگ Boss 302 مجهز به موتور 5.0 لیتری V8 تنفس طبیعی است که 444 اسب بخار قدرت و 515 نیوتن متر گشتاور تولید می کند. این موتور بر مبنای موتور ماستنگ GT ساخته شده است ولی در مدل Boss 302 از مهندسی کاملا جدیدی برخوردار شده است تا سطح بالاتری از عملکرد را ارائه دهد. این موضوع در مورد بسیاری از اجزای فنی این خودرو نیز صدق می کند زیرا به لطف ترمزهای برمبو در قسمت جلو و سیستم تعلیق با قابلیت تنظیم در 5 حالت مختلف توسط راننده، شتابگیری سریع این خودرو با هندلینگ عالی آن هماهنگی دارد. ماستنگ Boss 302 مجهز به گیربکس 6 دنده دستی و دیفرانسیل لغزش محدود است و می تواند در مدت زمان حدود 5.0 ثانیه به 100 کیلومتر در ساعت برسد.

3 – داج چلنجر R/T Scat Pack مدل 2015
داج چلنجر R/T Scat Pack مدل 2015

داج چلنجر R/T Scat Pack مدل 2015

افرادی که تا سقف 30 هزار دلار قصد خرید یک خودروی اسپرت با بیشترین قدرت ممکن را دارند، داج چلنجر R/T Scat Pack مدل 2015 یک گزینه قابل توجه است. این خودرو یک مدل کاملا جدید برای سال 2015 بود و مجهز به موتور تنفس طبیعی و پرحجم 6.4 لیتری V8 Hemi است که 485 اسب بخار قدرت و 645 نیوتن متر گشتاور تولید می کند. چلنجر R/T نسبت به چلنجر T/A که مجهز به موتور 5.7 لیتری V8 Hemi است، 113 اسب بخار قدرت بیشتر و 88 نیوتن متر گشتاور بیشتر تولید می کند.
چلنجر R/T با موتور 6.4 لیتری و سیستم لانچ کنترل که به صورت استاندارد در این مدل وجود دارد، می تواند در مدت زمان حدود 4.5 ثانیه به 60 مایل در ساعت برسد. این خودرو به صورت استاندارد مجهز به ترمزهای برمبو است و می تواند همانطور که شتابگیری سریعی دارد، به سرعت توقف کند. از دیگر امکانات استاندارد چلنجر R/T می توان به سیستم تعلیق با عملکرد بالا، سیستم فرمان هیدرولیک قابل تنظیم توسط راننده و قطعاتی برای بهبود آیرودینامیک مانند اسپلیتر جلو و اسپویلر عقب اشاره کرد. تنها نقطه ضعف بزرگ این خودرو وزن زیاد آن (1916 کیلوگرم) است.

4 – بی ام و M3 E92 مدل 2011
بی ام و M3 E92 مدل 2011

بی ام و M3 E92 مدل 2011

برای افرادی که با سقف بودجه 30 هزار دلار در جستجوی یک خودروی اسپرت با ظرافت و طراحی اروپایی هستند، بی ام و M3 پیشنهاد خوبی است. مدل 2011 این خودرو هم با اتاق کوپه و هم با اتاق کانورتیبل تولید شده است. به خاطر تغییراتی که از سال 2011 تاکنون در مدل های بی ام و ایجاد شده است، مدل فعلی M3 فقط با اتاق سدان به فروش می رسد زیرا مدل کوپه 2 در M3 تکامل یافته و به M4 تغییر نام داده است.
فارغ از بحث نامگذاری، M3 مدل 2011 آماده مسابقه است زیرا مجهز به موتور مشهور S65 بی ام و است که در 5 سال متوالی از سال 2008 تا 2012 موتور برتر سال در رده بندی 3.0 تا 4.0 لیتر بود. این موتور 4.0 لیتری V8 تنفس طبیعی می تواند 414 اسب بخار قدرت و 400 نیوتن متر گشتاور تولید کند و تا 8400 دور در دقیقه دور بگیرد! M3 علاوه بر این موتور بی نظیر مجهز به سیستم کنترل الکترونیکی میزان سفتی ضربه گیرها، دیفرانسیل عقب قفل دار متغیر، ترمزهایی با عملکرد بالا و بسیاری موارد دیگر است. سقف فیبرکربنی یکی از اقدامات نوآورانه بی ام و برای کاهش وزن و بهبود عملکرد M3 E92 است. شتاب صفر تا صد M3 مدل 2011 با گیربکس 7 دنده دابل کلاچ حدود 4.5 ثانیه است.

5 – آئودی TT مدل 2016
آئودی TT مدل 2016

آئودی TT مدل 2016

آئودی TT یک گزینه آلمانی دیگر با لذت رانندگی بالا در میان خودروهای اسپرت کارکرده تا سقف 30 هزار دلار است. آئودی TT قوی ترین خودروی این فهرست نیست. این خودرو مجهز به موتور 2.0 لیتری 4 سیلندر توربوشارژ با 211 اسب بخار قدرت و 350 نیوتن متر گشتاور است. با این حال، به لطف ابعاد کوچک، وزن سبک و سیستم 4 چرخ محرک کوآترو که به صورت استاندارد در این خودرو وجود دارد، آئودی TT خودروی سریعی است زیرا شتاب 0 تا 60 مایل آن 5.3 ثانیه است.
علاوه بر این، آئودی TT از امکانات لوکس آئودی برخوردار است که عبارتند از صندلی های جلو با سیستم گرمایش، سیستم سرگرمی پیشرفته با قابلیت تشخیص دست خط و کابین مجازی آئودی. کابین مجازی آئودی یک صفحه پشت آمپر با صفحه نمایش دیجیتال قابل تنظیم است که جایگزین صفحه پشت آمپر آنالوگ شده است. خریدارانی که بودجه آنها با گزینه های گران تر از 30 هزار دلار نیز سازگار است می توانند آئودی TT رودستر و مدل اسپرت تر TT-S را انتخاب کنند که 292 اسب بخار قدرت دارد.
نظرات
 
 
 
ناشناس 1397/6/14
خواهشا از این دست مطالب منتشر نفرمایید، که مردم بدتر حرس بخورن! من یکی که به شخصه با دیدن این مقایسه ها دپ می زنم! خدایا هیچ عشق ماشینی رو توی ایران به دنیا نیار!

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران