ملاقات با رنو 5 نسخه آمریکایی در قلب پایتخت؛ سه درب نوستالژی و جذاب

عکس نویسنده
آریا محسنی
نویسنده و عکاس
صنعت خودرو همواره یکی از پیشگامان در عرصه تکنولوژی و بروزرسانی بوده و در همین راستا هر روز شاهد عرضه محصولی جدید با سطح امکانات رفاهی بالا و بهرهمندی از جدیدترین تکنولوژیها هستیم. اما این صنعت از کجا و با چه محصولاتی کار خود را آغاز کرد؟ آیا در زمانهای قدیم نیز تکنولوژی المان تاثیرگذاری در این صنعت بهشمار میرفت یا خیر؟ در پاسخ به این سوالات باید بگوییم که خودروسازی از همان روزهای نخست فعالیتش از جدیدترین تکنولوژیهای روز آن زمان بهره گرفته و همواره با عرضه خودروهای گوناگون توانسته نیاز بیشتر بخشهای بازار را تامین کند. گواه این ادعا را میتوان اکنون در خودروهایی که بهعنوان کلاسیکهای ارزشمند شناخته میشوند، مشاهده کرد.
ما در این مطلب قصد داریم به سراغ یکی از تاثیرگذارترین و محبوبترین خودروهای اقتصادی در جهان برویم که اتفاقاً در ایران نیز طی سالیان متمادی با استقبال بینظیری همراه شد. رنو 5 به عنوان یکی از موفقترین محصولات کمپانی فرانسوی رنو شناخته میشود که با توجه به استقبال گسترده خریداران در سراسر جهان، هیچ کدام از خودروسازان این کشور دیگر نتوانستند محصولی با این سطح از رضایت خریداران تولید کنند.
رنو 5 در سال 1970 توسط میشل بوئه طراح خوشذوق و خلاق پا به عرصه ظهور گذاشت اما طراح این خودروی زیبا نتوانست حاصل دسترنج خود را ببیند و پیش از عرضه آن چشم از جهان فروبست. تولید این هاچبک جذاب از ژانویه سال 1972 با دو تیپ 5L و 5TL آغاز شد. این خودرو از سال 1976 تا 1979 فقط با نمونه 3 درب عرضه شد و بعد از آن تا سال 1983 با دو مدل 3 درب و 5 درب با تغییرات ظاهری در داخل و خارج ارائه شد.

رنو 5 نسخه آمریکایی

رنو 5 نسخه آمریکایی

رنو 5 با مشارکت شبکه فروش کمپانی AMC آمریکا (که عمده سهام آن متعلق به رنو بود) توانست به بازار ایالات متحده راه پیدا کند، اما برای ورود به این بازار، نیازمند تغییراتی بود که با استانداردهای ایالات متحده تطابق پیدا کند. مدل در نظر گرفته شده برای بازار آمریکا تحت عنوان لیکار (LeCar) نامگذاری شد که از یک پیشرانه 1379 سیسی با کاربرات دو دهانه وبر با توان تولید 55 اسببخار بهره میگرفت. این خودرو دارای بوستر ترمز و گیربکس 5 سرعته دستی بود. اما تغییرات مدل لیکار برای ورود به بازار آمریکا شامل سپرهای جلو و عقب کشیدهتر، چراغ‌های روی گلگیر جلو و عقب است، همچنین برای حفظ تناسب ظاهری این خودرو، فرم چراغهای جلو تغییر کرد و از نوع گود استفاده شد.
این خودرو دارای امکانات رفاهی زیادی نسبت به زمان عرضه برخوردار بود که از جمله آنها میتوان به کولر، سانروف چرمی، رینگ آلومینیومی، گرمکن شیشه و برف پاک کن عقب، مهشکن جلو، چراغ نقشه خوانی یا چراغ سیار داخل اتاق و... اشاره کرد. این نمونه در زمان عرضه با تعداد 48 هزار و 856 دستگاه تولید و عرضه شد. اما نکته قابل توجه در خصوص این نمونه، عرضه آن در بازار آمریکا بوده و هیچ برنامهای برای عرضه آن در اروپا و سایر قسمتهای دنیا درنظر گرفته نشده بود. بر همین اساس از این نمونه در اروپا و حتی در ایران وجود ندارد. برخی شنیدهها حاکی از آن است که قیمت این خودرو در سال 1982 برای نمونه 3 درب 5295 دلار و برای نمونه 5 درب 5595 دلار بوده.
اما سرانجام در سال 1356 شمسی تولید و مونتاژ رنو 5 در ایران آغاز شد و این خودرو تنها با نسخه پایه TL به بازار کشور عرضه شد. همچنین این مدل با پیشرانه 900 سیسی با توان تولیدی 37 اسببخار تولید میشد.

رنو 5 نسخه آمریکایی

رنو 5 نسخه آمریکایی

اما همانطور که گفته شد نمونه مختص بازار آمریکا در ایران وجود نداشته و جای خالی این نسخه با ارزش در میان کلکسیونهای کلاسیک کشور احساس میشود. اما به لطف یکی از هموطنان خوش ذوق و با سلیقه، مدتی است که یکی از نمونههای TL دو درب موجود در کشور با اعمال تغییرات فنی و ظاهری، به سبک رنو 5 LeCar در آمده است که در این مقاله به جزئیات آن پرداختهایم.
تغییرات ظاهری این خودرو برای تبدیل شدن به نمونه لیکار، شامل سپرهای کشیدهتر و چراغهای روی گلگیر و فلاپهای جانبی است که مختص نمونههای لیمیتد این خودرو بوده است. همچنین رینگهای آلومینیومی نصب شده روی این خودرو که مطابق نمونه فابریک است از نوع AMIL بوده که در ایران معروف به رینگ بلژیکی است.

کابین رنو 5

کابین رنو 5

همچنین آپشنهای فابریک و نایاب نیز از جمله چراغ نقشهخوانی، آبپاش برقی، کاور قفل صندوق و کرکره شیشه عقب نیز برای این خودرو تهیه شده است. اما برای تطابق بیشتر با نمونه اصلی، تغییرات همچنان ادامه دارد که برخی از آنها تهیه و ساخت چراغهای جلو، سانروف چرمی و سیستم مکش هوای کاربراتور است. اما نکته قابل توجه، تهیه لوازم اورجینال و فابریک بوده که باتوجه به شرایط کنونی امری بس دشوار به حساب میآید. به همین خاطر بسیاری از قطعات و لوازم بهکار رفته در این خودرو توسط مالک تهیه و ساخته شده است.
خودروی مورد نظر در بخش فنی نیز دستخوش تغییرات اساسی شده که شامل موتور 1100 سیسی با استفاده از کاربرات دو دهانه وبر و گیربکس 5 سرعته دستی است. گفتنی است این خودرو در زمان خرید قیمتی حدود 10 میلیون تومان داشته و تاکنون با توجه به اینکه بسیاری از کارها توسط مالک انجام شده است، هزینهای حدود 10 میلیون تومان صرف تغییرات ظاهری و تبدیل شدن به نمونه LeCar شده است.
نظرات
 
 
 
علیرضا 1397/6/11
یادش بخیر. یه مدل هفتاد دو سفید با سانروف داشتم رینگ ایتالیایی. سر سیلندرشم تراش داده بودم یه سیستم هم روش بسته بودم با یه منبع اگزوز رنجروری روش. چقدر باهاش حال میکردم. هی جوونی کجایی که یادت بخیر
احسان 1397/6/11
کودکی من با رنو ۵ مدل ۵۸ سپری شد، موتور ۹۰۰ که تبدیل شد به ۱۱۰۰، واقعا عجیب و دوست داشتنی بود، دستگیره های در شبیه تسمه بود(الان C3 دقیقا همون رو کار کرده)، موتور به صورت طولی نصب شده بود به این ترتیب که پشت کنسول وسط موتور بود و در امتدادش گیربکس پشت رادیاتور و دیفرانسیل بین این دو! تایر زاپاس و جک هم همونجا کنار موتور! آبپاش پرف پاکن یه دکمه بود زیر پای چپ بود که باید پشت هم میزدی تا آب پمپ میشد. جای پخش هم نداشت! سوییچ سمت چپ بود، فن رادیاتش برقی بود ولی چون کوچک بود باید تو گردنه ها چشمت به درجه آب میموند...
عروسکی بود برا خودش، من که عاشقش بودم
Moein 1397/6/11
فقط تو ایران اگه بازم ميتوانستن تا سال 1470 حدود 64 مدل ديگه پی کی هم تولید میکردن از روش. اوج شکوفایی صنعت خودرو نيو پی کی بود که اگه ميشل بوعه اونو میدید طرحشو به نام سایپا یا پارس خودرو میزد
نادر 1397/6/12
یادمه باتریش خراب شد
برداشتمش که سبک تر بشه، سر مثبتم با پلاستیک بستم
تنهایی با هل دادن روشنش میکردم میپریدم توش
خیلی سبک بود خخخخخخخ
amin 1397/6/12
عاشق رنو 5 هستم خیلی باحاله
سینا 1397/6/13
دیگه این قدر خوار داریم میشیم که همه نقد و بررسی ها هم شده ماشینای داغون و زپرتی شست(عمدا با س نوشتم گیر ندینااا) سال پیش
Mahdi 1397/6/13
کفگیر خورده ته دیگ !!!
یا پیکان بررسی میکنین، یا 206 با پارس الانم که رنو
خسته نباشین
مجتبی مینو 1397/6/13
خسته نباشید و خداقوت به صاحب ماشین که با این وضع اقتصادی و نایاب بودن لوازم اینچنین تغییراتی رو حاصل اوردید.
باتشکر از خودرو بانک
'عضو کلوپ رنو5 ایران'

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران