دو پیشنهاد عجیب و غریب برای مدیریت بازار خودرو

عکس نویسنده
علی صادقی
نویسنده
شبکه کانون‌های تفکر ایران برای تنظیم بازار خودرو نامه ای به معاون اول رئیس جمهور ارائه داد.
به نقل از مهر، شبکه کانون های تفکر ایران(ایتان) با ارسال نامه ای به معاون اول رئیس جمهور، با تاکید بر عدم موفقیت سیاست فعلی تنظیم بازار خودرو، دو پیشنهاد «عرضه خودرو با قیمت ۱۰ درصد کمتر از قیمت بازار آزاد و کاهش گام به گام قیمت» و «اخذ مالیات از تفاوت قیمت رسمی کارخانه و بازار آزاد» را برای تنظیم این بازار مطرح کرد.
شبکه کانون های تفکر ایران در نامه خود به اسحاق جهانگیری با اشاره به مشکلات پیش‌آمده در فرآیند پیش‌فروش ۵۰ هزار دستگاه خودرو توسط شرکت سایپا در هفته گذشته و تاکید بر شکست سیاست فعلی تنظیم بازار خودرو بخاطر حضور تقاضای غیرواقعی در بازار، این دو پیشنهاد را ارائه داده است.
متن کامل نامه این شبکه به معاون اول رئیس جمهور به این شرح است:
جناب آقای دکتر جهانگیری
معاون اول محترم رئیس جمهور
با سلام و احترام؛
با توجه به مشکلات پیش‌آمده در فرآیند پیش‌فروش ۵۰ هزار دستگاه خودرو توسط شرکت سایپا در هفته گذشته از جمله تحریک کاذب تقاضا، توزیع ناعادلانه رانت ناشی از تفاوت قیمت بازار آزاد و رسمی و موثر نبودن روش فعلی در مدیریت قیمت‌ها، پیشنهادهای شبکه کانون‌های تفکر ایران جهت تنظیم بازار خودرو به پیوست به صورت تفضیلی ارائه شده است. همچنین این راهکارها به صورت خلاصه به شرح زیر ارائه می‌شود:
عرضه رسمی خودرو با قیمت ۱۰ درصد کمتر از قیمت بازار آزاد و کاهش گام به گام قیمت: لازم است شرکت‌های خودروساز عرضه رسمی را با قیمت ۱۰ درصد کمتر از بازار آزاد آغاز کنند و به صورت گام به گام قیمت را تا کشف قیمت حقیقی در بازار کاهش دهند. در صورت اتخاذ این راهکار به دلیل خروج تقاضای کاذب و امکان حضور بلند مدت خودروساز در بازار، قیمت‌ها در سطح متعادلی تثبیت و از افزایش افسار گسیخته قیمت‌ها جلوگیری می‌شود. همچنین این سیاست به نحو موثرتری تقاضای مصرفی را پاسخ می‌دهد و رضایت بیشتری برای مردم ایجاد می‌کند.
اخذ مالیات از تفاوت قیمت رسمی کارخانه و بازار آزاد: مابه التفاوت قیمت مصوب با قیمت بازار نه حق خودروساز است و نه حق خریدار، بلکه حق تمامی مردم است که باید با ابزار مالیات در اختیار دولت قرار گیرد. در شرایط فعلی، مناسب است که مالیات کسر شده برای تهیه بسته‌های حمایتی غذایی برای اقشار کم‌درآمد یا افزایش یارانه نقدی این گروه صرف شود.
پیشاپیش از حسن توجه جنابعالی کمال تشکر را دارد، امید است پیشنهادات مذکور در مدیریت بازار مصرف مورد توجه و استفاده قرار گیرد».
متن کامل پیوست این نامه (یادداشت سیاستی شبکه کانون های تفکر ایران درباره تنظیم بازار خودرو) به شرح زیر است:
«۱- مقدمه
افزایش قیمت در بازارهای دارایی (بازارهای سکه، ارز، مسکن و خودرو) از جمله بازار خودرو به واسطه یک سازوکار اصلی و چند سازوکار فرعی به وجود آمده است. افزایش بی‌سابقه حجم نقدینگی به واسطه سیاست‌های پولی بانک مرکزی در خلال سال‌های ۹۲ تا ۹۶ و هجوم آن به بازارهای مختلف از جمله خودرو بی‌شک اصلی‌ترین سازوکار جهش قیمت‌ در سال ۹۷ است. همچنین می‌توان از عواملی مانند افزایش انتظارات جامعه از اردیبهشت ماه و اختلال در عرضه رسمی خودرو نیز به عنوان سازوکارهای تشدید کننده افزایش قیمت‌ها نام برد. موارد مذکور موجب افزایش بیش از ۶۰ درصدی قیمت انواع خودرو در بازار آزاد نسبت به بازار رسمی شده به نحوی که در شرایط فعلی مداخله دولت در بازار ضروری به نظر می‌رسد. اما باید توجه داشت مداخله غیراصولی در بازار نه تنها موجب بهبود وضعیت نخواهد شد بلکه ممکن است باعث تشدید وخامت اوضاع شود. تجربه پیش فروش سکه در شهریور و مهر ۹۶ و اردیبهشت ۹۷، همچنین مداخله دولت در بازار ارز در اردیبهشت ۹۷ و تکرار این روش برای کنترل قیمت در پیش‌فروش ۵۰ هزار دستگاه خودرو طی روزهای گذشته نشان دهنده ناکارآمدی سیاست فعلی و لزوم اتخاذ سیاستی جدید در مدیریت بازار است.
۲- بررسی سیاست فعلی تنظیم بازار خودرو
با توجه به فشار نظارتی مجلس شورای اسلامی و سایر نهادهای ذیربط شرکت‌های خودروساز متعهد به عرضه ۹۰ هزار دستگاه خودرو در شهریور ۹۷ شدند. عرضه این خودروها به صورت پیش‌فروش انجام می‌شود که قیمت نهایی بر اساس نرخ روز در زمان تحویل محاسبه خواهد شد. تجربیات مشابه قبلی در زمینه مدیریت بازار ارز و سکه نشان می‌دهد احتمال موفقیت این راهبرد بسیار کم است. اصلی‌ترین علت شکست این راهبرد حضور تقاضای غیرواقعی در بازار به دلیل اختلاف قابل توجه قیمت رسمی و قیمت بازار آزاد است که عملا موجب جلوگیری از کاهش قابل توجه قیمت خواهد شد. به منظور بررسی دقیقتر به صورت تفضیلی دو مورد از اصلی‌ترین مشکلات سیاست فعلی در ادامه اشاره شده است:
الف- تحریک تقاضای کاذب به سبب اختلاف قیمت رسمی و بازار آزاد: به دلیل اختلاف قابل توجه قیمت کارخانه و بازار آزاد تقاضای سرمایه‌ای به صورت قابل توجهی تحریک شده و در بازار حضور پیدا می‌کند. به نحوی که علاوه بر مصرف‌کننده واقعی، سرمایه‌های سرگردان نیز به سمت بازار هجوم می‌آورند. این موضوع به خوبی در عرضه ۵۰ هزار دستگاه خودرو توسط شرکت سایپا در روزهای گذشته نمایان شد. بنا بر ادعای روابط عمومی شرکت سایپا بیش از ۱.۵ میلیون نفر متقاضی خرید خودرو بودند درحالیکه فروش سالیانه خودروهای داخلی کمتر از این مقدار است. بنابراین سیاست فعلی سبب تحریک و حضور گسترده تقاضای سوداگری در بازار شده است در نتیجه بخش قابل توجهی از تقاضای مصرفی بدون پاسخ باقی مانده است که در بلند مدت حفظ قیمت‌ها را به همراه خواهد داشت. علاوه بر این عمده افرادی که موفق به خرید خودرو در سازوکار فعلی نمی‌شوند انگیزه بیشتری برای ورود به بازارهای دیگر دارایی پیدا خواهند کرد. نکته دیگر آثار اجتماعی این نوع عرضه است. غیر از عده محدودی که موفق به پیش‌خرید می‌شوند سایرین احساس تبعیض و بی‌عدالتی خواهند کرد که در شرایط فعلی اجتماعی کشور بسیار آسیب زا است.
ب- عدم امکان حضور بلند مدت خودروساز در بازار: با توجه به اختلاف بسیار زیاد تقاضا نسبت به عرضه در سازوکار فعلی و محدودیت‌های عرضه خودرو طبیعتا امکان حضور خودروساز به صورت بلند مدت در بازار وجود ندارد چرا که به هر حال عرضه خودرو از یک سو دارای محدودیت‌های مربوط به تولید است و از سوی دیگر امکان واردات خودرو مشابه داخلی وجود ندارد. پس می‌توان نتیجه گرفت با اتمام فروش ۹۰ هزار خودرو، بازار با فقدان عرضه رسمی مواجه می‌شود و قیمت‌ها احتمالا پس از کاهش اندک، مجددا به کانال قبلی بازمی‌گردد.
۳- راهکار پیشنهادی جهت مدیریت بازار خودرو
با توجه به تجربه عرضه شرکت سایپا و همچنین تجربه مدیریت بازار سکه و ارز پیشنهاد می‌شود مجموعه تصمیمات زیر به منظور کنترل بازار خودرو اتخاذ شود:
الف- عرضه با قیمت ۱۰ درصد کمتر از قیمت بازار آزاد و کاهش گام به گام: هدف اصلی در تنظیم بازار پاسخگویی به تقاضای مصرفی است. خروج بخشی از تقاضای مصرفی از بازار موجب کاهش قدرت چانه زنی سوداگران بازار در برابر خریداران واقعی خواهد شد و به صورت خودکار باعث کاهش قیمت در بازار می‌شود. بدین منظور لازم است شرکت‌های خودروساز عرضه رسمی را با قیمت ۱۰ درصد کمتر از بازار آزاد آغاز کنند و به صورت گام به گام قیمت را تا کشف قیمت حقیقی در بازار کاهش دهند. طبعا قیمت اولیه بازار، تقاضای نسبتا کمی دارد و خودروسازان به منظور تداوم فروش مجبور به کاهش قیمت خواهند بود. همزمان با کاهش قیمت رسمی، قیمت بازار آزاد نیز کاهش می‌یابد. با افت قیمت بازار آزاد سوداگران به جهت جلوگیری از زیان اقدام به عرضه جزئی خواهند کرد که به صورت خودکار قیمت را مجددا کاهش می‌دهد. با افت گام به گام قیمت به مرور قیمت واقعی در بازار کشف می‌شود. به دلیل حضور بلند مدت خودروساز در بازار می‌توان ادعا کرد قیمت‌ها در سطح باثباتی تثبیت خواهد شد و از افزایش افسار گسیخته قیمت‌ها جلوگیری می‌شود. همچنین این سیاست به نحو موثرتری تقاضای مصرفی را ارضا خواهد کرد و رضایت بیشتری برای مردم ایجاد می‌کند.
ب- اخذ مالیات از تفاوت قیمت رسمی کارخانه و بازار آزاد: به دلیل عرضه انحصاری خودرو ممکن است فروش خودرو در قیمت بالاتری نسبت به قیمت منصفانه تثبیت شود. بر این اساس پیشنهاد می‎شود اختلاف قیمت رسمی شورای رقابت و قیمت عرضه شده توسط خودروساز به عنوان مالیات اخذ شود. با اتخاذ این رویکرد انگیزه خودروساز جهت حفظ قیمت در مقادیر بالا کاهش می‌یابد. مابه التفاوت قیمت رسمی با قیمت بازار نه حق خودروساز است و نه حق خریدار این حق تمامی مردم است که باید با ابزار مالیات در اختیار دولت قرار گیرد. در شرایط فعلی مالیات کسر شده باید برای تهیه بسته‌های حمایتی امنیت غذایی برای اقشار کم‌درآمد یا افزایش یارانه نقدی این گروه صرف شود.
با اتخاذ سیاست پیشنهادی انتظار می‌رود قیمت واقعی خودرو به مرور در بازار کاهش پیدا کند و در مقدار تعادلی کشف شود. همچنین رانت ناشی از اختلاف قیمت رسمی و آزاد به جای اینکه در اختیار افراد محدودی قرار گیرد توسط حاکمیت اخذ می‌شود و از شکل‌گیری فساد و تبعیض جلوگیری خواهد شد و تقاضای سوداگرانه نیز به مرور زمان کاهش پیدا کرده و بازار ثبات نسبی را تجربه خواهد کرد».
نظرات
 
 
 

حسن

1397/6/19
کاملا مشخصه اینا پیشنهاد خودروسازاست بهترین راه تولید و عرضه برابر تقاضاست و کم کردن تعرفه و ازاد سازی واردات با دلار ازاد نه رانتی و دلار مسئولان نظام و اقازاده هاکه یک ماشین وارداتی پول 15 تا 20 ماشین داخلی را میبلعه که خودش موجب کاهش تقاضا میشه

مرتضی soren

1397/6/19
کاهش گام به گام
انگار یادشون رفته اینجا ایرانه
اگه مثلا ۲۰۷ اتومات که ۱۱۰ تومنه رو بدن ۱۰۰ دیگه این ۱۰۰ تومن ارزون نمی شه همین قدر می مونه تازه بیشتر هم می شه. تا حالا دیدین تو ایران چیزی که گرون شد ارزون بشه؟
گرون شد دیگه ارزون نمی شه پس راهکار دوم مناسبه

محسن

1397/6/19
کار درستی هست
اگه درست اجرا بشه
و خودروها رو واقعا با تحویل فوری بفروشن تا مردم ب جای بازار، خودروهاشون رو از شرکت فوری تحویل بگیرن
با کاهش تقاضا در بازار آزاد، دلال ها مجبور به کاهش قیمت خواهند شد

محمد

1397/6/19
خوب نون دونی برای خودتون درست کردین و مردم رو میچاپین ولی خوب تحمل که لبریز بشه این نون دونی ها به زودی جمع خواهد شد

ناشناس

1397/6/19
نون مردم رو میخورید بعد یادتون میره که کسی که باید ازش حمایت کنید مردم هستن نه دو لگن ساز داخلی ، بازار آزاد رو کی دست کرده مگه غیر از اینه که دست نشونده های همین لگن سازها و نمایندگی های بی خودشون این کار رو کردن که شرکت با خیال راحت قیمت رو بالا ببره و کیفیت رو تا جایی که جا داره پایین و شورای رفاقت هم نظاره گر باشه که چجوری قدرت خرید مردم پایین اومده ، هرکی برای خودش ، شعورش و بقیه مردم ارزش قائل باشه و برای پولش زحمت کشیده باشه نمیخره تا اینها بفهمن نمک نخورن نمکدون بشکونن

mahyar

1397/6/19
آخرش نوشته رانت به جای اینکه در اختیار افراد محدودی قرار گیرد توسط حاکمیت اخذ شود! خیلی جالبه یعنی با خود رانت مشکلی ندارن مشکلشون اینه که اون رانت رو کی بخوره

مسعود

1397/6/19
با سلام این آدمای دانشمند رو از کجا آوردند که برای گیج کردن مردم و مسولین همچین نامه و نظر زویلی دادن . اینها که میگن ماشین نداریم بدیم قطعه نداریم ناقص ها رو تکمیل کنیم بس از کجا میخوان ماشین بیارن ۱۰ درصد کمتر از بازار آزاد بدند و قیمتها رو کنترل کنند. اینا خودشون خرند در مورد ملت چی فکر میکنند. برا کنترل بازار دلالی همون ماشینی رو که انبار کردین میخواهین ۱۰٪ کمتر از بازار آزاد بدین در عرض یک هفته به قیمت کارخانه بریزین تو بازار ببینید چی میشه . مردتیکه های عوضی الاغ.

شاهین

1397/6/19
این پیشنهادات واقعا احمقانه و از روی نادانی بر شرایط حاضر هست یه ادم ساده تو جامعه هم میفهمه در این صورت خودرو ساز کافیه یک مدت عرضه فوری رو مثل الان که سه ماه فروش فوری نداره متوقف کنه حالا به هر دلیلی دوباره قیمت ها به صورت افسار گسیخته بالا میره و این وسط فقط مردم فقیر بدبخت میشن به جای این حرفای چرت اگر واقعا خوذرو ساز توان عرضه فوری را داره باید هر ماه در تاریخ مشخص موظف باشه فوروش فوری داشته باشه تا مصرف کننده بفهمه اگه این ماه نخرید ماه دیگه میتونه بخره و صبر میکنه و این صورت قیمت بازار بالا نمیره

جواد

1397/6/19
شبکه کانون‌های تفکر ایران دیگه چه صیغه ایه...!!!!! حتما وابسته به همین خودرو سازای دزد هستن که دنبال افزایش قیمت خودرو هستن... دوما توی ایران کی دیده قیمتی ارزون بشه؟؟؟ سره کی رو میخواید شیره بمالید؟؟؟ میخواید لابد با 10درصد زیر بازار بیاید پراید رو 36 ملیون پیش فروش کنید آره؟؟؟

مهد

1397/6/19
شما چه کار به بازار دارید! با قیمتی که برای خودروساز میصرفه بفروشید.
مصرف کننده اصلی هم بالاخره از خودروساز میخره و از بازار نمیخره. این همه التهاب برای اینکه قیمت آینده خودرو معلوم نیست و خودروساز باید زودتر قیمت رو اعلام کنه

علی

1397/6/19
این طرح ها جایی جواب میده که واقعا خودرو ساز باشیم نه مونتاژ کار و وارد کننده قطعه. لطفا حرفی نزنید که مرغ پخته هم خنده اش بگیره.

افشین

1397/6/19
انگار این دوستان پشنهاد دهنده اصلا تو باغ نیستند !؟ بابااااا خودروساز از خداشه توی بازار دلالی باشه که قیمت آشغالایی که میسازه بره بالا !!! داره با این تقاضای کاذب ایجاد کردن ها بقای خودشو تضمین می کنه، بعد دولت که حمایت کننده اصلی خودروسازهاست میاد به خودورساز ها بگه گام به گام قیمت رو بیارید پایین !!!؟؟؟ حالتون خوبه !؟
تنها راهی که به نفع مردم هم هست اینه که در خودروسازی ها رو تخته کنند بره و فقط صنایع وابسته خودروسازی رو تقویت کنند و واردات خودروهای خارجی ولو دست دوم رو آزاد کنند و برای مدتی دست از این کارخونه های ساخت گاری بردارند ! راه دوم هم که به همین مسیر منجر میشه اینه که مردم نخرند، که از این مردمی که میرن سبد فروشگاه ها رو خالی می کنند و بعد حمله می کنند به سایت سایپا واسه خرید پراید عمرا این کارها بر نمیاد !!! پس باشد همگان با هم به فنا رویم !

رضا حقیقت

1397/6/20
سلام
اگر واقعا اراده ای جدی برای تنظیم بازار وجود داشته باشه نیاز به این همه پیچیدگی نیست
دغدغده فعلی خودروساز اینه که خودرو دست مشتری واقعی برسه و دلالی صورت نگیره ؟ خیلی ساده 1 بند در قرار داد اضافه کنند که فرضا مشتری در صورت ثبت نام حق فروش خودرو برای مدت 1 یا 2 یا 3 سال ندارد ( تعیین این مدت زمان نیاز به کارشناسی بیشتر دارد )
به نظر شما دلال حاظره با این شرایط طرف خودرو بیاد ؟ مطمئنن خیر

امیر

1397/6/20
کاملا مشخصه که از اول دنبال گرانتر کردن هستند
ولی راه کنترل بازار این نیست

صدها شورای نظارتی بیکار و بی مصرف ساختند. بیان یک شورای کارآمد نظارتی درست کنن که اگه کسی خواست خودرو یا هرچیز دیگه ای رو بیشتر از قیمت نامتعارف توی بازار یا... معامله کنه، شدیدا مجازات بشه. با مشارکت و نظارت مردم.
همه ملت هم همکاری میکنن که دست دلالها و سودجوها قطع بشه و میشه. مگر اینکه خود دولت و حکومت دستش توکار باشه...
ایجاد این شورا نهایتا یک هفته طول میکشه و اجرایی شدنش تا هفته دوم بازار رو اصلاح میکنه