پیش‌فروش‌ها در انتظار تصمیم شورای رقابت

دنیای اقتصاد : دو خودروساز بزرگ کشور، با فشار وزارت صنعت، بالاخره وعده پیش‌فروش‌های خود را اجرایی و ۱۰۳ هزار دستگاه محصول را به متقاضیان عرضه کردند. در این بین هر چند عنوان می‌شد که اجرای طرح یاد شده به‌منظور کاهش التهابات بازار بوده اما برخی کارشناسان تاکید دارند که پیش‌فروش‌های اخیر نمی‌تواند تاثیر چندانی بر بازار داشته باشد. کارشناسان برای نظر خود، دلایل گوناگونی مطرح کرده‌اند. اولین نکته‌ای که مورد توجه آنها است، فروش خودرو با قیمت غیر‌قطعی است. براساس اعلام این دو شرکت، قیمت قطعی خودرو در زمان تحویل مشخص می‌شود. دلیل بعدی دور ماندن دست مصرف‌کنندگان واقعی از خودروهای عرضه شده است.
اما نکته سوم که مورد توجه کارشناسان قرار گرفته، بحث زمان تحویل است. با نگاهی به زمان تحویل محصولات عرضه شده به بازار متوجه می‌شویم که زمان عرضه این محصولات بیشتر به سال آینده موکول شده است. در این زمینه به‌نظر می‌رسد که دلیل اصلی این مساله بلاتکلیفی خودروسازان در ارتباط با مشخص نبودن میزان افزایش قیمتی شورای رقابت است. شرکت سایپا که در اواسط شهریورماه پیش‌فروش خود را انجام داده، اولین زمان عرضه خود را حدود آذر سال‌جاری اعلام کرده است، اما در این مقطع تنها دو خودروی سایپا ۱۵۱ و نیسان دوگانه سوز را عرضه می‌کند. ایران‌خودرو نیز اولین موعد تحویل خودروهای پیش‌فروش شده را بهمن‌ماه سال‌جاری اعلام کرده است. این در شرایطی است که برای بهمن‌ماه، ایران‌خودرو دو محصول وانت آریسان و رانا را تحویل خواهد داد. با نگاهی به محصولات ارائه شده توسط دو خودروساز در اولین ماه عرضه، مشاهده می‌شود که هر دو شرکت، عرضه را با محصولاتی آغاز می‌کنند که در مقایسه با سایر محصولات از اقبال کمتری برخوردار هستند. ساینا، سایپا ۱۳۲، بخش عمده‌ای از تیبا و تیبا ۲، در سال آینده به متقاضیان تحویل داده می‌شود، همین شرایط در ارتباط با محصولات ایران‌خودرو هم به چشم می‌خورد. این شرکت عملا تحویل محصولات خود را به سال آینده موکول کرده است. در این میان پژو ۲۰۶ تیپ ۵ را با موعد شهریور تا آبان‌ماه سال ۹۸، به متقاضیان تحویل می‌دهد. بنابراین به‌نظر می‌رسد که هر دو خودروساز به‌دلیل نااطمینانی از روند قیمت‌گذاری جدید محصولات پرتیراژ خود، حدالامکان تحویل پیش‌فروش‌ها را به سال آینده موکول کرده‌اند این در شرایطی است که زمان‌های مد نظر تحویل نیز به‌دلیل عدم پیش‌بینی تامین به موقع قطعات و همچنین وضعیت قطعه‌سازان با توجه به تحریم‌ها چندان قابل تکیه نیست.
برچسب ها:
نظرات
 
 
 
افشین 1397/7/7
پراید 3 تومن، تیبا 5 تومن، ساینا، 8 تومن اتومات 9 تومن، کوئیک 10 تومن، سراتو 30 تومن
پژو 405 3 تومن، سمند 5 تومن، 206 از تیپ 1تا 5 3 تا 8 تومن، دنا 10 تومن، دنا پلاس 12 تومن، هایما 15 تومن ویتارا 30 تومن.
با توجه به نوع و کیفیت ساخت خودروهای خودروسازان همه دنیا در مقایسه با خودروسازان داخلی این قیمت ها منطقی است !
اما با توجه به سطح تورم و سطح درآمد مردم جامعه، قیمت های پارسال تقریبا منطقی بود. اما با توجه به بالا رفتن قیمت خودرو در شش ماه اول سال 97 با سرعت نور و به طبع گرون شدن تقریبا همه چی و اضافه نشدن زره ای به درآمد مردم لذا این قیمت ها با هیچ عقل سلیمی منطقی نیست !
ناصر 1397/7/7
اینها که قطعات رامخفی وبه بهانه نبود قطعه خودروها رامعطل میگذارند تابلکه به نظر خود که همانا افزایش قیمت دربازار تا۱۵۰ درصدقیمت واقعی برسد وآنوقت قیمتهاراتعیین کنند وفعلا بازار بدون خودرومانده چرا وزارت صنعت بابازرسی مرتب وبازرسی نامحسوس جلوی این اقدام غیرعقلانی وغیرقانونی خودروسازان رانمیگیرد شاید واقعا ازاین نمدها کلاه هایی برای عده ای درست میشود که همه چیز را به حال خود رها کرده اند ومردمی که واقعا نیاز مبرم به خرید خودرودارند بابودجه خود نمیتوانند خودرو بخرند واقعا چه شد آن استیضاح وزیر که قراربود انجام شود لابد نمایندگان مردم هم مانند دولت تدبیر وامید کلید خودرا گم کرده اند که به استیضاحی که قول آنرابملت دادند نمیتوانند بدون کلید این استیضاح راانجام دهند وهمه این کارها رادراختیار دولت قرارداده اند اگرخودروسازنمیتواند نه تماما بلکه لااقل نیاز نصف بازار را تامین کند همان بهتراست که آنها هم مانند دولت ونمایندگان دست ازکاربکشند وکارخانه ها راتعطیل کنند تامردم با امید واهی روبرونشوند وتکلیف خودرابدانند که خودرویی بدستشان نمیرسد وهیچ امیدی نداشته باشند

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران