روزهای سخت و نفس‎گیر سهامداران ایران خودرو و سایپا؛ توزیع زیان توسط خودروسازان بزرگ کشور

عکس نویسنده
علی صادقی
نویسنده
همین چند روز پیش بود که در جریان دادوستدهای گروه خودرویی، عملکرد نمادهای این صنعت بورسی بسیارخوب عنوان شد. این عملکرد مثبت به نحوی بود که نمادهای سایپا، ایران‎خودرو، زامیاد، پارس‎خودرو، گروه بهمن، سایپاآذین، گسترش سرمایه‎گذای ایران‎خودرو، قطعات اتومبیل ایران، مهرکام‌پارس و الکتریک‎خودرو شرق مثبت خوردند. در طرف مقابل تنها نمادهای تولید محور خودرو و سازه‎پویش منفی شدند. در روز دوشنبه هفته جاری طی 21هزارو291 نوبت معاملاتی، 309میلیون‌و900هزار سهم به ارزش 44میلیاردو836میلیون‌تومان مورد دادوستد قرار گرفت. ارزش‌کل بازار گروه خودرویی تا پایان معاملات روز گذشته بالغ بر 15هزارو929میلیاردتومان شد.

کاهش تیراژ سایپا به‎رغم افزایش مبلغ‌ فروش
به تازگی گزارش عملکرد 7ماهه خودروسازان منتشر شده که کمک فراوانی به بررسی عملکرد آن‎ها می کند. بر اساس این گزارش هرچند سایپا، با رشد 4 درصدی مجموع مبلغ فروش طی 7 ماهه نخست سال جاری مواجه شده اما کاهش تولید را نیز تجربه کرده است. سایپا در مهرماه تنها 19.2هزار دستگاه خودرو فروخته که نسبت‌به مهرماه سال قبل 16هزار دستگاه کمتر است.

سال سخت سایپا
مهم‎ترین محصول سایپا خانواده پراید و تیباست که در سال قبل به ترتیب 35 و 34درصد مبلغ فروش به این دو گروه محصول اختصاص داشته است. تعداد تولید پراید و تیبا که در 7 ماه سال قبل 132هزارو87 دستگاه بوده، در 7 ماه سال جاری به 97هزارو94 دستگاه رسیده است. همچنین تعداد فروش این دو محصول که در 7ماه سال قبل 133هزارو75 دستگاه بوده و در 7ماه سال جاری به 92هزارو96 دستگاه رسیده است. باتوجه به اعداد و ارقامی که ذکر شد، سایپا درحال گذراندن سال بسیار سختی است؛ از یک طرف باتوجه به لغو قراردادهای برجامی خودروسازان ازجمله سایپا و ایران‎خودرو از این بابت بسیار ضرر کردند و ازسوی‌دیگر افزایش نرخ ارز که بسیار سرسام‌آور بوده، هزینه‎های تولید خودروسازان را بسیار افزایش داده است. همه این‎ها در حالی است که اجازه افزایش قیمت به موازات افزایش هزینه‎های تولید به خودروسازان داده نمی‎شود. حال باتوجه به این شرایط باید دید واکنش سهامداران به مجموعه این اتفاقات که برای خودروسازان در نیمه‌ابتدایی امسال رخ داده است، چگونه خواهد بود.

ورود شاخص‌کل به کانال 180هزار واحدی
روز دوشنبه کلیت بازار سرمایه بسیار مثبت بوده و علاوه‌بر گروه خودرویی، سایر گروه‎های اصلی بازار نیز رشد خوبی را تجربه کرده اند. براین‌اساس، شاخص‌کل بورس تهران روز دوشنبه با افزایش 1783واحدی، به 180هزارو625 واحد رسید. این رشد می‎تواند در دادوستدهای روزهای آینده از این بابت که شاخص کل وارد کانال 180هزارواحدی شده است، بسیار مهم باشد.
نظرات
 
 
 
رضا 1397/8/10
خودروی قدیمی و بی کیفیت تولید می کنند انوقت ضرر هم می دهند!!؟واقعا وقتی صنعتی
ناکارامد باشد ضررش فقط برای مصرف کننده و سودش برای دولت است!!
محمد 1397/8/11
حمایت همه جانبه از مظلوم نمایی شرکت های بی کیفیتی که سالهاست خسارات جانی جبران ناپذیری به خانواده های ایرانی زدند ،تلفات جانی که از هشت سال جنگ بیشتر شد!!! حمایت از اینها خیانته...
بگذارید تاوان بدهند
افشین 1397/8/11
*کاهش تیراژ سایپا به‎رغم افزایش مبلغ‌ فروش*
یا دارن بدهی هاشون رو میدن یا پوله که واسه ماشین های نامعلوم گرفتن یه جا دیگه داره میره !!!
اگر یک خودروسازی مثل تویوتا یا بنز یا حتی هیوندای اینجوری ضرر میکردند آدم دلش میسوخت ولی واسه اینا اصلا دلسوزی بی معنیه چون سالهاست دارن آشغال میفروشند !

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران