پایان سلطنت فرانسوی ها؛ عواقب تحریم ها بر بازار خودرو کشور

عکس نویسنده
سجاد حیدری
نویسنده
6 سال پیش زمانی که دور اول تحریم ها شروع شد گروه خودروسازی "پژو سیتروئن" یا همان "PSA" که در آن زمان با جنرال موتورز آمریکا شراکت داشت بر اثر فشار شریک آمریکایی خود مجبور به ترک بازار کشور شد. این خروج باعث افزایش قیمت تمام شده محصولات دو خودروساز بزرگ کشور شد اما در عمل فقط پژو 206 و 207 در تولید با مشکل مواجه شدند. در آن زمان شرکت رنو اعلام کرد که از بازار کشور خارج نخواهد شد و تولید تندر 90 را با وجود تحریم ها و کاهش تولید ادامه خواهد داد هرچند تولید بقیه مدل ها مانند ساندرو تا رفع تحریم ها به تعویق افتاد. حال بعد از 6 سال بازار خودرو کاملا متحول شده و شاهد خروج هر دو خودروساز فرانسوی از کشور هستیم.
به گزارش خودروبانک و به نقل از دنیای خودرو، در این شرایط خروج رنو با تبعات منفی بیشتری نسبت به پژو همراه خواهد بود. خروج گروه PSA از کشور باعث توقف خودروهایی مانند 2008 و 301 تا چند ماه شد و بقیه مدل ها نیز از دستور کار خارج شد، ولی تولید خودروهایی مانند پژو 405، 206 و پارس همچنان ادامه خواهد یافت. همچنین توقف تولید خودروی سیتروئن C3 متوقف و شرکت سیتروئن و سایپا متحمل ضرر زیادی خواهند شد، اما خروج رنو اثرات منفی بیشتری خواهد داشت و تولید خودروهایی مانند تندر90 و رنو ساندرو متوقف خواهد شد. همچنین تولید خودروهایی مانند سیمبل و داستر نیز به سرانجام نمی‌رسد. باید به این نکته هم اشاره کرد که تبعات منفی توقف تولید خودروهای پرفروش و مردمی مانند تندر90 و ساندرو بسیار بیشتر از اثرات منفی توقف تولید پژو 2008 و 301 خواهد بود. اتفاقی که 6 سال پیش با خروج پژو اتفاق افتاد حال با خروج شرکت رنو و توقف تولید تندر90 و ساندرو باعث عرضه مجدد سدان و هاچ بک های چینی در بازه قیمتی 50 تا 100 میلیون تومان خواهد شد.
برچسب ها:
نظرات
 
 
 

رضا

1397/8/13
کشور را به خودتحریمی دچار کردید تا انها مجبور به سوار شدن در
خودروهای قدیمی و بی کیفیت مثل پراید و سمند و پارس شوند!!

سعید

1397/8/13
بازم همکاری و برجامی باشه فرش قرمز پهن میکنیم برا رنو و پژو و باز دوباره میرن
حماقت ها تمامی نداره
و البته رانت ها

حامد

1397/8/14
با سلام
با سلام
دوست عزیز وضعیت این دو خودرو ساز به این وخامتی که شما فرمودید نیست.
رنو در افریقا سرمایه گذاری کرده و کشور مراکش رو جایگزین ایران کرده و چندان متحمل خسارتی که شما فرمودید نشده.بهتر بود از متضرر شدن ملت ایران بحث میکردید