عرضه دوگانه‌سوزها در سراشیبی

دنیای اقتصاد : براساس آمارهای منتشره از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، تولید انواع خودروی دوگانه‌سوز در خطوط تولید خودروسازان داخلی با افت ۴۶ درصدی همراه بوده است.
افت تولید دوگانه‌سوزها در شرایطی است که طی چند روز گذشته اخباری مبنی‌بر استفاده مجدد از کارت سوخت در فرآیند سوختگیری خودروها از سوی دولت منتشر شده است، هرچند دولت علت بازگشت کارت سوخت را جلوگیری از قاچاق سوخت اعلام کرده است با این حال برخی از کارشناسان معتقدند این اقدام به افزایش قیمت سوخت در آینده منجر خواهد شد. از این رو پیش‌بینی می‌شود که تقاضا برای دوگانه‌سوزها با توجه به فاصله قیمتی میان بنزین و گاز در ماه‌های آینده افزایشی شود. با این حال با توجه به مشکلاتی که خودروسازان در تامین قطعات موردنیاز خود در خطوط تولید با آن مواجه هستند، نمی‌توانند به این حجم از تقاضا پاسخ دهند؛ به‌طوری‌که کاهش تولید در ۷ ماه سال‌جاری گویای این مساله است. در مجموع تا پایان مهر، ۳۱ هزار و ۹۰۲ دستگاه انواع خودروی دوگانه‌سوز از سوی شرکت‌های خودروساز به بازار عرضه شده است. این در حالی است که طی مدت مشابه سال گذشته، شرکت‌های خودروساز توانسته بودند ۵۹ هزار و ۲۴۴دستگاه خودروی دوگانه‌سوز را تولید کنند. در ۷ ماه گذشته، سهم ایران‌خودرو از تولید دوگانه‌سوزها، ۲۷هزار و ۷۱۰ دستگاه بود. این تعداد خودروی دوگانه‌سوز به سه مدل پژو پارس، پژو ۴۰۵ و سمند محدود می‌شود. در میان آنها سمند دوگانه‌سوز بیشترین حجم تولید را به خود اختصاص داده است. سمند دوگانه‌سوز طی این مدت در ایران‌خودروی تبریز به تعداد ۱۲ هزار و ۶۶۰ دستگاه تولید شده است. در حالی که در مدت مشابه سال گذشته، ۲۵ هزار و ۸۴ دستگاه سمند در این سایت تولید شده بود. این نشان‌دهنده افت ۵/ ۴۹ درصدی تولید این خودرو است. شرکت سایپا تنها با تولید خودروی تیبا در فهرست تولید دوگانه‌سوزها قرار دارد. این خودروساز طی ۷ ماه سال‌جاری در مجموع ۴ هزار و ۱۹۲ دستگاه تیبا دوگانه‌سوز را در سایت سایپا کاشان، تولید کرده است. تولید این خودرو نیز با افت ۴۰ درصدی به نسبت مدت مشابه سال گذشته همراه بوده است؛ بنابراین در حال حاضر تنها ۴ مدل خودروی دوگانه‌سوز در شرکت‌های خودروساز داخلی تولید می‌شوند.
نظرات
 
 
 
امیر 1397/9/6
خودروسازان 8 دلیل برای درخواست افزایش قیمت ارائه کردند.
من هم 8 دلیل از 80 دلیل، بر اساس و ترتیب دلایل خودروسازان ارائه میدهم. کدام منطقی تر است؟
1. تا شش ماه دیگر که مطابق با روال رونق تولید کنید، قطعه در انبارها دارید که با ارز 3800 تومنی تهیه شده
2. همین قیمت خودرو در کارخانه هم خیلی بالاست
3. کاهش تولید تعمدی بوده برای ملتهب کردن بازار
4. فرض مهال کنیم دست خودروسازها با دوستان دلال در یک کاسه نباشد، هرچند عامل وجود دلال خود خودروسازها بوده اند، اما میشود با نظارت بر بازار، دلال را حذف کرد
5.خیلی از قطعه سازان برای سودجویی کارگران را اخراج کرده اند و قطعه بی کیفیت از چین وارد کردند و مارک ساخت ایران زدند و ...
6. اگر فرض مهال بگیریم که متضرر شوید، بعد از شش تا هفت ماه دیگر میشوید با توجه به دلیل اول بنده
7. اگر دولت دستش در جیب شماست، دلیل نمیشود دست شما برود در جیب مردم. کما اینکه تا حالا هم دست شما توجیب مردم بوده
8.بازار رو به گند کشاندید، دروغ میگویید. پر رویی هم میکنید.
حرف آخر؛ از دولت و حکومتی که نتواند یا نخواهد جلوی حقه بازی و دسیسه این خودروسازها را بگیرد، دیگر چه انتظاری باید داشت؟

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران