واردات اتوبوس های دست دوم و یا تولید در داخل؟

دنیای اقتصاد: این روزها در شرایطی بحث واردات اتوبوس‌های دست دوم درون‌شهری به کشور مطرح شده که تجاری‌سازان داخلی به‌دلیل کمبود مشتری دولتی، زیر ظرفیت اسمی خود به تولید این محصول مشغول هستند.
در حال حاضر به جز ایران خودرودیزل به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده اتوبوس در کشور، دو شرکت متعلق به بخش خصوصی نیز این محصول را تولید می‌کنند. در این بین، ایران خودرودیزل به تنهایی توان تولیدی بین ۲ هزار تا ۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه اتوبوس را دارد و با در نظر گرفتن شرکت‌های خصوصی، امکان تولید حداقل ۳ هزار دستگاه از این محصول در کشور فراهم است. با این حال، کمبود مشتریان دولتی (به‌عنوان خریداران اصلی اتوبوس‌های درون‌شهری)، اجازه تولید مطابق با ظرفیت موجود را نمی‌دهد. اتوبوس‌های درون شهری معمولا سه دسته مشتری دارند که همگی شامل نهادهای دولتی و شهرداری‌ها می‌شوند. وزارت کشور، شرکت‌های اتوبوسرانی شهرستان‌ها و شهرداری‌ها، خریداران اصلی اتوبوس‌های درون شهری محسوب می‌شوند که با وجود تولید داخل این محصول، گاهی واردات را بر خرید داخل ترجیح می‌دهند. در نتیجه این رویکرد، اتوبوس‌سازان کشور امکان رساندن تولید به سقف دلخواهشان را ندارند و سال‌هاست زیر ظرفیت اسمی فعالیت می‌کنند.

بنابراین اگر رویکرد تامین اتوبوس تغییر کرده و نیاز به این محصول تا حد امکان از مسیر تولید داخل تامین شود، ضمن جلوگیری از خروج ارز (برای واردات اتوبوس)، تیراژ تجاری‌سازان کشور نیز بالا خواهد رفت. از طرفی، واردات اتوبوس‌های دست دوم ممکن است به تکرار حوادثی مانند آنچه هفته گذشته در مسیر دانشگاه علوم و تحقیقات رخ داد، بینجامد، حال آنکه استفاده از اتوبوس‌های نو داخلی، ضریب سوانح را پایین خواهد آورد. در کنار افزایش خرید از شرکت‌های داخلی، نوسازی اتوبوس‌های فرسوده توسط خودروسازان هم به‌نظر راهکار بهتری در مقایسه با واردات دست دوم‌ها است.
نظرات
 
 
 
مصطفی 1397/10/11
حال آنکه استفاده از اتوبوس‌های نو داخلی، ضریب سوانح را پایین خواهد آورد.

مطمئنی؟
Zero 1397/10/11
اتوبوس های کارکرده وارداتی هزار برابر کیفیت بیشتری نسبت به تولیدات داخلی دارد.
  • علیرضا 1397/10/11
    شما که میگید کیفیت اتوبوسهای وارداتی هزاربرابر بیشتره، چقدر تو این صنعت بودین و چقدر تجربه دارین؟ لازم به توضیح میدونم در ایران صنعت تولید اتوبوس وجود نداره و تمامی شرکتها چه دولتی و چه خصوصی ، قوای محرکه و شاسی اتوبوس رو وارد میکنن و روش اتاق میسازن و اکثر اتوبوسهای تولیدی بخش خصوصی از آخرین تکنولوژی قوای محرکه و متعلقات شاسی و ... استفاده میکنن که قابل رقابت با محصولات روز دنیا هستش.
نوید 1397/10/11
چقدر عقب افتادیم که به جای این که بگن اتوبوسهای پاک و برقی رو جایگزین میکنیم، باید ب گزینه های دسته دوم و از رده خارج فکر کنیم. واقعا احسنت به این مدیریت

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران