عملکرد کراس اوور های اسپرت بی ام و X3M و X4M + فیلم

عکس نویسنده
سجاد حیدری
نویسنده
درست یک روز پس از انتشار تصاویر جاسوسی، شرکت خودروسازی بی ام و شاسی بلندهای اسپرت خود را معرفی کرد، یکی خودروی X3 M و دیگری X4 M که از لحاظ فنی و تجهیزات در یک سطح هستند و قرار است که از ماه آوریل امسال وارد خط تولید شده و در اختیار مشتریان قرار گیرد، اما در ادامه با خودروبانک همراه باشید تا شما را با جزییات فنی و تغییرات این دو خودرو آشنا کنیم.
پیش از پرداختن به جزییات، لازم است بدانید که خودروی شاسی بلند "بی ام و X3" برای اولین بار است که از سوی شرکت خودروسازی "بی ام و" بسته اسپرت M دریافت می‌کند، اما بی ام و X4 در سال 2016 میلادی آخرین بسته M خود را در قالب مدل M40i دریافت کرده است و حالا آمده تا قوی‌تر و جذاب‌تر از گذشته حاضر شود.
اول از همه در خصوص طراحی ظاهری، می توان تفاوت‌های دو مدل خودروی X3 M و X4 M با نسخه‌های استاندارد را نسبتا خوب توصیف کرد و حالا در قسمت جلو از جلوپنجره جدید با طراحی مشکی رنگ داخلی و همچنین یک مجموعه سپر کاملا جدید اشاره داشت که در اطراف آن ورودی‌های بزرگ هوا تعبیه شده است که در مجموع باعث شده یک چهره جسور و اسپرت بدست آید. در قسمت عقب نیز هر دو اتومبیل خروجی اگزوز 4 گانه دریافت کرده و در انتهای سقف X3 M و بر روی درب عقب X4 M یک باله جدید آیرودینامیکی نصب شده است.

شاسی بلندهای اسپرت بی ام و معرفی شدند

شاسی بلندهای اسپرت بی ام و معرفی شدند


در ظاهر می‌توان تفاوت‌های بسیاری میان دو خودروی شاسی بلند X3 M و X4 M پیدا کرد، اما در بخش فنی کاملا مشترک بوده و هردو اتومبیل از موتور 3 لیتری شش سیلندر توربودوقلو استفاده می‌کنند که باعث شده شتاب صفر تا 96 کیلومتر برساعت 4.1 ثانیه وهمچنین سقف سرعت 280 کیلومتر برساعت با هدایت نیروی 473 اسب بخاری و گشتاور 598 نیوتن متری به سمت چرخ‌های محرک اتومبیل بدست آید که در مسیر انتقال این نیرو به سمت چرخ‌ها، جعبه دنده 8 سرعته اتوماتیک M استپ‌ترونیک نقش حیاتی ایفا می‌کند. برای مهار نیروی ارسالی به چرخ‌ها نیز شرکت سازنده دیسک‌های ترمز 395 میلی متری در جلو و دیسک‌های ترمز 370 میلی متر در عقب مورد استفاده قرار داده است.
این تمام ماجرا نیست و شرکت خودروسازی "بی ام و" برای کسانی که نیروی بیشتری از این دو خودرو می‌خواهند، نسخه Competition را آماده کرده است که از همان پیشرانه 3 لیتری شش سیلندر توربوشارژر سود می برد، اما با یکسری ارتقا و اصلاحات نرم افزاری که با حفظ گشتاور 598 نیوتن متری، باعث می‌شود خروجی قدرت اتومبیل به مرز 503 اسب بخار رسیده و حاصل ارسال نیرو به سمت چرخ‌ها بدست آمدن شتاب صفر تا 96 کیلومتر برساعت 4 ثانیه و رسیدن به سرعت 284 کیلومتر برساعت است.

نظرات