خودروهای کارکرده وارداتی زمین گیر شدند؛ پرونده قاچاق به کف خیابان رسید

عکس نویسنده
سجاد حیدری
نویسنده
با جدی گرفته شدن موضوع فساد در گمرکات کشور و ورود خودروهای قاچاق به کشور از مبادی رسمی، پای خودروهای کارکرده وارداتی هم به این پرونده باز شده و گاهی اوقات حکم توقیف برای خودروهایی صادر شده است که بعضا مدل های 2014 یا 2015 هستند و برای چندین سال در کشور فعال بوده‌اند، این درحالی خواهد بود که مالکان خودروهای کارکرده خارجی هیچگونه اطلاعی از موضوع قاچاق ماشین‌های خود ندارند و همین موضوع باعث شده تا با نزدیک شدن بازار پرشور شب عید و افزایش تقاضا برای خرید اتومبیل، مشکلی جدید برای فروش برخی از خودروهای مالکان اتومبیل‌های کارکرده خارجی بوجود آید تا اطلاع ثانویه امکان فروش اتومبیل را نداشته باشند، هرچند کسی از سرنوشت این مدت کوتاه اطلاعی ندارد و ممکن است شرایط برای مالکان وسایل نقلیه خارجی قدری پیچیده شود.
به گزارش خودروبانک و به نقل از اسب بخار، گفته می شود که طی روزهای گذشته خودروهای کارکرده مشکوک به قاچاق برای ثبت تغییر مالکیت خود به مراکز تعویض پلاک رجوع کرده اند، اما در آنجا به مالکان خودروها اعلام شده است که وسایل نقلیه آنان با مشکلات گمرکی مواجه بوده و علاوه بر اینکه امکان خرید و فروش آنان وجود ندارد، می بایست وسیله نقلیه مشکوک نیز توقیف شود. این درحالیست که بسیاری از خودروهای دست دوم خارجی در بین چندین مالک مختلف چرخیده است و در این بین قربانی کسی خواهد بود که هیچگونه اطلاعی از قاچاق اتومبیل خود ندارد و همین موضوع باعث شده تا نمایشگاه داران هنگام خرید اتومبیل های کارکرده خارجی دقت بیشتری از خود نشان دهد، هرچند بیشتر خودروهای وارداتی کارکرده که از طریق قاچاق وارد کشور شده است، توسط واردکنندگان شخصی بوده و همین موضوع باعث خواهد شد تا پیگیری گمرکی آنان توسط مالکان فعلی کار بسیار دشواری باشد.
کارشناسان صنعت خودروسازی می گویند که بهترین راه برای جلوگیری از خرید و فروش خودروهای وارداتی مشکوک به قاچاق، درخواست صورت حساب گمرکی از فروشنده وسایل نقلیه کارکرده خواهد بود و اگر ماشین برای چندین سری در بین مالکان مختلف چرخیده است، می توان شماره شاسی اتومبیل را به مراکز تعویض پلاک برده و از وضعیت اتومبیل قبل از خرید و پرداخت وجه اطلاعات کافی را بدست آورد.

نظرات
 
 
 
F.A 1397/12/3
بوی تعفن فساد در ایران؛ دنیا را گرفته.

بدبخت اون آخرین شخصی که با دلخوشی برای فک پلاک و تنظیم سند ماشین به مراکز تعویض پلاک مراجعه می کنه!!!

خدا به او صبر بده و امیدوارم از شوک واردشده سکته نکنه!

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران