شرکت کروز تمام تلاش خود را برای ارائه قطعات خطوط تولید بکارگرفته است

سیاست کلی کروز به روزرسانی خط تولید و روشن نگه داشتن موتور تولید در خطوط تولید می باشد که با وجود همه ی فشارهای اقتصادی از ۱۲۰۰۰نفر پرسنل کروز تعدیل نیروی نداشته ایم و حتی در حال حاضر بصورت محدود جذب نیرومتخصص را در برنامه کاری برای داخلی سازی بیشترداریم؛زیرا معتقدیم ما مدیون به این مرز و بوم هستیم و تا جایی که می توانیم باید با حفظ انسجام و وحدت در بین قطعه سازان خودرو به پیشرفت این صنعت کمک کنیم
«حمید کشاورز» امروز شنبه در جریان بازدید خبرنگاران از خطوط تولید شرکت قطعه سازی کروز گفت : بسیاری از پلتفرم های الکترونیکی خودرو های روز جهان هر روز در حال توسعه است و در این زمینه عقب افتادگی داریم که با این حال اکنون ای سی یو (کامپیوتر) خودروهایی نظیر پراید، پژو ۴۰۵، پژو ۲۰۶، تیبا و سایر خودروهایی که درصد داخلی سازی بالایی دارند، در این شرکت تولید می شود.
ایشان در ادمه گفت: متوسط سود در صنعت خودرو سازی جهان بین سه تا چهار درصد است و در کشورمان در هر زمینه ای که ارزش افزوده موجود باشد به تولید خواهیم پرداخت و اگر دانش فنی را قطعه سازان ایرانی در اختیار داشته باشند می‌توانند عمده قطعات الکترونیکی را با صرفه اقتصادی تولید کنند.
وی ادامه داد : خودروسازی یک صنعت اقتصادی است؛ اما اقتصادی ها آن را اداره نمی کنند و مدیریت در خودرو سازی و ایران خودرو یک مدیریت دولتی به حساب به شمار می رود و نداشتن برنامه برای تولید یکی از مشکلات بزرگ این خودرسازی ها می باشد.
کشاورز در ادامه در خصوص خودروهای ناقص باقی مانده در کف کارخانجات ایران خودرو و سایپا گفت: از زمان اعمال تحریم ها پیش بینی می شد که به چنین روزی برسیم، همانگونه که در زمان تحریم های گذشته در سال ۹۱ با خروج ناگهانی پژو از ایران چنین شرایطی را شاهد بودیم.
وی توضیح داد: آن زمان روزانه ۸۰۰ دستگاه پژو ۲۰۶ در کشور تولید می‌شد که تامین برخی قطعات آن به ارزش ۱۲۰۰ یورو توسط پژو تامین می‌شد و اجازه داخلی‌سازی آن را نمی دادند، به این ترتیب با اعمال تحریم‌ها تولید خودرو در کشور به شدت کاهش یافت.
وی اضافه کرد: در دوره مدیریت قبلی شرکت ایران خودرو پروژه سنگین خودکفایی پژو ۲۰۶ تعریف شد و توانستیم در مدت ۶ ماه نسل جدید این خودرو را ساخته و وابستگی ۱۲۰۰ یورویی را به صفر برسانیم.
وی بیان داشت: در بازه زمانی بین سال های ۹۱ تا ۹۶ ارز قیمت واقعی نداشت و ارزان در اختیار صنعتگران قرار گرفت، به این ترتیب کمر همت به نابودی صنایع کشورمان زدیم.
کشاورز بیان داشت: خودکفایی به معنای به وجود آمدن شرکت‌هایی است که دانش فنی و مهندسی لازم برای تولید یک محصول را دارند اما ممکن است مواد اولیه آن را از خارج وارد کنند.
کشاورز ادامه داد: ما به عنوان قطعه ساز به خودروسازان اعلام می کنیم وقتی قطعه یا قطعاتی موجود نیست به تولید خودرو نپردازند، اما شیوه خودروسازان تولید هرچند با کسری قطعه است تا به محض رسیدن قطعات، خودروها را تجاری کنند.
این فعال صنعتی افزود: اصرار بر این شیوه تولید سبب شده تا سرمایه خودروسازان و قطعه سازان حبس شود و اکنون فقط گروه کروز ۱۲۰۰ میلیارد تومان مطالبه از خودروسازان دارد.
وی گفت: مشکل عمده صنعت خودروسازی عدم تکافوی اعتبارات ریالی، بالا بودن قیمت ارز و فرآیند طولانی تخصیص ارز و رساندن پول به شرکتهای خارجی است.
ایشان خاطرنشان کرد: کامپیوتر خودرو نسل ۵ شرکت کروز در حال آزمون است و در ماه‌های آینده آماده شده و به تولید انبوه خواهد رسید، پس از آن نیاز به واردات کامپیوتر خودرو در کشور نخواهد بود.
کشاورز گفت: اکنون ۱۳۰ پروژه خودکفایی و داخلی سازی قطعات در شرکت کروز تعریف شده است.
وی در ادامه به تحریم های ظالمانه آمریکا علیه کشورمان اشاره کرد و گفت: اگر نظیر چنین تحریم‌هایی بر آلمان به عنوان قطب صنعتی جهان وارد می‌شد، قادر به تولید بیش از ۲ میلیون دستگاه خودرو در سال نبود زیرا تولید بسیاری از قطعات را برون‌سپاری کرده‌ است.
کشاورز به کسری یک میلیون و ۵۰۰ هزار قطعه در خودروهای در کف کارخانه مانده ایران خودرو اشاره کرد که ۲۰ درصد آن مربوط به شرکت کروز است و مشابه چنین آماری نیز مربوط به کسری قطعات خودروهای سایپا است.
این تولید کننده بزرگ قطعه خودرو در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص چند کیفیتی بودن خطوط تولید قطعه گفت : هیچگاه در کروز بنا بر تولید قطعه با چند کیفیت نبوده است و همان قطعه ی که به خودروساز می دهیم در بازار هم به فروش می رسد که البته برخی از سودجویان با کپی کارتون های کروز اقدام به فروش اجناس فیک میکند که بارها این موضوع در مراجع قضایی مطرح شده و در حال پیگیری می باشد.
حمید کشاوز در پایان این نشست خاطر نشان کرد : تصمیم نداریم به مباحث حاشیه ی که برخی از رسانه ها با شیطنت های خود به وجود آوردنده اند ورود کنیم و سیاست کلی این شرکت به روزرسانی خط تولید و روشن نگه داشتن موتور تولید می باشد که با وجود همه ی فشارهای اقتصادی تعدیل نیروی نداشته ایم و حتی در حال حاضر بصورت محدود جدب نیرو متخصص برای داخلی سازی را در برنامه کاری خود قرار داریم؛زیرا معتقدیم ما مدیون به این مرز و بوم هستیم و تا جایی که می توانیم باید با حفظ انسجام و وحدت در بین قطعه سازان خودرو به پیشرفت این صنعت کمک کنیم
کروز بزرگترین شرکت تولید کننده قطعات خودروی کشور و تولید کننده قطعات تزئینی، دسته سیم، سوئیچ، تعلیق و ترمز، نشانگرها و مالتی مدیا، چراغ، ایربگ، داشبورد، سپر، سنسور و کویل، اگزوز، فرمان، سیستم تهویه و بلوک سیلندر است.
نظرات
 
 
 

حامد

1398/3/12
این شرکت هم یکی از همون مافیاهایی که باید برای کسب منافع بیشتر مردم بینوا را سرکیسه کنه! اگه دنبال اینیم که ببینیم تعرفه 140 درصدی و واردات ممنوع خودرو از کجاها سرچشمه می گیره، این یکی از اونجاهاست!
این شرکت پدر قطعه سازای داخلی رو درآورده، فقط با انحصار! تا یکی هم می خواد بهشون حرف بزنه، دیگه یادم گرفتن سریع میرن سراغ دهها هزار نفری که اینا استخدام کردن! تا حالا یکی هم درست آمار نگرفته واقعا چند نفر برای ایننا کار می کنن! اینقدر هم چندش آور همشون اینو کردن دست آویز! نمی گن بخاطر این چند ده هزار نفر جیب چند ده میلیون نفر رو دارن سرکیسه می کنن!
با نخریدن همه این دزدان بیچاره میشن! فقط 6 ما نخریدن تمام استخوانهای این استثمارگرا را خرد می کنه!

امير

1398/3/16
معلوم نيست چرا همه قطعات رو بايد اين شركت توليد كنه، يعني تو كشور شركت ديگه اي نمي تونه توليد كنه يا اين كه امثال اين شركت كارهارو انحصار كردن، هر چي هم بهشون گفته ميشه ميگن ما انقدر نيرو داريم، يه بارم ليست بيمه نيروهاشون رو ارايه نميدن كه آيا راست ميگن يا نه