قیمت‌ها بالا رفت!

عکس نویسنده
علی صادقی
نویسنده
هفته گذشته بود که دو خودروساز بزرگ کشورمان یعنی ایران خودرو و سایپا قیمت تعدادی از محصولات خود را افزایش داده و با واکنش منفی افکار عمومی و افزایش مجدد قیمت خودرو در بازار آزاد مواجه شدند.
به نقل از دنیای اقتصاد، ایران خودرو پس از افزایش قیمت ۴ محصول خود تا مرز ۸ میلیون تومان اعلام کرده این ماجرا سهوی و ناشی از اشتباه نرم افزاری بوده است. سایپا نیز افزایش قیمت یکی از محصولات خود یعنی ساینا را مربوط به مدل آپشن دار دانسته و از تصمیم خود مبنی بر افزایش قیمت عقب نشینی کرد.
با توجه به اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت و نهادهای زیرمجموعه آن یعنی سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان و ستاد تنظیم بازار بر قیمت گذاری خودروهای داخلی نظارت دارند به نظر می رسد این افزایش قیمت ها با نظر مثبت آنها اتفاق افتاده است و به احتمال قوی مورد تایید آنها باشد.
خودروسازان داخلی همواره به خصوص در یک سال و نیمه گذشته به دنبال آن بوده اند که قیمت محصولات خود را افزایش دهند. به عنوان نمونه پژو ۲۰۶ صندوق دار در بهمن ماه سال گذشته با قیمت حدودی ۶۵ میلیون تومان فاکتور شده و در اسفند ماه به قیمت حدودی ۷۳ میلیون تومان رسید. البته افزایش قیمت این خودرو چندان مورد انتقاد افکار عمومی واقع نشد. در خصوص سایپا نیز تیبا صندوقدار این شرکت در اسفند ماه حدوداً ۴۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده ولی در هفته اخیر قیمت آن به محدوده ۴۳ میلیون تومان رسید.
مشخص نیست که چرا این دو خودروساز از تصمیم خود مبنی بر افزایش مجدد قیمت محصولات تولیدیشان عقب‌نشینی کرده‌اند اما به نظر می‌رسد واکنش منفی افکار عمومی و صعود مجدد قیمت خودرو در بازار آزاد در این تصمیم گیری بی تاثیر نبوده باشد.
نظرات
 
 
 
جواد 1398/5/18
این دو تا شرکت طمع کار هیچ وقت راضی نیستن از قیمت ! چه موقعی که 206 15تومن بود با زور رسوندنش به 40 تومن چه حالا که رسوندنش به 70-80 تومن ! همش هم به قول خودشون دارن ضرر میدن !
Alireza barooti 1398/5/18
خودرو بانک عزیز ! قبلاً هم چندین بار این موضوع رو تذکر دادم بهتون که همه ی مردم ایران (غنی و فقیر) به قدر کافی از وضعیت نابسامان اقتصادی عصبانی هستند و گرونی ها اذیتشون میکنه پس شما دیگه نمک روی زخمشون نپاشید !!! انتخاب عناوین جنجالی و تحریک آمیز اینچنینی با محتوی پوچ فقط باعث رنجش خاطر مخاطبانتون میشه !!!! کدام افزایش و کاهش قیمت ؟؟؟؟؟؟ اولاً؛ کاهش یا افزایش هایی در حد ۲-۳ میلیون تومان واسه خودروهایی که الان کمترینشون ۱۰۰ میلیونه نه ملموس است نه قابل ذکر و در واقع فقط نوسان قیمتی هست که به دلیل عرضه و تقاضا ایجاد میشه !!! ثانیاً؛ کاهش هایی که بعد از افزایش قیمت رخ میدهند اسمشون کاهش نیست و باید از واژه تعدیل قیمت استفاده بشه . 
ثالثا؛ همان واژه تعدیل هم زمانی قابل ذکر و استفاده است که قیمت ثانویه از قیمت اولیه پایین تر باشد وگرنه تعدیل هم موضوعیت ندارد !! به طور مثال ۲۰۶ تیپ۲ که اخیراً قیمتش از ۷۷تومان یهو مجدداً شد ۸۲ میلیون و حالا شد ۷۹ میلیون نه کاهش قیمت داشته و نه تعدیل براش صحیحه !! هر وقت شد ۷۰ میلیون شما تیتر بزنید کاهش و اگه شد ۷۷ تومان تیتر بزنید تعدیل قیمت ۲۰۶ نگید کاهش !!! توی این ۱ ماه اخیر ۵۰ بار راجعبه کاهش یا افزایشی شدن قیمتها تیتر زدید در حالی که هیچ کاهش حقیقی اتفاق نیفتاده بجز ۱ مورد که همزمان با نزولی شدن قیمت دلار بود ! پس اینقدر مخاطبان رو اذیت نکنید.
با تشکر
علیرضا باروتی
۱۸/مرداد ماه /۱۳۹۸

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران