عرضه خودرو به بازار با کسری قطعه توسط خودروسازان

حمیدرضا قندی رئیس اتحادیه صنف فروشندگان خودرو اصفهان اظهار داشت: شرکت های خودروساز با افزایش قیمت ها مانع ضرر خود می شوند. از سوی دیگر این شرکت ها در بازار تهران و دیگر شهرها دلال هایی دارند که از این طریق خودروهای خود را با قیمت بالا به فروش می رسانند. همچنین این دو خودروساز بزرگ کشور هنوز نتواسته اند تعهدات معوق سال 97 خود را انجام دهند و این موضوع باعث افزایش قیمت و نوسانات بازار خودرو شده است.
به گزارش خودروبانک و به نقل از ایسنا، وی ادامه داد: به عنوان مثال پراید و تیبا به عنوان ارزان ترین خودروهای سایپا باید به گونه ای به بازار عرضه شوند که با نیاز بازار همخوانی داشته باشد، اما شاهد هستیم که این خودروها به صورت مناسب به بازار عرضه نمی شود و باعث نوسان شدید قیمتی در بازار می شود. قیمت پراید حدود دوماه پیش 41 میلیون و 500 هزار تومان بود که به دلیل فاکتور نشدن و عدم عرضه مناسب به 46 میلیون تومان افزایش یافته است. این مورد برای محصولات ایران خودرو نیز اتفاق افتاده و در حال حاضر قیمت پژو 206 تیپ 2 با قیمت 83 میلیون و 206 صندوقدار v8 نیز بالای 100 میلیون تومان عرضه می شود. همچنین چهار ماه پیش شاهد افت شدید و حتی 30 میلیون تومانی بر روی خودروهای 100 میلیونی بودیم، اما اکنون محصولات ایران خودرو در حدود 10 میلیون و سایپا 6 میلیون تومان گران شده اند.
رئیس اتحادیه صنف فروشندگان خودرو اصفهان در ادامه با بیان اینکه به طور معمول بازار قیمت خودرو را تعیین می کند نه دلال، افزود: متاسفانه خودروسازان محصولات خود را به بازار عرضه نمی کنند و خودروهای موجود در نمایشگاه ها متعلق به مصرف کنندگان است و بنگاه داران نیز با توجه به قیمت سایت های مختلفی همچون دیوار، باما و شیپور و ... قیمت خودروها را مشخص می کنند. همچنین این سایت ها در زمان گرانی خودرو با پیگیری های صورت گرفته قیمت ها را ازسایت های خود برداشتند، اما پس از آرام شدن بازار دوباره اقدام به درج قیمت ها کرده اند و هیچ نظارتی بر روی قیمت گذاری خودرو در این سایت ها وجود ندارد.
قندی در ادامه گفت: با وجود توقف تولید خودروی سراتو و عدم توان برای تحویل تعهدات معوق این خودرو، قیمت این خودرو توسط شرکت 295 میلیون تومان اعلام شده و این در شرایطی است که قیمت این خودرو در بازار 285 میلیون تومان قیمت خورده و این به خوبی نشان می دهد که خود شرکت های خودروساز باعث افزایش قیمت ها هستند. اگر خودروسازان به اندازه کافی خودرو به بازار عرضه کنند، شاهد این افزایش قیمت ها نخواهیم بود.
وی در ادامه بیان داشت: کارخانه پارس خودرو توان انجام تعهدات سال 97 محصولاتی همچون برلیانس، ساندرو و ال 90 را ندارد و به جای آن با تاخیری 5 ماهه پراید، ساینا و تیبا تحویل می دهد، زیرا خودرویی برای عرضه به بازار ندارد.
رئیس اتحادیه صنف فروشندگان خودرو اصفهان ادامه داد: شرکت های خودرویی امروز با کمبود قطعات مواجه هستند و دلخوشی خودروسازان این بود که با کمک پژو فرانسه مشکل تامین قطعات حل خواهد شد، اما با خروج پژو از کشور و ناتوانی در قطعه سازان داخلی، خودروسازان با کمبود و نبود قطعات مواجه شدند.
قندی در پایان تصریح کرد: متاسفانه امروز هر خودرویی که وارد بازار می شود با کمبود قطعه مواجه است، به عنوان مثال سنسور 206 و رینگ اسپرت تمام خودروهای ایران خودرو حذف شده و یا پراید بدون کاتالیزور به نمایندگی ها تحویل داده می شود و نمایندگی ها ناچارا با تاخیر و پس از خرید قطعه، خودرو را به مشتری تحویل می دهند.


نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران