نگاهی به قیمت دانگ فنگ اچ سی کراس در بازار + جدول قیمت آذرماه

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده
مدت زمان چندساله‌ای که مابین دو دوره تحریم خودروسازی واقع شد، برای بسیاری از مشتریان ایرانی، زمان خوبی جهت خرید محصولاتی جدید با قیمتی مقرون به صرفه بود. در فاصله بین سال‌های 93 الی 96، خودروهای رنگارنگ اقتصادی چینی، بازار ایران را به تسخیر خود در آوردند، تا جایی‌که خودروسازان بزرگ نظیر ایران خودرو و سایپا نیز نتوانستند در مقابل این موج عظیم، مقاومت کنند.
این تازه از راه رسیده‌های اقتصادی، از نظر قوای فنی حرفی برای گفتن نداشتند، علاوه برآن، از ایمنی قابل توجهی نیز برخوردار نبودند و قیمت‌گذاری آن‌ها محل سوال بود. اما مصرف‌کنندگان ایرانی بیش از آن‌که به موارد منفی توجه کنند، به دنبال خرید خودرویی با ظاهر جدید و سرشار از امکانات رفاهی بودند، موردی که در خودروهای وطنی مشاهده نمی‌شد. دانگ فنگ اچ سی کراس ، ام وی ام X22 و لیفان X50 ، بخشی از این خودروهای اقتصادی چینی بودند. علاوه بر موارد گفته شده، این خودروها معمولا با شرایط پرداخت اقساطی در اختیار مشتریان قرار می‌گرفتند، موردی که تمایل به خرید آن‌ها را دوچندان می‌کرد.
تعدد گزینه‌ها در بازه 50 تا 60 میلیون تومان، در فاصله سال‌های 95 تا 97، موجب شده بود که هرکدام از خودروسازان سعی کنند نماینده‌ای در این بازه قیمتی پرفروش به خود اختصاص دهند. رنو ساندرو نماینده پارس خودرو، ام وی ام X22 نماینده مدیران خودرو، لیفان X50 نماینده کرمان موتور و دانگ فنگ H30 کراس نماینده ایران خودرو در این رقابت بودند. اکنون و پس از گذشت یکسال از اعمال تحریم‌های خودروسازی، به جز ام وی ام X22 ، تولید باقی محصولات با مشکل مواجه شده، که نشان دهنده شدت تحریم ها بر خودروسازی ایران است. از سوی دیگر، به دلیل شرایط اقتصادی نامطلوب کشور، قیمت تمامی این خودروها به بیش از سه برابر رقم سال 95، افزایش پیدا کرده است.

دانگ فنگ اچ سی کراس

دانگ فنگ اچ سی کراس

با وجود آن‌که روند ارایه محصول جدید از سوی خودروسازان بزرگ، نظیر ایران خودرو و سایپا، به دلایل مختلف، بیش از حد معمول به طول می‌انجامد، اما دانگ فنگ اچ سی کراس در زمانی کوتاه و با قیمتی رقابتی وارد بازار شد. علت اصلی این ورود زودهنگام، یکسان بودن پیشرانه مورد استفاده در H30 کراس و محصولات پژو، نظیر پژو 206 بود. دانگ فنگ اچ سی کراس از همان پیشرانه نام آشنای شرکت فرانسوی، یعنی TU5 استفاده می‌کند، که ایران خودرو در استفاده از آن تبحر کافی را دارد. دیگر نکات مثبت H30 کراس، اتوماتیک بودن آن و سطح بالای امکانات رفاهی کابین این خودرو بودند، که برای مصرف کنندگان متوسط ایرانی، اهمیت قابل توجهی داشت. در حقیقت مشتریان ایرانی با خرید دانگ فنگ H30 کراس، از میزان دریافتی در مقابل رقم پرداختی، رضایت نسبی داشتند.
البته باید قبول کرد که خرید یک خودرو چینی درجه سوم که مدت زمان زیادی از عرضه آن به بازار جهانی می‌گذرد، بی ایراد نخواهد بود. برای مثال، گیربکس آیسین این خودرو کمی قدیمی است و 4 دنده بودن آن، موجب اعمال دور موتور بالا و ورود صدا به کابین خودرو در اتوبان می‌شود، در حالی‌که مشکل اوور درایو نیز در اثر موارد گفته شده به وجود می‌آید. دیگر مشکل اچ سی کراس، به ظاهر ناهماهنگ آن مربوط می‌شود که به دلیل استفاده از پلتفرم یک کلاس بالاتر محصولات پژو و ترکیب ظاهر کراس-استیشن پدید آمده است. البته از آن‌جایی‌که H30 کراس خودرویی اقتصادی است، باید با این موارد کنار آمد. وزن بالای این خودرو نسبت به موتور، در کنار گیربکس نه چندان مدرن، شتاب ضعیفی را نیز برای اچ سی کراس رقم می‌زند. از این رو، نباید انتظار یک پژو 206 تیپ 5 را از این خودرو داشته باشید.

دانگ فنگ اچ سی کراس

دانگ فنگ اچ سی کراس

همان‌طور که گفتیم، شرایط نامطلوب اقتصادی کشور به همراه خروج خودروسازان بین‌المللی از کشور، موجب افزایش قیمت شدید هاچ‌بک کراس‌های چینی در بازار شده است. این خودروها دیگر ارزش خریدی همانند گذشته را ندارند، و با پا گذاشتن به قسمت‌های بالایی بازار، رقیب وارداتی‌های کهنسال شده‌اند. در جدول زیر، نگاهی به قیمت دانگ فنگ اچ سی کراس در بازار آزاد داشته‌ایم. قیمت‌ها تقریبی هستند و شما ممکن است قیمت‌هایی بالاتر یا پایین‌تر از نرخ جدول را در بازار ملاحظه کنید.
سال ساختکارکردرنگبدنه(میلیون تومان)قیمت
139671,000 کیلومترسفیدبدون رنگ135
139718,000 کیلومترمشکیبدون رنگ144
139727,000 کیلومترمسیبدون رنگ140
139718,000 کیلومترسفیدبدون رنگ145
139811,000 کیلومترمشکیبدون رنگ157

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران