با بودجه خرید پراید در بازارهای خارجی چه ماشینی می‌ توان خرید؟

عکس نویسنده
سجاد حیدری
نویسنده

مشکل اصلی که مصرف کنندگان ایرانی با آن دست و پنجه نرم می کنند، تبدیل شدن کالاهای مصرفی به کالاهای سرمایه ای است و اتومبیل هم به عنوان یک کالای مصرفی، در بازار کشور به عنوان یک کالای سرمایه ای شناخته شده و به همین دلیل است که ارزش خودرو با گذشت زمان بیشتر و بیشتر می شود، درحالی که سایر کشورهای پیشرفته جهان اتومبیل را به عنوان یک کالای مصرفی می بینند که بعد از گذشت چند سال و با روی کار آمدن مدل های جدید، افت قیمت بسیار شدیدی پیدا می کند.

با ارزان ترین خودروی کشور یعنی پراید شروع کنیم، در حال حاضر قیمتی بیش از 90 میلیون تومان در مدل های 131 و قیمتی بیش از 100 میلیون تومان در مدل های 111 هاچ بک دارد، ولی اگر همان پراید 131 را در نظر بگیریم، در بازار کشورهای خارجی می توان خودروهای دست دومی را پیدا کرد که نمونه آنان در کشور قیمت های چند صد میلیون تومانی و یا حتی قیمت های میلیاردی دارند.

به عنوان مثال خودروی مرسدس بنز CLS و یا حتی بی ام و 320 که در بازار کشور با قیمت های میلیاردی فروخته می شوند، مدل های کارکرده 2007 تا 2008 آن در بازار خارج افت قیمت بسیار شدیدی داشته و با قیمت های زیر 5000 دلاری به فروش می رسد. اگر نگاهی به سایت های خرید و فروش اینترنتی خودرو در کشورهای خارجی داشته باشید، می توان مدل های 2008 بی ام و 320 را به قیمت 75 میلیون تومانی خریداری کرد و یا حتی مرسدس بنز CLS که در مدل 2007 و با کارکرد 138 هزار کیلومتری آگهی شده است، به قیمت 84 میلیون تومانی فروخته می شود.

در خودروهای مدل جدید هم می توان به خودروهای میتسوبیشی لنسر 2015 با قیمت 88 میلیون تومانی، رنو فلوئنس 2015 با قیمت 66 میلیون تومانی و یا کیا سراتو 2012 اشاره داشت که با قیمت 53 میلیون تومانی در بازارهای خارجی فروخته می شود، این درحالیست که برای خرید مدل های کارکرده پراید که اندکی سرحال باشد، نیاز به پرداخت هزینه بیشتر از 60 میلیون تومانی در بازار ایران خواهید داشت!.

مقایسه قیمت خودرو در ایران و جهان

ماشین های لوکسی که با قیمت صفر کیلومترهای داخلی می توان در بازار خارج خرید

با نرخ فعلی دلار، خودروی پژو 206 تیپ 5 قیمتی زیر 10 هزار دلاری دارد، درحالی که با همین قیمت می توان در بازار خارج کشور یک دستگاه پورشه کاین مدل 2008 خرید که با قیمت 9 هزار دلاری در سایت های خرید و فروش اینترنتی خودروی خارج کشور آگهی شده است.

با پول یک دستگاه پژو پارس اتوماتیک که در حال حاضر قیمتی حدود 300 میلیون تومان در بازار دارد، می توان بی ام و 328i کارکرده مدل 2014 خرید که در سایت های خرید و فروش اینترنتی به قیمت 12 هزار دلاری آگهی شده است، این درحالیست که این خودرو قیمت های میلیاردی در بازار کشور دارد و حال با ممنوعیت واردات خودرو، بیش از پیش در بازار خودروی کشور جولان می دهند.

حال اگر دنا پلاس دنده ای توربوشارژر را به عنوان یکی از لوکس ترین خودروهای تولید داخل توسط ایران خودرو مثال بزنیم، در بازار فعلی کشور قیمتی بیش از 350 میلیون تومانی دارد که با همین قیمت می توان در بازارهای خارجی خودروی صفر کیلومتر هم خریداری کرد، خودروی مثل نیسان ورسا که به عنوان یک خودروی اقتصادی در بازار فروخته می شود و قطعا ایمنی بالاتر و امکانات بیشتری نسبت به خودروی دنا پلاس در اختیار کاربران خود قرار خواهد داد.

مقایسه قیمت خودرو در ایران و جهان

ماشین های که با قیمت خودروهای وارداتی بازار ایران می توان در کشورهای دیگر خرید

در حال حاضر بسیاری از خودروهای باکیفیت وارداتی اروپایی و آسیایی قیمت های چندین میلیاردی در بازار ایران دارند و اگر هم بخواهید نسخه های کارکرده آن را خریداری کنید، باز هم نیاز به صرف هزینه میلیاردی خواهید داشت.

به عنوان مثال خودروی کیا سورنتو در بازار کشور با قیمتی بیش از 2 میلیارد و 200 میلیون تومانی فروخته می شود که اگر همین پول را تبدیل به دلار کنید، می توان بجای یک دستگاه کیا سورنتو نسل قدیم، دو دستگاه کیا سورنتو نسل جدید را خریداری کنید.

هیوندای آزرا مثالی دیگر است که در بازار کشور مدل های صفر کیلومتر آن با قیمت کمتر از 2 میلیارد و 300 میلیون تومانی فروخته می شود، درحالی که با همین پول می توان در کشورهای خارجی دو دستگاه هیوندای آزرا صفر کیلومتر را خریداری کرد.

با پول یک دستگاه مرسدس بنز E200 می توانید علاوه بر یک دستگاه مرسدس بنز E کلاس، یک نسخه اسپرت از مرسدس بنز AMG GT هم خریداری کرد و یا با پول خودروی بی ام و سری 7 که با قیمتی نزدیک به 6 میلیارد تومان در بازار کشور فروخته می شود، می توان دو دستگاه شاسی بلند لوکس X7 را در کنار یک شاسی بلند X3 خریداری کرد!.

نظرات
 
 
 
Amir Ete 1399/6/27
کی گفته با 6 میلیارد میشه دو تا x7 خرید؟ 6 میلیارد تومن میشه حدود 240 هزار دلار که ب ام و x7 هم باید حدود 150 هزار تا 200 هزار تا قیمتش باشه

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران