قیمت خودرو آزاد می شود؛ آخرین سد محافظتی خودروسازان فرو ریخت

عکس نویسنده
آراد فلاح
نویسنده

خودروسازان بزرگ کشور یعنی ایران خودرو و سایپا، سالیان سال است که خود را محق حمایت همه جانبه دولت می دانند. سخنگوی انجمن خودروسازان بارها اعلام کرده که حاضر است در ازای آزاد شدن حق قیمت گذاری و خلاصی از قیمت گذاری دستور، واردات خودرو حتی بدون تعرفه گمرکی نیز آزاد شود.

هرچند باور اجرایی شدن این مساله برای من سخت است و چنین شرط و شروطی را بیشتر در حد یک بلوف ساده می دانم، اما به هرحال مساله قیمت گذاری شورای رقابت در خودروهای تولیدی کشور طی سالیان اخیر به سنگی در حلقوم خودروسازان بدل شده بود که به هر بهانه ای کم کاری و زیان دهی خود را نیز با تاکید بر این مساله توجیه می کردند.

اما حالا پس از خبرهای ضد و نقیض و کج دار و مریز مبنی بر ورود خودروهای تولیدی به بورس، خبر می رسد که درست همزمان با کاهشی شدن روند نرخ ارز و پیدا شدن امیدهایی برای کاهش محسوس سطح قیمت ها، شورای رقابت قصد دارد تا از پروسه قیمت گذاری تعداد زیادی از خودروهای تولیدی خارج شود.

چند روز قبل رئیس شورای رقابت بهانه این خروج را رقابتی بودن! برخی از خودروهای موجود در بازار ایران دانست و تاکید کرد که با وجود رقیب، بازار خودرو مذکور انحصاری نیست و طبیعتا نرخ گذاری شورای رقابت نیز معنایی نخواهد داشت.

ایران خودرو

البته زیاد مشخص نیست که چطور تا ماه قبل که روند بازار رو به افزایش افسار گسیخته قیمت بود، خودروهای انحصاری بودند، اما حالا به ناگهان با بازار رقابتی مواجهیم، اما فارغ از این مساله به نظر می رسد که تیر خودروسازان سرانجام به هدف خورده و احتمالا ظرف چند هفته آینده قیمت گذاری بسیاری از خودروها آزاد می شود.

با توجه به زیان ده بودن صورت های مالی خودروسازان و تاکید همیشگی ایشان که قیمت گذاری دولتی را سرمنشا این زیان می دانستند، چنین آزاد سازی ای به معنای افزایش مجدد نرخ های کارخانه ای است که احتمالا برای چهارمین یا پنجمین بار متوالی طی سال جاری روی خواهد داد.

در عین حال این آزاد سازی و افزایش قیمت می تواند به معنای کاهش اختلاف قیمت بین بازار و کارخانه باشد و حداقل برای مدتی دست دلالان را بلاخره از بازار خودرو کوتاه کند.

اما نکته مهمتر این است که با از بین رفتن این بهانه، تکلیف صنعت خودروسازی ناموفق کشور چه خواهد شد؟ آیا خودروسازان واقعا حاضرند تا با اجرایی شدن آزاد سازی، با واردات بدون تعرفه خودروهای خارجی موافقت نمایند؟ آیا این آزاد سازی منجر به سود ده شدن دو شرکت بزرگ خودروسازی خواهد شد و یا باز هم بهانه ای دیگر برای توجیه انبوهی از نا کارآمدی و عقب ماندگی صنعتی علم می شود؟

شما چه نظری در مورد ماجرای آزاد شدن قیمت خودروهای تولیدی کشور دارید؟

نظرات
 
 
 
Moein 1399/9/24
حلبی های بیست سال پیش به قيمت خودروهای جدید دنیا فروش ميره، تازه خودروسازان ضرر میکنن؟!!
اينا اصلا خودروساز نیستند
این صنعت خودروسازی تعطیل بشه هم مردم راحت ترند و هم خودروساز ( حلبی ساز) ضرر نمیکنه
روی تولید الاغ سرمایه گذاری کنن خودروسازها، هم مردم هزینه کمتری پرداخت میکنن و هم هوای سالمي خواهیم داشت
رضا 1399/9/24
بدون شک آزادسازی قیمتها بدون آزادسازی واردات خواهد بود و اینها وعده های دروغ و بلوف است.
آزادسازی باعث آشکار شدن بسیاری از ناکارآمدیهای خودروسازان در بخشهای مختلف خواهد شد و چون در حال حاضر از سودی که نصیب دلالان کرده اند دلخورند تنها هدفشان اینست که در این سود شریک شوند.
مثل همیشه این وسط مصرف کننده قربانی خواهد شد، نه واردات آزاد میشود و نه خودروی داخلی با قیمتی منطقی و عادلانه بدستمان خواهد رسید!!!

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران