با انواع مدل‌های بی ام و آشنا شوید؛ از سری 1 جمع و جور تا آسمان هفتم + فیلم اختصاصی فارسی

عکس نویسنده
رضا یوسفی
نویسنده و عکاس

بی ام و یکی از محبوب‌ترین برندهای خودرویی در ایران و جهان است و به واسطه پرشیاخودرو، تابحال مدل‌های مختلف این برند از جمله سری 1، سری 2 در نسخه کوپه، کروک و اکتیو تورر و ... به کشور وارد شده‌اند و با وجود بسته بودن واردات خودرو، هنوز هم می‌توان در بازار آزاد نسخه‌های صفر کیلومتر بعضی از مدل‌ها را پیدا کرد.

همواره شناختن مدل‌های مختلف بی ام و آشنایی با کلاس‌بندی‌های این برند حتی برای بعضی از صاحبین این خودروها نیز سخت و گیج‌کننده بوده است. در این مقاله سعی داریم با انتشار یک فیلم آموزشی که به صورت اختصاصی توسط خودروبانک تهیه شده، شما را به صورت کامل با مدل‌ها و کلاس‌های مختلف بی ام و آشنا کنیم و تفاوت هر کدام را به صورتی بسیار ساده و روان نشان دهیم.

مدل‌های مختلف بی ام و

به صورت کلی بی ام و در 8 کلاس مختلف از سری 1 الی سری 8 تولید می‌شود. یک قانون نانوشته در مورد این شماره‌ها وجود دارد که سری‌هایی با عددهای فرد، معمولاً خودروهای بیشتر با هدف خانوادگی و سری‌هایی با عدد زوج بیشتر با هدف پرفورمنس و عملکرد تولید شده‌اند. به طور مثال سری 7 و یا سری 5 خودروهایی خانوادگی هستند اما در مقابل سری 2 و یا سری 4 خودروهایی با عملکرد بالا و اسپرت هستند. همچنین سری‌های زوج نسخه‌های کوپه، کروک و یا گرن‌کوپه سری‌های فرد قبلی هستند. مثلاً در نسل‌های جدیدی که توسط بی ام و تولید می‌شود، سری 3 همواره سدان است و سری 4 نسخه‌های کروک، کوپه و یا گرن‌کوپه سری 3 هستند (ولی سری 4 سدان نداریم).

شاسی‌بلندهای بی ام و

بی ام و در سری های X به سراغ شاسی‌بلند‌ها رفته که بسیاری از مدل‌های آن در ایران نیز وجود دارد و آن قانون نانوشته که در بند قبل اشاره کردیم نیز در این سری‌های قدبلند باواریایی صدق می‌کند. مثلاً بی ام و X1 یک شاسی‌بلند خانوادگی است اما سری X2 کمی اسپرت‌تر است که البته بدلیل ممنوعیت واردات خودرو، هیچ‌گاه به ایران وارد نشد. یا مثلاً بی ام و X4 نسخه کوپه از بی ام و X3 است. در ایران متاسفانه مدل‌های بی ام و X5 و X6 در تعداد بسیار محدود وارد شده و از دسترس عموم خارج است و یا هیچ مدلی از بی ام و X7 در ایران نداریم.

بی ام و های تمام برقی

اما بی ام و به سراغ نسخه‌های تمام برقی (یا گاهاً هیبریدی) نیز رفته و آن را با حروف i نشان می‌دهد. به طور مثال در داخل کشور بی ام و i8 داریم که خودرویی هیبریدی است اما بی ام و i3 که در خارج از کشور موجود است و حسابی هم سر و صدا کرد، خودرویی تمام برقی است. البته بی ام و دیگر قصد ادامه مدل i8 و یا i3 را ندارد و در مقابل بی ام و iX اخیراً معرفی شده که خودروی شاسی‌بلند تمام برقی است و چهره متفاوت آن شکایت علاقمندان قبلی این برند را در پی داشته است.

فیلم آشنایی با مدل‌های بی ام و

در فیلم زیر می توانید به صورت کامل و جامع با مدل‌های مختلف بی ام و آشنا شوید و تفاوت آن‌ها را ببینید.

مشاهده فیلم در یوتیوب

برچسب ها:
نظرات
 
 
 
مهدی 1400/1/28
سلام.
ممنون بابت ویدئو (مخصوصا نکته ی کونکوریش)،
کاشکی یه همچین ویدئویی برای مدل ها و محصولات رقیب اصلی این خودروساز، هم تولید میکردید.
بازم ممنون.

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران