موضوعات داغ

قیمت بلیط اتوبوس بار دیگر افزایش یافت + جدول قیمت مسیرهای پرتردد

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده
عکس مطلب اول

در ادامه موج گرانی و افزایش قیمت طی ماه‌های اخیر، رییس هیأت‌مدیره انجمن صنفی دفاتر سفر استان تهران از افزایش کرایه روزانه اتوبوس‌ها خبر داد و علت آن را افزایش سفر ایرانیان به ارمنستان عنوان کرد. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که قیمت بلیط اتوبوس مدتی پیش دستخوش افزایش شده بود.

پس از شیوع کرونا در کشور و افزایش شدید قیمت بلیط هواپیما، تقاضا برای مسافرت بین شهری با اتوبوس افزایش یافته است. از سوی دیگر مقررات منع تردد که به صورت بین استانی اعمال می‌شود، موجب شده تا بسیاری از مسافران ناچار شوند سفر خود را با استفاده از ناوگان اتوبوس‌رانی انجام دهند.

افزایش قیمت ارز و روند صعودی هزینه‌های تعمیرات خودروهای سنگین نیز از دیگر دلایل افزایش قیمت بلیط اتوبوس طی مدت اخیر بوده‌اند. علاوه بر موارد گفته شده، حجم تقاضا برای تورهای زمینی با توجه به قیمت مناسب آن‌ها افزایش یافته است. همین مساله سبب شده تا تمایل مالکان اتوبوس‌ها به برگزاری سرویس‌های دربستی افزایش یابد، چرا که هزینه حاصل شده از یک سرویس دربستی بیشتر از سرویس‌های عادی است.

یکی دیگر از جنبه‌های منفی افزایش قیمت بلیط اتوبوس، کاهش سرویس‌های حین سفر است. اگر تجربه سفر با اتوبوس را طی دهه گذشته داشته باشید، حتما با پکیج‌های پذیرایی تعاونی‌های اتوبوسرانی آشنا هستید. این پکیج‌ها شامل تنوع مختلفی از مواد غذایی بود که حین سفر به مسافران داده می‌شد و به مرور زمان اقلام موجود در آن‌ها کاهش یافته است. این روزها نیز پکیج‌های پذیرایی از برنامه اکثر تعاونی‌ها حذف شده‌اند و جای آن‌ها را ماسک، دستکش و پد الکلی گرفته است.

جدول قیمت بلیط اتوبوس مربوط به مسیرهای پرتردد:

مسیرنوع اتوبوسقیمت بلیط
قشم به شیرازوی ای پی تخت شو152 هزار تومان
تبریز به کرمانشاهوی ای پی معمولی139 هزار تومان
بندرعباس به اصفهانوی ای پی مانیتوردار170 هزار تومان
همدان به تبریزوی ای پی تخت شو145 هزار تومان
اراک به تهرانوی ای پی معمولی57 هزار تومان
تهران به اصفهانوی ای پی مانیتوردار94 هزار تومان

نظرات کاربران

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد