موضوعات داغ

باران دیر هنگام سوچی ناجی مرسدس ، یکصدمین برد همیلتون در روسیه

عکس نویسنده
رضا کروئی
نویسنده
عکس مطلب اول

سر لوئیس همیلتون توانست در یک مسابقه عجیب یکصدمین پیروزی خود را کسب نماید، مکس ورشتپن دوم شد و کارلوس ساینز سومی را از آن خود کرد

172 مسابقه گذشت تا یک راننده تیم مک‌لارن بتواند از جایگاه نخست خط استارت یک گرندپری را آغاز نماید. آخرین بار در سال 2012 لوئیس همیلتون انگلیسی برای مک‌لارن این جایگاه را کسب کرده بود و حالا بعد از 9 سال این لندو نوریس انگلیسی است که باز هم برای این تیم انگلیسی این رده را در خط استارت از آن خود کرده است. با توجه به جریمه جایگاه که مکس ورشتپن و چارلز لکلرک و والتری بوتاس به دلیل تعویض موتور داشتند وآنتونیو جیوویناتزی هم به دلیل تعویض گیربکس جریمه جایگاه دریافت کرد ، نحوه آرایش رانندگان و تیمها در خط مسابقه گرندپری سوچی 2021 در روسیه به صورت زیر بود:

جایگاه رانندگان در خط استارت گرندپری سوچی 2021

از سال 2017 سوچی شاهد این مسئله بوده است که دارنده پول پوزیشون هرگز نتوانسته است پیروز مسابقه باشد. در آن سال، سباستین فتل دارنده 4 قهرمانی جهان مغلوب والتری بوتاس که تازه به مرسدس آمده بود شد، 2018 بوتاس خط اول را داشت اما این همیلتون بود که پیروز مسابقه شد، 2019 لکلرک جوان خط نخست استارت را داشت اما این همیلتون بود که باز اولین نفر از پرچم شطرنجی عبور کرد. سال گذشته نیز همیلتون پول پوزیشن را گرفت اما بوتاس موفق در مسابقه بود. امسال قرعه به نام لندو نوریس جوان افتاد که مغلوب تجربه همیلتون و کم تجربگی خودش در هوای بارانی شد.

آماده سازی خودروها پیش از گرندپری روسیه 2021

استارت

کارلوس ساینز یک شروع عالی و بی نقص، به سرعت توانست پیش از پیچ 2 نوریس را مغلوب نماید و پیشتاز شود. بدترین استارت را همیلتون داشت، رده را به راحتی به لنس استرول واگذار کرد بعد از او فرناندو آلونسو هم از قهرمان 7 دوره جهان گذشت. در دور دوم همیلتون جایگاه ششم را از ناندوی اسپانیایی پس گرفت اما همچنان فاصله زمانی معنی داری با استرول داشت که رده 4 را در اختیار گرفته بود و پشت او هم در رده 5 دنیل ریکاردو استرالیایی جلوتر از همیلتون بود . اما مکس ورشتپن که از رده 20 استارت زده بود خودش را تا رده 17 بالا کشیده بود در حالیکه بوتاس تنها توانسته بود یک رده کسب نماید و از شانزدهم به پانزدهم رسیده بود. لکلرک استارت فوق‌العاده‌ای داشت و از رده 19 به رده 12 رسید.

استارت گرندپری روسیه 2021
در دور هفتم مکس به بوتاس رسید و از او عبور کرد این در حالی بود که همه انتظار دفاع جانانه‌ای در مقابل ورشتپن داشتند. با توجه به عملکرد والتری بوتاس در دورهای مسابقه اینطور به نظر می‌رسید که چندان موفقیت تیم و همیلتون بر خلاف گفته‌هایش در مصاحبه‌ها اهمیت چندانی ندارد.

عبور ورشتپن از بوتاس
حتی در دور 43 رمانی که در فاصله نیم ثانیه‌ای فتل دور می‌زد نه تنها نتوانست از او عبور نماید بلکه حتی وقتی سب از کیمی رایکونن گذشت تمایلی به عبور از او نداشت و در فاصله کمتر از 0.4 ثانیه از کیمی باقی ماند.

در دور دهم فتل یک دفاع عالی در مقابل لکلرک و ورشتپن انجام داد و شرایط را به گونه‌ای رقم زد که باعث شد تا لکلرک برای حمله مجدد تغییر مسیر دهد همین تغییر مسیر سبب ترمز شدید برای مکس را به دنبال داشت تا از برخورد با فراری جلوگیری نماید.

در دور 11 نوریس کم‌کم به ساینز نزدیکتر شد و حتی حمله‌ای را هم نشان داد اما موثر نبود. بعد از ان در دور 13 استرول به پیت رفت تا اولین خودرویی باشد که لاستیکهای مدیوم را با هارد جایگزین نماید. او رده 4 وارد شد و در رده 15 از پیت خارج شد. در همین دور نوریس در یک اقدام زیرکانه از ساینز گذشت و همینطور ورشتپن هم توانست از فتل هبور کند. او که به دنبال ناکامی لکلرک در سبقت از هم تیمی سابقش یک فرصت بدست اورده بود در دور پیشین از راننده موناکویی تیم فراری عبور کرده بود. از دور 14 هجوم خودروها به پیت برای تعویض لاستیکها آغاز شد و اینجا بود که رانندگان با تجربه که توان حفظ لاستیک را داشتند در موقعیت برتر قرار گرفتند. خروج راسل که تا این لحظه در رده سوم بود، ساینز به دنبال او باعث شد تا ریکاردو و همیلتون به رده دوم و سوم برسند. ریکاردو تا دور 23 جلوتر از همیلتون راند و در پیست ماند اما در نهایت خارج شد و بعد از یک توقف بسیار بد، در رده 14 به پیست برگشت. به دنبال این خروج نوریس که در هوای تمیز بود همچنان پیشتاز دور می‌زد، همیلتون هم به هوای تمیز رسید و دوم بود، پشت او هم سرجیو پرز که از ابتدا با لاستیک هارد استارت زده بود حالا در رده سوم می‌راند.

در دور 25 همیلتون زمان سریعی را ثبت کرد که بلافاصله ریکاردو این زمان را تغییر داد. سرانجام در دور 27 همیلتون به پیت رفت او که در رده دوم خارج شده بود در رده 9 و جلوتر از ریکاردو وارد پیست شد. در آغاز دور بعدی این نوریس بود که بالاخره تسلیم شد و برای تعویض لاستیک اقدام کرد او پس از خروج به رده 4 رسید. پشت او هم بوتاس که حالا به رده 7 رسیده بود وارد پیت شد و در رده 16 مجدد از پیت خارج شد، جالبترین قسمت اینجا بود که در دور قبل پیش از تعویض لاستیک استراتژیستهای مرسدس در پیام رادیویی به والتری اعلام کردند که مسابقه را در 5 رده بالایی به اتمام خواهد رساند.

از این پس سرعت همیلتون لحظه به لحظه افزایش یافت، با توجه به اینکه پرز، لکلرک و پیر گسلی که پیشتاز شده بودند و هیچکدام هنوز لاستیک هارد ابتدایی مسابقه را تعویض نکرده بودند، توان گریز ار همیلتون و لندو که هنوز جلوتر از همیلتون دور می‌زد را نداشتند، همیلتون هم به راننده انگلیسی مک‌لارن نزدیک می‌شد و هم به گروه پیشتاز. اولین خودرو از پیشتازها گسلی بود که به پیت رفت بعد از او لکلرک مغلوب نوریس و سپس هم مغلوب همیلتون شد تا او هم پیست را برای تعویض لاستیک ترک نماید در نهایت هم این پرز بود که از مسیر کنار رفت تا این دو راننده انگلیسی به صدر برسند. در هر دور همیلتون نزدیک و نزدیکتر میشد، در دور 33 میک شوماخر جوان به دنبال بروز نقص فنی در خودروی هاس یک پیام رادیویی از تیم دریافت کرد که به پیت برگردد و خودرو را از مسابقه خارج نماید. در دور 38 آلونسو از ورشتپن عبور کرد تا ردبول دچار شوک گردد. در دور 43 همیلتون به فاصله 1.2 ثانیه‌ای رسید و فاصله کم و کمتر شد.

سایه سنگین همیلتون بر روی نوریس

دور 46 و آغاز یک پایان برای نوریس

دور 46 با شروع بارندگی آغاز شد و با اینکه در دور 43 او توانسته بود با کسب زمان 1:37.423 سریعترین دور را به نام خود ثبت نماید، اما همه چیز دچار تغییر شد. آهسته آهسته، سطح پیست لغزنده شد و فشار همیلتون هم اشتباهات نوریس و کم تجربگی او را نمایان می‌کرد. او دو بار از مسیر اصلی منحرف شد و موقعیت را برای خودش در مقابل قهرمان 7 دوره فرمول یک جهان سخت‌تر و سخت‌تر می‌کرد. در دور 49 این همیلتون بود که به پیت رفت تا با لاستیک اینترمدی‌ایت بازگشت، اما نوریس اینبار مرتکب اشتباه شد. او که تا این لحظه رده نخست و پیشتازی مسابقه را در اختیار داشت، تصمیم گرفت در پیست بماند، همین تصمیم اشتباه فاصله همیلتون را با او کم و کم‌تر می‌کرد،

بارش شدید باران و کند شدن نوریس
خودروهایی که لپ شده بودند توانستند از نوریس عبور کنند و در نهایت سطح لغزنده پیست و باران شدید باعث شد تا نوریس ریسینگ لاین را از دست داده و بیرون پیچ هدایت شود همین کافی بود که همیلتون با لاستیکهای مطمئن از کنار او عبور نماید. این اتفاق در دور 52 روی داد.

عبور همیلتون از نوریس در دور 52
همیلتون در تنها دوری که پیشتاز مسابقه شد یکصدمین پیروزی خود را در روسیه بدست آورد. عجیب‌ترین اتفاق کسب رده پنجمی توسط بوتاس بود. باران برای مرسدس معجزه ساخت. البته از این هم نباید گذشت که مکس ورشتپن هم به رده دوم رسید و لندو با این اشتباه سکو را از دست داد و به رده هفتم رسید لندو نوریس به انتخاب طرفداران بهترین راننده امروز انتخاب شد که با توجه به عملکرد انتهایی کمی جای تعجب دارد.

در ادامه توجه علاقمندان را به جدول رده‌بندی رانندگان در این مسابقه و تصاویر مهیج منتخب جلب می‌نماییم.

رده‌بندی راننده‌ها گرندپری سوچی 2021/span>

یکصدمین پیروزی لوئیس همیلتون در فرمول یک/span>

نظرات کاربران

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد