موضوعات داغ

کراس اوور FMC T5 فردا موتورز یا دیگنیتی بهمن موتور؟ کدام یک را انتخاب می کنید؟

عکس مطلب اول

بازار کراس‌اوورها در ایران هر روز داغ و داغ‌تر می‌شود و انتخاب میان برندهای مختلف برای خریداران سخت‌تر؛ با توجه به این بازار پر سر و صدا، در این مقاله دو کراس اوور هم‌رده بازار، FMC T5 فردا موتورز و دیگنیتی بهمن موتور را مقایسه می‌کنیم.

به تازگی، خودروسازی فردا مشخصات کراس اوور جدید خود با نام FMC T5 را منتشر کرده و قرار است به زودی عرضه این خودرو آغاز شود. براساس مشخصات فنی و امکانات اعلام شده از سوی این خودروساز، کراس اوور فردا T5 هم‌رده با خودروهایی مثل فیدلیتی و دیگنیتی محسوب می‌شود.

دانگ فنگ ix5 با نام گذاری متفاوت توسط گروه بهمن به نام دیگنیتی عرضه می شود و FMC T5 فردا موتورز در واقع همان دانگ فنگ T5 است. هر دو خودروساز با سبکی متفاوت در نامگذاری محصولاتشان کراس اوورهای چینی را با نام هایی متمایز و مطابق سلیقه بازار ایران معرفی کرده‌اند.

مقایسه طراحی FMC T5 و دیگنیتی

کراس اوور FMC T5 با الهام از شاسی بلندهای فولکس واگن طراحی شده و در نمای جلو این خودرو از چراغ های نسبتاً بزرگ و کشیده‌ای استفاده شده که در میان این چراغ‌ها جلوپنجره ای با رنگ زمینه مشکی و المان‌های کرومی تعبیه شده است. در مقایسه نمای جلوی این دو خودرو باید بگوییم جلوپنجره و چراغ‌های بزرگ‌تر FMC T5 باعث می شود چهره خودرو خشن‌تر و قوی‌تر از دیگنیتی دیده شود، اما در مقابل، طراحی دیگنیتی مدرن‌تر، اسپرت‌تر و متفاوت‌تر به نظر می‌آید. طراحی خاص و مشبک جلوپنجره و چراغ های باریک در این خودرو باعث می‌شود ظاهر دیگنیتی نسبت به آن چه در کلاس کراس‌اوورهای بازار ایران دیده بودیم كمی متفاوت باشد. در کل، برای مقایسه طراحی این دو خودرو باید بگوییم که اگر به دنبال ظاهری قوی‌تر و خشن‌تر هستید به سراغ FMC T5 بروید و در غیر این صورت و برای انتخاب خودرویی با ظاهر مدرن‌تر و ظریف‌تر حتما دیگنیتی را انتخاب کنید.

دیگنیتی

در نمای کناری کراس‌اوورهای مورد مقایسه، با دو طراحی کاملاً متفاوت مواجه می‌شویم. بررسی را از شیب سقف شروع می کنیم جایی که، این شیب در دیگنیتی باعث شده تا این خودرو یک کراس اوور کوپه باشد، اما FMC T5 ظاهری معمولی دارد.

فردا T5

نکته مهم این مقایسه این است که دیگنیتی تنها کراس‌اوور کوپه صفرکیلومتر بازار ایران است. طراحی این نوع کراس‌اوورها در بازارهای اروپا و چین بسیار پرطرفدار است، اما به نظر می‌رسد عموم مشتریان ایرانی ظاهر سنتی شاسی بلند را ترجیح می‌دهند. در هر دو خودرو از رینگ های ۱۸ اینچی استفاده شده و پنجره‌های هر دو خودرو حاشیه کرومی دارند. در نمای کناری FMC T5 خطی از بالای چراغ جلو تا بالای چراغ عقب کشیده شده است و موازی با آن خطی در امتداد دستگیره‌های در دیده می‌شود. پایین درها فرورفتگی‌ای دارد که در دیگنیتی هم دیده می‌شود. عمق خطوط بدنه دیگنیتی نسبت به FMC T5 کم تر است و باز هم باعث تفاوت در طراحی ظاهری 2 خودرو شده است.

فردا T5

کراس اوور فردا موتورز ۴۴۶۰ میلی متر طول، ۱۸۲۰ میلی متر عرض و ۱۷۱۰ میلی متر ارتفاع دارد و در مقابل، محصول بهمن موتور با ۴۶۸۵ میلی متر طول، ۱۸۶۵ میلی متر عرض و ۱۶۴۵ میلی متر ارتفاع قرار می‌گیرد. مقایسه این اندازه‌ها می‌گوید که دیگنیتی از فردا T5 کوچک تر است، اما فاصله محوری دیگنیتی با ۲۷۹۰ میلی متر نسبت به فردا T5 با ۲۷۲۰ میلی متر بیش‌تر است. شاید با فاصله محوری بیشتر دیگنیتی تصور بر این باشد که این کراس اوور امتیاز کابین راحت‌تر را به خود اختصاص دهد اما فراموش نکنید که شیب سقف دیگنیتی باعث می شود کابین، به خصوص در قسمت بالا، فضای کم‌تری داشته باشد. علاوه براین فضای بار هم در FMC T5 با توجه به مکعبی بودن بزرگتر و کارآمدتر به نظر می‌رسد.

دیگنیتی بهمن موتور

در نهایت و هرچند که مقایسه طراحی خودروها امری کاملاً سلیقه‌ای است، اما همانطور که در ابتدا گفتیم اگر به دنبال خرید کراس‌اووری با خطوط برجسته و ظاهری خشن هستید باید به سراغ FMC T5 فردا موتورز بروید، اما اگر طراحی متفاوت و به نوعی مدرن با سبک کوپه مدنظرتان است می‌توانید دیگنیتی را انتخاب کنید.

مقایسه مشخصات فنی FMC T5 با دیگنیتی

بهمن موتور کراس‌اوور خود را با پیشرانه ۱٫۵ لیتری توربوشارژ چهار سیلندر خطی با توان تولید ۱۴۸ اسب بخار قدرت و نهایت گشتاور ۲۲۰ نیوتن متر عرضه می‌کند. انتقال قدرت از این پیشرانه به وسیله جعبه دنده CVT به چرخ‌های جلو انجام می‌شود. در مقابل، فردا T5 مجهز به پیشرانه ۱٫۵ لیتر توربوشارژ میتسوبیشی ژاپن است که قدرتی معادل ۱۵۶ اسب بخار و گشتاور ۲۳۰ نیوتن متر را تولید می‌کند. انتقال قدرت از پیشرانه این خودرو به وسیله گیربکس اتوماتیک ۶ سرعته (آیسین ژاپن) به چرخ‌های جلو انجام می‌شود كه عملكرد بهتر و هوشمندتری نسبت به جعبه دنده های CVT را ارائه می‌کند.

با این تفاصیل، این دو کراس‌اوور در یک رده قدرتی قرار دارند که البته T5 کمی پرقدرت‌تر است. اگرچه این نکات را فراموش نکنید که پیشرانه مورد استفاده در دیگنیتی در واقع طبق اصول مهندسی دانگ فنگ ساخته شده و خبری از مهندسی ژاپنی در تولید این محصول نیست اما پیشرانه FMC T5 با اصول مهندسی میتسوبیشی ژاپن ساخته شده است. نکته دوم مربوط به سیستم انتقال قدرت است و وجود گیربکس اتوماتیک در T5 باعث می‌شود این خودرو نسبت به دیگنیتی با جعبه دنده CVT انتخابی جذاب‌تر باشد که هماهنگی بالاتری با موتور دارد. پس اگر بخواهیم معیار مقایسه را مشخصات فنی در نظر بگیریم باید بگوییم در این بخش FMC T5 فردا موتورز انتخاب معقول‌تری به نظر می‌رسد.

در کاتالوگ منتشرشده FMC T5 مصرف سوخت ترکیبی ۷٫۴ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر اعلام شده و بهمن موتور از مصرف ۷٫۵ لیتر در هر صد کیلومتر خبر داده است. فناوری به کار رفته در سیستم تعلیق این دو خودرو در جلو و عقب یکسان است و در هر دو خودرو نسبت به رقبای بازار سواری نسبتاً نرمی را می بینیم.

مقایسه کابین و امکانات فردا T5 با دیگنیتی

درون کابین دو خودرو طراحی نسبتاً مدرنی را می بینیم و استفاده از قطعات کرومی شاخص غالب این طرحی است و فرمان هر دو خودرو D کات است. در FMC T5 جلوآمپر دیجیتال است در حالی که، در دیگنیتی جلوآمپر آنالوگ به کار رفته است. در دیگنیتی سیستم تهویه تک کاناله اتوماتیک را داریم، اما در فردا T5 تهویه دوکاناله اتوماتیک به کار رفته است. در این دو خودرو سیستم اطلاعات و سرگرمی در وسط طراحی شده با این تفاوت که در T5 صفحه عمودی طراحی شده و در دیگنیتی طراحی افقی به سبک نمایشگرهای خودروی تسلا است. تنظیمات مربوط به سیستم تهویه در FMC T5 از طریق همان صفحه نمایش سیستم اطلاعات و سرگرمی انجام می شود، اما در دیگنیتی تنظیمات از طریق صفحه نمایش جداگانه‌ای در قسمت پایین انجام می‌شود.

کابین FMC T5

امکاناتی نظیر سقف پانورامیک، درِ صندوق برقی، فرمان کمکی برقی، ترمز پارک برقی، استارت دکمه ای، ورود و استارت بدون کلید، آینه تاشو برقی، کنترل حرکت در سراشیبی، سنسور باد لاستیک (TPMS)، تریم داخلی چرم، کنترل پایداری، سنسور نور، کنترل حرکت در سربالایی و کروز کنترل جزء امکانات مشترک این دو کراس‌اوور است. علاوه بر موارد یاد شده، در FMC T5 فردا موتورز امکاناتی نظیر سیستم هشدار تصادف، ۶ ایربگ (داشتن کیسه هوای پرده ای)، رادار خطی، گرم کن صندلی‌های جلو و تهویه اتوماتیک دوکاناله را می بینیم که دیگنیتی فاقد این موارد است و در سوی دیگر دیگنیتی هم امکاناتی نظیر دوربین ۳۶۰ درجه و دوربین ثبت وقایع را دارد که این امکانات در فردا T5 دیده نمی‌شوند.

کابین دیگنیتی

در نهایت، اگر بخواهیم طراحی و امکانات کابین این دو خودرو را مقایسه کنیم باید بگوییم FMC T5 امتیاز بالاتری نسبت به دیگنیتی بهمن موتور به دست می‌آورد، اگرچه جای خالی دوربین ۳۶۰ درجه و رادار نقطه کور در این خودرو حس می شود اما در مجموع، آپشن های بیش‌تر و کاربردی‌تری را در فردا T5 می‌بینیم.

مقایسه قیمت FMC T5 با دیگنیتی

با بررسی امکانات خودروها و بررسی وضعیت بازار خودرو می‌توان حدس زد که در آینده نزدیک فردا موتورز کراس اوور FMC T5 را با قیمتی در محدوده ۹۰۰ تا یک میلیارد تومان به بازار عرضه خواهد کرد و در مقابل، دیگنیتی با قیمت یک میلیارد و صد تا یک میلیارد و دویست میلیون تومان به فروش رفته است. دلیل این اختلاف قیمت برای دیگنیتی تقاضای بالا و عرضه محدود آن است که ناشی از سیاست گروه بهمن در عرضه محصولاتش است تا بازار کراس‌اوورهای جدید خود را داغ کند. حال باید دید با عرضه FMC T5 فردا موتورز واکنش بازار و مشتریان به این خودرو چگونه خواهد بود و این دو خودرو چگونه با هم رقابت خواهند کرد.

نظرات کاربران

13 نظر

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد

1400/9/7
از نظر ظاهری T5 طراحی قابل قبولی داره ولی بزرگترین ضعف طراحیش ، طراحی پشتششه که بی تشابه به محصولات لینکلن نیست و به طراحی کلی به خصوص جلو ماشین اصلا نمیاد! البته این سلیقه شخصی منه!
طراحی دیگنیتی رو محافظه کارانه تر اما صد در صد ماندگار تر از T5 میبینم!
از لحاظ فنی هم نمیشه به نوشته های روی کاغذ و کاتالوگ اعتماد کرد و گذشت زمان و پس دادن امتحانشون مشخص خواهد کرد ، کیفیت و ماندگاری و استهلاک کدوم مدل به واقعی بودن ادعاشون نزدیک تر خواهد بود!
1400/9/7
دیگینتی جذابتر هست
1400/9/7
درسته موتور و گیربکس دیگنیتی خیلی جالب نیست ولی دیگه گاو که نیستین فردا رو انتخاب کنیم (حتی اسمش هم چرته😂😂)
1401/10/25
دوست عزیز از بیاناتت پیداست که خیلی کاملی ، هم از این که روی دیگینیتی نسبت به تی 5 اصرار داری ، که مرور زمان و حداقل بعد از صد هزار کیلومتر هم باید دید همین اصرار رو داری و هم به ادبت. نسبت به کسایی که. تی 5خریدن
1400/9/7
چقدر زشته که ما باید این اشغال ها رو توی ایران به قیمت بنز و بی ام و بخریم. تازه منت سرمون میذارن و با قرعه کشی بهمون میدن. یعنی تو توهین به شعور مردم، مسئولین ما توی جهان اول هستن. البته خوب طمع و بی فکری مردم که به خاطر اختلاف قیمت بازار و نمایندگی، میریزن تو صف هم مزید بر علته. کاش مردم طمعشون رو بذارن کنار تا کسی نتونه اینجوری به شعورمون توهین کنه
1400/9/8
سلام با توجه به اینکه هم بنز خارجیه هم دانگ فنگ پس هر دو با قیمت روز دلار محاسبه میشن و چون دیگنیتی مشارکتی تولید میشه هزینه های سنگین گمرک و واردات بهش اعمال نمیشه و در ایران با یک هشتم قیمت بنز و بی ام دبلیو به فروش میرسه در خارج هم به تسلا که ۶۰۰۰۰ دلار هست میگن ارزون تر از بنز و بی ام دبلیو هست حالا قیمت دنگ فنگ نصف تسلا هم نیست پس قطعاً از اونا هم ارزون تره، درسته که گرونی هست و فاصله قیمت ها با درآمد مردم زیاد شده اما این دلیل نمیشه بدون حساب کتاب حرف بزنیم . یا علی.
1400/9/8
از نظر طراحی داخلی فردا از نظر طراحی خارجی دیگنیتی خوبه
1400/9/8
هر دوتا فقط بزک شدن وگرنه در باطن مزخرفن
1401/7/22
سلام من جفت این ماشین هارو سوار شدم وقتی پشت دیگنیتی نشستی می خوای گاز بدی ولی خیلی بد راه میره وگیربکسش تو حرکت اول خیلی خنگه و بعد سی تا تازه میفهمه داری گاز میدی وباید بهتر حرکت کنه و اصلا رانندگی جزابی نداره ولی ظاهر اسپرت تر داره ولی تی فایو خیلی گیربکس خوبی داره و واقعا معکوس های عالی میده جوری که اگه بیرون دوتا ماشین نبینی فکر می‌کنی تی فایو اسپرت تر هست وبا اینکه موتوراشون یکی هست ولی تی فایو بهتر راه میره اینا فقط تجربه شخصی بنده هست
1401/10/1
سلام 92 تا 94 x60 داشتم باسرعت 140 گردنه کولی کش به خاطر یه ماشین شوتی بعداز برخورد به لبه سیمانی وزدن 20تا پشتک ووارو الحمدالله با همسر ودو فرزند سالم بیرون اومدیم والله اگه ماشین ایرانی بود ...... بهر حال 95 تا 97 جک s5 داشتم واز 97 تا الان هایماs5خداییش بجز بنزین وروغن تاحالا مشکلی نداشتم امسال دیگنیتی فیدیلیتی تیگو 7 پرو و چند روز پیش لاماری وt5 رو تست درست وحسابی کردم بهترین شتاب نرمترین بهترین گیربکس هوشمند t5سربالیی شدید با کولر وسرنشین با راننده 4نفر اول t5 بعد7پرو بعد فیدلیتی جالبه لاماری رانندگی خشک با اتینکه اسما قویتره کم میاره دیگنبیتی هم کامل کم میاره بهر حال خواستم راهنمایی کنم عزیزان رو ماشینای چینی روز به روز بهتر میشن وماشینای ما واقعا اصلا نمیشه گفت ماشین اینایی که بد چینیها رو میگن سوار نشدن اول امتحان کنید بعد مفایسه
1401/10/14
اخرش نفهمیدیم چی شد داداش t5بهتراز تیگو۷پروبود؟
1402/9/17
سلام من چندین ماشین مختلف داشتم و الانم تی 5 مدت یکماهه خریدم واقعا فوق العادس
1402/11/11
T5 هم موتور و هم گیربکسش میتسوبیشی ژاپن است که با هم همخوانی خوبی دارد