موضوعات داغ

مدارک لازم برای گواهینامه موتور

عکس مطلب اول

« طبق قانون اگر راننده‌ای بدون گواهینامه وسیله نقلیه مورد استفاده، اقدام به رانندگی با آن نماید متخلف شناخته می‌شود و به مراجع قضایی برای صدور رای مربوطه ارجاع داده خواهد شد» خواندن همین چند خط کافی است تا شما به اهمیت داشتن گواهینامه هنگام رانندگی با وسیله نقلیه خود پی ببرید چرا که نداشتن گواهینامه می‌تواند عواقب جانی، مالی و قضایی سنگینی را برایتان رقم بزند. باتوجه به اینکه ما در این مطلب قصد داریم به طور خاص درباره مدارک لازم برای گواهینامه موتور صحبت کنیم ابتدا باید بدانیم موتورسیکلت به چه وسیله‌ای اطلاق می‌شود.

به طور کلی در قانون به هر وسیله‌ای که حداقل دو چرخ داشته باشد و نیروی محرک آن از طریق موتور( چه بنزین و چه برق) تامین شود موتورسیکلت گفته می‌شود. بسیاری از افراد به خصوص جوانان دچار این تصور اشتباه هستند که رانندگی با موتور خیلی هم کار پیچیده‌ای نیست در نتیجه از نگاه آن‌ها داشتن گواهینامه این وسیله به اندازه رانندگی با خودرو ضرورت ندارد، درحالی که طبق آمار رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ ۳۶ درصد سهم مرگ‌و‌میر در تصادفات سال گذشته مربوط به موتورسواران بوده است که ۱۶ درصد آن‌ها راننده و سرنشین موتور بودند یعنی مابقی آمار مربوط به کسانی بوده‌است که توسط موتورسواران مورد اصابت قرار گرفته‌اند که در نهایت نیز به مرگشان ختم شده‌است. این آمار تکان‌دهنده خود گویای اهمیت داشتن مهارت لازم هنگام رانندگی با موتور و داشتن گواهینامه آن است. در یک کلام نداشتن گواهینامه موتور حماقت محض است، باتوجه به همین موضوع ما در این مقاله کمک می‌کنیم تا شما با شرایط و مدارک لازم برای گرفتن گواهینامه موتور آشنا شوید.

گواهینامه موتور

شرایط و مدارک لازم جهت اخذ گواهینامه رانندگی موتورسیکت

متقاضیان اخذ گواهینامه رانندگی موتور باید بدانند که برای گرفتن این گواهینامه باید از یک سری صلاحیت‌ها و شرایط قانونی برخوردار باشند. از این رو ما در ادامه مطلب به شرایط و مدارک لازم جهت اخذ گواهینامه رانندگی موتورسیکلت اشاره خواهیم کرد.

• داشتن سن قانونی ۱۸ سال تمام

• شرکت در کلاس‌های تئوری و عملی آموزشگا‌ه‌های معتبر راهنمایی و رانندگی و حضور در تمام مراحل اخذ گواهینامه در آموزشگاه

برای شرکت و ثبت نام در کلاس‌های آموزشگاه‌های راهنمایی و رانندگی نیز باید مراحل زیر را طی کنید.

۱‌. ارائه اصل شناسنامه عکس‌دار که در صورت داشتن هرگونه توضیحات کپی از صفحه توضیحات شناسنامه نیز الزامی است.

۲. ارائه هشت قطعه عکس ۴*۳ به صورت تمام رخ با پشت زمینه سفید و کاملا ساده بدون کلاه، کراوات و یا لباس نظامی

۳. ارائه کارت ملی عکس‌دار و یا تائیدیه شماره ملی صادره شده از سوی ثبت احوال و کدپستی

۴. پرداخت فیش‌های واریزی مربوطه

۵. ارائه گواهی تائید سلامت روحی و روانی و جسمی

۶. گذراندن مدت دوره آموزش تئوری و عملی

۷. قبولی در آزمون آئین‌نامه و عملی شهر با موتورسیکلت ۲۰۰ سی‌سی

۸. کارت نشان‌دهنده گروه خونی که از مراجع زی صلاح پزشکی صادر شده باشد

۹. ارائه مدرک تعیین وضعیت نظام وظیفه که شامل یکی از موارد زیر است:

• ارائه اصل کارت پایان خدمت و یا اصل کارت معافیت پزشکی یا کفالت

• گواهی اشتغال به تحصیل عکس‌دار در مقطع دبیرستان و یا دانشگاه

• گواهی اشتغال به خدمت عکس‌دار از کارگزینی پادگان مربوطه که مهمور به مهر کارگزینی پادگان باشد

• داشتن دفترچه آماده به خدمت بدون داشتن مهر

غیبت از خدمت از حوزه نظام وظیفه شهر تهران

نکته: لازم به ذکر است که دارندگان گواهینامه موتورسیکلت تنها بعد از گذشت مدت زمان سه سال از تاریخ صدور گواهینامه موتور و رسیدن به سن ۲۳ سال تمام می‌توانند با موتورسیکلت‌های با حجم بالاتر از ۲۰۰ سی‌سی رانندگی کنند. هم‌چنین گواهی اشتغال به تحصیل برای مقطع دبیرستان و هنرستان باید به تایید آموزش و پرورش منطقه رسیده باشد و برای مقطع دانشگاه نیز چنانچه دانشگاه محل تحصیل در سایر شهرستان‌ها باشد گواهی باید به تایید واحد صدور گواهینامه شهرستان مربوطه نیز رسیده باشد. افراد بالای پنجاه سال سن نیاز به ارائه مدرک نظام وظیفه ندارند.

گواهینامه موتور

مراحل دریافت گواهینامه رانندگی موتور

اگر متقاضی شرایط لازم جهت اخذ گواهینامه رانندگی موتور را داشته باشد پس از آماده کردن مدارک ذکر شده در بالا باید مراحل زیر را جهت دریافت گواهینامه خود طی کند.

۱. شرکت کردن در کلاس‌های آموزشی

۲. آماده کردن مدارک لازم و مراجعه حضوری به آموزشگاه

۳. دریافت فرم اولیه و مراجعه به پزشک طرف قرارداد نیروی انتظامی جهت تایید سلامت فیزیکی، روانی و روحی

۴. عقد قراداد جهت کسب آموزش با آموزشگاه مربوطه

۵. صادرکردن فرک درخواست گواهینامه

۶. قبولی در آزمون آئین‌نامه

۷. قبولی در آزمون عملی

۸. دریافت گواهینامه رانندگی با موتور

نتیجه‌ گیری

استفاده از موتورسیکلت به عنوان وسیله‌ای کارا به خصوص در کلان‌شهرهایی مانند تهران که همواره با معضل ترافیک مواجه هستند بسیار جایز و مفید است اما نباید این نکته را فراموش کرد که رانندگی با این وسیله نیز مانند دیگر وسایل نقلیه عمومی نیاز به کسب مهارت‌های لازم دارد. در کنار کسب مهارت، اخذ گواهینامه رانندگی با موتور نیز از دیگر ضروریات رانندگی با این وسیله است که حتما باید جهت دریافت آن اقدامات لازم را طبق روال آنچه در این مطلب آورده شد انجام دهید.

نظرات کاربران

2 نظر

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد

1400/12/12
خب این چه مسخره بازی ایه؟ چرا دوباره باید آیین نامه امتحان بدسم؟ کسی که گواهینامه ماشین داره پاس کرده آیین نامه رو دیگه،، فقط پول مهمه براشون
1400/12/12
سلام
کتاب و آیین نامه موتورسیکلت کاملا با ماشین متفاوته.