موضوعات داغ

زوتی به بازار چین بازگشت

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده
عکس مطلب اول

خودروساز خصوصی و جوان چینی یعنی زوتی، دوره عمر کوتاهی در بازار چین داشت و در سال 2021 ورشکستگی را تجربه کرد. این خودروساز با مدل‌هایی همچون زوتی Z300 یا سایپا آریو و کوپا T210 برای ایرانیان شناخته شده است. زوتی پس از حدود یکسال غیبت، بار دیگر فعالیت خود را با تولید یک مدل کراس‌اوور آغاز کرده است و قصد دارد تا این محصول را در بازارهای صادراتی به فروش برساند.

کراس‌اوور زوتی T300 نخستین و تنها محصول این شرکت پس از احیا خواهد بود. زوتی T300 خودرو جدیدی نیست و نخستین بار در سال 2016 معرفی شد. به نظر می‌رسد زوتی در وضعیت فعلی از توان مالی کافی و جرات ریسک کردن برخوردار نیست، به همین دلیل تصمیم گرفته است تا به تولید مدل‌های قدیمی بپردازد.

زوتی T300 همانند اکثر کراس‌اوورهای چینی از موتور 1.5 لیتری تنفس طبیعی با کد TNN4A15B بهره می‌برد که نسخه مشابه سازی شده از پیشرانه میتسوبیشی 4A15 به شمار می‌رود. این پیشرانه حداکثر 112 اسب بخار قدرت و 145 نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند. گیربکس 5 سرعته اتوماتیک نیز وظیفه انتقال قدرت به چرخ‌های جلو را برعهده دارد.

مشخصات فنی زوتی T300 در مقایسه با کراس‌اوورهای چینی به وضوح ضعیف‌تر است، با این حال قیمت زوتی T300 آن را به گزینه‌ای مقبول برای رقابت تبدیل می‌کند. این کراس‌اوور در چین با قیمت 59800 یوان (311 میلیون تومان) به فروش می‌رسد. در واقع می‌توانید با مبلغی کمتر از سایپا شاهین و بسیاری دیگر از خودروهای ایرانی، یک زوتی T300 را در چین خریداری کنید!

نظرات کاربران

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد