موضوعات داغ

درخواست توقف عرضه دنا، پژو ۲۰۷ و شاهین در بورس کالا توسط شورای رقابت و واکنش سازمان بورس

عکس نویسنده
گروه خودرو
نویسنده و عکاس
عکس مطلب اول

در جدیدترین واکنش نسبت به عرضه خودرو در بورس کالا توسط خودروسازان، شورا و مرکز ملی رقابت طی نامه ای به رئیس سازمان بورس خواستار توقف عرضه شاهین، پژو ۲۰۷ و دنا در بورس و بازگشت روال عرضه خودرو به روش قبل گردید.

طی این نامه سید محمد رضا سید نورانی ضمن اشاره به اتمام مدت مصوبه مصوبه شصت و سومین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی مورخ ۲۸ / ۷ / ۱۴۰۰ در خصوص تنظیم بازار و گذشت یک سال از این موضوع عنوان کرد : مدت مصوبه شصت و سومین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی مورخ ۲۸ / ۷ / ۱۴۰۰ در خصوص تنظیم بازار خودرو یکسال بوده و به اتمام رسیده است.

او در ادامه گفت: با انقضاء این مدت، مصوبات قبلی شورای رقابت در این زمینه به خودی خود مبنای عمل است و باید اجرایی گردد. بر این اساس و مطابق مصوبات ۴۲۰ ۴۴۲، ۴۶۲ و ۴۶۸ در خصوص بازار خودروهای انحصاری شامل کلیه خودروهای سواری دو شرکت ایران خودرو و سایپا به جز دو محصول هایما و تارا و عرضه محصولات باید بر اساس روال قبلی و مطابق با مصوبات ۴۱۴ و ۴۲۰ انجام شود. همچنین قیمت این خودروها نیز باید براساس مصوبات ۱۴۸ و ۴۴۲ طبق فرمول Price Cap محاسبه گردد. فلذا عرضه خودروهای خانواده دنا پژو ۲۰۷ و شاهین در بورس کالا مجاز نمی باشد.

شایان ذکر است شورای رقابت با تشکیل کارگروه تخصصی خودرو موضوع بازبینی دستورالعمل‌های بازار خودرو را در دستور کار قرار داده است و در صورت تصویب مصوبه جدید در این، زمینه جهت اجرا ابلاغ خواهد شد.

نامه سید محمد رضا سید نورانی مدیر شورا و مرکز ملی رقابت

واکنش مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس نسبت به نامه شورای رقابت

پس از انتشار این نامه، مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس به این موضوع واکنش نشان داد.

امیر مهدی صبائی با اشاره به این موضوع که شورای رقابت اختیار قانونی لغو عرضه خودرو در بورس کالا را ندارد گفت: براساس قانون بازار اوراق بهادار، شورای عالی بورس بالاترین رکن بازار سرمایه است و تصویب سیاست‌های کلان بازار سرمایه را به عهده دارد. یکی از وظایف این شورا تعیین خط‌مشی و تدوین قانون و مقررات مربوطه است و کلیه مصوبات شورای عالی بورس برای بورس‌ها لازم‌الاجرا است.

او در ادامه افزود: موضوع عرضه خودرو در بورس کالا یکی از مصوبات شورای عالی بورس است و بورس کالا موظف است تا در چارچوب این مصوبه رفتار کند. لذا ضمن احترام به جایگاه شورای رقابت، بورس کالا تابع مصوبات شورای عالی بورس است.

صبائی همچنین گفت: این بار اولی نیست که در مورد عرضه یک محصول یا تعیین قیمت پایه آن بین شورای رقابت و بورس اختلاف نظر وجود دارد؛ لذا در این مورد (عرضه خودرو در بورس کالا) کمافی‌السابق با رویکرد حمایت قاطع از حقوق سرمایه‌گذاران، به طریق اولی تابع قوانین و مصوبات شورای عالی بورس هستیم.

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس در پایان خاطر نشان کرد: هر گونه ملاحظه‌ای در خصوص عرضه خودرو در بورس کالا صرفا و صرفا در شورای عالی بورس قابل بررسی است.

نظرات کاربران

2 نظر

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد

1401/11/3
با سلام شوراي رقابت تا الان بي عرضگي خود را بارها نشان داده و عملا هيچ كاره در زمينه خودرو و كنترل آن برعكس ادعايش دارد.
1401/11/3
بورس داره استفاده شو میبره، خودرو ساز دارن کیف دنیارو میکنن و محصولات بنجلشونو دو برابر قیمت کارخونه میفروشن، دست اندرکاران و دولتمردان هم قطعا نفعشون در فروش بورسی هست، این وس، برا دلخوش کردن مردم، یه مصاحبه از شورای رقابت رسانه ای میشه که پشیزی ارزش نداره و قطعا روال و ادامه کار باب دل همون طبقه مرفع و بی درد هست و مردم بدبخت باید به قیمت خونشون و با هزار بدبختی دنبال این فرغونای داخلی بدون
فیلم بررسی آریزو 6 پرو
فیلم بررسی آریزو 6 پرو
مشخصات فنی خودروهای بازار

مشخصات ماشین مورد نظرتان را جستجو کنید

عرضه 500 دستگاه ریسپکت پرایم در بورس کالا در 25 بهمن ماه 1401 + جدول شرایط
عرضه 500 دستگاه ریسپکت پرایم در بورس کالا در 25 بهمن ماه 1401 + جدول شرایط
عرضه 1000 دستگاه خودروی فیدلیتی در بورس کالا 25 بهمن ماه + جدول شرایط
عرضه 1000 دستگاه خودروی فیدلیتی در بورس کالا 25 بهمن ماه + جدول شرایط
جریمه تردد خودرو بدون پلاک چیست؟
جریمه تردد خودرو بدون پلاک چیست؟
خروج دود سیاه از اگزوز هنگام گاز دادن
خروج دود سیاه از اگزوز هنگام گاز دادن
کامبیز دیرباز، سفیر برند فونیکس و خودرو تیگو 8 پرو مکس
کامبیز دیرباز، سفیر برند فونیکس و خودرو تیگو 8 پرو مکس