موضوعات داغ

آیا با هر کد ملی می توان یک خودروی کارکرده وارد کرد؟

عکس نویسنده
گروه خودرو
نویسنده
عکس مطلب اول

در ابتدای آغاز موضوع واردات خودروهای کارکرده این گمانه زنی بوجود آماد که با هر کد ملی می‌شود یک خودرو وارد کرد اما در ادامه مشخص شده که موضوع واردات خودرو با استفاده از کد ملی افراد، صرفاً یک پیشنهاد بوده و در حال حاضر در آیین‌نامه واردات خودروهای کارکرده وجود ندارد.

بر اساس آیین‌نامه فعلی واردات خودرو، اشخاص حقیقی تنها در صورت دارا بودن کارت بازرگانی معتبر می‌توانند نسبت به واردات خودرو اقدام نمایند.

ورود خودرو به کشور صرفاً از طریق ثبت سفارش قانونی و با رعایت ضوابط بانک مرکزی امکان‌پذیر است. ثبت سفارش باید قبل از ورود فیزیکی خودرو به کشور انجام شود و امکان ترخیص خودرو با سفارشی که پس از ورود ثبت شده باشد، وجود ندارد.

خودروهای وارداتی باید کاملاً مطابق با استانداردهای اجباری سازمان ملی استاندارد ایران باشند. عمر خودروهای وارداتی نباید از ۵ سال بیشتر بوده و کارکرد آنها نیز نباید از ۱۰۰ هزار کیلومتر تجاوز کند.

دلیل اینکه عمر خودروهای وارداتی نباید بیش از ۵ سال باشد و کارکرد آنها نیز نباید از ۱۰۰ هزار کیلومتر تجاوز کند، چند مورد زیر است:

- خودروهایی که عمر و کارکرد بالایی دارند، به طور معمول نیازمند تعمیر و نگهداری بیشتری هستند و احتمال خرابی و مشکل در آنها بالاتر است. بنابراین برای جلوگیری از ورود خودروهای فرسوده و پرمشکل، محدودیت عمر و کارکرد تعیین شده است.

- ورود خودروهای قدیمی‌تر و پرکارکرد می‌تواند باعث افزایش آلودگی هوا شود، زیرا این خودروها معمولا استانداردهای زیست‌محیطی پایین‌تری دارند.

- محدود کردن عمر و کارکرد خودروهای وارداتی باعث می‌شود کیفیت ناوگان حمل و نقل کشور بهتر شود و خودروهای جدیدتر وارد بازار گردند.

- ورود خودروهای قدیمی‌تر می‌تواند بازار تولید داخل و صنعت خودروسازی کشور را تحت تاثیر قرار دهد. محدودیت عمر و کارکرد به نوعی حمایت از تولید داخل نیز محسوب می‌شود.

- ایمنی خودروهای جدیدتر بیشتر است و محدودیت بر عمر و کارکرد خودروهای وارداتی منجر به افزایش ایمنی جاده‌ها و کاهش تصادفات می‌گردد.

بنابراین با توجه به دلایل فوق، محدودیت‌هایی بر عمر و کارکرد خودروهای وارداتی اعمال می‌شود تا از ورود خودروهای فرسوده و ناایمن جلوگیری به عمل آید.

علاوه بر این، صدور ثبت سفارش واردات خودرو منوط به ارائه گواهی اسقاط یک دستگاه خودروی فرسوده داخلی، مطابق با ماده 10 قانون ساماندهی صنعت خودرو است.

شرکت‌های واردکننده نیز ملزم هستند که ضمانت الزم برای ارائه خدمات پس از فروش خودروهای وارداتی را فراهم کنند.

به طور کلی، در حال حاضر واردات خودرو صرفاً از طریق ثبت سفارش قانونی و با رعایت تمامی مقررات مربوط به واردات خودرو امکان‌پذیر است و هیچ‌گونه بحثی مبنی بر امکان واردات خودرو با استفاده از کدملی افراد در آیین‌نامه‌های موجود وجود ندارد.

نظرات کاربران

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد