موضوعات داغ

اصلاحات شورای رقابت در دستورالعمل قیمت گذاری خودرو، قیمت خودرو افزایش پیدا می کند؟

عکس نویسنده
گروه خودرو
نویسنده
عکس مطلب اول

شورای رقابت با رأی اکثریت اعضای حاضر در جلسه، چهار اصلاحیه را در دستورالعمل شماره ۵۴۳ مربوط به تنظیم بازار خودرو تصویب کرد.

بر اساس گزارش منتشر شده سپهر دادجوی توکلی سخنگوی شورای رقابت، در خصوص این اصلاحیه‌ها توضیح داد که در جلسه شماره ۶۳۲ شورا، چهار تغییر عمده در فرایند محاسبه و ابلاغ قیمت‌ها، شرایط افراد مشمول قانون حمایت از خانواده و جمعیت و خودروهای فرسوده، سامانه یکپارچه و اختیار پیشنهاد برای تنظیم بازار بر اساس کف عرضه، در دستورالعمل مذکور اعمال شده است.

بر اساس اظهارات آقای توکلی، از این پس نظارت شورا در خصوص محاسبه و ابلاغ قیمت‌ها پسینی بوده و وزارت صمت موظف است قیمت‌های محاسبه شده توسط سازمان حمایت را بدون واسطه ابلاغ کند. در صورت مشاهده هرگونه ایراد در نحوه اجرا، شورای رقابت ورود خواهد کرد.

همچنین، عرضه‌کنندگان خودرو ملزم شده‌اند در هنگام انعقاد قرارداد فروش با مشتریان، اطلاعات مربوط به خودرو و خریدار را در سامانه یکپارچه ثبت کنند. نظارت و سیاست‌گذاری در این زمینه نیز برعهده وزارت صنعت، معدن و تجارت است. این بند جایگزین بند ۵ ماده ۵ دستورالعمل شده و ماهیت عرضه و کارکرد سامانه را تغییر می‌دهد.

علاوه بر این، بند جدیدی نیز به دستورالعمل اضافه شده است که بر اساس آن، وزارت صمت می‌تواند با تعیین کف مقدار عرضه، پیشنهاد خروج برخی خودروها از شمول ضابطه قیمت‌گذاری را به شورا ارائه دهد. شورا پس از بررسی، در این خصوص رأی‌گیری خواهد کرد. هدف از این بند، کاهش دامنه قیمت‌گذاری است.

آقای توکلی تأکید کرد که بر اساس تحلیل متخصصان، این دستورالعمل گام مؤثری در تنظیم بازار خودرو بوده است. البته همچنان این بازار دارای ویژگی انحصاری و تمرکز بالا می‌باشد.

با اینکه اسم از افزایش قیمت خودرو به میان نیامده است اما بنظر می‌رسد این تحرکات و تغییرات در دستورالعمل تنظیم بازار خودرو در جهت همین موضوع بوده باشد و دست وزارت صمت را برای دادن مجوز افرایش قیمت باز خواهد گذاشت. بر این اساس سد شورای قابت از میان برداشته شده و وزارت صمت بدون واسطه می‌تواند قیمت خودروها را تغییر داده و ابلاغ کند.

نظرات کاربران

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد