موضوعات داغ

خداحافظی با پژو پارس محبوب، تاریخ قطعی توقف تولید خودرو پژو پارس اعلام شد

عکس نویسنده
گروه خودرو
نویسنده
عکس مطلب اول

خودرو پژو پارس که از سال 1379 با نام پرشیا در شرکت ایران خودرو به تولید رسیده است، پس از 23 سال تولید مداوم، در تاریخ 16 اسفند 1402 برای همیشه از خط تولید خارج خواهد شد.

پژو پارس خودرویی است که بر اساس مدل پژو 405 طراحی شده و یک فیس لیفت از آن محسوب می‌شود. الهاماتی نیز از مدل پژو 406 در طراحی این خودرو به کار رفته است.

یکی از مشکلات اصلی پژو پارس، نداشتن استانداردهای ایمنی لازم است. عدم وجود ایمنی کافی موجب شده در سال‌های اخیر تولید آن محدود شود. از جمله مهمترین خطرهای این خودرو برای سرنشینان، احتمال محبوس شدن آن‌ها در زمان تصادف است که جانشان را به خطر می‌اندازد. همچنین بخش‌های بالایی بدنه نیز استحکام لازم را نداشته و در تصادف یا واژگونی ممکن است به سرنشینان صدمه بزند. عدم انجام تست‌های استاندارد بر روی این خودرو باعث شده ایمنی آن همواره محل بحث باشد.

دلیل اصلی توقف نهایی تولید پژو پارس، عدم برخورداری این خودرو از 85 استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران اعلام شده است. بر اساس اظهارات رئیس سازمان ملی استاندارد، شرکت ایران خودرو تنها تا نیمه اسفند 1402 مجوز تولید پژو پارس را دارد و پس از آن برابر قانون عمل خواهد شد و تولید این خودرو برای همیشه متوقف می‌شود.

پس از 23 سال تولید مستمر، پژو پارس در 16 اسفند 1402 از خط تولید خارج شده و دیگر تولید نخواهد شد. دلیل این امر هم عدم برخورداری از استانداردهای ایمنی ضروری و 85گانه سازمان ملی استاندارد اعلام شده است.

در حال حاضر از خودرو سورن پلاس به عنوان جایگزین پژو پارس یاد می‌شود اما با توجه به تجارب قبلی معمولا با توقف تولید خودروها، قیمت این محصول در بازار آزاد افزایشی می‌شود. همچنین شرکت‌ها نیز جایگزینی هم رده قیمتی معرفی نکرد و جایگزین با قیمت بالاتر عرضه شده و این موضوع خود یک عامل در افزایش قیمت خودرو متوقف شده است.

نظرات کاربران

2 نظر

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد

1402/10/26
پس ما که تو ثبت نام یکپارچه نوبتمون ۱۴۰۳ پژو پارس بود تکلیفمون چی میشه؟؟؟ یکسال تو نوبت هستیم حالا این جواب ماهستش؟؟
1402/10/27
تکلیف این ثبت نام ایران خودرو سامانه یکپارچه که یک سال تونوبت موندن چی میشه