نیسان جوک اسپرت یا تویوتا C-HR توربو – رقابت میان سامورایی های جوان!

30 اردیبهشت 1397
امین امیری‌فر
نویسنده
بامداد صفائیان
عکاس
مقدمه

کراس اوورهای کوچک شهری ماشین های نو ظهوری هستند که به نوعی برای سبک نوین زندگی و سلیقه تجمل گرای امروزی تکامل یافته اند؛ شاید به بعضی ها بر بخورد ولی واقعیت این است که انسان امروزی بیش از هر زمان دیگر به خودنمایی روی آورده و از این رو هر ماشینی که بتواند با قد بلندترش در خیابان توجهات بیشتری به خود جلب کند حتی اگر ویژگی های فنی متوسطی هم داشته باشد میتواند در فروش موفق ظاهر شود! نمونه های های زیادی از این جور ماشین های بد اما شیک وجود دارند که خودتان بهتر از من میشناسیدشان و میبینید که خیلی هم مورد استقبال قرار گرفته اند. اما ناراحت نباشید زیرا امروز خودروبانک به سراغ دو تا از خوب های این سگمنت آمده و کوچولوهای قد بلندی از برترین برندهای جهان را برای رقابت دعوت کرده است. ماشین هایی که میتوانند علاوه بر ظاهر فریبنده از نظر باطنی هم کارآمد ظاهر شوند و به عنوان یک ماشین واقعی "و نه صرفاً فانتزی"، قابل احترام باشند. پس اگر میخواهید ببینید که نیسان جوک اسپرت و تویوتا C-HR توربو چه ویژگی هایی دارند و از آن مهمتر بفهمید کدامشان ماشین بهتری است، این مقاله خودروبانک را از دست ندهید.

طراحی ظاهری

شاید بعضی ها بگویند مقایسه زیبایی میهمانان امروزمان مثل این است که بخواهیم "تام کروز" را با "مستر بین" مقایسه کنیم! خوب مشخص است که C-HR با این همه خطوط شکسته، چراغ های کشیده و صورت خشن، زیباتر از جوک می باشد. اما نکته اینجاست که در انتخاب ظاهر اتومبیل، جدای از بحث اِلمان های معمول زیبایی، مواردی مثل سلیقه شخصی و حس خوب خاص بودن هم مطرح است که در اینجا محصول نیسان میتواند خودی نشان بدهد و با ظاهر جسورانه اش که شبیه به هیچ خودرویی نیست نظر هر بیننده ای را به خود جلب نماید.


در قسمت کناری جوک، شیب سقف و فرم برجسته گلگیرها بسیار جالب از کار در آمده اند و خطوط انتهائی خودرو هم ضمن هماهنگی با دماغه، حالتی اسپرت و گیرا به اتومبیل بخشیده. اما وقتی از روبرو به چهره جوک نگاه میکنیم به نظر میرسد که یک نفر به قصد مزاح سر کامپیوتر طراح رفته و با فتوشاپ چراغهای اصلی را بیش از حد کوچک و پروژکتورها را بیش از اندازه بزرگ کرده و بعد هم جلو پنجره را پیچ و تاب داده است. اما در هر صورت این ظاهر عجیب و غیر معمول، نه تنها بازخورد منفی نداشته بلکه برعکس خیلی هم مورد استقبال مشتریان در سراسر جهان "از جمله ایران" قرار گرفته و بسیاری آنرا جذاب میدانند. شاید راز موفقیت جوک این است که در دنیایی که همه ماشین ها دارند شبیه به هم میشوند این محصول راه متفاوتی را در پیش گرفته و با طرحی خلاقانه و متفاوت حس تنوع طلبی را ارضا میکند. در نتیجه با وجود اینکه شخصاً از قیافه اش خوشم نمی آید مجبورم به طراح و سلیقه طرفداران پرشمارش احترام بگذارم و جوک را ماشینی جالب و جذاب، البته برای یک سلیقه خاص معرفی کنم.

اما در طرف مقابل تویوتا اتومبیلی خشن و در عین حال زیبا و عامه پسند را خلق کرده که طراحی اش با اکثر سلایق جور در می آید. راستش را بخواهید از طراحان تویوتا که استاد ساخت ماشین های کسالت آور هستند این شکل و شمال هیجان انگیر اندکی بعید بود اما در هر صورت باید اعتراف کنیم که C-HR در اکثر زوایا اتومبیل جذاب و جسوری از آب درآمده. انگار مدیران تویوتا در مورد این خودرو دست طراحان را حسابی باز گذاشته اند و گفته اند هر چقدر شکستگی و خطوط اغراق آمیز که دلتان خواست روی کاغذ بیاورید و اصلاً نگران بالا رفتن هزینه تولید نباشید. اگر نگاهی به پیچیدگی فرم سپرها، درب ها و حتی حالت بالچه انتهایی بیاندازید متوجه منظورم خواهید شد. البته ممکن است برخی بگویند که تویوتا برای قسمت پشتی در استفاده از خطوط زاویه دار مقداری زیاده روی کرده و به نوعی شور قضیه را در آورده است؛ اما در هر صورت و با وجود تفاوت سلایق، باید گفت که اکثریت افراد دماغه و قسمت جانبی C-HR را به جوک ترجیح میدهند و فقط ممکن است در مورد قسمت پشتی رقابت پایاپای باشد. پس میبایست دست کراس اوور تویوتا را به عنوان برنده این بخش بالا ببریم.

طراحی داخلی

در داخل کابین هم اوضاع مشابه با قسمت بیرونی است و در اینجا نیز تویوتا با استفاده از خطوط هیجان انگیزتر و کیفیت متریال بهتر، کابین لوکس تری پیش رویمان قرار داده. البته طراحی داخلی جوک نیز دارای نکات مثبتی از جمله ارگونومی مناسب و هماهنگی با طراحی خارجی است اما در هر صورت وقتی از کابین C-HR خارج شوید و بلافاصله روی صندلی های جوک بنشینید احساس میکنید که درون ماشین رده پایین تری قرار گرفته اید. البته این قضیه با توجه به قیمت ارزانتر جوک تا حدودی طبیعی است اما در مقام مقایسه باید در این قسمت هم محصول تویوتا را برتر بدانیم.

از لحاظ جادار بودن وضعیت هر دو خودرو بر روی صندلی های جلوئی مناسب و مشابه یکدیگر ارزیابی شد اما وقتی روی صندلی های عقبی نشستیم فضای پا و سر C-HR مقداری بهتر بود. در حقیقت صندلی های عقبی جوک برای افرادی با قد بالاتر از 175 سانتیمتر چندان راحت نیستند. راستی این را هم بگویم که در قسمت عقبی هر دو ماشین دید به اطراف خیلی بد است و در این قسمت "بخصوص داخل تویوتا" با فضائی خفه، مشابه با ماشین های کوپه، مواجه شدیم که این قضیه برای خودروهای 4 درب یک نقطه ضعف به حساب می آید.

در مورد فضای صندوق هم اگر توقعتان را در حد کراس اوورهای کوچک شهری نگاه دارید جوک و C-HR نا امیدتان نخواهند کرد اما اگر فکر میکنید با یک شاسی بلند واقعی سر و کار دارید باید بگویم که فضای صندوق این دو فقط برای مسافرت های سبک جوابگو خواهند بود.

امکانات

درست است که ماشین های ژاپنی معمولاً در مقایسه با کره ای های هم قیمت آپشن های کمتری ارائه میدهند اما دو میهمان امروزمان توانستند علیرغم برخی از کمبودها ما را از نظر سطح امکانات راضی نگاه دارند.
مثلاً نیسان جوک اسپرت به گزینه هایی از قبیل سیستم های ترمز و پایداری ABS, EBD, ESP, BAS، سیستم کنترل دینامیکی نیسان (NDCS)، کیسه های هوا برای راننده و سرنشین کناری بعلاوه جانبی و پرده ای، سیستم هشدار فشار باد تایرها، صفحه نمایش چند منظوره، بلوتوث، ورود و استارت بدون کلید، رادار حرکت بین خطوط، رادار هشدار نقطه کور، سامانه شناسایی اشیاء متحرک، دوربین 360 درجه، تنظیم ارتفاع خودکار چراغ های جلو، تهویه اتوماتیک، کروز کنترل و محدود کننده سرعت، گرمکن صندلی های جلو، سانروف بهمراه سقف طرح پانوراما، سنسورهای نور و باران، چراغهای جلو زنون مجهز به چراغشوی، چراغهای روشنایی در روز و.. تجهیز شده که برای این رده قیمتی راضی کننده است.


داخل C-HR هم امکانات به روز و مناسبی مثل سیستم های ترمز و پایداری شامل ABS, EBD, BAS, VSC, TRC، ترمز پارک برقی بهمراه سیستم اتوهلد، سیستم کنترل حرکت در سربالایی و سرپایینی، سیستم کنترل نوسانات TSC، کیسه هوای جلو/جانبی/پرده ای بعلاوه زانویی راننده، کروز کنترل هوشمند، دوربین و سنسورهای پارک، سیستم اتوپارک، برف پاک کن هوشمند، چراغهای اتوماتیک، بلوتوث، تهویه مطبوع اتوماتیک دو منطقه ای، گرمکن و تهویه صندلی های جلو، تنظیم گودی کمر برقی صندلی راننده، کیلس و استارتر دکمه ای، نمایشگر چند منظوره، تابلو خوان، رادارهای نقطه کور و خروج از خط و بسیاری موارد دیگر یافت میشوند که گزینه های مناسبی هستند.

ایمنی


شرایط ایمنی هر دو خودرو مطلوب است و هیچ کدامشان مشکلی برای دریافت ستاره های کامل موسسه Euro-NCAP نداشته اند. البته همانطور که در تصویر مشاهده میکنید تویوتا C-HR با توجه به جدیدتر بودن وضعیت بهتری دارد و به غیر از بحث ایمنی کودکان در سایر فاکتورها امتیازات بیشتری از رقیب دریافت نموده.

پیشرانه و توانایی های حرکتی

خوب شاید تا اینجای کار همه C-HR را برنده رقابت بدانند چرا که محصول تویوتا تا الان توانسته در تمامی پارامترها یا با جوک برابری کند و یا برتر ظاهر شود. اما یک سامورایی به این راحتی ها تسلیم نمیشود و نیسان هم برای اثبات برتری هایش تا آخرین لحظه به مبارزه ادامه خواهد داد. تازه کار دارد به جاهای خوب برای جوک میرسد. بیائید سری به زیر کاپوت ماشین ها بزنیم تا منظورم را بهتر متوجه شوید.


در زیر کاپوت جوک اسپرت یک موتور 1.6 لیتری توربو شارژر قرار گرفته که هم از نظر حجم بزرگتر از موتور 1.2 لیتری توربو تویوتا است و هم با 190 اسب بخار قدرت و 240 نیوتن متر گشتاور به ترتیب 75 اسب بخار و 55 نیوتن متر قویتر از رقیب هموطنش ظاهر میشود. البته مدل تنفس طبیعی جوک قدرت و گشتاور کمتری دارد اما با توجه به اختلاف قیمت بسیار زیاد آن مدل با C-HR توربو، منصفانه تر است که محصول تویوتا را با همین نمونه مجهز به پرخوران نیسان مقایسه کنیم. خوب میزان اختلاف قدرت و گشتاور به قدری زیاد است که فکر نمیکنم کسی در مورد برتری شتاب و سرعت جوک شکی به دلش راه بدهد اما با این حال در قسمت تجربه رانندگی بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت. قبل از آن بهتر است که نگاهی به جدول خلاصه مشخصات این دو رقیب هموطن داشته باشیم.

مدلنیسان جوک اسپرتتویوتا C-HR توربو
پیشرانه4 سیلندر توربو4 سیلندر توربو
حجم موتور1618 سی سی1197 سی سی
حداکثر قدرت190 اسب بخار در دور 5600115 اسب بخار در دور 5600
حداکثر گشتاور240 نیوتن متر از دور 2000185 نیوتن متر از دور 1500
جعبه دندهCVT XTronicCVT
مصرف سوخت (ترکیبی)7.6 لیتر در 100 کیلومتر6.3 لیتر در 100 کیلومتر
شتاب رسمی8.4 ثانیه11.4 ثانیه
حداکثر سرعت200 کیلومتر در ساعت180 کیلومتر در ساعت

راستش را بخواهید پس از دیدن این اعداد و ارقام میتوانستم استرس را از پشت چشمان عصبی C-HR حس کنم اما نیسان جوک با همان پوزخند تمسخر آمیز و اعصاب خورد کن همیشگی اش آن گوشه ایستاده بود و انگار داشت اعتماد به نفسش را به رخ رقیب میکشید. در حقیقت در بخش پیشرانه، محصول تویوتا به غیر از مصرف سوخت کمتر حرف دیگری در برابر نماینده نیسان نداشت.
تا یادم نرفته این را هم بگویم که گیربکس هر دو خودرو از نوع "انتقال قدرت پیوسته CVT" است و برای هر دو مدل نمونه های تک دیفرانسیل و دو دیفرانسیل در نظر گرفته شده. البته نیسان امروز ما از نوع چهارچرخ متحرک است و C-HR محرک جلو میباشد.

تجربه رانندگی

صحبت در مورد ظاهر و اعداد و ارقام کافی است و وقت آن رسیده که اتومبیل ها را مورد آزمون عملی قرار دهیم. هر دو ماشین از نظر دید به جلو و طرفین شرایط خوبی دارند و با توجه به دوربین ها و سنسورها، مشکلی با دید ضعیف قسمت پشتی هم نداریم. ارگونومیشان نیز خوب است و در مدت کوتاهی با کابین هر دو اخت شدیم.


کراس اوورهای کوچک شهری همانطور که از اسمشان مشخص است بیشتر برای کاربردهای شهری ساخته شده اند و جوک و C-HR هم با ابعاد کوچک و شعاع گردش مناسب، توانستند داخل شهر شلوغی همچون تهران کارآمد ظاهر شوند. از نظر صدای موتور نیز وضعیت هر دو خودرو خوب بود و با اینکه موتور کوچک تر تویوتا صدای کمتری تولید میکرد اما داخل جوک هم با سر و صدای آزار دهنده ای روبرو نشدیم. در مورد کیفیت سواری باید بگویم که هر دو خودرو در مسیرهای عادی سواری مناسبی دارند ولی در هنگام برخورد با دست اندازها و ناهمواری های خشک و تیز سیستم تعلیق C-HR عملکرد بهتر و نرم تری از خود نشان داد و کوبش کمتری "بخصوص در قسمت عقب" به اتاق منتقل نمود.

اما از هر آنچه بگذریم سخن شتاب خوش تر است. بخصوص که این دو با توجه به قیافه های اسپرتشان قشر جوان را هدف قرار داده اند و طبیعی است که خیلی از طرفداران این سبک طراحی، عاشق شتاب و سرعت هم باشند. ابتدا در مورد محصول نیسان صحبت کنیم. قبل از هر چیز این را بگویم که شخصیت جوک اسپرت مرا به یاد کاراکتر "جوکر" فیلم "شوالیه تاریکی" انداخت. انگار که این محصول نیسان سعی میکند با گریم عجیب و غریبش، خود را دیوانه نشان بدهد! اما کافی است دقایقی با آن همراه شوید و پدال گازش را بفشارید تا بفهمید که این دیوانه ی عاقل! نه تنها اهل شوخی و مسخره بازی نیست بلکه میتواند خیلی از ماشین های به ظاهر جدی تر "از جمله همین C-HR قصه ما" را به خاک و خون بکشاند. در ابتدای حرکت با توجه به خصلت ذاتی توربو و گیربکس های CVT با لگ کوتاهی مواجه شدیم اما پس از آن بلافاصله جوک به خودش آمد و با شتاب بسیار خوبی از جا کنده شد. خوشبختانه این شتابگیری مناسب تا سرعت های بالاتر هم ادامه داشت و نیسان با روند خوبی به سرعتش می افزود.

اما C-HR علیرغم ظاهر خشن تر رفتار آرام تری داشت و با فشردن پدال گازش هیجان چندانی در دلمان ایجاد نشد. البته خوشبختانه رفتار کلی و روند شتابگیری این محصول هم برای استفاده های معمول مناسب بود و حتی به نسبت حجم موتور میتوانیم شتابش را قابل قبول هم توصیف کنیم. اما وقتی نگاهی به برچسب قیمتی می اندازیم توقعمان افزایش می یابد و در نتیجه دیگر نمیشود از شتاب گیری C-HR تعریف و تمجید چندانی نمود.
در خصوص هندلینگ هم هر دو خودرو با مهندسی مطلوب شاسی ها و سیستم تعلیق، پایداری مناسبی از خود نشان دادند و سیستم های الکترونیکی کمکی شان نیز به خوبی به وظایفشان عمل نمودند. البته این را در نظر داشته باشید که کراس اوورها بدلیل مرکز ثقل بالاتر هرگز نمیتوانند مشابه یک ماشین سدان یا کوپه "البته با تکنولوژی مشابه" به زمین بچسبند و در نتیجه در هنگام فرمان دادن های سریع مقداری احساس نا پایداری در هر دو خودرو احساس شد. اما در این شرایط جوک به لطف تعلیق خشک تر و اسپرت تر کمتر از محصول تویوتا درگیر حرکات گهواره ای گردید. راستی این را هم فراموش نکنیم که جوک امروز ما از نوع دو دیفرانسیل و C-HR تک دیفرانسیل بودند و با توجه به اینکه در ماشین های تمام چرخ متحرک، انتقال گشتاور به صورت هوشمندانه به چرخ های عقبی هم صورت میپذیرد طبیعی است که پایداری این جور ماشین ها "بخصوص در زمین های خیس یا خاکی" بهتر شود.
ترمزهای هر دو ماشین هم مستحکم و قابل اعتماد نشان دادند که البته از چنین برندهای مطرحی همین انتظار را هم داشتیم.

نتیجه گیری

در پایان بررسی به همکارمان گفتم ای کاش میشد موتور جوک را روی بدنه C-HR بیاندازیم تا یک ماشین کامل نصیبمان شود! اما خوب حالا که این امکان را نداریم باید ببینیم اولویت هایمان چه چیزهایی هستند تا بر اساس آنها تصمیم گیری کنیم.

اگر طراحی داخلی و خارجی بهتر، بهمراه کابین اندکی جادارتر و سواری راحت تر از اولویت های شما هستند میبایست به سراغ محصول تویوتا بروید. تازه C-HR علاوه بر موارد فوق از نظر کیفیت متریال داخلی و برخی آپشن ها هم شرایط بهتری دارد. اما اگر یک ماشین باز حرفه ای باشید و توانایی های فنی و شتاب و سرعت، برایتان اولویت داشته باشند بدون شک جوک را بیشتر میپسندید. تازه شما با خرید محصول نیسان علاوه بر لذت رانندگی بیشتر مقدار زیادی هم پول نقد در جیبتان ذخیره میکنید که قطعاً میتواند در انتخاب تاثیر گذار باشد.
در پایان جا دارد از همکاری صمیمانه آقایان "نیما بارانی" مالک نیسان جوک و "عرفان امدادی" مالک تویوتا C-HR که اتومبیل های خود را جهت بررسی در اختیار گروه خودروبانک قرار دادند تشکر و قدردانی نمائیم.
عکس ها:

(برای بزرگنمایی تصاویر زیر ، روی آنها کلیک کنید)

نظرات
 
 
 
کارشناس خودرو 1397/2/30
سخت ترین انتخاب ممکن
toyota chr 1397/2/30
سلام .من از سال 93 رشت دانشجو بودم.اون موقع جوک دنده دستیش منطقه ازاد 49تومن بود . کل شهر رشت رو قروق کرده بود.پارسال ی chr گرفتم واقعا راضیم.ماشین واسه خیلی ها نا شناخته است .مخصوصا شهرستانها.ی حس خاص بودن داره .بعد ی درگ با جوک تصمیم گرفتم هیچ وقت سر ب سر ی جوک نذارم!!!!!!!!!!!!!!!!
 • m 1397/2/30
  داداچ جوک دنده دستی تا الان وارد منطقه آزاد رشت نشده ، همش اتومات بوده..شاید جای دیگه دانشجو بودی.
 • toyota chr 1397/2/30
  در جواب اون دوستمون میگه دستیش نیست.ایشون درست می فرمایند.منظورم تک دف بود.اما جمله اخر یکم نامناسب وتوهین امیز بود.چرا فورا ب هم توهین میکنیم.هرکی ممکنه اشتباه کنه.باهم مهربان باشیم
Nismo35 1397/2/30
نیسان جوک از لحاظ شتاب وسرعت تو ایران بی رقیبه نیسان جوک سال 2002طراحی شده و C_HRسال 2016و سال بعدش به بازار اومد پس از طراحی نمیشه این دو رو مقایسه کرد 16 سال پیش نیسان بهتر از الان تویوتا هست
 • آیدین 1397/2/31
  اطلاعات ندارید برای چی نظر میدین آخه ؟ نیسان جوک سال 2010 معرفی شد سال 2011 اومد تو بازار ! 2002 چی میگه !!!
امیررضا 1397/2/30
به نظر من هردو عمری هستند وchrبیشتر مناسب خانواده است
* 1397/2/30
تویوتا که حرف نداره
ولی نیسان خیلی زیاد حرف برا گفتن داره
مخصوصا با این قیمت های تخیلی که فقط مخصوص ایرانِ عزیز هست فک کنم نیسان جوک قابل تر باشه
مهیار 1397/2/30
جای هیوندای کونا وقعا خالیست
nissan 1397/2/30
کاملا مشخصه نیسان ارزش خرید بالاتری داره
یه ماشین حرفه ای برای سبقت تو جاده یعنی نیسان جوک اسپرت
ودیگر هیچ عرضی در بین ماشین های داخل ایران در رنج قیمت 200-250 نیست
kk 1397/2/30
به نظرتون جوك اسپرت ٢٠٠٨ رو مي گيره؟؟؟
خدايي خيلي خوب را مي ره ٢٠٠٨
 • ویتو 1397/2/31
  نتایج تست شتاب های خودروبانک پژو 2008 بهتر از نیسان جوک اسپرت شدش...وی باکس جوک 9.14 شده ماله 2008 وی باکسش 9.47
 • مهدی 1397/2/31
  اره داداش مث اب خوردن میگیرتش
 • ویتو 1397/2/31
  8.46 شدش 2008:D
alfaromeo bizarini 1397/2/30
حالا ك نمي شه موتور جوك اسپرت و انداخت رويه chr بهتره ميتسوبيشي اكليپس بخريد هم موتور خوبي داره هم طراحي
همیشه با خودروهای ژاپنی باشید 1397/2/31
توجه کنید نیسان ماکزیما جدید که 6 سیلندر 300 اسب قدرت داره حتی از تویوتا کمری جدید xse مدل جدید 6 سیلندر 10 اسب بیشتر توان داره
من سیاست نیسان رو درست تر از تویوتا میدونم
مثلا تویوتا xse سرعتش رو 190 محدود کردن اما همین نیسان ماکزیما جدید تا250 تا سرعت رو میره محدود کننده نره
سیاست نیسان درست تره و بنفع مشتری
کلا نیسان از انجین هایی که میسازه اسب بخار بیشتری میگیره
یه مثل دیگه اون gtr
اسپورت 1397/2/31
از نظر طراحی CHR خیلی زیباتره اما پیشرانه جوک خیلی قوی تره روی این اتاق هیولا میشه!! رو تالیسمان که یه سدان محسوب میشه عملکرد خوبی داره
محمد 1397/2/31
خردو ماشین های خوبی اند . ولی کاملا عادیه یه خودرو ک مال ۲۰۱۷ هست از خودروی ۲۰۱۱ هم زیباتر و هم با کیفیت تر باشه و هم اپشنال تر . کلا جوک ظاهرش افتضاحه ولی فنیش محشره و سی اچ ار برعکس ظاهر عالی و فنی داغون . کلا با اینکه نیسان رو خیلی قبول دارم ولی یه سیاست اشتباهش اینه ماشین هاییش که تو سگمنت های ارزون میسازه خیلی سادن ولی تو سگمنت های نیمه لوکس محشره . مثلا التیمارو با کمری یا ایکس تریل رو با راو ۴ مقایسه کنید خیلی نیسان طراحیش عقبه و یکم متریال ضعیف تره . ولی همین ماکسیمارو با اوالون یا مورانو رو با هایلندر مقایسه کنید نیسان سه هیچ جلو میزنه.
در مورد جوک هم بدونید موتور و گیربوکسش دقیقا همونه ک روی تالیسمان نصب شده
mh 1397/3/1
سلام. مدت 5 ماه است که یکدستگاه تویوتا c-hr دارم . برخی از دوستان و از جمله نگارنده مقاله اشاره کرده اند که ایکاش می شد موتور جوک را روی chr گذاشت و من می خوام اضافه کنم ایکاش می شد وارد کننده های این دو خودرو را هم جابجا کرد چون هرکسی که یکبار از ایرتویا خرید کرده باشه و یا در بحث خدمات بعد از فروش سر و کارش با این شرکت افتاده باشه منظور من را می فهمه البته من تجربه خرید از شرکت وارد کننده نیسان را نداشته ام اما با نگاهی به شرایط فروش این شرکت به راحتی میشه متوجه شد که هدف این شرکت افزایش مشتری(که البته امیدوارم با توجه به تازه وارد بودن این شرکت و با محکم شدن جای پایش در آینده به سرنوشت ایرتویا دچار نشه) برای مثال شما نگاهی به شرایط فروش همین chr بیندازید متوجه می شوید که این شرکت مدل هیبرید را برای فروش از همان ابتدا نداشته اما هیبرید این خودرو در بازار آزاد و به قیمت های کذایی و حتی گرانتر از مدل بنزینی به فروش می رسد که این موضوع با توجه به تعرفه پایین تر خودروهای هیبریدی قابل توجیه نمی باشد(این موضوع در خصوص آپشنی خاصی از این خودرو در مدل بنزینی هم به نام استایل صدق می کند) . خدمات پس از فروش هم که افتضاح ماشین صفر تحویل شده به اینجانب ترمزهایش به شدت صدا می داد در مراجعه به نمایندگی علت گیر کردن خاک و سنگ بین لایه لنت و دیسک عنوان شد که به دلیل حرکت خودرو ذکر شد جذب لنت شده و فکر می کنید نمایندگی و گارانتی چه کار کرد به جای تعویض لنت و دیسکی که قطعا خش دار شده اقدام به سمباده زدن لنت کرد و یک لایه از لنت را برداشت که هنوز هم ترمز خودرو صدا می دهد علاوه بر آنکه با برداشتن یک لایه از لنت نمایندگی از جیب من خرج کرد و در مراجعه سرویس های اولیه در محل هم کمی آب رادیاتور خنک کن توربو ماشین من کم شده بوده که به جای مایع مخصوص ژاپنی آن که بسیار گرانقیمت است از آب معمولی برای پر شدن استفاده شد و موقع فروش خودرو هم بسیار من را اذیت نمودند و ..........
در نهایت از این حرفها که بگذریم خود ماشین، ماشین بسیار خوبی است و در دو سفری که به شمال داشتم در جاده پا به پای کلیه خودروها واردتی حرکت و با توجه به هندلینگ خوب و عملکرد خوب توربو از بسیاری از ماشینها جدید مانند سانتافه و توسان و اسپورتیج پیشی می گرفت و خلاصه در مدل توربو این خودرو (البته در مدل هیبریدی عملکرد در شتابهای ثانویه و سبقت گیری بسیار ضعیف تر است) در داخل ایران که یا با ترافیک روبرو می شوید و یا با دوربین و یا با پیچهای جاده موتور و هندلینگ خودرو از عملکرد بسیار خوبی برخوردار است و حفظ آبرو می کند و از این نظر اصلاً جای نگرانی ندارد مگر آنکه قصد شتابگیری به صورت کورس گذاشتن از حالت سکون و یا حرکت در جاده کاملا صاف و باز و برای مسیر طولانی را داشته باشید که در آن صورت هم باز در مقایسه با خیلی از خودروهای وارداتی عملکرد بهتری دارد اما طبیعتا از پس تعدادی از خودروها هم بر نمی آید مثلا همین جوک اسپرت اما در مقایسه با سایر کراس اورها مانند جوک معمولی، تیولی، کپچر و شاسی بلندهای بزرگتر مانند سانتافه و توسان و اسپورتیج و کیا سورنتو(البته به اسنتثناء مدلهای قدیمی تر با موتور 3500) هیچ کمبودی احساس نمی کنید و عملکرد از خیلی از آنها هم بهتر است و در نهایت با توجه به ظاهر بسیار زیبا و کیفیت بسیار عالی مواد به کار رفته در کابین من از خرید خود خودرو بسیار بسیار راضی هستم
Ethan 1397/3/2
اولین باری بود که از سایت شما دیدن کردم. خواستم بخاطرش بهتون تبریک بگم. ظاهر بسیار زیبای سایت و تصاویر عالی و نگارش خوب متن، تجربه ی دلنشینی بود از بازدید از یه سایت درمورد اتومبیل ها. از اسم جالب توجه سایتتون هم نمیشه گذشت.
ali 1397/3/3
باسلام
باید خدمت تمامی دوستان بگم هر دو خودرو ماشینهایی خوبی هستند و کیفیت هر دو در رده قیمتی خودشون خوبه.البته قیمتهای جدید هیچ خودرویی که فکر نکنم قابل قبول باشه.نیسان از قدیم بیشتر روی فنی خودرو کار می کرد و تویوتا بیشتر روی کیفیت.توی این خودرو هم تویوتا بیشتر روی کیفیت و مصرف سوخت تمرکز کرده.نیسان از اسمشم معلومه روی این خودرو بیشتر روی اسپرت بودن تمرکز کرده.موتور جوک دقیقا همون موتوری هست که روی رنو تالیسمان قرار داره ولی گیربکس های اونها باهم متفاوته در تالیسمان از گیربکس دوکلاچه استفاده شده ولی در جوک از گیربکس سی وی تی ایکس ترونیک.اونم بخاطر اینه که نیسان از سیستم چهار چرخ محرک استفاده کرده.البته جوک یک موتور تنفس طبیعی 1600 هم داره که 115 اسب بخار تولید میکنه . اون موتور هم دقیقا همون موتوری هست که بر روی رنو اسکالای 1600 قرار داره.البته این موتور روی بعضی از خودروهای کپچر هم قرار داره که توی ایران نیومده.فقط در بعضی از کپچرهای مناطق آزاد قابل مشاهدست.
ali 1397/3/5
به نظرم الان میتسوبیشی اکلیپس کراس بهتره چون آپشناش بیشتر از این دوتاس و طراحی باحالی هم داره و ابعادش هم از اینها بزرگتره و از لحاظ فنی هم بین این دو تا هست و قیمتش از هم از سی اچ ار خیلی کمتره
S.1 1397/3/7
اصلا لذت سواری جوک اسپورت با دو دف دو حالتش با رینگ 18 با لاستیک میلشن پایلت اسپورت 3 کلا 1 چیز دیگس شتاب رسمی این ماشین تقریبا در همه ی نقدهاش 7.1 شده که فوق العاده هست گیربکس جوک اسپورت هم سری جدید cvt هست برعکس ch-r که دقتش عالی هست اصلا انگار نه انگار که cvt باشه هیچ لگ تاخیر یا خنگیی نداره حتی دنده هم می ده. چسبدگی عالیش با عملکرد عالی دیفنراسیل دو حالتش که حتی تا 50 درصد نیرو هم به عقب می ده با هندلنگ بی نظیرش که با bmw یا غیره در نقدهاش مقایسه شده اصلا قابل قیاس با رقبیش نیست. در ضمن شتاب جوک به مراتب از 2008 بیشتره منتها چون جوک خیلی سنگین تره ازش لانچش از سکون کمی ضعیف تره اما بدش قورتش می ده در همین سایت هم شتابش بهتر شده ضمن اینکه درگش با کپچر با جوک با توسان رو که ببینید می فهمید 2008 بعد از سرعت 100 تا افت شتابش خیلی زیاد می شه اما جوک همچنان می ره برای همینم اختلافش با توسان بیش از 4 ثانیه شده که تحقیری برای توسان هم هست. بهتره که جوک با gt86 یا nx200 بگیرید که ازشون سرتره یا با xc90 یا 528i که شتابشون دقیقا یکی هست.
1 1397/3/7
موتور جوک با تلیسمان یکی هست درست اما نه کاملا گشتاور تلیسمان 260 هست جوک 240 اما به جاش جوک در بازه ی 1600 تا 5200 این عدد رو در اختیار راننده قرار می ده که بازه ی بسیار زیادی هست که با پیشرفته ترین موتورها برابری یا حتی بیشترم هست اما تلیسمان 2500 تا 4500 هست. به همین خاطرم جوک بیش از 1 ثانیه ازش سریع تره حتی در سرعت های بالا هم برتری محسوسی داره. فکرم نکنید دابل کلاچ چیز عالی هست اما خرابی زیادی داره ما خرجش خیلی بالاست اما cvt حتی از تک سرعته ها هم سگ جون تره ضمن اینکه خود گیربکسشم خیلی ارزون تره
iran car 1397/3/9
سلام به نظر من هر دوی این خودرو ها خیلی غیر متعارف و بد طراحی شدن و در کل خودرو های ژاپنی طراحی جالبی ندارن و برای این در سطح جهانی فروش خوبی دارن چون نسبت به خودرو های دیگر ارزان ترن.آیا بهتر نیست با پول این خودرو خودرو روز اروپایی بخریم یا مال چند سال قبلتر در عوض اسلات را می خریم.اسالتی که طی چندین سال تجربه بدست آمده.به عنوان مثال می شه رنو کلیوس را نام برد و یا دیگر خودرو ها.و این که خودرو های ژاپنی با استفاده از توانایی های کشور های اروپایی و غیره مهندسی می شوند که این نشان دهنده این هستش که این برند ها از خود چیزی ندارن حتی بسیاری از آنها در ژاپن تولید نمی شوند.پس بهتر نیست که خودرویی بخریم که با توانایی آن کشور و با اسلات باشد؟
معین 1397/3/20
اگه تویوتا روی موتور و طراحی چراغای عقب بیشتر کار میکرد الان بینشون کلی فاصله بود...
در ضمن جوک تو تست گوزن(زیگزاگ)رد شده ماشین نزدیک بود چپ کنه در ضمن تست تصادف خوبی هم نداشته مگه به سرعت و شتابه؟؟!
کارشناس 1397/4/3
اینکه 1 ماشین با 300 بخری که شتاب 530 دقیق بهت بده با همون هندلینگ و ترمز خیلی عالیه تازه سیستم کنترل پایداری 50 50 4wd دو حالته هم داره که یعنی در روزهای برفی یا بارانی سر خوردن یا درجا زدن به حداقل می رسه این یعنی در چنین روزهایی برنده ی درگ قطعا جوک اسپورت خواهد بود.
عبدی 1397/4/3
هیوندای کونا که خودش 1 تقلید از روی جوک هست هر چند بازم شتابش 0.5 ثانیه بعد از این همه مدت از جوک کمتره اما سواری ژاپنی با اصالت کجا سواری کره ای کجا شاید کره ای ها در کیفیت یا اپشن پیشرفت خوبی داشتن اما در کیفیت سواری یا سواری اسپورت هیچی نیستن همین کونا تازه نفس بازم فروشش از جوک در دنیا کمتره چون هندلینگ نداره ترمز قوی نداره چسبندگی با لذت رانندگی نداره کیفیت ساخت با قطعات عالی با استهلاک پایین ژاپنی نداره برای همینم مجبوره 7 8 سال گارانتی بده اما ژاپنی های نیسان با تویوتا 3 سال می دن چون نیازی به اثبات خودشون ندارن.
عرفان 1397/4/27
سلام به همه دوستان عزیز
چطور میشه دو خودرو که از نظر کیفیت اینقدر یه هم نزدیک و قابل مقایسه هستند ۱۵۰ میلیون اختلاف قیمت دارن نیسان جوک فول ترین مدل ۳۵۰ تومن تویوتا 500 تومن
نیسان بخرید هم‌ارزان تره هم خدمات پس از فروش بهتری داره
Passat 1397/9/23
بنظر من جوک بهتره چون شتاب بیشتری داره و chr خیلی کوچولوهه
سعید 1398/5/27
بادرود.من یکسال ونیم نیسان جوک فول اتومات داشتم .ازهرنظربسیارراحت ، ایمن وزیباست.به راستی قدرت موتوروشتابش مزیت مهم این خودروست ومیتوان لذت کامل رودررانندگی بااین ماشین حس کرد.
Pourya 1399/5/6
من جوك رو خيلي دوست دارم ولي ماشين ٠تا صدي هست يا دوستش داري يا نداري ولي chr در كل دنيا ماشين محبوبيه و همه دوستشون دارن
مجتبی 1399/9/6
آقا درسته نیسان جوک از لحاظ اسب بخار، سرعت، شتاب بهتره ولی همه چی اینا نیست!
ایمنی مهم ترین چیزه
تویوتا chr با ۷ ایربگ ترمز خیلی سریع تو ایمنی نیسان جوک رو شکست میده
یه مانیتور ۴.۳ اینچی هم داخل کیلومتر شمارش داره هم اون طرف اما جوک فقط یه مانیتور داره
توی تجهیزات رفاهی و آپشن chr با اختلاف زیاد برنده میشه
ایمنی عابرپیاده ۴۱ به ۷۶ نیسان جوک میبازه
قبول ندارین برید توی همین ساعت تو یه عکس ببینید
ظاهری هم chr با چشمان خشمگین و جسورا برنده میشه
آخه نیسان جوک چیه یه چراغ دایره ای گنده داره

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران