زشت و زیبا، تیبا 2 در برابر پژو 206 تیپ 2

17 آذر 1394
آزمایش و نوشته: سپهر زنگنه
عکس: بامداد صفائیان

هیچ کس نمی داند که چرا تیبا هاچ بک تحت عنوان تیبا 2 به بازار آمد اما به هرحال این خودرو با چند سال اختلاف نسبت به مدل سدان تیبا عرضه شد و علیرغم گذشت حدود یکسال از ورودش به خیابان ها، خودرویی نسبتاً جدید محسوب می شود که نقاط و مثبت و منفی عملکردش برای بسیاری افراد مبهم است. همچنین در پی نوسانات شدید ارزی چند سال گذشته ایران خودرو ناچار به اعمال تغییرات متعددی در مهندسی و تکنولوژی پژو 206 شد تا این بچه شیر نه چندان جوان را همچنان بر روی خط تولید حفظ کند. بنابراین در آزمایشی بر آن شدیم تا تیبا 2 که بر روی پلت فرم ارتقاء یافته پراید شکل گرفته است را در مقابل 206 ایرانی شده ایران خودرو قرار دهیم تا برای خریدارانی که قصد خرید یک هاچ بک ارزان قیمت درون شهری دارند، سنگ محکی از مزایا و معایب این دو خودرو نه چندان محبوب وجود داشته باشد.

طراحی

شاید بهتر باشد که وقت خود را برای توصیف طراحی این خودروها تلف نکنیم. 206 قریب به 14 سال است که در بازار حضور دارد و به یک زیباروی به شدت تکراری مبدل شده که جذابیت خود را برای عموم افراد از دست داده است اما تیبا هاچ بک در مقابل عجیب الخلقه و نازیبا اما تازه و متفاوت است. برخی کارشناسان ریشه های طراحی بخش جلو تیبا را الگو برداری از روی لانچیا اپسیلون توصیف می کنند، اما در نمای بغل عملاً این پلت فرم X100 سایپا (پراید ارتقاء یافته) است که حد و مرز هایی همچون فاصله محوری و پیش آمدگی سپر های جلو و عقب از محور چرخ ها را تعیین کرده و طبیعتاً دست طراحان برای ایجاد تغییرات وسیع در این پارامتر ها چندان باز نبوده است.

در نهایت به نمای عقب می رسیم که معجون بد مزه ای از بی حوصلگی و عدم خلاقیت را توامان ارائه می دهد. بر خلاف اصول رایج جهانی که طراحان تلاش می کنند تا تناسبی بین طرح چراغ های جلو و عقب را ارائه دهند، در نمای عقب تیبا 2 شاهد طرح چراغ های کاملاً متضاد با چراغ های بزرگ جلو هستیم و سادگی درب پنجم و سپر عقب هم هیچ نکته خاصی را به همراه ندارد. بنابراین دقیقاً مشخص نیست که سایپا استعداد طراحان خود را در چه راستایی استفاده می کند چرا که اثری از خلاقیت طراحان در هیچ یک از زوایای این خودرو به چشم نمی خورد.


مشخصات فنی

تیبا از هر جهت نسبت به پراید بهبود پیدا کرده، موتور 1.3 لیتری و ناتوان پراید به لطف افزایش حجم تا 1.5 لیتر و تغییر در سرسیلندر حالا حدود 80 اسب بخار قدرت ارائه می دهد، ضرایب گیربکس اندکی اصلاح شده و مجموعه دیسک و صفحه نیز بزرگتر شده اند. ترمز ها نسبت به پراید تقویت شده اند و در ساختار جلوبندی اثراتی از پیوند ژنتیکی با ریو دیده می شود. همچنین به لطف انجام اصلاحاتی ایمنی تیبا هم حداقل نسبت به پراید مقداری بهبود یافته اما به لطف عدم انتشار نتایج تست های تصادف، حد و اندازه این بهبود به شکل رسمی مشخص نیست.

بنابراین منصفانه است که تیبا را یک قدم مثبت و رو به جلو در ادامه سیر تغییر و تحول خاندان پراید بدانیم. در مقابل پژو 206 با موتور 1.4 لیتری 75 اسب بخاری، مشخصاً در مدل فرانسوی و اصلی از نظر ایمنی از تیبا پیشی می گیرد، اما از آنجا که ورژن جدید ایرانی شده هیچ گاه در آزمون تست تصادف شرکت نکرده است و تغییرات این خودرو در طول 14 سال عرضه در بازار ایران نیز روشن نیست، نمی توان در این مورد به درستی قضاوت کرد. به هر حال کمی بعید است که ایمنی 206 های فعلی از تیبا پایین تر باشد و در بدبینانه ترین حالت باید هر دو خودرو را از این لحاظ هم سطح دانست.


فضای داخلی

همانطورکه در تصاویر مشاهده می کنید، پژو 206 حاضر در میدان از نوع فرانسوی با کارکرد نسبتاً بالاست که به وضوح از نظر کیفیت کابین و زیبایی فضای داخلی نسبت به خودروهای جدید پژو نشان (غایب در تصاویر) برتری دارد. تیبا در مقابل چه از نظر کیفی و چه از نظر زیبایی طراحی داشبورد و فضای کابین هیچ نقطه قوت خاصی نسبت به 206 ندارد و یکپارچه و بلا استثنا از پلاستیک خشک و خشن شکل گرفته است، اما برای سرنشینان عقب فضای پا در تیبا بسیار بهتر از 206 است و این موردی است که می تواند مورد توجه مصرف کنندگان ایرانی واقع شود.
اندر حکایت دقت در طراحی تیبا اینکه دید رو به عقب (آینه وسط) به دلیل تعبیه سه پشت سری هم اندازه بر روی صندلی عقب در حد فاجعه است و این مورد وقتی تشدید می شود که بدانید ارتفاع شیشه عقب نیز به دلیل تعبیه لولا درون سقف، نسبت به تیبا سدان کاهش یافته. در واقع این وضعیت به قدری بغرنج است که مالک تیبا ناچار شده تا پشت سری وسط را از جای خود خارج کند بلکه روزنه ای از نور و میدان دید برای مواقع لزوم وجود داشته باشد.
در مقابل فرانسوی ها از شیوه رایج در سطح جهان استفاده کرده اند و پشت سری مربوط به سرنشین وسط را با ابعادی کوچکتر و به شکل جذب شده درون صندلی عقب درنظر گرفته اند تا دید رو به عقب حتی المقدور مختل نشود. به هرحال جزییات در کابین تیبا چندان چنگی به دل نمی زند، برای مثال کلید های شیشه برقی عقب (آپشن) با کلید های شیشه برقی پراید مشترک هستند و اتفاقا همچون کلید های پراید از جای خود خارج می شود. جالب تر آنکه آینه های جانبی برقی هم در این خودرو آپشن هستند و مجموعه این دو آپشن در کنار رینگ های اسپرت چرخ، حدوداً 700 هزار تومان اختلاف قیمت را نسبت به نمونه پایه که فاقد این تجهیزات است،به وجود می آورد.


پشت فرمان

توصیف حس و حال رانندگی با 206 به نظر کاملا زاید و تکرار مکررات است، چرا که اکثر ایرانیان تجربه رانندگی با این خودرو را داشته اند، اما اگر کنجکاو هستید تا تفاوت رانندگی تیبا هاچ بک را با 206 تیپ 2 بدانید، می توان به مواردی از قبیل احساس بهتر راننده پشت فرمان 206 اشاره کرد که هم به موقعیت قرار گیری صندلی، فرمان و ارتفاع نشیمنگاه صندلی ارتباط دارد و هم از کمتر بودن مرکز ثقل و هندلینگ بهتر 206 ناشی می شود. در مقابل راننده تیبا به لطف ارتفاع بیشتر، تسلط بهتری بر ابعاد خودرو دارد و این نکته ای است که می تواند به خصوص برای رانندگان تازه کار و کم تجربه از اهمیت ویژه ای برخودار باشد. همچنین فنربندی تیبا در مجموع نرمتر از 206 احساس می شود و سرنشینان عقب با کوبش های کمتری بعد از افتادن چرخ ها درون انواع چاله و خندق های موجود در سطح شهر روبرو می شوند.

این نکته شاید از نظر رانندگی اسپرتی و هندلینگ چندان تاثیر گذار نباشد اما با توجه به ماهیت شهری خودروهای این کلاس و شرایط جاده ها و راه های کشورمان می توان نتیجه گرفت که نرم بودن فنربندی در مجموع مزیتی برای تیبا محسوب می شود.
به بخش هیجان انگیز و جالب آزمایش فنی یعنی مقایسه توانایی های حرکتی می رسیم. برای خود ما هم سوال است که بین 206 شناخته شده و تیبا که بر اساس پراید ارتقاء یافته کدام یک می تواند در رقابت شانه به شانه برنده میدان باشد.
پس از گرم کردن نسبی موتور و رسیدن به دمای مطلوب کاری، خودروها را به خط می کنیم تا درگی کوتاه اما جالب را برگزار کنیم. برای پرهیز از بروز خطای راننده، تصمیم میگیریم که مسابقه را در هر دو حالت درگ از حالت ایستاده و استارت در حین حرکت برگزار کنیم و نتیجه این رویارویی درون شهری را می توانید در ویدیو زیر مشاهده فرمایید:


گفتنی است که این تست به دلیل نزدیک بودن شرایط چندین بار تکرار شده تا حتی المقدور از خطای آن کاسته شود.
تیبا از نظر کشش موتور و ضرایب دنده مشکل چندانی ندارد اما مسئله قلق گیری تعویض دنده 2 به 3 وجود دارد که می تواند نتیجه را به نفع راننده پژو 206 تغییر دهد. مسئله دیگر به کات آف بسیار پایین موتور تیبا مربوط می شود که در حدود 5500 دور بر دقیقه تعیین شده است و احساسی شبیه راندن موتورهای دیزل را به راننده منتقل می کند. در واقع برای شتاب گیری بهینه لازم است که تعویض دنده را در حدود 5000 دور بر دقیقه انجام دهید که رقمی مضحک در مقایسه با سایر موتورهای بنزینی به نظر می رسد.
همچنین صدای وارد شده به درون کابین تیبا در دورموتور های بالا به شدت زیاد می شود و از این نظر می تواند به خوبی با خودروهای ارزان قیمت چینی رقابت کند. در مقابل 206 علاوه بر آرامش بیشتر کابین و هندلینگ بهتر از نظر ترمز گیری نیز قبراق تر از تیبا ظاهر می شود. هرچند در این مورد نمی توان به قطعیت نظر داد چرا که هیچ یک از خودروهای حاضر در آزمایش کاملاً نو نیستند و ممکن است کیفیت ترمزگیری آن ها نسبت به شرایط ایده آل دچار افت شده باشد.


پیروز میدان

در شرایطی که اوضاع بازار خودروهای ارزان قیمت اصلاً جالب نیست، هر دو خودرو جزو معدود انتخاب های خریداران به حساب می آیند و اگر به دنبال هاچ بک مطمئن و کم دردسر با گیربکس اتوماتیک و حداقل فاکتورهای ایمنی تایید شده هستید، باید نزدیک به 2 برابر قیمت تیبا را خرج خرید رنو ساندرو کنید! بنابراین مشخص است که انتخاب بین این دو خودرو نبرد بهترین ها نیست و کاملاً برعکس، انتخابی بین بد و بدتر خواهد بود، اما تیبا هاچ بک در حدود 27 میلیون قیمت دارد و خرید پژو 206 تیپ 2 هم حداقل 33 میلیون تومان خرج بر میدارد.
با این حساب مشخص است که با توجه به افت کیفی شدید و عجیب 206 های جدید، خرید تیبا با قیمت کمتر ریسک کمتری به همراه دارد و این خودرو نه چندان زیبا، می تواند در بلند مدت هم مخارج نگهداری کمتری را به مالک تحمیل کند، البته که تیبا 2 به هیچ عنوان خودرو بی عیبی نیست و در بعضی مدل ها مالکین با مشکلاتی در سنسور های چینی موتور مواجه شده اند و یا از سر و صدای اضافی گیربکس این خودرو شکایت دارند، اما چنین مشکلاتی در مقابل فهرست بلند بالا و طویل بلاهایی که 206 می تواند سر خریدارش بیاورد به شوخی شبیه است.

بنابراین در انتخاب بین این دو خودرو سه حالت مختلف اتفاق می افتد. در مقایسه نمونه های صفر کیلومتر، تیبا می تواند با قیمت کمتر و هزینه کمتر نگهداری برنده میدان باشد، اما چنانچه نمونه های تمیز و کم کارکرد پژو 206 را با قیمتی کمتر از تیبا سراغ دارید، انتخاب این خودرو در مقایسه با تیبا هاچ بک می تواند کاملاً منطقی باشد، اما در سومین حالت اگر بین 206 دست دوم و تیبا صفر کیلومتر مردد هستید، باید بین هندلینگ و طراحی بهتر 206 در مقابل هزینه نگهداری کمتر و شتاب بهتر تیبا یکی را انتخاب کنید. جدال همیشگی عشق و منطق...
همانطورکه گفتیم هدف از این مقایسه، رقابت تیبا ۲ با پژو ۲۰۶ های جدید ایرانخودرو بوده است اما در روز آزمایش به دلیل عدم دسترسی به ۲۰۶ مدل بالا از یک نمونه قدیمی تیپ ۳ استفاده کردیم، نکته مهم این است که از نظر فنی هیچ تفاوتی بین تیپ ۲ و ۳ وجود ندارد و اختلاف این دو مدل به تجهیزات رفاهی آنها مربوط میشود، برای مثال درحالی که ۲۰۶ تیپ ۲ از شیشه بالابر برقی، آینه های جانبی همرنگ بدنه و تهویه مطبوع اتوماتیک بی بهره است، تیپ ۳ به عنوان نمونه فول مدل ۱.۴ لیتری با چنین امکاناتی راهی بازار می شد اما به هر روی از نظر مسائل فنی و توانایی های حرکتی تیپ ۳ با نمونه های تیپ ۲ جدید ایرانخودرو مشابهت کامل دارد، هرچند که متاسفانه نمونه های جدید دچار افت کیفیت شده اند.
در پایان ضمن تشکر از مالکین محترم خودرو ها،آقایان مهبد سائسی و محمد حسین صیفی و آرزوی عرضه محصولی با کیفیت، ایمن و ارزان قیمت برای عموم ایرانیان، جدول مشخصات فنی تیبا 2 و 206 تیپ 2 را به خوانندگان همشگی خودروبانک تقدیم می نماییم:
مشخصات فنی
مدلتیبا 2پژو 206 تیپ 2
پیشرانه4 سیلندر 1.5 لیتری4 سیلندر 1.4 لیتری
قدرت80 اسب بخار75 اسب بخار
گشتاور126 نیوتن متر118 نیوتن متر
وزن1050 کیلوگرم1025 کیلوگرم
ایمنینا مشخص2 یا 3 ستاره
بر اساس مدل فرانسوی
شتاب صفر تا صد رسمیاعلام نشده14.1 ثانیه
قیمتحدود 27 میلیون تومانحدود 33 میلیون تومان
عکس ها:

(برای بزرگنمایی تصاویر زیر ، روی آنها کلیک کنید)

نظرات
 
 
 
اشکان 1394/9/17
تیبا ۲ رو باید با پراید ۱۱۱ مقایسه میکردین
 • hossein 1394/9/17
  واقعا تیبا زشته.مخصوصا هاچ بکش.دیگه زشتی رو به اوج رسونده...
 • sina 1398/3/9
  گوه نخور 206 و405وسمند خاک پای تیبا هستند 111 تا دنده یک تیبا بیاد خوبه
 • اشکان 1398/4/25
  سلام من همون اشکان هستم که 4 سال پیش نظر دادم اومدم حرفم رو پس بگیرم قبلا تیپ 2 206 داشتم ولی الان یه تیبا 2 صفر خریدم خیلی قدرت و شتاب تیبا بیشتر از 206 تیپ 2 هست مصرف سوخت تیبا خیلی کمه و زیر بند و سیستم تعلیق تیبا نرم تر از 206 عمل می کنه چون سیستم تعلیق تیبا ریو هستش، و از همه مهمتر قیمت تیبا 2 خیلی مناسب و 40 میییلییییون از 206 تیپ2 که اصلا قدرت نداره ارزان تر است
 • رضا 1398/6/22
  سلام من یکی داشتم با۲۰۶شاخ به شاخ کردم موتورم نابود شد ولی ۲۰۶فقط کاپوت و نوک دو تا گلگیر رفتن خواهشاً یکی بره سایپا و گل بگیره
علی اربابی 1394/9/17
انصافا 206 خیلی سر تره
 • MR.? 1397/6/12
  آره نظرت درسته ولي واسه جوون هايي مثل من كه پول زياد ندارن تا بدن 206 بخرن تيبا 2 بهتره.البته من خودم تيبا 2 دارم ازش هم رازيم سوختشم كمه ولي بابام 206 V8 داره.ولي 206 يه چيز ديگس.ممنون
 • اشکان بزرگ 1398/5/8
  تیبا یه ماشین اقتصادی و پرشتاب و کم مصرف هست که قیافه قشنگ و خانومی داره ، موتور تیبا مثل سیلو 1500 هست که کم مصرف و کم استهلاک، در کل قیمت تیبا باعث میشه کسی سمت سمند و پژو قدیمی نره و تیبا بخره، جدیدا هم سایپا موتور و گیربکس رو به nd2 بهینه کرده
 • احمد 1398/5/10
  شمااگه اطلاعاتت کامل باشه این حرفونمیزنی 206فرانسوی کیفیت قطعاتش ازتیبا بهتربودکه اونم الان جفتشون یکی شده میمونه شتاب قدرت مصرف استهلاک استحکام نرمی جادارتربودن سواری که همش تیبا سرتره یه چیزی از206مخصوصاتیپ2بگوکه ازتیبابالاترباشه
 • راشن 1398/9/22
  ۲۰۶ اشغاله تواین دوره تیبا ۲ روتوی خودروبانک ایننجوری خرابش کردن ازلحاظ قیافه تیبا ۲توی سایت های دیگه خودروی زیبایی معرفی شده
شاهین 1394/9/17
پژو 14 سال پیش این ماشین و ساخته بعد ما الان چی ساختیم . هنوزم کلی طرفدار داره این یعنی ابتکار این یعنی طراحی . وقتی طراحی داخلی و خارجی ماشینا رو با هم مقایسه میکنی همه چی معلومه و جای هیچ حرفی نمیمونه بعد 14 سال اونا کجا و ما کجا ...
 • محمد مهدی 1398/5/8
  تیبا ماشین بی ازاریه پرشتابه و کم مصرف، چرخ های عقبش زاویه دار هستند که هندلینگ رو افزایش میده وزنش و پایداریش تو جاده خوبه تو فیلم های سرعت
  تیبا که هم وطن هامون گذاشتن تیبا 230 تارفته در شتاب 11 میزنه البته با شمع سوزنی و هواکش اسپرت و بنزین سوپر . در کل اوضاع قیمت تیبا خیلی مناسب تر از ماشین های ایرانخودرو با قیمت های افسانه ای است
امین 1394/9/17
من اوایل تابستون قبل از بحث کمدین تحریم خودرو یه 206 تیپ 5 تحویل گرفتم اما به جز یه صدای ریز که از محل اتصال صندلی عقب با گیره اش میومد و با یه چسب حل شد خداروشکر تا الان هیچ یک از مشکل هایی مثل مشکل صفحه کلاچ مشکل شمع مشکل هیدرولیک فرمان و مشکل باتری و مشکلات دیگه ای که از قبل تو سایت ها و نظرات مردم خونده بودم نداشت در کل میخواستم بگم چون کسانی که ماشينشون خراب در اومده بیشتر نظر میدن یه مقدار هم تو اشکالات ماشین ها غلو شده البته من منکر کاهش کیفیت ماشین ها نیستم
 • alimohammad 1394/9/17
  عزيز من هم تير ماه 206 sd v8 خريدم كه تو 6000 تا مجبور به تعويض كليه متعلقات كلاج عوض كردم، ولي شانسي هست ولي با وجود اينكه 3 سال خودم 206 داشتم با اين قابل قياس نيست انقدر ضعيف و بي كيفيته
 • نیما 1394/9/17
  اصلا غلو در کار نیست آقا امین.
  من پارسال بهمن ماه پژو 206 تیپ 5 فول تحویل گرفتم . این ماشین سواریش خشک و بدی داره بعد 10000 کار کرد صفحه کلاچ عوض کردم و سیستم برقی ماشین هم داغونه و ديما مه شکن میسوزوند و صدای زیاد موتور تو کابین و ... . بدون اغراق گفتم.
  فروختمش 35 تومن الان یه جیلی سون 2013 کم کار خریدم با 44 تومن که از هر لحاظ عالیه. کسی که 37 میلیون پول میده میتونه 4 یا 5 تومن بزاره ایکس 60 و جیلی و جک جی 5 بگیره که تا سوار نشی معنای سواری خوب رو متوجه نمیشی.( دست دوم تمیز پیدا میشه)
  ماشین ایرانی آشغاله. دلتون رو خوش نکین که جیلی چینی و 206 فرانسوی اصلا این طور نی!!
 • ایمان 1394/9/17
  بنظرم آقا نیما درست میگن. وقتی ماشین چینی تو بازار هست دلیل نداره آدم بره ماشین ایرانی با قطعات چینی کم کیفیت بخره. خوب همون چینیو بخرید که کیفیتش نسبتا بهتره! حتی ام وی ام110 هم کیفیتش از پراید خیلی بهتره.
کامران 1394/9/17
واقعا تیبا ترمز خیلی خیلی مزخرفی داره من اگر بخواهم خودرو هاچ بک بخرم همان 27 میلیون را هزینه میکنم ویک 206 مدل 87 یا 88 میخرم که خیلی خیلی بهتر از تیبا هست و داخل 206 هم واقعا از تیبا خیلی زیبا تره ومن حاضرم خودروی کم سرعت و کم شتاب بخرم ولی خودرویی درست حسابی باشد
امید 1394/9/17
فکر کنم 206 تیپ 3 نه 2...از دوستانی که تیبا نیو فیس دارن خواهشمنیدم یواش برن خودرو ایمنی نیس:)
M.maxel 1394/9/17
تیبا 2 واقعا ماشین مزخرفیه. .. یکی از دوستان من که ماشین رو نزدیک 6 یا 7 ماه پیش خریداری کرد حالا بعد از 12000 تا کارکرد ماشینش مشکلات بدی پیدا کرده از جمله ترمز هاش که خالی میکنه و کیفیتش شدیدا افت کرده. دیدش نسبت به اطراف واقعا کم و نا کافیه. و مشکلات تو سیستم برقیش. .. مشکلات مونتاژی هم تا دلتون بخواد...

28 میلیون... به نظرم خیلی شبیه کلاهبرداریه😐
امین 1394/9/17
این که 206 تیپ 2 نیست؟!؟!؟! داشبوردش شبیه تیپ پنجه! از اون جالبتر اینه که 206 تیپ 2 لااقل از زمانی که من یادمه شیشه های عقبش برقی نبودن!
 • علی 1394/9/17
  شما اول مقاله رو بخون بعد نظر بده
 • محسن 1394/9/17
  بالا توضیح داده شده که 206 تیپ 3 می باشد، عکس موتوری هم که گذاشته شده موتور 1.4 لیتری هست که مربوط به تیپ 2 و 3 است
 • آرش 1394/9/18
  عزیز مثلا فکر کردی تیپ 5 بود اون ؟! اگه تیپ 5 بود که تیبا به گردشم نمیرسید!!
Kk 1394/9/17
٢٠٦ واقعا ماشين فوق العاده اي بود اما واقعا ايران خرابش كرد
من يه تيپ ٥ أوايل تابستون ٩٤ خريدم از همون ابتدا توي نمايندگي موقع تحويل ماشين يه صداي تق تق از گيربكس مي اومد كه خيليم شديد بود و وقتي پا رو روي كلاچ فشار مي دادي قطع مي شد كه وقتي اين موضوع و با نمايندگي مطرح كردم همون جواب معروف و هميشگي(همشون همينطورن) روبرو شدم ولي اين بار مثل اينكه واقعا همشون همينطورن و پارس دوستمم همينطور بود و بهم گفتن درست نميشه حتي با تعويض گيربكس و گفتن وقتي گارانتيش به إخراش رسيد بگرد يه گيربكس استوك فرانسوي بزار روش چون اگه تو دوره ي گارانتي اين كار و بكني ماشين از گارانتي خارج مي شه (واقعا جالب كه بايد يكي از دقدقه هاي خريد خودروي صفر من تعويض گيربكس باشه اونم نه با مدل نو و صفر چون اونم مثل هيمنه بايد با مدل كار كرده فرانسوي عِوَض شه)
هيچي اقا از خير اين صدا و برطرف كردنش ما به كل گذشتيم بعد از ١ ماه ديدم ماشينم توي دنده عقب و دنده يك كه هست خلاص نميشه همينجوري تو دنده مي مونه انگار پات رو كلاچ نباشه و بخواي دنده رو خلاص كني خيلي سفت بود و اصلا خلاص نمي شد و بايد ماشين و خاموش روشن مي كردي تا خلاص شه كه بردم نمايندگي ديسك و صفحرو عوض كردن و مشكل حل شد (البته من نذاشتم باز ديسك و صفحه إيساكويي روش بزارن سرونه دادم و ديسك و صفحه خارجي گذاشتم،اينم از گارانتي ايراني،بگذريم تازه قسمت مهيجش مي خواد شروع شه خخخخخخ)
مجددا بعد از گذشت ٢-٣ هفته توي جاده بودم كه يه دفعه چراغ استپ ماشين روشن شد و فرمونمم مثل پيكان سفت شد پياده شدم ديدم تمسه سفت كنه دنيام به كل ذوب شده و تسمه دينامم و پاره كرده و چون اون هرزگرد خراب بوده تسمه افتاده سمت مخزن هيدروليك و قبل از پاره شدن تسمه مخزن هيدروليكمم سوراخ كرده
هيچي ديگه ساعت ١١ شب وسط جاده نشستيم امداد خودرو اومده ماشين و برده نمايندگي فردا صبح كه رفتم نمايندگي مكانيك تا كاپوت و زِد بالا گفت (بيا اينم ٥ امين ٢٠٦ كه تو اين هفته اومده نمايندگي دقيقا با همين مشكل) و گفت ما هيچ كودوم از قطعات و جز تسمه دينام خخخخخخخ نداريم و هنوز هم بعد از گذشت ١هفته كه ماشين تو نمايندگي خوابيده هيچ قطعه اي ازش نرسيده (تازه آشنا بود نمايندگي و كلي منت سر ما گذاشت گفت برات توقف خودرو مي زنم كه زوتر بياد كه نمرديم و معنيه زود رسيدنم فهميديم!!!)و نكته جالب اينكه ديروز كه رفتم يه سر بزنم به ماشين شيشه رانده رو اورده بودن پايين و يادشون رفته بود بيارنش بالا روي تمام صندلى ها و داشبورد پر جاي پاي گربه بود....خخخخخخخخ
جالبه كه ماشينه من هنوز ٥٠٠٠ تا كار نكرده
اين همه نوشتم فقط مي خوام بگم اشتباه من و نكنين از او ٢٠٦ بي ازار و با كيفيت فقط ارم پژو و ظاهر و شكل ٢٠٦ مونده
از هر ١٠ تا ٢٠٦، ٩تاشون مشكل ديسك و صفحه و گيربكس دارن
تازه من هنوز نيمي از مشكلات ماشينم و نگفتم مثل (خطاي وحشتناك امپر بنزينم-لق بودن صندلي راننده-صداي ازار دهنده در صندوق عقبم-و سمفونيه صداهاي ازار دهنده داخل خودرو كه فقط اگه صداي ضبطت بالاي ٢٠ باشه ميشه تحملشون كرد....
توي بد دردسري أفتادن با خريد اين ماشين اميدوارم شما عاقل باشيم و حماقت من و نكنين....
اما خوب ماشيناي ايراني يه خوبي دارن كه هيچ ماشيني توي دنيا نداره اونم اينكه حسابي سر گرمتون مي كنه هر روز يه سورپرايز جديد براتون داره....
 • محسن 1394/9/17
  واقعن همینه
  پدر بزرگ من ی تیپ 2 مدا 84 داشت که حتی چراغ هاش والئو valeo فرانسه بود و تقریبن 160000 کلیومتر کارد کرد تا سال 91 ی دونه SD V9 خرید. تازه می گفت این جدید نفس نداره راه بره با اینکه موتورش 1.6 لیتری ، تو سربالایی هم کم میاره
  ولی اون قبلیه عالی بود، فرمانش خیلی نرم بود
 • هومن 1394/9/17
  یادمه تو تخت گاز هموند میگفت خوبیه ماشین کلاسیک اینه آخر هفته ها خرابیاش سرگرمت میکنه.ماشین ایرانی هم هر هفته آدمو سرگرم میکنه.مثلا 206 من مد92 بود.مشکلات از ماه اول شروع شد بطوری که دوستم زنگ میزد هر صبح میگفت نمایندگی هستی؟!
 • تجربه دار پیشکسوت 1398/5/8
  کسی که داره در مورد تیبا بد میگه اگه یبار سوار تیبا بشه و قیمت و پول توی جیب مردم رو ملاک قرار بده می فهمه که تیبا ارزش خرید بالایی داره، دیگه همه تیبا رو ماشین نرم و پرشتاب می دونن یه سری آدم متعصب و نادان میگن بده
mehrdad 1394/9/17
بین افتضاح و افتضاح تر باید انتخاب کنن مردم
چرا خودروسازان به اصطلاح بزرگ آسیا تیم طراحی ندارن. چرا؟؟ کسی هست جواب این سوال من رو بده؟؟؟
amin 1394/9/17
این 206 مدل پایین بود که تونست پا به پای تیبا بیاد.تیپ2 های جدید یه اختلاف عجیب غریبی میندازن اصا راه نمیرن.
hamed 1394/9/17
مقایسه بدی نبود ولی یه ذره به نفع تیبا بود.شاید شتاب تیبا بالاتر باشه.ولی هندلینگ چی؟کیفیت چی؟مصرف و صدای زیاد موتر و گیربکس چی؟ تیپ 2 از mvm 110 چهارسیلندر بهتره در کل ولی تیبا نه!چون هم مصرف 110 کمتره.هم صدای موتر خیلی خیلی کمتره.هم شتابش بیشتره.درسته عقب تیبا جادارتره.ولی کیفیت 110 از تیبا بهتره.البته نمره منفی رده بندی کیفی رو اصلا قبول ندارم.ایمنی ۱۱۰ از 206 کمتره ولی از تیبا بیشتر هم نباشه مسلما کمتر نیست.
در ضمن 206 چهارستاره ایمنی از euro ncap داره.و 206 پلاس یا همون 207 ایرانی با 4 ایربگ تونسته 5 ستاره ایمنی رو بگیره.البته قبول دارم که احتمالا 206 تولید ایران ایمنیش کمتر از 4 ستاره باشه.
 • saeed 1394/9/17
  اون که 4 ستاره داره تیپ 2 نیست و 206+ هم 5 ستاره نگرفته میتونید سرچ کنید
آیدین 1394/9/17
خودرو بانک عزیز ، این 206 تیپ 3 می باشد ! تیپ 3 تمام اپشن های تیپ 5 رو داره، اما موتور TU3 یا همون تیپ 2 روش نصبه ! شیشه های عقب برقی، تهویه مطبوع اتوماتیک و ... از اپشن های تیپ 3 می باشد ! از شما بعید بود !!
مجتبی 1394/9/17
متاسفانه در حال حاضر هر دوی این خودروها آشغال هستن.
لینک زیر رو هم ببینید (تجربه 206 و تیبای صفر):
http://www.pedal.ir/%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D9%BE%D8%A7/%D8%AA%D8%AC%D8%B1%D8%A8%D9%87-%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF-%D8%B5%D9%81%D8%B1-%D8%AA%DB%8C%D8%A8%D8%A72-%D9%BE%DA%98%D9%88-206/
علی ز 1394/9/17
سلام دوستان
من میدونم ۲۰۶ ماشین خوبیه شتاب خوبی داره قشنگه ولی اینجا تیبا یکم مظلوم واقع شد چون هم وطناش طرفداریش نکردن ما ایرانیا باید هوای همو بیشتر داشته باشیم آخه مقایسه این دو ماشین یعنی چه؟ هر ماشینی مزیتها و معایب خودشا داره
امیر 1394/9/17
فاصله ۲۰ سال صنعت خودرویی ما با دنیا،بد نیست میشه جبران کرد با تلاش با وطن دوستی با صبر میشه حس غرور ساخته خودمون رو داشته باشیم ،خودمون باید دست بکار شیم
پوریا 1394/9/17
یادش بخیر سال 85 مقایسه 205 تیپ 5 با فولکس گل رو میخوندم دو هاچ بک محشر ... اما حالا .. متاسفم که پیشرفت نکردیم . امیدوارم روز عوض شه این اوضاع
امیر 1394/9/17
این تجربه من از این دو ماشین مزخرف.نخرید تو را خدا.گرفتار میشوید.همه تولیدات داخلی همین هستند.مراجعات هر روزه من به نمایندگی باعث شد بفهمم هیچ کدوم به درد نمیخره.دنا سمند 405 پارس 206 همه پر از ایراد هستن.تورا خدا قبل از خرید برید داخل نمایندگی ها از مالکین ماشین ها بپرسید
http://www.pedal.ir/%d8%b3%d8%a7%db%8c%d9%be%d8%a7/%d8%aa%d8%ac%d8%b1%d8%a8%d9%87-%d8%ae%d8%b1%db%8c%d8%af-%d8%b5%d9%81%d8%b1-%d8%aa%db%8c%d8%a8%d8%a72-%d9%be%da%98%d9%88-206/comment-page-1/#comments
آلفا 1394/9/17
اگه مباحث فرعی رو کنار بذاریم ، در مجموع من (در حال حاضر) تیبا 2 رو انتخاب میکنم به دلایل زیر :

قیمت خیلی مناسب تر (تو این بازار واسه خیلی ها 6 میلیون تومن مبلغ زیادیه )
کابین با سر و صدای کمتر ( این مورد تا قبل سال 91 به نفع 206 بود ولی در حال حاضر کابین تیبا از 206 کمتر به سر و صدا میوفته )
کشش و شتاب بهتر
هزینه نگهداری پایین تر
فضای داخلی بیشتر

در واقع 206 تمام مزایایی رو که داشت در مدل ایرانیزه خودش از دست داده و به غیر از ظاهر ، چیزی از 206 های قبلی براش نمونده.
 • lمحمد 1394/9/17
  با نظر آلفا کاملا موافقم در حال حاضر برتری از همه لحاظ با تیبا البته من صندوق دارشو ترجیح میدم چون حدود 10میلیون از تیپ 2 ارزونتره.از206تیپ2و5فقط ظاهرش مونده و کیفیتش فنا شده.
الوند 1394/9/17
من اگه بودم با 27 یه جنتو کارکرده تمیز میخریدم!!هم خراب نمیشه هم خیلی خوش قیافه تر از این 2 تاس...موتورش هم که قدرتش عالیه
مهدی 1394/9/17
باسلام ممنون از این مقایسه ولی اون 206 تیپ 3 هست نه دو چون در تیپ 2 تهویه مطبوع خودکار موجود نبست.
sadegh_n69 1394/9/17
سلام
فک کنم در این رنج قیمت، پروتون بهترین انتخاب باشه. تیبا که هیچی اصن. ولی خب وقتی تواین رنج، تنوع محصول کمه همین میشه خب.
مهدی ج 1394/9/17
ماشین ایرانی کلا بدرد لای جرز میخوره چون تبدیل شدن به ماشینهای چینی ..وقتی کل قطعات درجه 10 چینی باشن انتظار بیشتری نداریم ولی کلا 206 تیپ 2 گزینه بهتری میتونه باشه تیبا مناسب نیست ....با تشکر
مرتضی 1394/9/17
206 تیپ 5 مدل های 88 به پایین خیلی خوبن.من خودم یه دونه 84 دارم فوق العادست.هم تو شتاب و هندلینگ و ...
در کل 206 از پراید و تیبا خیلی سرتره
آرش 1394/9/18
به نظرم بزرگترین برگ برنده 206 طراحی و جنس مواد بکار رفته ی تو اتاقه به علاوه اینکه اتاقش آرامش بیشتری داره و صدای موتور مثل مته تو مخ فرو نمیره. البته منظورم 206 های ماقبل سال 9-88 هستش چون این جدیدا رو سوار نشدم ، تیبا صدای موتورش واقعا رو مخه ، اصلا صدای قشنگی نداره حتی از پرایدم صداش بدتره و به شدت صداش تو اتاق نفوذ میکنه ، حالا صدای گیربکس به کنار !!
در ضمن 206 های غیر ایرانیزه یه سری آپشنم میشه از esp بهش اضافه کرد که جالبن. به نظرم هارمونی که 206 تو همه جوانب طراحیش داره به اون یه زره اختلاف شتاب با تیبا می ارزه البته همش سلیقست اما قیمت تیبا 8-27 میلیون تومنی برای تیبا 2 اصلا نه با سلیقه جور در میاد نه منطق.
البته این 206 های ایرانیزه هم ارزش 3-32 تومن رو ندارن اگرم میگم 206 بهتره منظورم مدلای قدیمیترشه که واقعا دوست داشتنی هستن!!
 • آلفا 1394/9/18
  فکر کنم منظور شما از ESP همون ECU بود.
 • آرش 1394/9/18
  با عرض پوزش منظورم bsi بود که اشتباه نوشتم esp .
 • سعید 1394/9/20
  البته اون esp که گفتین خودش یه آپشن خیلی خوب و مهمیه برای 206 که وقتی تو سرعت می خواین فرمون بدین مانع از سر خوردن و از دست رفتن و نهایت تصادف یا چپ کردن ماشین میشه.
 • آرش 1394/9/28
  آره esp هم خیلی خوبه ولی اطلاع ندارم الان رو 206 فعال هست یا نه ، انقدر که اینا از همه چیزش زدن :/
علی 1394/9/18
206 بهتر پشت فرمان هردو بشینید میفهمید چی میگم تیبا که همون پراید که پرواز میکنه
سارا 1394/9/18
سلام.من خودم بین انتخاب تیباو206 اومدم وخودروی 206 انتخاب کردم.چون اصلا ازفرم تیبابدم میومد.واقعااگه روی طراحی بدنه اش وقت بیشتری میذاشتن وبی حوصلگی نمیکردن ویسری عیوب جزیی رفع میشدتیباماشین خوب وبهتری از206 میبود..متاسفانه امروزب موردی برخوردیم کزن ومرد جونی توی جاده ماشینشون ک 206بوددچارآتیش سوزی داخلی سیمهای برقش شده بود،وماشین منفجرشده بودوتنهاچیزی ک ازماشین باقی مونده بود.همون اسکلتش بود.خوشبختانه قبل انفجارخودروزن ومردازخودروخارج شدهبود..این اتفاق ممکنه برای هرکسی بیفته حتی منم ک ماشینم 206 ،وتصمیم گرفتم ماشینموعوض کنم.چون نمیخام ی روزتوی ماشینم جزغاله بشم..
امید 1394/9/19
واقعا ایران خودرو تا کی میخواد 206 و 405 و پرشیا تولید کنه ؟ محصولات جدید پژو رو الان تو دنیا و کشورای مطرح مسخره میکنن اونوقت ما محصولات 30 سال پیششون رو الان داریم میدیم به ملت واقعا خجالتم خوب چیزیه/
 • مهرداد 1394/9/23
  جهت اطلاع جنابعالی پژو 208 بهترین وپرفروش ترین هاچ بک اروپا ست پژو 308 جدید هم عالی بوده این ما هستیم که سی سال عقبیم والا محصولات پژو خیلی هم با کیفیت شده اند هم از نظر طراحی وهم از بعد فنی
سعید 1394/9/20
البته به نظر من 206 خیلی سرتره .یکی از علتهای مهمش سیستم برقشه. شما میتونید 206 رو با استفاده از آپشنهای کامل فابریکش تبدیل به یک ماشین روز کنید.
کروز و لیمیتد - سنسور نور - سنسور باران - کامپیوتر سفری ( تایپ بی و سی ) -گرم کن صندلی - ایربگ های جانبی - چراغ شور - سیستم rt3 و ... البته یک نکته خیلی مهم که وقتی میگم 206 منظورم مدلهای 90 و قبل از اونه چون تو جدیدا دیگه خبری از سیستم برق عالی 206 نیست و آپشنهای 206 هم روشون نصب نمیشه.
مسعود 1394/9/21
به نظر من اگه یه فولکس گل ترتمیز گیرتون بیاد از اینا بهتره قیمت 89 88 هم دور و بر 21 22 تومنه ولی قیمت قطعات و هزینه ی تعمیرش خییلی بالاست در عوض قطعاتش اصلن
تیباران 1394/9/23
"در واقع برای شتاب گیری بهینه لازم است که تعویض دنده را در حدود 5000 دور بر دقیقه انجام دهید" این جمله نادرست است.چونکه بیشترین گشتاور تیبا در دور موتور 3500 می باشد و در تجربه هم بهترین دور موتور برای دنده دادن همین است.
 • A 1394/10/3
  دوست عزیز شما وقتی توی دور ماکزیمم گشتاور دنده میدی عملا هیچ استفاده ای از ماکس گشتاور نمیکنی شما باید تا 5000 دور رو ببری بالا که وقتی دنده عوض میکنی چون ضریب دنده سبک میشه نیاز بیشتر به گشتاور داری دورت بیفته رو 3500 تا بیشترین گشتاور برای شتاب گیری داشته باشی
نیما 1394/9/24
من سال 93 206 تیپ 5 صفر خریدم 22 تا باهاش راه رفتم چراغ عقب مرتب میسوخت و اب میرفت جلوشم 3 بار سوخت مه شکن چلوشم 3 بار سوخت دندشم جا نمیرفت معکوس که میکشیدم داشبورد میلرزید و از میان کنسولش صدا داشت و صندلیش صدا میداد عقبشم صدا داشت اب وارد ماشبن میشد روغنم مرتب کم میکرد دم عید فروختمش مزدا 3 نیو گرفتم فهمیدم ایران خودرو اصلا کیفی نیست این ماشینی بود که کلا 20 تا کار کرده بود حالا ببین بعد 120 تا چی میشه
شبگرد 1394/9/25
خواهشا چرت ننویسین ۲۰۶چهار ستاره ایمنی اروپا رو داره بعد نوشته ۲یا۳ستاره در مدل فرانسوی
amir 1394/9/28
سلام وقت بخیر بابت زحمات بی وقف تون خواستم بگم اولا چرا رینگای تیبارو نذاشتین دوما نظر من تیبا 2 تو شرایط بهتری قرار داره نکته دیگه بابات شیشه عقبش نظرم همین کوچیکی پنجره به نمای عقب تیبا زیبایی داد بعد نظرم تیبا خیلیم قشنگه من نمیخوام طرفداری کنم یا این که .... چون خودم اصلا یه خودرویه دیگه دارم ولی با خوندن مقالتون و دیدن تو شهرمون از نظر ظاهر تیبا بامزه تر از لحاظ فنیم تیبا بهتر اینجوری که شما نوشتین نکته دیگه که دوس دارم بونم تیبا چند سوپاپ دار؟ ممنون میشم جواب بدین
قاسم 1394/9/29
سلام من خودم الان 206 مدل 83 تیپ3 دارم کپی عکس بالا قبلش یه 87 سفید و قبل ترش 87 نک مدادی هر سه تاشون خیلی خیلی خیلی تمیز بودن (هر سه به فاصله ی یک ماه) فابریک زیر 90 هزار تا راه رفته بودن
خدا شاهده بین این مدل 83 تا اون 87 ها زمین تا آسمون فاصله داره البته حرف من هم نیست هرکی 206 مدل بالا داره می گه 87 به بالا گارییه چون 83، هرجاش رو نگاه میکنم نوشته فرانسه خلاصه اگر 206 مقایسه فراسوی باشه بدونید ممکنه تیبا خیلی از 206 های جدید سرتر باشه اگر 206 مقایسه ایرانی باشه فرانسوش خیلی از تیبا سرتره .
خلاصه پیشنهاد من اینه که بجای هزینه کردن حدودا 27 میلیون با حد اکسر 15 الی 16 میلیون یه 206 خیلی خیلی تمیز مدل 83-4 بخرید ولی باید خیلی تمیز باشه چون هزینه تعمیر وقتعاتش بالاست .
من اکثر ماشین های تولید داخل زیر 50 میلیون رو داشتم خدایش 206 ماشین خوبیه حتما راضی نگهتون می داره.
اگر هم می خواین صفر بگیرین پیشنهاد می کنم تیپ 5 بگیرین چون موتورش tu7 هستش .
ببخشید طولانی شد ممنون که خوندید .(اگر هم ظاهر ماشین براتون مهم نیست قبل از 206 ال 90 رو پیشنهاد می کنم). یا حق.
 • پویا 1394/10/24
  ببخشید ، TU7?
شايان 1394/10/8
اقا لطفا نقد و بررسى فيلمى از bmw 528iبزارين يا تويوتا كمرى glx 2013رو بزارين ممنون ميشم اگه بكنين
ببب 1394/10/9
اقا چرا مردم رو گمراه میکنید، تیبا یه خودرو کاملا چینیه، لطف کنید خودتون برید و چری qq6 روسرچ کنید، ببینید غیر از شکل چراغ مو نمیزنه با تیبا، حتی جلو پنجره هم همونه، حتی تو لینک ویکی پدیاش هم نگاه کنید میبینید نوشته که تو ایرانم هست
حسین 1394/10/13
اصلا 206رو با تیبای اسباب بازی نمیشه مقایسه کرد و تیبا الکی گرونه و اصلا به درد نمیخوره (در کل 206 بهتر از تیبا هستش)
 • امیر محمد 1395/1/1
  حسین کاملا حرف تو درسته یه روز دایی مامانم تیبا داشت با تیبا رفت بیرون پشت چراغ قرمز ترمز تیبا نگرفت و دایی مامانم برای یک عمر دستش شکست
 • محمد ط 1395/2/13
  حسین اقا دقیقا بر عکس تیپ 2 این قیمت نمی ارزه. تیبا نسبت به قیمتش می ارزه و راضیت میکنه رقیبم نداره تو قیمت خودش. اما با پول تیپ 2 ادم میره رانا میخره یا slx یا سمند ef7 میخره با موتور قوی تر و امکانات بیشتر. 206 کیفیتش دیگه مثل قبل نیست به درد خانواده نمیخوره
 • گوه نخور 1395/12/8
  فاغفیا
پدرام 1394/10/24
اسم این مقایسه رو باید بد و بدتر مینوشیتید چون جفتشون مفت گرونن
من خودم یه 206مدل92 دارم دنده هاش خیلی بد جا میره همه چیشم خرابه از صندلی گرفته تا صدایه ازار دهنده داشبورد.سوختن چراغا تا الان که 25هزارتا کارکرده 2بار دیسک و صفحه عوض کردم یه بار تسمه تایم و سیم کلاچ خلاصه نخرین اقا که مثل من اذیت نشین
پدرام 1394/10/24
اسم این مقایسه رو باید بد و بدتر مینوشیتید چون جفتشون مفت گرونن
من خودم یه 206مدل92 دارم دنده هاش خیلی بد جا میره همه چیشم خرابه از صندلی گرفته تا صدایه ازار دهنده داشبورد.سوختن چراغا تا الان که 25هزارتا کارکرده 2بار دیسک و صفحه عوض کردم یه بار تسمه تایم و سیم کلاچ خلاصه نخرین اقا که مثل من اذیت نشین
امیر 1394/11/3
مگه از جان خودم سیر بشم برم تیبا بخرم (پراید) سایپا با این هم تغیری که داده از پراید فردا (کیا) میاد میگه سایپا خودرو فردا نیاین بگین پراید کره پراید خودروی ملی ایرانه (کیا)داره چه ماشینی های میسازه بعد ما همان پراید و ....
محمد 1394/11/8
از همه مهم تر ایمنی تیبا هست که معلوم نیست :))
فرشاد 1394/11/15
تیبا کیفیتش بدک نیست ولی ظاهرشو انگار یه بچه طراحی کرده..چه وضعشه
کوروش 1394/11/28
با سلام و عرض خسته نباشید.ممنون از از مقایسه به حق و خوبی که کردید.راستش من با هر دو رانندگی کردم و به نظر من تیبا 2 شاید بهتر از ۲۰۶ باشه. راستش تیبا از نظر نرم بودن فرمان به نظر من خیلی بهتر از ۲۰۶ هست همچنین کلاچ نرم تر و دنده ی بهتر(اما بد دست تر) از نظر نرم بودن مزایای تیبا نسبت به ۲۰۶ هست.اما ۲۰۶ هم برای خودش ماشین خیلی خوبیه از نظر صندلی ها و تو دوزی راحتی آنها خیلی بتر از تیبا هست همچین صدای بسیار آزار دهنده موتور تیبا که به داخل کابین میاد یکی از بزرگترین معایب این ماشین هست که از ریو به ارث برده.در نهایت باید بگم که در خرید بین این همونی که شما کفتید بهترین حالته و این دو خودرو مرسدس بنز و bmw نیستن که بخوایم بینشون انتخاب کنیم همون بد و بدتری هستن که خودتون میگید .باز هم ممنون.
 • محمد mz 1394/12/8
  سلام. ضمن تایید حرف های آقا کوروش تیبا هزینه نگهداری کمتر شتاب بیشتر و اتاقو صندوق جادار تری داره. 206 ترمز بهتری داره هندلینگش لذت بخش تره گیریکسش خیلی خوبه و دنده نرم عوض میشه.صدای موتورش خیلی کمتر تو کابین میاد و کابین آروم تری داره.جنس داشتبرد و رو دری ها خ از تیبا بهتره.از نظر ظاهری ام 206 با این که قدیمی شده ولی باز اسپرت تره و رخ بهتری داره مخصوصا اگه بهش برسی.من تا حالا سوار 206 89به بعد نشدم هر چی بوده 206 های قبل 89 بوده.البته خودم تیبا دوگانه دارم که ازش راضی ام. و همین که تو شتاب 206 رو رنده میکنه خیلی واسم لذت بخشه
پدرام 1394/12/8
این که دیگه مقایسه لازم نداره 100 درصد پژو 206 هم طراحی هم موتوری
شاید موتورش کمتر باشه ولی خیلی از تیبا بهتره
محمد 1395/1/3
با سلام. شتاب تیبا واقعا خوبه، موتورش پر صداست اما من به سرعت صد کیلومتر تو 9 یا 10 ثانیه تونستم برسم. برای شتابگیری هم بین 4.5 تا 5 باید سریع عوض کنید. 206 اتاقش پرصداتره ، تیبا انصافا نرم تره (کمی پایین تر از ال90) ، تسلط ب اطراف در تیبا واقعا بهتره و احساس می کنید ماشین تو دستتونه، چهره اش هم سلیقه ایه، یه کم برسین بهش راضی کننده میشه
با اجازه مدیر محترم سایت می خوام چند عکس از ماشینم رو بزارم
http://s6.picofile.com/file/8243529368/DSCI1925.JPG
http://s7.picofile.com/file/8243529426/DSCI1927.JPG
http://s6.picofile.com/file/8243529450/DSCI1928.JPG
http://s7.picofile.com/file/8243529492/DSCI1929.JPG
http://s7.picofile.com/file/8243529550/DSCI1930.JPG
http://s6.picofile.com/file/8243529592/DSCI1932.JPG
http://s6.picofile.com/file/8243529618/DSCI1934.JPG
http://s6.picofile.com/file/8243529626/DSCI1935.JPG
http://s7.picofile.com/file/8243529650/DSCI1936.JPG
http://s7.picofile.com/file/8243529676/DSCI1937.JPG
http://s6.picofile.com/file/8243529700/DSCI1938.JPG
http://s6.picofile.com/file/8243529718/DSCI1939.JPG
http://s6.picofile.com/file/8243529734/DSCI1940.JPG
http://s6.picofile.com/file/8243529776/DSCI1941.JPG
http://s6.picofile.com/file/8243529784/DSCI1942.JPG
http://s7.picofile.com/file/8243529826/DSCI1943.JPG
 • aboozar 1395/1/5
  با سلام و تبریک سال نو ... میخواستم بپرسم اون سیستم رو که جای ساعت دیجیتال قرار دادی از کجا و با با چه قیمتی میشه تهیه کرد و آیا فایلهای تصویری رو هم ساپورت میکنه یا نه ... اگه یه توضیح کامل و کلی درباره اش بدی ممنون میشم دوست عزیز
 • محسن 1395/3/17
  داش یه چیزی بگو بگنجه مزدا 3.سراتو.اوانته اینا شاخ ماشینای 2000 سی سی تو ایرانن مخصو صان اوانته دنده نمیتونن 0تا 100 زیره 10 بزنه اونوقت تو با تیبای زیقی 9 ثانیه میزنی خخخخ حتی نمیتونی کناره اوانته بگوزی با تیبا .
 • علیرضا 1395/6/8
  من جلو پنجره ماشینمو عوض کردم اینه بغلاشم همینطور خواستم نظرتون رو بدونم با تشکر و با اجازه مدیر alireza.mh7092 ادرس اینستا
 • محمد رضا 1395/6/20
  سلام میخواستم بدونم کیت چی پی اس و دوربین دنده عقب رو از کجا میتونم تهیه کنم
  ممنون میشم به ایمیلم جواب بدید ... mohamadrezabayat100@gmail.com
 • mehdi 1395/6/22
  شتاب صفر تا صد 9 یا 10...خوبی عمو؟؟؟
محمد 1395/1/8
سلام. سال نو شما هم مبارک. این مالتی مدیا یا معروف به مانیتور فابریک تیباست. شرکت ستکو میزنه به قیمت یک میلیون و صدو هفتاد هزار تومان.
البته شرکت پرونیکس با قیمت 1350000 تومان میفروشه همین سیستم رو !
البته من با گیرنده دیجیتال و اینترفیسش گرفتم یه تومن از طریق یک شخصی که خریده بود و ماشینو فروخته بود و در حد نو بود دستگاه. جی پی اس داره با قابلیت آپدیت از طریق سایت پشتیبان، به شخصه جی پی اسش خیلی برام کارآمد بود و راهنمای کامل در سفر یا هر جایی هست که آشنایی ندارید.تلویزیون دیجیتال که البته باید سیستم دیجیتالشو اصافه کنید به دستگاه. دوربین دنده عقب هم می تونید نصب کنید. پخش سی دی و دی وی دی داره. ارتباط از طریق بلوتوث به تلفن یا هر وسیله دیگه ای رو داره. کلا از سیستم مگان کپی برداری شده و موقعیت مانیتورش هم کارآمده. چون ماشینهای دیگه دقت کنید مانیتور پایین تر قرار داره و این خصوصا برای راننده مشکل آفرینه که هم حواسش به جاده باشه و هم سرشو بندازه پایین خیره بشه تا مانیتور رو ببینه
علی رضا 1395/1/15
سلام می خواستم بگم من هم 206 داشتم تیپ 2و5 هم تیبا دو . صادقانه میگم تیبا 2 از 206 تیپ 2 خیلی سر تره تا جفنشو سوار نشین متوجه نمیشین. ولی تیبا 2 توان مقایسه با 206 تیپ 5 رو نداره . یابد اینو هم در نظر گرفت که ماشین های تولید داخل چه 206 و چه تیبا همشون قطعاتشون چینیه و نمیشه بگیم با هم خیلی فرق دارن.
محمد 1395/1/24
مقایسه 206 با ماشینی مقایسه میکنید که ایمنیش نامشخصه ؟!
اخه تبلیغات به چه قیمتی 😕
علی 1395/2/7
با سلام
من فقط میخوام تجربه ای که داشتم از تیبا 2 رو بگم
لطفا اونایی که میخوان تیبا 2 بخرن به دقت بخونن
من تیبا هاچ بک مدل 93/11 صفر گرفتم رنگ آبی روشن با هزار امید و آرزو(چون این رنگ رو خیلی دوست داشتم)
ولی چشمتون روز بد نبینه
هفته اول ماشین شروع کرد به زوزه کشیدن
صدایی مهیب که از موتورش بود
واقعا رو اعصاب بود این قد صدا میداد که دیوانه میشدم رفتم نمایندگی گفتن موتور باید بیاد پایین بعد گفتم قطعه میل سوپاپ ندارن و دو ماه طول میکشه از تهران بیاد
خلاصه بعد دوماه قطعه اومد و عوضش کردن ولی درست که نشد هیچ بدتر هم شد(همه مدارک موجوده)
بعد مدتی موقع دور زد دیدم ماشین خرخر میکنه رفتم نمایندگی گفتن جفت پلوس ها باید عوض بشه
و درضمن ساعت ماشین تو این مدت سوخت
قفل درهای عقب و جلو خراب شده بود و درهای عقب باز نمیشد و دستگیره دو تا در عقب از داخل شکست به خاطر اشغال بودن جنس
در ضمت ماشین حدود 5 هزار تا راه رفته که این مشکلات ایجاد شده بود
و این مدت صدای موتور به حدی توی ماشین بود که پشیمون شده بودم از خرید ماشین و چند ماهی سوار شدم ومسافرت هم زیاد رفتم که روز به روز مشکلات ماشین بیشتر میشد تا اینکه سرویس 10 هزارتا بردم نمایندگی و هرچی ایراد میگفتم که ماشین داره میگفتم کلا این ایرادها مربوط به تیبا هست و کاریش نمیشه کرد. من ماشینو 26 میلیون خریده بودم
تا اینکه 94/6 ماشینو 23 میلیون فروختم
و واقعا پشیمونم چرا همچین آشغالی رو خریدم
عاجزانه خواهش میکنم این ماشینو نخرید تا پشیمون نشید مثل من
واقعا متاسفم برای خودروسازان که نه مشتری واسشون مهمه و نه امنیت و آسایش مردم
اگه تعرفه واردات نبود با این پول میشد رنو کوئید، سوزوکی کلریو، رنو ساندرو ،و... خرید که واقعا یه لاستیکشون میرزه به این تیبا هاچ بک و...
قیمت نقدی تیبا امروز 7 اردیبهشت 95 تو سایت زده 28/330 یعنی حدود 29 میلیون واقعا متاسفم برای سایپا
 • محمد mz 1395/2/13
  نمیخوام از سایپا دفاع کنم یا بگم تیبا عالیه و نقص نداره اما شما خ بدشانسی. این همه تیبا خریدن مشکل بوده اما نه اینجوری.. اکثرا از تیبا با تمام کمبوداش راضین یا حق
 • پیمان 1395/3/30
  واقعا زدی تو ذوقم
 • معصوم 1395/4/1
  جدی!!!!! پس منصرف شدم دیگه از هاچ بکش همون تیبا معمولی.....
علی 1395/3/13
واقعا میشه 206 رو با تیبا مقایسه کرد!؟من جفتشو داشتم باور کنید سواری 206 عالیه و اصلا نمیشه با تیبا مقایسش کرد.خیلی رانندگی با حال و راحت و بهتری داره.خیلی خوب.الان که دارم با اینکه کار کردس اما از تیبای صفرم خیلی بهتر بود
فرهاد 1395/4/31
سلام من متاسفم که تیبا رو با 206 مقایشه میکنید این حق وبه شما میدم ولی تیبا اصلا ماشین نیست که اونو با 206 مقایسه بشن
فک کنم تیبا رو برادور زدن تو پارک ساختن من که بهترین ماشین و 206 میدونم
 • علیرضا 1395/5/15
  آخه شما 206رو با تیبا مقایسه میکنید ؟واقعا که 206 هر چی باشه فرانسوی ها ساختن و الگو ان هاست ولی تیبا چی مدل پیشرفته ی همین پرایده در کل از همه لحاظ 206 از تیبا بهتره این دیگه بحس نمیخواد اثبات شده است 206 هر چی باشه اسالت داره و از قدیم بوده و مدلش هم نرفته و درس پس داده ولی تیبا چی ؟؟! ممنون از همه
 • علیرضا 1395/5/15
  آخه شما 206رو با تیبا مقایسه میکنید ؟واقعا که 206 هر چی باشه فرانسوی ها ساختن و الگو ان هاست ولی تیبا چی مدل پیشرفته ی همین پرایده در کل از همه لحاظ 206 از تیبا بهتره این دیگه بحس نمیخواد اثبات شده است 206 هر چی باشه اسالت داره و از قدیم بوده و مدلش هم نرفته و درس پس داده ولی تیبا چی ؟؟! ممنون از همه
 • علیرضا 1395/5/15
  آخه شما 206رو با تیبا مقایسه میکنید ؟واقعا که 206 هر چی باشه فرانسوی ها ساختن و الگو ان هاست ولی تیبا چی مدل پیشرفته ی همین پرایده در کل از همه لحاظ 206 از تیبا بهتره این دیگه بحس نمیخواد اثبات شده است 206 هر چی باشه اسالت داره و از قدیم بوده و مدلش هم نرفته و درس پس داده ولی تیبا چی ؟؟! ممنون از همه
محمد 1395/5/15
درسته 206 خیلی وقته تو بازاره و کیفیتش بسیار خوبه(ولی قطعاتش نسبت به تیبا 2 گرون تره)و طراحش فرانسویا بودن ولی قرار نیس دگ هرچی سایپا تولید کنه همه چیش بدرد نخور باشه..قبول دارم سایپا خیلی خیلی کم رو کیفیت و طراحی محصولات بخصوص امکانات رفاهی خودرو هاش کم گذاشته نسبت به بقیه برند ها ولی در همین حد هم تیبا 2 خیلی خیلی خیلی بهتره نسبت ب پراید ک باهاش مقایسه میکنین...و کاملا با 206 تیپ 2 تو یه سطح هست بجز چنتا چیز کوچیک ولی برتری هایی هم داره همونطور ک گفته شده..ظاهر جلوی تیبا 2 بسیار زشته ولی در عوض پشت ماشین قشنگه ک همونم راضی میکنه آدمو. من خودم چند ماهه خریدم و کاملا ازش راضیم.حتی یبارم کوچکترین صدایی نیومده و خراب نشده.تازگیا هم خداروشکر آپشن (به اصطلاح آپشن)هایی هم ک بابتش پول میگرفتن رو دگ نمیگیرن ...در کل سایپا میتونست بهتر از این طراحی کنه و چنتا آپشن دگ هم روش پیاده کنه ک متاسفانه بلد نیستن انگار:|||||||||خلاصه تیبا 2 ماشینی هست ک رانندشو راضی کنه زیادم دلسرد نباشین...هرچی باشه از 206 تیپ 2 بهتر نباشه بدتر نیس و با توجه به تفاوت قیمتشون تیبا 2 بنظر من بصرفه تره چون خدایی نکرده خرابم بشه در مقایسه با قطعات 206 خیلی ارزون تره قطعاتش..و اینکه فضای دید راننده نسبت ب عقب تو تیبا 2 با توجه ب کوچک بودن شیشه عقب کمه و با داراوردن پشتی صندلی وسط تا حدودی حل میشه...شاید اولش آزارتون بده ولی به مرور زمان عادت میکنین و حل میشه..امیدوارم حرفام مفید واقع بشه ^_^
محمود 1395/5/17
افتضاح بود
خریدم
دو هفته سوار شدم
با اینکه اقساطی خریده بودم و نمیشد بفروشم دادم به یکی از دوستام و پول نقدیمو گرفتم
حیف پول
 • پویان 1395/8/22
  چرا انقدر شلوغ میکنی دوست عزیز من 1 ساله تیبا 2 دارم هیچ مشکلیم باهاش نداشتم من ی سوال دارم ماشینای خارجی به قیمتشون می ارزه؟تازه اون پولم میدی گیربکس و کولر ماشینتم مشکل داره مثل تیوولی
Hawk 1395/5/18
سلام، متاسفانه بعضی از مردم ایران به انتخاب های محدود و یه سری نکات عجیب توی خرید یه ماشین بسنده میکنن و متاسفانه با این نظر:عیب نداره عادت میکنی، به قدری خودروسازها رو پرروو کرده اند که معلومه خودرو ساز به خودش زحمت نمیده برا امنیت و احترام به سلیقه مشتری وقت بذاره، شما توی نت امنیت تیبا رو ببینید، به سرعت کم و برخورد از بغل ستون بی ماشین از بیخ کنده شده! باورتون میشه؟ درباره خرج 206، بعضی از خودروسوارها یادگرفتن که فقط بشینن پشت رول و گاز بدن و نحوه مراقبت از ماشین هیچ، اعتراف یکی از لوازم یدکی ها که خودش سورن داره: میگفت در طول 1ماه اگه 20 تا سرسیلندر ماشینای دیگه رو میفروشم، به احتمال شاید 50% ممکنه سرسیلندر 21 مال 206 باشه، اگه برا ماشینای دیگه در طول 4 سال 5 تومن خرج موتورو..... میکنید برا 206 ممکنه بعد 4 سال 2 تومن یکهو خرج کنید، خب کدوم اصطحلاکش بیشتره؟ ضمنا سیستم مولتی پلکس 206 رو برید توی نت سرچ کنید ببنید چی هست، اونوقت سایپای دزد همون سیمهای نازک توی پراید رو توی تیبا استفاده میکنه، 1مانیتور و زه کروم اسمش بزک کردنه، آیا شما میتونید توی ای سی یوی تیبا سایز رینگ و لاستیک رو تعیین کنید برای جلوگیری از عمکرد بد سیستم ای بی اس به خاطر بزرگتر شدن سایز رینگ ولاستیک؟ این یکی از چندین آپشن 206 بود که خیلی مهم هستش در بحث امنیت یک خودرو، من صحبتام اصلا از روی تعصب نبوده و فقط تحقیقاتی بوده، به سرف اینکه یه مکانیک یا برقکار سواد کار کردن با سیستم مولتی پلکس 206 رو نداره، حرفش رو نباید نسبت به بد بودن برق این ماشین باورکنید. و در آخر نظر شخصی بنده خرید 206 تیپ5 هست فقط، و برای اهل سفر 206 صندوقدار تیپ وی8 بهترین گزینه ها در این رنج ماشین هستند. البته تیپ 2 برای جوانان مجرد خوبه . ماشاالله نت دم دست همه هست، اول تحقیق کنید بعد برید سراغش اینو برای هر مدل ماشین میگم،
مهدی 1395/5/27
مقایسه ۲۰۶ و تیبا از بیخ و بن کار اشتباهیه..۲۰۶ هرررررچی باشه اصالت طراحی و مهندسی مکانیک و ساخت فرانسه پشت سرشه
 • حمید 1395/6/2
  تیبا ظاهرش مثل ملخ کسایی که میخرن میگن اونا با چه فکری رفتن تیبا خریدن مخصوصا هاچ بکشو خخخخخخخخخخخخ فقط ۲۰۶
 • پویان خرسندی 1395/8/22
  ای ..... تو اون اصالت اگه قرار باشه ادم توش راحت نباشه
شروین 1395/6/9
انقدر اسگلین که 206 کارخونه پژو رو با تیبای داغون سایپا مقلیسه مکنین؟
اسماعیل 1395/6/14
تیبا بدبختی ایران رو نشون میده تیبا در عراق با 1500 دلار خریداری میشه اون وقت تو ایران 26 میلیون بدبختهای شرکت سایپا امدن تیبا رو ساختن کسی نیست بگه آخه عقب افتاده ها چرا با جون مردم خودت داری بازی میکنی واقعا .....................
علیرضا 1395/6/17
سلام،مقایسه خوبی بود اما باید بگم تا اونجایی که من خبر دارم 206تیپ دو نه کولر اتومات داره نه آینه بقل برقی و این امکانات مربوط به تیپ5میشه.
Ashkan 1395/6/21
تعصب بی مورد رو 206دارین واسه اینکه یه ماشین جوون پسنده ما که تیپ 2داریم از بس خرج رو دستمون گذاشته ازش سیر شدیم همین روزاست ردش کنیم بره صد رحمت به پراید
 • حسین 1395/6/24
  آقا اشکان حرف شما کاملا درسته . خودروی جدید وقتی به بازار آمد باید بپذیریم که طبق تکنولولژی روز به بازار آمده. باید مدت زیادی بگذره تا این اشخاص که خودروهای 30 تا 40 سال پیش فرانسه را خوب میدونند متوجه بشوند !!!!!
 • محمد 1395/7/5
  سلام نطر شما عالی ولی احتمالا خودروی شما مدل پاین که خرج میزاره دستون چون 206 حرف نداره ......
رئوف 1395/6/27
بسیار سپاسگزارم.
 • رضا 1395/7/1
  من تیبا2 دارم.خیلیم ازش راضیم
  نسبت به 206تیپ2 به صرفه.هست
  ایرانیهای عزیز چقدر میخواین ماشین تکراری سوار شین؟
  یکم به فکر تغییر هم باشین بد نیست
محمد 1395/7/2
آخه کدوم خری میره دویستو شیش ده پانزده سال پیشو میره میخره بابا برو لیفان ایکس پنجاه بخر خیلیم بهتر از اشغالای ایرانیه من ازش خیلی راضیم
 • ماهان 1395/7/14
  عزیران اون بالا رو نگاه کنید فدات موتور گشتاور همه پیش از ضجه شده.تو جاده دویست و شیش فقط باید از پشت نکاش کنه
حسین 1395/7/18
با عرض معذرت
هرکی که تیبا بخواد بخره خدایی باید ادم عجیبی باشه اخه نه ظاهر داره نه آپشن
من 206 تیپ 5 83 رو به تیبای صفر 95 ترجیح میدم
 • تیبا 1395/7/22
  سلام.. بنظر من تیبا نسبت به قیمتش میارزه. موتور قدرتمند و کم استهلاک. کم مصرف کم خرج. جادار و مناسب برای خانواده.. هندلینگ نسبتا خوب و بخاطر ابعادش جا پارکم راحت گیر میاد.. اما تیبا2 و ساینا خریدش منطقی نیس مخصوصا تیبا2.. اما خرید تیپ2 واقعا عجیب و ناشیانه هست. اولا کیفیتش که خیلی اومده پایین مثل قبل سال 90 نیست.. قیمتش کاذب بالاست و قطعات گرونی داره. نکته مهم تر رقبای خیلی سرتری داره. رانا سمند ef7 پژو slx ال90 تمیز. حتی یکم روش بزاری تیپ5. این ماشینا از هر نظر از تیپ 2 برترن مخصوصا فنی. اما تیبا رقیبی نداره یا خودشو باید بخری یا پژو سمند مستهلک شده با کارکرد بالا که خریدش ریسکه.. تیپ2 از نظر ایمنی هم سطح پایین تری داره راحتم سرقت میشه...
رضا 1395/8/2
من پارس داشتم الان تیبا 2 گرفتم خیلیم عالیه
کاوه 1395/8/7
دوستان عزیز بنده 206 مدل 87 تیپ 2 دارم ازش راضی بودم اما از وقتی که به خرج افتاده بیچاره شدم به کی قسم بخورم تا باور کنید 5 میلیون خرج کردم فقط تو 2 ما اما هنوز تو پارکینگ افتاده.و همیشه هم قطعاتش گرون بوده.الان میخام اینو رد کنم یه تیبا 2 بخرم.اما با حرفهایی که بعضی از دوستان زدن دو دل شدم.منم قبول دارم نمیشه مقایسه کرد.اما در حال حاظر همه محصولات تولید داخل داغونن.دوستن تیپ 5 خریده 6 ماه اول نشد دیسک و صفحه عوض کرده.جلو بندیش همش صدا میخوره.چراغاش صورتی شده.کیفیت داشپوردش اشغال شده.اصلا شتاب خوبی هم نداره و قبل اینکه ماشین من به این روز بیوفته با اینکه قدیمی بود و تیپ 2 اما پا به پاش گاز میدادم.در کل همشون اشغالا اما چاره چیه الان پولم در حد همیناست و میخام صفر هم بخرم.دوستان راهنمایی کنید اگه امکان داره.با تشکر
 • پویا 1395/8/12
  با سلام،من خودم هم ۲۰۶ داشتم هم تیبا،از نظر قیمت ۲۰۶ اصلا منصفانه نیست و مخصوصا تیپ۲ خیلی گرونه،از نظر ظاهری ۲۰۶ هم از نظر کابین هم رُخ زیبا تره که به نظرم،ماشین های ایران خودرو فقط ۲۰۶هست که ظاهرش همون فرانسوی مونده،اما بقیه مثل سمندو پژو پارس و ماشین های داشبورد جدید که افتضاح ،بی صلیقه هر که طرح این داشبورد هارو داده،۲۰۶ ماشین ده۹۰ میلادی شایدم قدیمیتره فرانسه هست که تو کشور ما هنوز تولید میشه،۲۰۶ تیپ دو فقط چیزی که داره رخ و داشبردش هست،تیبا ۲ رخش خدایی خوب نیست میتونست خیلی بهتر باشه انگار عجله ایی درستش کردن به نظر من تیبا معمولی بهتره،تیبا قطعاتش ارزون تره،مصرف سوختش خوبه خیلی ماشین نرم و بی سر صدایی هست،قدرتشم از ۲۰۶ تیپ دو خیلی بیشتره،کلا پولی که ما مردم میدیم یه ۲۰۶ تیپ دو و تیبا دو فرض کنید اونو میریزیم تو جوب،اما خب دانشجو هستی ۲۰۶ تیپ دو بخر،کارمند هستی مسافرت میری قطعا تیبا انتخاب تو هست.تو مسافرت رفتن اصلا خسته نمیشی با تیبا.مرسی
میثم خان 1395/8/12
سلام.دوستان عزیز بهتره که نظرات بدون تعصب بیجا باشه..مقایسه این دو ماشین در اصل اشتباهه.پژو و خانواده پژو همیشه مشتریشو راضی نگاه داشته...از دهه ۱۳۷۰که وارد بازار ایرانشد.همه سیفته اون شدن...قدرتش.شتابش و....امتحان پسداده است.مردم ازش راضین.خودروی دارای استاندارد و ثبت جهانی داره..تیبا مگه حالا چندساله که امده.که تازه خودروی ملی هم نام گرفته.البته بد نیست..امااصلا با 206 قابل مقایسه نیست.و قیاسش با اون بی انصافیه.تیبا ماشین ضعیفیه.از لحاظ بدنه...محور...حتی ظاهرزشتش مشتری رو فراری میده.اپشنهای ماننده پراید...که خ ضعیفه ..و جالب نبوده.و تناسبی با قیمت بالای اون نداره.کیفیت پایین مونتاژ سایپا نیز از طرف دیگر ...مشتری رو فراری میده.ویدیو درگ بالا هم چیزی رو اثبات نمیکنه..و دلیل نمیشه.پول بابت تیبا دادن اشتباهه محضه عزیزان..تو انتخابتون دقت کنید.اما تیبا از پراید خ بهتره.تیبا رو باید با خانواده پراید مقایسه کرد.که همسطح هم هستند.ممنون.
علی 1395/8/15
سلام ب دوستان عزیز
بنده سال 89 ی 206 تیپ دو مدل 83 خریدم, ماشین بدی نبود, داخلش احساس امنیت میکردم ولی خرجش بالا بود و در نهایت فروختمش و ی پراید 131 مدل 92 از روی اجبار خریدم, اشکال خاصی رو دستم نذاشت ولی از لحاظ ایمنی واقعا خیلی کمتر از 206 بود و اصلا قدرت نداشت, تو سربالایی خیلی کم می آورد, اونم فروختم و ی 206 تیپ 5 خریدم مدل 94, سرتونو درد نیارم, فقط اسم 206 داشت, کاملا کیفیتش و سر و صدای موتور بد بود, ینی همون 206 مدل 83 بهتر بود, البته شتاب و قدرت خوبی داشت و با ی 405 و زانتیا تو سینه کشی حتی کورس گذاشتم از جلو براشون دست تکون میدادم, اونم فروختم و الان ی تیبا 2 صفر دارم و بنظرم ماشین بدی نباشه و از لحاظ شتاب و قدرت شاید مثل تیب 5 نباشه ولی از تیب 2 بنظر نمیرسه چیزی کم داشته باشه و با توجه ب استهلاک کمترش مقرون ب صرفه تر از 206 هست
ممنون از همگی....
حمید 1395/8/23
این 206 جندک رو از کجا پیدا کردین مقایسه کردین؟ موتورشو آدم میبینه حالش خراب میشه!
من خودم 206 دارم.206 اگه سالم باشه دو برابر تیبای غمگین میارزه بدون بحث.
رضا 1395/8/23
با سلام لطفا بی نظر مقایسه کنید بنده 206 تیپ 5 صفر نزدیک 2 سال داشتم ازشم راضی بودم اما قبل از تمام شدن گارانتی با تمام تجهیزات مثل لاستیک ،باطری، کفی و .... حتی شمع ، فروختم (که از صفرش هم خیلی بهتر بود حتی 10000 تا هم کار نکرده بود). اما باید بگم تیبا در رنج قیمتی که دارد خیلی از 206 محکمتر و ایمنتر است حتی در دست اندازها هم نرمتر است. البته موتورش هم 87 اسب قدرت دارد نه 80 ، امکانات تیبا2 هم کمتر از 206 تیپ 2 نیست تازه اینهایی که الان می دهند شیشه بالا بر عقب برقی و آینه برقی هم دارد. پس بیاییم دور از ذهنیتی که برای خود ساخته ایم مقایسه کنیم ضمنا هر دو ایرانی هستند . ضمنا یکسری عکس های داخل ماشین مربوط به 206 تیپ 5 است.
Arman 1395/10/2
بابا چتونه:|
مگه میخواین مسابقه اتوموبیل رانی شرکت کنید؟؟؟ 206 ماشین خوبیه و بیشتر برای قشر جوانان که ماشین باز هستند کاربرد داره
تیبا هم ماشین خوبیه و جمع جور و برای یک ماشین خانوادگی بسیار عالیه
و اینکه تیبا 2 جذابیت خاصی داره و در قیمت خودش امکانات خوبی داره
ولی خوب کلا کشور ما در صنعت خودروسازی تعریف چندانی نداره