مقایسه شاهین با دنا پلاس – رقابت سدان‌های پرفروش بازار

31 فروردین 1400
گروه خودرو
نویسنده
آریا محسنی
عکاس

پس از دور اخیر تحریم‌ها، سرعت تغییرات در بازار خودرو کشورمان کُندتر از همیشه بوده است، به خصوص در پی خروج خودروسازان چینی از کشور، شوک عظیمی به اهالی جاده مخصوص وارد شد و شاهد بروز مشکلاتی در بازار بودیم که گریبان خودروسازان بزرگ کشور را نیز گرفت، اما در چنین شرایطی سایپا توانست سرانجام شاهین سایپا را در واپسین روزهای سال 1399 روانه بازار کند و حالا این محصول تازه در رده قیمتی قابل مقایسه با خودرویی شناخته شده نظیر دنا پلاس قرار گرفته است. از این رو تصمیم گرفتیم تا در این مقاله از خودروبانک و در قالب این مقایسه به بررسی این دو خودرو بپردازیم.

طراحی ظاهری

شکی نیست که در نگاه بسیاری افراد، دنا پلاس طراحی جذابی دارد و حداقل نسبت به سمند و نوادگانش، خودرویی زیبا تلقی می‌شود، اما از حیث دانش طراحی صنعتی، بی‌هیچ تردید باید گفت که شاهین سایپا دست برنده را خواهد داشت، چرا که دنا در واقع یک فیس‌لیفت بر روی سمند محسوب می‌شود که خود سمند نیز فیس‌لیفتی کامل بر روی پژو 405 است، همین فیس‌لیفت‌های متعدد باعث شده تا هماهنگی کاملی بین اجزای خودرو وجود نداشته باشد و ذات قدیمی اتاق، در برخی زوایا خود را نشان دهد، همچنین عدم هماهنگی کامل بین طراحی قسمت‌های جلو، عقب و کنار خودرو نیز کاملاً ملموس است، اما شاهین به مراتب از طراحی پخته‌تر و هماهنگ‌تری برخوردار است و از حیث طراحی صنعتی بی‌شک نمره بالاتری می‌گیرد.

مقایسه دنا پلاس و شاهین

البته یک تفاوت ظاهری مهم‌تر نیز بین دو خودرو وجود دارد، در واقع زبان طراحی دنا پلاس و شاهین به کلی با یکدیگر متفاوت است. طراحان دنا پلاس تصمیم گرفتند تا از زبان طراحی مبتنی با خطوط محکم و تیز استفاده نمایند اما طراحان شاهین، در واقع مسیری برعکس را انتخاب کرده‌اند و طرحی با خطوط منحنی و نرم را برگزیده‌اند که البته با پلتفرم اصلی خودرو (تویوتا یاریس قدیمی) نیز تناسب دارد. از این رو شاید بتوان گفت که این دو خودرو از حیث زیبایی می‌توانند دو سلیقه متفاوت را پوشش دهند، هرچند که شاهین در مجموع چشم نوازتر از آب در آمده است.

داخل کابین

در نگاه اول شاید این تصور وجود داشته باشد که شاهین به عنوان یک خودرو در سگمنت C، باید فضایی کوچک‌تر از دنا به عنوان یک خودرو با سگمنتD را ارائه دهد، اما باید گفت که در عمل اینگونه نیست و حتی دنا پلاس با توجه به صندلی‌های متفاوت نسبت به سمند در مورد فضای سرنشینان عقب، اندکی کوچک‌تر از شاهین به نظر می‌رسد که اتفاقاً با فاصله محوری خوب، فضایی فراخ و مناسب را ارائه می‌دهد.

کابین شاهین

کابین دنا پلاس

بنابراین هر دو خودرو عملاً می‌توانند در بازار ایران، خودروهایی خانوادگی و مناسب استفاده مسافرتی محسوب شوند، اما از نظر کیفیت کابین و اجزای داخلی، متاسفانه متریال انتخابی برای تریم داخلی هر دو خودرو هنوز هم با استانداردهای جهانی برای یک خودروی اقتصادی شهری فاصله دارد و به نظر می‌رسد که هر دو خودروساز باید کیفیت داخل کابین محصولات خود را یک رده بالاتر ببرند.

مشخصات فنی

مرور مشخصات فنی دنا پلاس محلی از اعراب ندارد، موتور EF7 معروف با 114 اسب بخار قدرت و 1.7 لیتر حجم و گیربکس 5 سرعته دستی در کنار پلتفرم شناخته شده سمند و پژو 405 که سالیان سال است در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد در مقابل موتور 1.5 لیتری توربو 110 اسب بخاری شاهین که حداقل بر روی کاغذ جدیدتر و مدرن‌تر از EF7 به نظر می‌رسد اما در واقع براساس دانش طراحی، ماجرا برعکس است و EF7 پیشرانه‌ای قوی‌تر است و در نسخه توربو (با حدود 150 اسب بخار قدرت) بی‌شک و تردید یک سر و گردن بالاتر از موتور توربو شاهین قرار می‌گیرد.

دنا پلاس

البته از همان ابتدا شاهین سایپا قرار بود با موتور 1.65 لیتری برلیانس به بازار بیاید اما تحریم‌ها نگذاشت چنین اتفاقی بیفتد و حال شاهین با موتور 1.5 لیتری توربوشارژ روانه بازار شده، اگرچه سایپا قصد دارد تا پایان سال نسخه 16 سوپاپه این موتور را عرضه کند که در این حالت باید گفت نتیجه این رقابت به کلی تغییر می‌کند. در مقابل ایران خودرو نیز یک موتور 3 سیلندر اقتصادی را نیز در زمستان 1399 معرفی کرد اما هنوز مشخص نیست این پیشرانه جدید برای کدام خودروها در نظر گرفته شده است.

شاهین سایپا

لذا به نظر می‌رسد که تا پایان سال، دچار تغییرات فنی در رده این محصولات در هر دو خودروسازی باشیم اما فعلاً باید اذعان کرد که پیشرانه دنا پلاس در شرایط کنونی بازار نسبت شاهین به دلیل نبود مشکلات نگهداری سیستم پرخوران (توربوشارژ) و عملکرد بهتر خروجی موتور برتری دارد.

خودرودنا پلاسشاهین
پیشرانه4 سیلندر تنفس طبیعی4 سیلندر توربوشارژ
حجم موتور1646 سی سی1497 سی سی
حداکثر قدرت115 اسب بخار در دور 6000110 اسب بخار در دور 5000
حداکثر گشتاور157 نیوتن متر در دور 4500178 نیوتن متر در دور 2500
جعبه دنده5 سرعته دستی5 سرعته دستی

اما از نظر ایمنی ماجرا برعکس می‌شود و این شاهین است که به سبب پلتفرم مدرن‌تر و البته اصلاحات ساختاری انجام شده توسط بخش مهندسی سایپا، دست برتر را نسبت به دنا پلاس دارد، هرچند که هر دو خودرو از سیستم ESP بی‌بهره‌اند، اما از نظر تست تصادف، شاهین می‌تواند برتر از خانواده دنا ظاهر شود.

تجربه رانندگی

بازهم درست مانند موارد قبلی‌ بیش از آنکه به مرور کیفیت رانندگی دنا بپردازیم، سعی می‌کنیم تا به شاهین و تفاوت‌هایش با دنا تمرکز کنیم. شاهین مورد آزمایش با توجه به کیلومتر کم‌کارکرد هنوز در مرحله آب‌بندی قرار داشت و فشار آوردن به آن امکان پذیر نبود، اما در مقام مقایسه باید گفت شاهین از نظر کیفیت سواری و سیستم تعلیق به دلیل ساختار اقتصادی و مشابهی که با تویوتا یاریس دارد، در زمره خودروهایی با تعلیق نسبتاً ساده (میله پیچشی برای محور عقب) قرار می‌گیرد که طبیعتاً از نظر هندلینگ یا کیفیت سواری به گردپای خودروهای مجهز به سیستم مولتی‌لینک نخواهد رسید، اما تنظیمات سیستم فنربندی در مجموع به خوبی انجام شده و بالانس قابل قبولی بین نرمی و سفتی فنرها وجود دارد (البته از نظر سیستم تعلیق، دنا پلاس نیز کاملاً مشابه شاهین است و تعلیق عقب آن میله پیچشی است).

شاهین سایپا

به لطف وجود توربوشارژ، خودرو در دورموتورهای میانی عملکرد قابل قبولی دارد و می‌تواند در رانندگی شهری، حس زنده بودن و کشش قابل قبول را به سرنشینان هدیه دهد اما به دلیل محدودیت دورموتور، کات‌آف در دور موتور پایینی (در حدود 5500 دور در دقیقه) صورت می‌گیرد که تا حدی لذت رانندگی را کاهش می‌دهد. همچنین صدای ورودی پیشرانه به اتاق بیش از حد معمول است و از این نظر شباهت زیادی بین شاهین و خانواده تیبا (با پیشرانه مشابه اما فاقد توربو) وجود دارد و به نظر می‌رسد که نیاز به عایق‌کاری بهتر برای کابین شاهین وجود داشته باشد.

در مقام مقایسه اما دنا پلاس به دلیل تاخیر پدال گاز که در مدل‌های جدید این خودرو تشدید نیز شده و موتور فاقد توربو در رانندگی‌های شهری، اندکی سنگین‌تر و کُندتر از شاهین احساس می‌شود، اما پیشرانه دنا عملکرد قابل پیش‌بینی‌تری را از خود به نمایش می‌گذارد، چرا که از مسائلی نظیر لگ توربو و کات‌آف زود هنگام دور موتور در آن خبری نیست.

دنا پلاس

گفتنی است که هر دو خودرو از حیث توان ترمزگیری به لطف وجود سامانه چهارچرخ دیسک نمره قبولی می‌گیرند، اما در عین حال ای‌کاش خودروسازان داخلی نصب سامانه ESP را نیز در این مورد این خودروها مد نظر قرار می‌دادند.

قیمت و شرایط بازار

همانطور که احتمالاً می‌دانید به دلیل تعداد اندک شاهین‌های تحویلی به مشتریان، هنوز قیمت این خودرو در بازار تعیین نشده اما با توجه به قیمت حدود 260 میلیون تومانی این خودرو در کارخانه (البته برای سال 1399) می‌توان حدس زد که در نهایت این خودرو در بازار آزاد بین 300 تا 350 میلیون تومان قیمت بگیرد، با چنین قیمتی شاهین در محدوده حد فاصل دنا پلاس و دنا پلاس توربو قرار می‌گیرد و با این اوصاف به نوعی باید با هر دو خودرو مذکور رقابت کند، اما این پایان ماجرا نیست و به نظر می‌رسد که تارا نیز پس از عرضه در همین بازه قیمتی قرار بگیرد و بدین ترتیب رقابت در این رده قیمتی حسابی داغ می‌شود.

اما در نهایت باید گفت که انتخاب بین این دو گزینه‌ها کار چندان ساده‌ای نیست، شاهین خودرویی جدیدتر با طراحی پویاتر و ایمنی بهتر است و در مقابل دنا پلاس خودرویی جا افتاده و با پیشرانه‌ای بهتر است اما قطعاً تا پایان سال 1400 معادلات بازار به هم خواهد خورد. از طرفی تارا وارد بازار می‌شود که رقیب جدی برای شاهین است، و شاهین نیز قرار است با موتور قوی‌تر به این رقابت باز گردد.

عکس ها:

(برای بزرگنمایی تصاویر زیر ، روی آنها کلیک کنید)

نظرات
 
 
 
هادی 1400/1/31
دنا بهتره درسته شاهین ظاهر خوبی داره ولی چه فایده وقتی موتور پراید تقویت شده روشه
 • ناشناس 1400/2/4
  موتور تیباست نه پراید
 • محمدجواد 1400/2/4
  چی میگی واسه خودت موتور شاهین1.5توربو پراید1.3تنفس طبیعی
 • امیر کیا 1400/4/15
  دقیقا احسنت موتور رو ۲۰۰ سی سی سنگین کردن و توربو گذاشتند و کلا موتور همون پراید
 • سام 1400/5/20
  اگه موتوره پرایده پس دنا هم موتور 206 هست صد سی سی ارتقاع دادن و سی وی وی تی روش اضافه کردن با تیم مهندسی هندوستان
 • علیرضا 1401/2/17
  درودوسلام ب همگی، ب عنوان متخصص موتور و فارغ‌التحصیل رشته پیشرانه عرصه می‌کنم موتور تیبا بر پایه موتور پراید با ایجاد ۲۰۰ سی‌سی حجم بیشتر و رفع مشکلات گرمایش موتور بر روی تیبا نصب گردیده و همچنین همین موتور نصب شده بر روی شاهین نیز بر مبنای موتور پراید با خون اضافه کردن ۲۰۰ سی‌سی حجم موتور و اضافه کردن پرخوران یا همون توربوشارژر و رفع نکردن صحصی مشکل گرمایش موتور تحویل داده شده است
 • امیر 1401/8/14
  دوست عزیز موتور پراید کجا شاهین کجا
  شما خیلی از تکنولوزی روز خبری نداری که اینطور گفتی

  اگر منم مثل شما باشم میگم موتور دنا همون 405 و 405 همون رو آ و روآ همون پیکانه قدیم
 • علی 1401/8/19
  کاش تا چیزی نمیدونستیم حرف نمیزدیم.
  یبار سوارشو یا اجازه بگیر از کسی که این ماشینو داره یبار کنارش بشینی بعد بیا مجددا نظر بده
dena 1400/1/31
ممنون از تست و بررسی شما فقط به نظر من دنا هم از نظر ظاهر هم فنی از شاهین چند پله بالا تره
هادی بیاتی 1400/1/31
سلام
احساس نمیکنید که مقداری جانب دارانه مقایسه کرده بودین؟! تصویر کابین موتور دنا که انتخاب شده بود، تمیز تر نبود که بشه اون رو گذاشت یا اینکه به شکل موزیانه ای به دنبال ترخیب اون بودین؟!
 • مهران 1400/2/9
  دقیقا
ali 1400/1/31
چرا تریم داخلی شاهین با شاهین های تحویلی متفاوته مشکی پیاِنوییه
۱۱۰ 1400/1/31
سلام به نظر من برای شاهین واقعا حیف شد همچین موتوری روش باشه البته طبق گفته سایپا قراره یک موتور سه سیلندر ۱۲ سوپاپ ۹۹۹ سی سی قرار بگیره که به نظر نسبت به این موتور فعلی ۸ سوپاپ بهتره و ای کاش حداقل چراغ های این ماشین مثل دنا پلاس لنز دار بود و چراغ روشنایی روز هم همون حالتی مثل دنا داشت قشنگ تر بود اما چراغ های الانش مثل خودرو های ۲۰ ساله پیشه.
srn 1400/1/31
این پیشرانه‌ی شاهین افتضاحه، چراغ چک هم تو عکسها روشنه!!
ولی با معرفی پیشرانه‌ی جدید قطعا خودروی ارزشمندتری از دنا و تارا میشه.
علیرضا کلهری 1400/1/31
تشکر بابت بررسی خوب شما؛ اما یه مقدار کوتاه بود...
امیدوارم برای مالکان شاهین مشکلی از بابت توربوشارژر پیش نیاد.
اما یه نکته؛ جای کروز کنترل برای خودرو شاهین، واقعاً خالیه...
TESLA 1400/1/31
واقعا خنده داره بین 200 الی 300 میلیون باید به این ها پول داد وقتی داخل خودرو شاهین رو نگاه میکنی داره فریاد میزنه من پلاستیکی هستم موتورش هم بدرد نمیخوره. دنا پلاس هم نسبت به قیمتش اصلا مناسب نیست. من که ترجیحا با این پول یه جیلی GC6 کارکرده مدل 2013 میخرم یا چانگان ایدو کارکرده ( همون مدل 2011 )
.
به نظرم این 2 خودرو چینی که برای 8 ، 9 سال پیشه به خدا شرفش بیشتر از خودرو های داخلی هست .
 • هاذی 1400/7/30
  دویست سیصد میلیون نیست.۳۵۰ میلیونه
علی اصغر 1400/1/31
واقعا این دو خودرو قابل قیاس نیستن... دنا پلاس با ایمنی ضعیف و پلتفرم 30 سال پیش یه ارابه مرگ بزک شده واقعی..حتی جای صحبت نداره... تارا و شاهین اولین خودروهای مدرن و ایمن خودروسازی هامون هستن و تاریخ مصرف بقیه محصولامون خیلی وقته گذشته...امیدوارم سه سیلندر های جدید هرچه زودتر به مدار تولید دو شرکت بیان و مصرف سوخت و آلایندگی خودروهامون بالاخره درست شه و ملت به خودروهای تولیدی کشورشون افتخار کنند.
 • علی 1401/6/14
  سلام این بهترین نظری بد که خوندم
 • مهدی 1401/7/1
  بهترین نظر
mO 1400/1/31
باسلام
مشخصا شما تبلیغ شاهین رو کردید جز پلتفرم متفاوت که ما حداقل کمتر دیدیم داخل خیابان ها هیچ چیز دناپلاس قابل قیاس با شاهین نیست
ظاهر سلیقه ای است اما اکثرا دناپلاس رو بهتر میدونن!
از لحاظ فنی و استهلاک (موتور ۸سوپاپ تیبا کجا ای‌اف۷ کجا)
داخل کابین هم همه چیز واضحه
چرا واقعا خریدار رو دوبه شک میکنید؟
به جز این موارد آخر کار میاید با دناپلاس توربو مقایسه؟؟ واقعا پشتشون نشستید؟ شاهین توربو(😂) به تنفس طبیعی دناپلاس هم نمیرسه توربو که ...
درکل مقایسه عادلانه انجام بدید لطفا که به اشتباه نندازید خلق رو
 • علی 1400/2/1
  دوست عزیز این یک مقایسه ساده بود شما کاملا معلومه دنا دارید و سنگشو دارید به سینه میزنید تو بحث طراحی خب سلیقه هر فرد فرق میکنه و آزاده از هر ماشینی خوشش بیاد ولی شما از کجا میدونی که کی از کدوم طراحی ماشین خوشش میاد که گفتین اکثرا؟؟؟
  در مورد قوای محرکه هم که تو مقاله گفت دنا پلاس از شاهین برتره در حال حاضر تو بازار و بعدا قراره موتور شاهین عوض بشه و تارا هم بیاد که اون موقع رقابت اصلی هست .
  داخل کابین هر دو ماشینم که مشخصه ولی چیزی که اشاره نکرد تو مقاله بهش تغییر داخلی شاهین بود که دکوراتیو های ماشین نقره ای شدن و صندلی چرم شد و... که اینم بازم برمیگرده به سلیقه هر فرد که از کدوم فضای داخلی خوشش بیاد.
  در مورد فضای صندوق عقب و آپشن ها هم صحبت نشد در حالی که دنا فضای صندوق عقب بزرگ تری داره ولی از اون طرف آپشن های شاهین بیشتر هستن.
محمدحسین سمیعی 1400/1/31
شاهین هر چقدر خوب باشه موتور پرایده
 • مهدی 1400/4/15
  درکل فنی تمام خودروها مثل همه باکمی تفاوت مثل خودرو اروپا نیست اما شاهین دربدنه تنها خودرو با پات فرم تویوتا است ایمنیش بیشتره
محمد 1400/1/31
دنا پلاس رو همه جوره ترجیح میدم.
شاهین هزارتا مشکل و عیب و ایراد داره، از اتش گرفتن و خاموش شدن و مشکل اب شدن سیم کشی و...
حتی دنا معمولی رو به شاهین ترجیح میدم چه برسه به دنا پلاس!!!!
شاهین 1400/1/31
شاهین که مدعیه یک خودروی بروز هست انصافا خیلی تو ذوق می زنه که کروز کنترل نداره جای خالیش روی فرمون خیلی زشته
نوید 1400/1/31
کاملا یک طرفه و تبلیغاتی به نفع شاهین
سعید فلاح 1400/2/1
شاهین از دنا یه سروگردن بالاتره و اگه قرار به رقابتی باشه با تارا و دناپلاس توربوعه
حسین یزدی 1400/2/1
سلام. گشتاور موتور شاهین حدود ۱۶۰ نیوتن متر هست ولی شما نوشتین ۱۷۸
 • سجاد 1400/10/13
  برادر برو تو سایت سایپا رو نگاه کن نوشته 178 نیتون متر
نیما 1400/2/1
معلومه که تبلیغ شاهینه
رضا 1400/2/1
این چه مقایسه ایی هست پراید دارید با سمند قیاس می کنید؟!
 • علی 1400/2/16
  شما بگید پراید با شاهین چه شباهتی داره بجز اینکه جفتشون چهارتا چرخ دارن که دوتاشونو ی ماشین میدونید؟
سینا 1400/2/1
تمام این کسایی که میان میگن دنا پلاس بهتره همه خودشون دنا پلاس دارن که میگن و کِی میخوان این تعصب رو کنار بزارن خدا میدونه!!!
اصلا مگه شاهین یک سال شده که بیاد تو بازار مردم تو خیابون ماشین رو ببینن که معلوم شه قشنگ تر هست یا نه؟
یک ماشین جدید اومده به جای اینکه ببینم خب واقعا چه جور ماشینیه همه دارن تعصب ماشینشون رو میکشن!!
موتور شاهین در حال حاضر نسبت به رقباش تو بازار ضعیف تره که سایپا گفت قراره روش موتور جدید نصب بشه و دیگه از این لحاظ ضعفی نداشه باشه.
نکته ای که تو مقاله بهش اشاره نشد این بود که این ماشین ، ماشین تستی بود و نسخه های تحویلی فرق داشت تو خیلی چیزا مثل دکوراتیو داخل که نقره ای شد ، صندلی چرم و...
Alireza 1400/2/1
از نظر فنی مخصوصا موتوری که شاهین فاجعه ست و در حد مقایسه با پراید و تیباست نه موتور خوب و پرقدرتی مثل EF7 ... ولی از نظر طراحی و احتمالا ایمنی بدنه، شاهین برتری داره و فکر کنم تست تصادف هم داشت اگر اشتباه نکنم ولی نه سمند نه سورن نه دنا من تست تصادفی ازش ندیدم
 • ناشناس 1400/2/6
  همون موتور خوب و پرقدرت سه ماه يکبار بايد بره عيادت دوستاي روغن ريزي شدش
شهرام 1400/2/2
به نظر من شاهین خیلی از دنا پلاس بهتره. شاهین موتور فوق االعاده، طراحی زیباتر، سواری و هندلینگ راحت تر و امکانات مدرن تری داره.
 • علی 1400/2/26
  موتور فوق العاده 😳
 • هادی 1401/6/20
  موتور فوق العاده اش رو خوب اومدی!!!!!
ALi 1400/2/2
به شدت جانبداری از شاهین توی به اصطلاح مقاله دیده میشد حتی توی بحث موتور که کاملا مثل روز روشنه سعی در ماله کشی توی متن شده در صورتی که عالم و ادم میدونند که موتور پراید رو تقویت کردن روی تیبا و ساینا و مشتقات دیگش گذاشتن و حالا اون موتور 8سوپاپ قدیمی به طرز مضحکی بهش توربو اضافه کردن تا از پس هیکل این بر بیاد و بعد از چند ماه کار دیدن داره ...
حتی موتور برلیانس هم میبود قابل مقایسه با موتور بروز و قدرتمند و جونداری مثل EF7 نیست چه برسه به این موتور پرایدی ...
اصلا هم بحثی از گیربکس نشده و انگار نه انگار سایت خودرویی هست! این چیزا رو یه عامی تو کوچه خیابون هم میدونه
توی تست تصادف هم هیچ منبعی و ویدئو و عکسی ازش مطرح نکردید فقط نوشتید شاهین تو تصادف بهتره! کو مدرک ؟
البته نمیگم دنا ماشین بهتریه بلکه هر دو ماشین هایی با ضعف های مختلفتند ولی شاهین از نظر موتوری و فنی فاجعه ای بیش نیست. آخه موتور 8 سوپاپ پراید با توربو تو سال 2021 ؟!!! باز ایرانخودرو حداقل موتور گیربکس خوبی داره دست کم ! طراحی هم که سلیقه ایه، میمونه بحث امنیت و تست تصادف و قیمت گذاری
 • امیررضا 1400/2/4
  یه جوری میگی موتور قدرتمنددددد و جوونداااری مثل ef7. انگار داری در مورد یکی از موتور های مرسدس بنز صحبت میکنی😂😂
  همین موتور قدرتمنددددد شتابش از همین شاهین به قول شما با موتور پراید کمتره.....
  در ضمن گیربکس این ماشین مال برلیانس هست و مثل دنا گیربکسش مال 405 نیست....
  در ضمن یادت باشه شاهین هر چقدرم پراید باشه دنا پلاس هم به همون میزان 405 هستش....
قطعا شاهین 1400/2/2
اول اینکه اصلا خوب نبود!!شاهین تستیو با دنا تحویلی مقایسه میکنید؟؟شاهین تحویلی بیارید اونموقع فرقشو میفهمید..شاهین ظاهر بهتر امکانات بیشتر موتورش مردم اشتباه میکنن مگه هرچی 8سوپاپه بده؟؟من شاهینمو تحویل گرفتم اولش مثل بقیه پشیمون بودم ولی الان واقعا نظرمو عوض کرده!!کم صداوشتاب خوب.گشتاور بیشترم قطعا شتاب بیشتر داره!!سال بعد مردم متوجه میشن چه ماشینی الان فعلا حاشیه داره
 • dena 1400/2/7
  داداش الان چند تا نایلون دیدی خوشحالی چند ماه دیگه می بینی چه طور ماشینیه باید با کوییک مقایسش کنی..
farshad moradi 1400/2/2
من باشم با 300تا 400ماشین چینی میخرم صدتای اینا بهترن اریو دنده ای جک j4 بسترن بی 30 حیف پول ادم بده به اینا هرچند باید تولید داخل حمایت کردش ولی کار خوب تحویل مردم بدن نکه اینهمه بودجه دستشون تهش میشه این یه موتور 16سوپاپ نتونستن بسازن اصلا چرا باید از بریلیانس موتور بگیرن یک دو مثلا یه ای اف سون هرسری یه ای سی یو بستن روش با این بنزین هی موتور باید ناک بزنه
رضا 1400/2/2
من هنوز شاهین ندیدم ولی واقعا دنا ماشین زشتی هست واگر از لحاظ کاپوت جلو کمی جمع وجور تر بود کمی زیباتر بوده
 • علي 1400/2/4
  دوست عزيز پس برو يه سري به شاهين بزن قيافه كه ديدي متوجه ميشي كه دنا خيلي خيلي بهتره
Farzad 1400/2/2
تعدادی از خوانندهای مقاله میگن تبلیغ شاهینه.
لطفا تعصب رو کنار بگزارید، بهرحال نویسنده مقاله هر دو خودرو رو دیده و رونده. اجازه بدین بشاهین بیاد تو خیابونا و از نزدیک ببینید و تست کنین بعد بیاید نظر بدین. ۸۵ میلیون متخصص همه کاره داریم.
علي 1400/2/3
به نظر من دنا هم از نظر فني هم ظاهر از شاهين به مراتب خيلي خيلي بهتره من تكيفهم چرا شاهبندر با دنا پلاس مقاييسه مي كنيد موتور اي الف سون دنا كجا موتور پرايد شاهين كجا تازشم اپشن كروز كنترل رو هم نداره كيفي توش هم مثه كوييكه
mehrad 1400/2/3
موتور هشت سوپاپ توربوشارژ رو هر جا نشون بدی به نظرم می خندن بهت. همین کافیه...
Esi 1400/2/4
چرا خودتون رو اذیت میکنید هر دوتاشون آشغالن
 • dena 1400/2/6
  ددوست عزیز متوجه این لطفا بشو که دنا خیلی بهتره ممنون میشم تازه دنا 5ستاره کیفی گرفته
علیرضا 1400/2/7
این مقایسه بین دو خودرو نبود این یک تبلیغ آشکار برای شاهین بود .خود من بیش از سه سال هست که دنا دارم و ان شاءالله شهریور ماه هم شاهین ثبت نامی را تحویل میگیرم میدونم که دنا خیلی بهتر از شاهین هست جدا از برتری موتور دنا شما در تصاویر میتونید زیباتر و جذاب تر بودن کابین دنا مشهوده آخه چه آدم عاقلی با پولی که میتونه یه ماشین اتومات توربو بخره (دنا اتومات) بره شاهین بخره؟
 • کیومرث 1400/5/20
  شما که دم از عاقلی میزنید پس چرا شاهین ثبت نام کردید؟ دلالید؟
فربد 1400/2/26
از نظر من روی شاهین سایپا موتور لیفان ایکس پنجاهو میذاشتن خوب می شد از نظر ظاهری هم شاهین خیلی پایین تر از دناست از نظر ظاهری باید با ال نود یا ساندرو مقایسه کرد
Volvo 1400/2/31
این مبارزه قدمی است اما با ظاهر جدید مبارزه قبلیش بین
پیمان و پراید بوده
امیرحسیت 1400/3/11
دوستان شاهین تا سال ۱۴۰۱ با موتور ایران میاد یعنی هزار هیچ دنا پلاس و تارا رو میبره.
امیر 1400/3/21
واقعا باید مخت عیب داشته باشه کهدبا این پول بری شاهین بخری وقتی دناپلاس اتومات هست و ظاهر دناپلاس واقعا جذاب تره و‌شباهت به بنز کلاس سی داره که یه سروگردن از کل مشتقات پژو زیباتره در مورد فنی هم که اصلا قابل مقایسه نیستن
آندیا 1400/4/16
سلام به همه ی کارشناسان عزیز
بنده هم شاهین از بازار آزاد به قیمت 400 میلیون تومان خریدم
حالا سوالی که دارم اینه گفته شده قراره موتور شاهین رو قوی تر کنن آیاشامل موتور ماشین ما هم میشه (فروردین 1400)یا فقط تولیدات جدید رو با موتور قویتر میزنن؟؟؟؟؟؟؟؟
امین 1400/4/19
سلام دوستان
من دنا معمولی مدا 96 داشتم بسیار خوب و تمیز بود تنها ایرادش سنگینی ماشین نسبت به موتور بود اصلا نمیکشید تو جاده اگه کولر روشن بود که واویلا ، یعنی اگه میخواستم برم سبقت ماشین نمیکشید...
و مثله همه شک داشتم شاهین بگیرم یانه ، دل و زدم دریا و 400 تومن از آشنا خریدیم.
دیروز تو جاده کورس گزاشتم ، شتاب بسیار بالا اصلا حس نمیکنی که با سرعت 140 انداختی تو جاده...
عالیه فقط اینکه صندلی و برقی نکردن و کروز نزاشتن کم لطفیشون بوده ...
تو جاده عالی عمل کرد انتظارشو نداشتم ، منی که دنا سوار بودم میفهمم فرقشو ، واقعا دنا سنگین بود سر بالایی و سبقت کم می آورد اما این بسیار پر شتاب.
اینم تجربه من بعد دو روز سواری به ماشین شاهین
انزرغ 1400/4/21
من واقعا تعجب میکنم از اینایی که میگن موتور پراید!! شاهین ۱۸۰ نیوتون متر گشتاور داره. آخه نمی‌دونید و پولتون نمی‌رسه نگین موتور پراید! اگه اینطوریه تمام لگن های ایران‌خودرو موتور پیکانه😂. من خودم ساینا دارم ده تا پژو و سمند به گرد پاش نمی‌رسه حالا چه برسه شاهین. این حرفا رو نگین زشته....
 • متین 1400/5/13
  بله درسته چون ساینای شما بدنه ی اشغال و دله ای داره و به خاطر وزن سبک اش خوب ره می‌ره،اگه بخوابی مقایسه کنی ۵ نفر سوار کن توش صندوق اش هم پر کن اگه راه رفت!ولی پارس و ۴۰۵ حتی سمند به راحتی میرن!!!!لطفا پولتون نمی‌رسه بخرید حرف اضافه نزنید!
شاهین 1400/4/24
دوستان منم شاهین ثبت نام کرده بودم اومد
عالیه بچه ها ، اصلا فکرشو نمیکردم ، تو جاده 110 تا سرعت اصلا خوش نمیاد سرنشینا اصلا سرعت بالای 120 رو حس نمیکنن ، با 120 تو پیچ میپیچم اصلا حس نمیشه ، امنیت عالیه .
ماها که تا الان خودرو ایرانی سوار شدیم و فرمونا سفت و با سرعت 100 تا استرس داشتیم این ماشین سرعت 140-150 رو هم سرنشین متوجه نمیشه راننده داره با چند میره اینقد که خودرو نرمه
ماهان 1400/6/2
خخ واقعا دارین شاهین که دقیقا شبیه به کالسکه هستش رو با دنا پلاس مقایسه میکنین کسایی ک میگن شاهین خوبه فازتون چیه خدایی یکمی رانندگی کن بفهمی چی به چیه هرچی باشه اینم یه اسباب بازی سایپاس من خودم زانتیا دارم ولی واقعا دنا خیلی سر تره
ناشناس 1400/6/8
دنا باید مواظب باشه شاتونش تو حلقش نره.
 • خ 1400/7/30
  دقیقا
دانیال 1400/6/9
تر خدا نیاین الکی تبلیغ شاهین مزخرف رو بکنید موتور پراید روش گذاشتن که یکم رو سر بالایی گاز بدی میسوزه بعد موتور دنا پلاس رو بیاید مقایسه کنید چطور تو سر بالایی ها خوب میره ، بعدشم امنیت دنا پلاس بسیار عالیه ۴ ایربگه هست، درضمن از ظاهر هم جفتشون بهتره اومدن رنگ مشگی دنا رو گذاشتن که شاهین خوب جلوه بدین اگه راست میگین رنگ سفیدشو بزارین تا برق از چشمای شاهین بپره

 • ۱۱۰ 1400/7/29
  سلام عزیز رنگ خودرو زیاد تاثیری بر ظاهر خودرو نداره.
  من قبول دارم ظاهر دنا پلاس قشنگه اما واقعا جدایی از کپی کاری چند قسمت از بدنش واقعا ناهماهنگ طراحی شده. به خصوص اینکه این ماشین پلتفرم سمند رو داره و اگر به ستون قسمت های جلو و عقب «در واقعیت نه در این عکس ها چون شاید مشخص نباشه» نگاه کنید متوجه می شوید که دقیقا ستون ها با سمند برابره. بعد پلتفرم این ماشین قدیمی هستش چطور یک ماشین با پلتفرم قدیمی ایمنی مناسبی دارد؟؟؟ آن ها برای ۳۴ سال پیش.....
  کلا خانواده سمند سورن و دنا به لطف وزن سنگین که دارند امنیت به نسبت دارند اما مناسب نیست.
  اما خودرو شاهین پلتفرم بروز تر و وزن کمتری دارد اگر وزن خودرو بیشتر باشد قطعا شتاب گیری و سرعت گیری کمتری دارد.
 • EF7 1401/6/15
  مری دنا
علی 1400/7/25
2
مرتضی 1400/7/27
من دنا ۹۵ دارم جدیدا شاهین هم گرفتم، دنا صفر از بیرون اصلا صدای موتور شنیده نمیشه و باید خیلی دقت کنیم که بفهمیم روشنه یا خاموش ولی موتور شاهین توی درجا انقدر صدا و لرزش داره انگار میخاد از جا کنده بشه، متریال داخل شاهین بخصوص غربیلک فرمان انقدر افتضاحه که با یه فشار کوچیک تریم روش از جا درمیاد و باید جا بزنیم! دکمه کنترل صوتی‌ش هم حساسه و حین رانندگی با کوچکترین لمس خودبخود عمل میکنه
مجید 1400/8/12
تا حالا دقت نکرده بودم طراحی داخلیش کپی ام وی ام 530 هستش یعنی کپی 99 درصد ! اون یه درصد هم کیفیت متریال دو فرمونش فرق می کنه
علی 1400/8/24
اخه وجدانن 400 میلیون بدی پراید توربو یا 405 سوار شی وجدان ندارن که.
لاقل ماشین خارجی بخرید با این پول کارکردش هم سگش میارزه به هردوتاشون.
حداقل تندر که بدونی مال 50 سال پیش نیست تکنولوژیش
امیر حسین کبودی 1400/9/6
اگر دنا پلاس جلو و عقبش با هم همخوانی ندارد خود آقا محسن هم گفتند که جلو و عقب شاهین متقارن نیست و تا هم خوانی داره و اینکه قشنگ معلومه دارید از شاهین طرفداری می کنید
طاها 1400/9/12
صد در صد دنا پلاس بهتره
طراح 1400/10/2
بین ظاهر شاهین و دنا، خوب ظاهر شاهین برتری داره اما داشبورد و نمای داخل دنا برتری داره. از نظر فنی هم فعلا زوده در مورد شاهین نظری اعلام بشه
ابی 1400/10/11
سلام قیمت بازار دنا پلاس ۶۰ حدودا بیشتره تا شاهین پس به نظرم مقایسه نکن
سجاد 1400/10/13
شاهین دارم فوق العادس از سربالایی ها خیلی راحت بالا میره داشبوردش بشدت کم لرزه هستش یک دفعه حواسمون نبود فکر کرده بودیم ماشین خاموشه ولی روشن بوده و 2 ساعت اضافه روشن بوده خلاصه همه چیش فوق العادس ب خصوص متورش درگش با دنا هم اومده میتونین ببینین
محسن 1400/10/16
حیف پول بخدا.۳۵۰واسه شاهین!!!۳۷۰واسه دنا!!!
من نمیدونم اینا چغدر اعتماد به نفس دارن که بازم پراید و پژو تولید میکنن و بعد هم اینا را بالاتر از اونا میدونند.
چرا ما با دنیا نباید مقایسه بشیم!!!
خدا کمک کنه ۱نفر بتونه جلوی اینا را بگیره...
محمد 1400/10/23
موتور شاهین موتور پراید تقویتی است وتوربو فقط مناسب ماشین ۱۶سوپاپ است موتور دنا ef7 موتوری ۱۶ سوپاپ است .ماشین دنا پلاس توربو من داشتم عالی بود در مقایسه فقط با تولیدات داخل اما تارا اگر مجهز به توربو باشد از دنا هم پیشی می‌گیرد .محمد از کرمانشاه
‌alireza 1400/11/7
سلام خدمت
دوستان تنها ماشینی که ی تومن زیر قیمت کارخونه هست شاهینه چرا ؟
با قیمتش با پارسtu5قابل مقایسه است نه دنا پلاس که کمترین مدلش 420 هستش
علی کوچولو 1400/11/21
من قبلا۵سال دنا داشتم تازه شاهین گرفتم واقعا ماشین خوب وپرشتابیه وآپشن های زیادی هم داره که حتی تارا هم نداره
فرهاد 1400/12/15
هرچی هم باشند حداقل سایپا شاهین رو فرستاده یک موسسه اروپایی ازش تست تصادف بگیرند و به فکر امنیت ماشینش هم بوده دنا چی انگار داری ارابه مرگ سوار میشی
حامد 1401/1/17
ممنون از تحلیل بسیار منطقی و حرفه ای تون، مخصوصا درمورد عدم تناسب طرح جلو و عقب دنا که خیلی درست اشاره کردین.
احسان 1401/1/29
شاهینی که الآن تو خیابون میبینیم و سوارش شدیم متأسفانه نشون داد که سایپا این محصول جدید رو رسما حروم کرده رفته. قاعدتا پلتفرم تویوتا میبایست خیلی بهتر استفاده میشد. من دنا پلاس دارم. میشه گفت ماشین بدی نیست با استانداردهای فعلی مملکت و خودروهایی که خودروساز داخلی تولید می‌کنه. با لیست نه چندان کوتاهی از اشکالاتی که از دنا میبینیم من واقعا منتظر بودم شاهین بیاد تو خیابون ها و من دنا پلاس رو با شاهین عوض کنم ولی متأسفانه خیلی کمتر از انتظارات ظاهر شد. به قول بعضی دوستان آدم سراغ چینی های خوب و قابل قبول بره بهتره.
این نکته که فیس لیفت های مختلف اجزای دنا رو نا هماهنگ و غیر متناسب کرده کاملا درسته. این اتفاقا جایی بود که سایپا میتونست با شاهینش ورود کنه و بازار این رنج قیمت رو دستش بگیره و بازی رو به نفع خودش و به نفع مصرف کننده ببره. اما اینقدر بد عمل کردن که دستکم تا اینجا و تا امروز که اواخر فروردین ۱۴۰۱ هستیم عملا بازی رو در مقابل دناپلاس و تارای ایران‌خودرو واگذار کرده.
پژمان 1401/2/9
نکته بسیار مهم که متاسفانه ما ایرانی ها از اون غافل هستیم، امنیت خودرو هستش. امنیت حرف اول رو در رنکینگ خودروهای دنیا میزنه. شاهین از یورواینکپ، 3ستاره ایمنی گرفته و فیلمهای تست تصادف اون منتشر شده. هیچ خودروی داخلی بجز شاهین، این درجه امنیت رو نگرفته. در ثانی فیلم و عکس تصادفات واقعی جاده ای شاهین با دنا، شاهین با سمند، شاهین با تویوتا هم منشتر شده که نشان از بدنه واقعاً مستحکم و ایمنی بسیار بالای اون داره.
دنا+ 1401/3/11
معلوم است که دنا پلاس بهتره امکانات بیشتری داره و خودرو ایران خودرو است شاهین فقط ظاهر خوبی داره اون مال سایپا است و امکانات کمتری هم داره قیمت شاهین هم با دنا پلاس 110 میلیون تومان فرق داره شاهین از پراید هم بیشتر صدا می کنه شاهین اصلن به دنا پلاس نمیرسه
امیر 1401/3/16
دو اشغال از فرغون سازای ایرانی که مفتم نمی ارزن
غلامرضامیرزایی 1401/4/15
من هر دو ماشین رو تو جاده امتحان کردم دنا پلاس عالیست.
... 1401/4/21
من اولش شاهین جی داشتم. واقعا هم خیلی راضی بودم و به نظرم هیچ ماشینی مثل اون نبود ولی به خاطر نظر اطرافیان رفتم دنا پلاس خریدم. واقعا افتضاحه امکاناتش درسته چند تا بیشتر شاهینه ولی خدایی اصلا قیافه نداره عقبش عین ریو هست توش هم زیاد جذاب نیست واقعا اگه شما ها ماشین واسه موتورش میخرین، اینا هیچ فرقی با هم ندارن. حیف یه قرون پول که واسه دنا پلاس هزینه کنی. ایران خودرو کلا ریده با این ماشینش. البته اگه شاهین یا دنا میخرین هم سعی کنین تحویل یه ساله نگیرین چون تو هر دوتاش بدقولی زیاد میشه گول این عکسا را هم نخورین دنا خیلی تیپش مضخرفه. دوستانی هم که شاهین نداشتن لطفا اینقدر ضر نزنن و یک جانبه قضاوت نکنن
محسن 1401/4/22
سلام دوستان من نظرات شما رو خوندم یک نکته‌ای که لازم دونستم اشاره کنم این بود که اکثر دوستان در مورد موتور پراید بد گفتن و بد نوشتن به نظر من موتور پراید یکی از بهترین موتور ها تو نوع خودشه شما دقت کنید موتور پراید با حجم کم تو این سالها عملکرد خوبی داشته.از چند مکانیکی بپرسید. موتوریه ظاهر ضعیف پراید با یک لیوان روغن میتونه چند صد کیلومتر راه بره و با کمبود روغن هم این موتور سازگاری خوبی داره ولی ببینید موتور های ایران خودرو با این شرایط می تونن حرکت کند یا نه.اول تحقیق کنید بعد نظر بدید.
امیرعلی 1401/6/14
دوستان سلام

در خصوص مقایسه شاهین و دنا پلاس باید عرض کنم بنده هردو خودرو را از نزدیک دیده ام سواری هم گرفته ام ...
هردو خودروی خوب و مناسب ایرانی هستند
هردو نقاط ضعف و قوتی دارن یادتان باشد ما داریم در خصوص دو خودروی ایرانی صحبت میکنیم
از نظر موتوری هردو قدیمی ولی تقویت شده و کمی به روز هستند
فضای داخلی تقریبا هم اندازه هم هستند
امکانات تقریبا مثل هم دارند
نمای بیرونی و زیبایی هم که خوب سلیقه است یکی دنا دوست دارد یکی شاهین یکی فید یکی مشکی
یکی پراید دارد مثلا 5 سال تعمیرگاه نرفته یکی مثلا اریزو 5 دارد بعد از 3 سال رفته تعمیرگاه پس نگهداری ماشین مهم است

ولی درکل خرید هردو خودرو کاملا سلیقه ای است و هرکسی هرکدام را دارد خوب رانندگی کند و لذتش را ببرد
سعيد 1401/6/19
چرا همش گير دادين به پرايد. . . .اينطوري بايد بهشون گفت.. . .شاهين همون ساينا مي باشد .و ساينا هم همون تقويت شده پرايد. .. . . . . . .,وسلام عليك
مهران 1401/7/14
خودم شاهین دارم و پدرم دناپلاس.ولی خدایی شاهین پرقدرت تر و مخصوصا توی سربالایی ها کشش بهتری داره.کابین جادارتر، سانروف،کیلس،سیستم ورود بدون کلید،سیستم پایش باد لاستیک،نمایشگر تعویض دنده و صندلی چرمی داره که دناپلاس نداره ولی در عوض دناپلاس کروز کنترل و صندلی برقی داره که شاهین نداره
جلیل 1401/7/21
از نظر قیافه وهیبت دنا خیلی سرتره.فقط بزرگترین مشکل دنا اینه که آدمای قدبلند وآدمای خیلی درشت هیکل یه کم اذیت میشن.من درکل ماشینای ایران خودرو را به سایپا ترجیح میدم.

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران