۹۰ هزار دستگاه خودروی ناقص در سایپا و ایران‌خودرو

عکس نویسنده
سجاد حیدری
نویسنده
آرش محبی‌نژاد دبیر انجمن قطعه‌سازان همگن اظهار داشت: تعداد خودروهای ناقصی که به دلیل کمبود قطعات یدکی در ایران‌خودرو و سایپا تجاری نشده‌اند و در انبارها مانده‌اند بیش از ۹۰ هزار دستگاه است. این بدان معناست که سرمایه بسیار عظیمی از قطعه‌سازان و این دو خودروساز راکد مانده است. وی ادامه داد: بخش زیادی از این کمبود قطعات، اکثرا داخلی بوده و قطعه‌سازان به دلایل مختلفی همچون عدم پرداخت معوقات از سوی خودروسازان، مشکلات ارزی و تهیه مواد اولیه خارجی و مشکلات ارزی، نتوانسته‌اند قطعه مورد نیاز را تولید و تحویل خودروسازان دهند. در این بین بخش اندکی از این خودروها نیاز به تامین قطعات وارداتی دارند.
به گزارش خودروبانک و به نقل از اِرانیکو، آرش محبی‌نژاد در ادامه افزود: این موضوع باعث افزایش قیمت تمام شده خودرو خواهد شد، زیرا خودروساز باید مکانی را برای دپو و نگهداری این خودروها در نظر بگیرد و بعد از تامین قطعه، تکنسین و کارگر باید بر روی این خودروها کار کرده و دوباره مراحل کنترل کیفیت را سپری کنند که این موضوع باعث افزایش هزینه‌ها برای خودروسازان می‌شود.
دبیر انجمن قطعه‌سازان همگن با اشاره به بدهی‌های معوق خودروسازان به قطعه‌سازان، تصریح کرد: در حال حاضر خودروسازان بیش از ۵ هزار میلیارد تومان بدهی معوق به قطعه‌سازان دارند که حتی اگر این بدهی‌ها تعیین و تکلیف هم شوند، به دلیل بالا رفتن قیمت مواد اولیه و عدم فعالیت اکثر قطعه‌سازان، برای فعالیت دوباره نیاز به ۱۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات و سرمایه در گردش دارند. ما برای حل مشکلات قطعه‌سازان، تمام مشکلات را به صورت تصویب شده به سران قوا و ۲۹۰ نماینده مجلس فرستاده و یک پیشنهاد هشت بندی نیز ارائه کرده‌ایم. در این شرایط و به نظر بنده تنها راه برون‌رفت از بحران فعلی اجرای این هشت بند است.
نظرات
 
 
 
امین 1397/10/23
ماشینای آشغالی که با ارز 3800 تومنی تهیه شده رو قیمت فلان زدند
آقایون مسوول هستند ها...
رفتید توی صف رای و راهپیمایی و صحنه رو برای آقایون پر کردید. دستتونو گاز گرفتند
باز برید
برید
محمد 1397/10/23
آقا ما نخواهیم شما خودرو و قطعات درست کنید چه کار باید بکنیم ، لطفتون باعث معطلیه
علیرضا 1397/10/24
دیگه احتکار کردن تابلوئه مثلا بوقشو نمیبندن یا لنتاشو بعد میگن به دلیل کمبود قطعه ناقصه

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران