پس از لادا ایکس ری کراس ، لادا وستا هم با موتور و گیربکس ژاپنی عرضه خواهد شد

بلاخره شرکت اوتوواز که عمده سهام آن نیز در اختیار اتحاد رنو-نیسان است گیربکس CVT ساخت شرکت ژاپنی جاتکو و موتور 1.6 لیتری تنفس طبیعیHR16DE ساخت اتحاد رنو-نیسان را پس از لادا لادا ایکس ری کراس بروی خودروهای خانواده لادا وستا از قبیل وستا سدان ، وستا سدان Cross ، وستا استیشن یا SW و وستا استیشن کراس یا SW Cross نصب خواهد کرد. با تغییر موتور و گیربکس می‌توان انتظار داشت لادا وستا اتوماتیک همچون نمونه معمولی آن بعنوان یک خودروی خوب مورد استقبال واقع شود و عنوان پرفروش‌ترین سدان بازار روسیه را از آن خود کند چرا که در لادا وستا اتوماتیک ترکیبی جالب از یک شاسی فرانسوی نرم با یک موتور و گیربکس ژاپنی با قابلیت اطمینان بدست آمده‌است.

لادا وستا

لادا وستا

تا قبل از این تنها گیربکس دو پداله‌ای که برروی خانواده وستا نصب می‌شد ، گیربکس AMT ساخته شده براساس گیربکس‌های دستی اتحاد رنو-نیسان بود . شرکت اوتوواز گیربکس AMT را در دو سری AMT1.0 و AMT2.0 به بازار عرضه کرد که علیرغم تلاش بسیار زیاد شرکت اوتوواز ، کماکان در گیربکس AMT2.0 هم بعضی از ایرادات گیربکس AMT1.0 از قبیل ضریب اطمینان کم و تعداد خرابی زیاد مکانیزم محرک کلاچ مشاهده شده و گویا پرونده گیربکس AMT در شرکت اوتوواز هم بسته خواهد شد.

لادا وستا

لادا وستا

علاوه بر تغییر موتور و گیربکس ، در لادا وستا جدید تغییراتی در ظاهر و تجهیزات هم اعمال شده‌است . این تغییرات عبارتند از : اضافه شدن رنگ آبی کربنی متالیک به رنگ‌های موجود ، جایگزینی آنتن معمولی با آنتن با فرم بالچه کوسه ، رینگ‌های آلیاژی دو رنگ ، شیشه‌های تمام دودی و سامانه چند رسانه‌ای جدید با قابلیت پشتیبانی Apple CarPlay و Android Auto.

لادا وستا

لادا وستا

آئینه‌ها جانبی با فرم آئرودینامیکی بهتر و قابلیت خوابیدن برقی که رنگ آنها هم دیگر همانند رنگ بدنه نیست و به رنگ سیاه لاکی می‌باشند نیز جایگزین آئینه‌های قبلی شده‌اند . البته رینگ‌های آلیاژی و آئینه‌های جانبی سیاه لاکی مجهز به موتور برقی برای خوابیدن آنها قبلاً در تعداد معدودی لادا وستا ویژه پنجاهمین سالگرد تأسیس برند لادا استفاده شده بودند . جالب اینجاست که نیاز به تغییر فرم آئرودینامیکی آئینه‌های جانبی پس از تغییر موتور و گیربکس احساس شده‌است . زیرا با موتور و گیربکس جدید هنگامیکه خودرو در آزاد راه‌ها با سرعت پیمایش یا همان سرعت کروز در حال حرکت است ، دور موتور در حدود 2000 دور در دقیقه است و صدای موتور بسیار کم در اتاق نفوذ می‌کند، ولی در عوض از آئینه‌های جانبی قبلی صدای زوزه باد شدید شنیده می‌شد که این صدای زوزه باد قبلاً در صدای زیاد موتور گم ‌شده و شنیده نمی‌شد.
نشان لادا وستا اتوماتیک هم برروی ستون C و کنار شیشه لچکی عقب دیده می‌شود و در نهایت هم دسته دنده خودروهای ساندرو و لوگان اتوماتیک جایگزین دسته دنده معمولی شده‌است.

لادا وستا

لادا وستا

هر چند موتور HR16DE اتحاد رنو-نیسان و گیربکس CVT7 شرکت جاتکو جدید و به روز نیستند و قبلاً در خودروهایی همچون نیسان قشقایی ، نیسان کیکس ، نیسان جوک ، نیسان سنترا و نیسان میکرا و رنو فلوئنس ، رنو لوگان استپ وی ، رنو ساندرو استپ وی و رنو داستر هم نصب و استفاده شده‌اند، ولیکن در ادامه بعضی از ویژگی‌های بارز این موتور و گیربکس را باهم مرور می‌کنیم:

گیربکس

گیربکس

شرکت ژاپنی و معروف جاتکو 10 سال پیش و در سال 2009 در گیربکس CVT سری هفتم خود دست به ابتکاری زد و توانست با یک تیر چند نشان را بزند . در این گیربکس برای اولین بار تلفیقی خاص از گیربکس‌های اتوماتیک با ضرایب دنده مشخص و گیربکس اتوماتیک CVT بکار گرفته شده است ، شرکت تویوتا تقریباً 10 سال بعد و در سال 2018 از این روش در گیربکس CVT خود با نام Direct Shift-CVT استفاده کرده و ضریب انتقال 7.5 را بدست آورده است.

گیربکس

گیربکس

شرکت جاتکو در این گیربکس در کنار استفاده از تسمه انتقال قدرت و دو پولی مخروطی شکل مخصوص گیربکس‌های CVT معمولی ، دو چرخ دنده را که در یک مجموعه سیاره‌ای قرار دارند بین تورگ کانورتر و مجموعه تسمه انتقال قدرت و دو پولی مخروطی شکل قرار داده است . این چرخ دنده‌ها در زمان شتاب گیری اولیه و ثانویه و شروع حرکت وارد مدار می‌شوند و تا سرعت 40 الی 60 کیلومتر بر ساعت درگیر هستند و سپس انتقال قدرت توسط مجموعه تسمه انتقال قدرت و دو پولی مخروطی شکل صورت می‌گیرد . در نتیجه استفاده از این روش ، سه عیب عمده گیربکس‌های CVT معمولی برطرف شده‌اند . این سه عیب عمده عبارتند از شتاب اولیه کم و خراب شدن گیربکس در صورت وارد شدن فشار زیاد حین شروع حرکت در سربالای‌های تند و دنده عقب و بلاخره ضریب انتقال گیربکس کم . در گیربکس CVT7 ضریب انتقال گیربکس برابر با 7.3 است . از نظر ضریب انتقال ، این گیربکس رفتاری همانند یک گیربکس 8 دنده اتوماتیک دارد درحالیکه ضریب انتقال برای گیربکس‌های CVT معمولی برابر با 6 است.

گیربکس

گیربکس

علاوه براین ، استفاده از دو چرخ دنده که در یک مجموعه سیاره‌ای قرار دارند باعث شده تا این گیربکس در مقایسه با گیربکس‌های CVT معمولی به میزان 10 درصد ابعاد کوچک‌تری داشته باشد و وزن آنهم 13 درصد کمتر باشد.

گیربکس

گیربکس

یک کوپلینگ خاص که توسط سامانه کنترل گیربکس یا همان TUC کنترل می‌شود وظیفه همسان سازی محورهای ورودی و خروجی را برعهده دارد و به لطف این کوپلینگ دیگر در زمان تغییر جهت حرکت از جلو به عقب یا بلعکس ، هیچگونه ضربه‌ یا لرزشی احساس نمی‌شود.
برخلاف سایر گیربکس‌های CVT معمولی ، کوچکتر شدن پولی‌ها منجر به این شده که پولی‌ها با روغن در تماس مستقیم نبوده و درنتیجه گرمای کمتری توسط گیربکس تولید شود . علاوه براین خنک‌کاری گیربکس و موتور هر دو توسط یک رادیاتور بزرگ مشترک صورت می‌گیرد و در نتیجه به هیچ عنوان درجه حرارت گیربکس از حد مجاز خود بیشتر نمی‌شود.

گیربکس

گیربکس

به لطف این گیربکس جدید اکنون خودروهای مجهز به آن شتاب اولیه‌ای برابر با سایر خودرهای اتوماتیک معمولی مجهز به تورگ کانورتور دارند . اکنون خودرهای مجهز به این گیربکس نه تنها از شروع حرکت در سربالای‌های تند آسیب نمی‌بینند ، بلکه حتی می‌توانند بارهایی به وزن 600 کیلوگرم را یدک بکشند . خودرهای مجهز به این گیربکس در بزرگ‌راه‌ها مصرف کمتری دارند و دور موتور آنها در سرعت 120 کیلومتر بر ساعت در حدود 2000 دور بر دقیقه است . در کمال تعجب و علیرغم استفاده از تورگ کانورتور و به لطف این ضریب انتقال بالا ، مصرف متوسط خودرو مجهز به این گیربکس کمی از مصرف متوسط خودرو مجهز به گیربکس دستی هم کمتر شده‌است.

و اما اوتوواز به کمک مهندسان رنو و جاتکو چه تغییراتی در این گیربکس داده است ؟
می‌توان گفت که اوتوواز به کمک شریک‌هایش که همان اتحاد رنو-نیسان است و شرکت جاتکو می‌باشند ، هیچ تغییری در سخت افزار این گیربکس نداده و تنها برنامه نرم‌افزاری این گیربکس با توجه به مشخصات فنی خودروهای اوتوواز تغییراتی داشته‌‌اند و از این لحاظ می‌توان مطمئن بود که هنوز طرح اولیه شرکت ژاپنی جاتکو دست نخورده باقی‌مانده است ولیکن در بیرون از گیربکس و در مقایسه با سایر خودرهایی که این گیربکس برروی آنها نصب شده‌است ، اوتوواز یک تکیه‌گاها اضافه برای پلوس چرخ سمت راست در نظر گرفته است تا حین شتاب‌گیری و فشار به مجموعه موتور و گیربکس ، آسیبی به گیربکس وارد نشود.
3 خودرو شرکت اوتوواز با این گیربکس در مجموع مسافتی در حدود 1 میلیون کیلومتر را پیموده‌اند تا متخصصان بتوانند بهترین تنظیمات را برروی نرم‌افزار سامانه کنترل گیربکس یا همان TCU و صد البته برروی نرم‌افزار سامانه کنترل موتور یا همان ECU انجام دهند . این خودروها تابستان در نواحی کوهستانی قفقاز تحت فشار گرما و ارتفاع بوده‌اند و زمستان هم در سرمای سخت و یخبندان سیبری تست شده‌اند . تعدادی از این خودروها بدون مشاهده حتی یک نقص مهم توانسته‌اند مسافتی بالای 200 هزار کیلومتر را طی کنند.
طول عمر استاندار این گیربکس از سوی شرکت سازنده 200 هزار کیلومتر تعیین شده‌است و جالب اینجاست که شرکت جاتکو مدعیست در این مدت هیچگونه نیازی به تعویض روغن گیربکس نیست چرا که از یک روغن مخصوص با ضریب لزجت کمتر در این گیربکس استفاده می‌شود . این درحالیست که روغن گیربکس‌های اتوماتیک معمولی را می‌بایست هر 40 الی 60 هزار کیلومتر بطور کامل و توسط دستگاه مخصوص تعویض نمود . برای جلوگیری از آسیب دیدن گیربکس ، هنگامیکه نیاز به انتقال گشتاور زیادی است سامانه کنترل گیربکس در هماهنگی با سامانه کنترل موتور و سامانه کنترل لغزش ، گشتاور محدودی را تولید و از طریق گیربکس به چرخ‌ها منتقل می‌کنند.
شرکت اوتوواز ضمن برگزاری مراسم معرفی لادا XRAY Cross اتوماتیک تعدادی از این خودرو را در اختیار منتقدان قرار داد که این منتقدان متوجه دو نکته منفی در خودرو لادا XRAY Cross اتوماتیک شدند . این دو نکته منفی عبارتند از : شتاب ثانویه کم حین سبقت‌گیری که عملاً سبقت در جاده‌های دو طرفه شلوغ را غیر ممکن نموده و دیگری شتاب 0 تا 100 کیلومتر بر ساعت بالای 14 ثانیه علیرغم اعلام رسمی شتاب 12.3 ثانیه‌ای توسط اوتوواز، البته شرکت نیسان نیز شتاب رسمی نیسان جوک نسل قبل با همین موتور و گیربکس را کمی بیش از 12 ثانیه اعلام کرده‌است.
موتور HR16DE اتحاد رنو-نیسان هم موتور معروف و قابل اطمینانی است که از مهمترینویژگی‌هایآن می‌توان به سامانه تغییر پیوسته زمان باز و بسته شدن سوپاپ‌ها و زنجیر تایمینگ اشاره کرد . حسن استفاده از زنجیر تایمینگ بجای استفاده از تسمه تایمینگ این است که دیگر نیاز به تعویض آن نیست و این هزینه‌های نگهداری و تعمیر را کاهش می‌دهد . قدرت این موتور در خودروهای شرکت اوتوواز برروی 116 اسب بخار در 5600 دور بر دقیقه و گشتاور آنهم برروی 154 نیوتن بر متر در 4000 دور بر دقیقه تنظیم شده‌است . البته آخرین نسخه این موتور که برروی نیسان Sylphy یا همان نیسان سنترا نصب شده‌است می‌تواند 139 اسب بخار و 169 نیوتن بر متر تولید کند. شایان ذکر است نیسان Sylphy در همین مدت کوتاه توانسته جزو دو سدان پرفروش بازار چین باشد.

نیسان Sylphy

نیسان Sylphy

خبر دیگر اینکه فیس‌لیفت جدید لادا وستا در نیمه دوم سال 2020 به بازار عرضه خواهد شد که تنها تصاویری گرافیکی از فرم جلو داشبورد و فضای داخلی لادا وستا فیس‌لیفت ارائه شده‌است . مسلماً مدل فیس‌لیفت در فضای بیرونی و بدنه هم تغییراتی خواهد داشت ولی فضای داخلی آن بطور کامل دچار تغییر خواهد شد . در فس‌لیفت لادا وستا از یک نمایشگر بزرگ و سامانه ورود و روشن کردن موتور بدون نیاز به استفاده از سوئیچ یا همان Keyless استفاده خواهد شد . در پشت آمپر و بین دور سنج و سرعت سنج نیز یک نمایشگرTFT تمام رنگی جدید به کار گرفته شده است.
نظرات
 
 
 
حمزه 1398/8/7
سلام. ..
از جناب کشکولی بابت زمانی که صرف این مقاله کردن تشکر میکنم .. .
و یک خواهش ! از این دست مطالب ، بیشتر منتشر کنید. ..
// / موفق باشید.. .

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران