ونوسیا D60 برقی؛ اولین تلاش دانگ فنگ برای ساخت ماشین برقی

عکس نویسنده
سجاد حیدری
نویسنده

کمپانی خودروسازی دانگ فنگ اولین خودروی کاملا برقی خود را به عنوان محصولی از برند زیرمجموعه یعنی "ونوسیا" راه اندازی کرده و می توان گفت در انجام این کار موفق عمل کرده است. ونوسیا D60 الکتریکی برپایه نسخه استاندارد بنزینی با همین نام توسعه پیدا کرده، اما در ظاهر و مشخصات فنی خود تغییرات زیادی تجربه کرده تا به عنوان یک خودروی تمام برقی مدعی وارد بازار شود.

ونوسیا D60 برقی چه قیمتی دارد؟

این خودرو در 3 تیپ مختلف راه اندازی شده و برای تمامی مدل ها یک سیستم محرک یکسان ارائه شده است، اما به خاطر امکانات خود تیپ بندی شده و با پرداخت هزینه بیشتر می توان به امکانات بیشتری دسترسی پیدا کرد.

درحالی که نسخه استاندارد ونوسیا D60 بنزینی با قیمت حدودا 85 هزار یوان به فروش می رسد، ونوسیا D60 برقی در نسخه پایه خود دارای حداقل قیمت 137 هزار و 800 یوان و در نسخه فول آپشن خود دارای قیمت 153 هزار و 800 یوان است که با تبدیل آن به واحد پولی بین الملل، می توان به حداقل قیمت 19 هزار و 185 دلاری برای نسخه پایه و قیمت 21 هزار و 412 دلاری برای نسخه فول آپشن رسید.

با این حساب اگر قیمت این اتومبیل را با دلار 22 هزار تومانی محاسبه کنیم، به قیمت حدودا 420 میلیون تومانی در کشور چین برای نسخه پایه و به قیمت حدودا 470 میلیون تومانی برای نسخه فول آپشن خواهیم رسید.

ونوسیا D60 برقی

طراحی

ونوسیا D60 برقی براساس نسخه استاندارد بنزینی این شرکت ساخته شده است و به همین دلیل اشتراکاتی در ظاهر آنان دیده می شود، همچون چراغ های اصلی روشنایی که در نسخه برقی بدون تغییر باقی مانده و دقیقا همان چیزی است که در نسخه استاندارد بنزینی هم شاهد آن هستیم و یا فرم کلی و خطوط بدنه که بین دو نسخه مشترک هستند.

با این حال شرکت سازنده تغییراتی بر روی ظاهر این خودرو ایجاد کرده تا به استانداردهای وسایل نقلیه تمام برقی نزدیک شود و همچنین یک چهره جذاب و تهاجمی تر نسبت به نسخه استاندارد داشته باشد. مثلا جلوپنجره خودرو که حالا کاملا بسته شده و یا طراحی کاملا جدید مجموعه سپر خودرو که چهره ای جذاب از این خودروی تمام الکتریکی به نمایش گذاشته است تا در سکوت باطنی، فریادهای بلند و تندی در ظاهر داشته باشد.

برخلاف طراحی جلو، در قسمت عقب تغییرات کمتری نسبت به نسخه استاندارد شاهد هستیم، با این حال این بخش هم تغییراتی به خود دیده و یک طراحی سپر جدید دریافت کرده است. این تغییرات تنها در ظاهر خلاصه نمی شود و در داخل کابین هم تغییرات خوبی در کنسول مرکزی و ابزار ایجاد شده است.

به طور کلی نسخه برقی ونوسیا D60 با طول کلی 4764 میلی متر، عرض 1803 میلی متر، ارتفاع 1494 میلی متر و فاصله بین دو محور 2700 میلی متری ساخته شده است که تفاوت های چندانی با نسخه استاندارد بنزینی خود ندارد.

ونوسیا D60 برقی

بخش فنی

ونوسیا D60 برقی دارای مجموعه باتری های سه قلوی لیتیوم یون شرکت CATL با حجم بسیار خوب 58 کیلووات ساعتی است که مجهز به سیستم هوشمند کنترل دمای باتری بوده و می تواند برای بازدهی بیشتر و جلوگیری از آسیب رسیدن به سلول های باتری، دمای آن را با محیط اطراف مطابقت دهد. با استفاده از این سیستم، امکان استفاده از خودرو در حداقل دمای منفی 25 درجه سانتیگراد و حداکثر 50 درجه سانتیگراد فراهم خواهد شد.

طبق گفته شرکت سازنده، موتور الکتریکی خودرو می تواند 160 اسب بخار قدرت تولید کند و با یکبار شارژ کامل باتری های اتومبیل هم می توان تا حداکثر 481 کیلومتر رانندگی کرد که یک محدوده حرکتی بسیار خوب برای استفاده های شهری و یا مسافرت های بین شهری کوتاه خواهد بود.

در حالت شارژ سریع، فقط 32 دقیقه طول می کشد تا باتری های خودرو از 30 درصد تا 80 درصد شارژ شوند، اما اگر عجله ای ندارید و ماشینتان را در پارکینگ خانه شارژ می کنید یا در صورتی که شارژرهای سریع در دسترس شما نیست، نیاز به صرف زمان 6 ساعت و 24 دقیقه ای خواهید داشت تا شارژ باتری از 30 درصد به طور کامل پر شود.

به طور کلی دانگ فنگ در اولین تلاش خود برای ساخت یک خودروی تمام برقی خیلی خوب عمل کرده و با توسعه بخش فنی خیلی خوب و همچنین طراحی جذاب ظاهری بویژه داخل کابین، می تواند شروع پرقدرتی در بازار خودروهای الکتریکی داشته باشد.

ونوسیا D60 برقی

نظرات
 
 
 
Nader 1399/6/4
عقب خودرو خیلییییییییییییییییییییی زشته ...

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران