مالکین چانگان ایدو با چه مشکلاتی مواجه هستند؟

عکس نویسنده
سجاد حیدری
نویسنده

چانگان ایدو یکی از مهمانان پرتعداد چینی در بازار ایران است که برخلاف سایر هموطنان خود توانست تا حدودی رضایت خریداران ایرانی را بدست آورد. اما با این وجود طی مدت زمان کوتاهی در بازار ایران عرضه شد و پرونده واردات و عرضه آن خیلی زود بسته شد.

چانگان ایدو تنها حدود دو سال و از سال 1393 تا 1394 به بازار ایران وارد شد، اما گروه خودروسازی سایپا تصمیم گرفت تا فروش این اتومبیل را خیلی زود متوقف کند و همین موضوع باعث شده تا تنها تعداد کمی خودروی چانگان ایدو در کشور وجود داشته باشد. حال تعداد کم آنان مشکلاتی هم برای مالکان فعلی این خودرو بوجود آورده است.

دلایل زیادی برای عدم موفقیت فروش چانگان ایدو در بازار ایران وجود داشت که یکی از اصلی ترین دلایل آن می تواند آشنایی بسیار کم مردم با برند چانگان و محصولات آن در بازار کشور باشد که تبلیغات ضعیف گروه خودروسازی سایپا را نشان می دهد، درحالی که چانگان ایدو راهی برای موفقیت کراس اوورهای این شرکت در بازار کشور باز کرد.

چانگان ایدو

با اینکه چانگان ایدو ویژگی های مثبت خوبی دارد، اما برخی نکات منفی برجسته آن باعث شد تا این خودرو از رقبای خود عقب مانده و در مدت زمان کوتاهی در بازار ایران شکست بخورد. یکی از این دلایل پیشرانه ضعیف و جعبه دنده نامناسب آن بود که باعث شد مشتریان تمایل چندانی برای خرید این اتومبیل نداشته باشند.

این خودرو از موتور چهار سیلندر 1.6 لیتری استفاده می کند که تنها خروجی قدرت 113 اسب بخاری و گشتاور 230 نیوتن متری تولید کرده و هنگام شتاب گیری نمی تواند عملکرد مناسبی از خود ارائه دهد. البته پیشرانه خودرو تنها مقصر این ماجرا نیست و جعبه دنده قدیمی 4 سرعته اتوماتیک آن هم باعث شد تا خودرو عملکرد مطلوبی در شتاب گیری و استفاده نداشته باشد، هرچند چانگان متوجه این ضعف شد و مدل های 2018 را به یک جعبه دنده 6 سرعته اتوماتیک مجهز کرد.

نقطه‌ ضعف دیگر چانگان ایدو هم نبودن امکانات زیاد برای کاربران است. اکثر چینی ها محصولات خود را با تعداد زیادی آپشن وارد بازار می ‌کنند تا اگر نقصی در بخش فنی خودرو هم وجود داشته باشد، توسط این آپشن ها نادیده گرفته شود، اما چانگان به شکلی طراحی ‌شده است که تنها ابزار مورد نیاز برای یک رانندگی ایمن و راحت را در اختیار سرنشینان قرار می دهد.

کمبود قطعات یدکی این خودرو در بازار هم یکی دیگر از مشکلات چانگان ایدو خواهد بود. همانطور که در بخش های قبلی گفتیم، چانگان ایدو به تعداد خیلی کم و در مدت زمان بسیار کوتاهی وارد بازار ایران شد و همین دلیل باعث شده تا فراوانی این خودرو در بازار کشور بسیار کم باشد. حال همین فراوانی بسیار کم خودرو باعث شده تا بازار قطعات یدکی بسیار بدی هم داشته باشد و مشتریان را مجبور به پرداخت هزینه های بیشتری برای تهیه قطعه مورد نیاز خود کند.

چانگان ایدو

نظرات
 
 
 
محسن 1399/6/12
چه اطلاعات پرباری دادین !!
فقط یه سری مشخصات کلی غلط از جمله میزان گشتاور که با یه سرچ تو اینترنت میشد دقیقتر و کاملتر دراورد و نیاز به نوشتن این مقاله نبود.

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران