افت ۱۰ درصدی داو‌ن‌فورس در خودروهای فرمول یک ۲۰۲۱

عکس نویسنده
رضا کروئی
نویسنده

تغییرات قوانین برای مسابقات سال ۲۰۲۱ فرمول یک، باعث خواهند شد تا خودروها 10 درصد از داون‌فورس خود را نسبت به خودروهای ۲۰۲۰ از دست یدهند.

با توجه به اینکه لاستیک های پیشنهادی ۲۰۲۰ توسط تیمها رد شد و اجرای مقررات جدید طرح ریزی شده برای سال ۲۰۲۱ تا سال ۲۰۲۲ به تعویق افتادند، برای سومین سال متوالی پیرلی باز هم از همان ترکیب لاستیک ها در مسابقات استفاده خواهد کرد که باعث کاسته شدن میزان داون‌فورس خودروها در فصل آینده خواهد شد.

اما خرابی لاستیک که لوئیس همیلتون، والتری بوتاس و کارلوس ساینز در گرندپری بریتانیا متحمل شدند فیا(فدراسیون جهانی اتوموبیل رانی) را وادار کرد تا برای سال 2021 میزان داون‌فورس را محدود نمایند، اقدامی که پیرلی از آن استقبال کرد.

و حالا نیکولاس تومبازیاس، رئیس امور فنی تک نفره فیا، توضیح داده است که میزان داون‌فورس به محدوده ای بین سال گذشته و امسال کاهش می‌یابد. به نقل از پیت پاس، او گفت:

ما با چند تا از تیمها در خصوص انتخابهای مختلف ارتباط برقرار کردیم و نظرات آنها را شنیدیم. لیست کوچکی از آنها تهیه کردیم که شامل سه تغییر کوچک متفاوت است.

ما برخی از اسلات‌های کنار ماشین بر روی لبه کف را حذف خواهیم کرد. بالهای مجرای ترمز عقب را 40 میلیمتر باریکتر خواهیم کرد و دیواره دیفیوزر در حال حاضر به سمت داخل بیشتر هست که آن را به سطح پلکانی محدود می‌کنیم و این دیواره 50 میلیمتر کوچکتر خواهد شد.

ما فکر می‌کنیم ک بعضی از این تغییرات در مجموع چیزی در حدود 4 تا 5 درصد از کل نیروی داون‌فورس را شامل می‌شود. و البته از ماه می، حالت موربی که به لبه کف دادیم، بدیهی است که به آن اضافه شده است.

بنابراین در مجموع من فکر می‌کنم که شاید حدود 10 درصد کاهش داشته باشیم و تیمها با پیشرفت بطور طبیعی حدود 4 تا 5 درصد از آن را بدست خواهند آورد. این خیلی علمی نیست برای اینکه ما دقیقا نمی‌دانیم تیمها چه میزان می‌توانند این مقدار را جبران نمایند و تنها این میزان تخمین ما است.

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران