موضوعات داغ

عرضه محصولات جک و چری در ايتاليا پس از تغييرنشان يا همان Rebadging آنها!

عکس مطلب اول

شروع تحریم‌ها باعث شد خودروسازان ایرانی خودروهای چینی را پس از تغییرنشان به بازار کشورمان عرضه کنند. کرمان‌موتور محصولات جک را با نشان KMC، مدیران خودرو بعضی از محصولات چری را با نشان Fownix و گروه بهمن نیز جتور ایکس 70 اسپرت را با نام Fidelity و دانگ‌فنگ iX5 را با نشان Dignity به بازار عرضه کردند. البته قبلاً مدیران خودرو محصولات عادی چری را با نشان MVM عرضه کرده بود و حتی خیلی قبل‌تر ایران‌ناسیونال هیلمن هانتر را با نشان پیکان عرضه کرده بود. ما در اینجا به اینکه آیا تغییرنشان محصولات و علی‌الخصوص تغییرنشان محصولات خودرویی در کشورمان به دلیل دور زدن تحریم‌ها است یا اینکه دلیل دیگری دارد نمی‌پردازیم و قصد داریم فقط به موضوع عرضه محصولات جک و چری در ایتالیا پس از تغییرنشان آنها بپردازیم.

ری برند محصولات چری و جک در ایران

صدالبته که بعضی از نشان‌های معتبر فعلی همچون کیا کره یا همین چری چین نیز فعالیت خود را با تغییرنشان یا همان Rebadging محصولات مزدا و تویوتا شروع کردند ولی منشأ پیشرفت کیا و چری"میل به ارتقاء" و "تغییر مستمر" در فضا و بازار رقابتی و باز بود و در فضای بسته و محصور به "دیوارهای تعرفه" تولید هر محصولی پس از تغییرنشان یا همان Rebadging آن، بیشتر از اینکه به رشد عقلی و پیشرفت تولیدکننده کمکی بکند، منشأ انحصارگرایی و رانت و پسرفت آن صنعت می‌شود، بنابراین تغییرنشان یا همان Rebadging در فضای بسته و محصور به "دیوارهای تعرفه" بیشتر از اینکه جنبه فنی داشته باشد و بیشتر از اینکه برمبنای راه‌برد بلندمدت صنعتی باشد، جنبه تبلیغاتی دارد.

ری برند هیلمن در ایران

نمونه بارز این موضوع ‌هم تولید لادا در زمان شوروی سابق است. شوروی سابق علی‌رغم اینکه دومین ابرقدرت نظامی بود، علی‌رغم اینکه فن‌آوری تولید موشک‌های قاره‌پیما و نقطه‌زن داشت، علی‌رغم اینکه ایستگاه فضایی داشت، علی‌رغم اینکه بزرگترین زیردریایی‌های هسته‌ای را داشت و غیره و غیره، به دلیل بسته بودن بازار خودرویی هیچ‌وقت نتوانست حتی در حد و اندازه همان فیاتی ظاهر شود که زمانی یکی از محصولاتش را تغییرنشان یا همان Rebadging کرده بود.

ری برند فیات

و اما موضوع اصلی، از سال 2006 کارآفرین و سرمایه‌گذار ایتالیایی Massimo Di Risio گروه خودرویی Dr را تأسیس نمود و محصولات چری چین را باکمی تغییرات ظاهری و سفارشی‌سازی، تغییرات فنی لازم برای تطابق خودروها با استانداردهای اروپایی و بالاخره تغییرنشان در ایتالیا عرضه نمود. اولین محصول این گروه خودرویی هم ‌نسل اول چری تیگو 3 یا همان MVM X33 بود که در سال 2007 به بازار ایتالیا عرضه شد. از آن زمان تا کنون گروه خودرویی Dr سایر محصولات چری چین از قبیل تیگو 4 و نسل اول و دوم تیگو 7 و چند محصول جک چین را به بازار ایتالیا عرضه نموده است.

رمایه‌گذار ایتالیایی Massimo Di Risio

جدیدترین محصول گروه خودرویی Dr هم Dr 6.0 است که درواقع نسل دوم تیگو 7 یا همان تیگو 7 پرو مدیران خودرو است که با پیشرانه بنزینی پرخوران 1.5 لیتری و جعبه‌دنده CVT در بازار ایتالیا عرضه می‌شود یعنی دقیقاً همین پیشرانه و جعبه‌دنده تیگو 7 پرو مدیران خودرو.

Dr 6.0

در سال 2020 یعنی بعد از 13 سال فروش محصولات چری و جک در ایتالیا گروه خودرویی Dr تصمیم گرفت تا نشان EVO را به‌عنوان زیرشاخه اقتصادی خود معرفی کند. درنتیجه این تصمیم خودروهای جک S2,S3,S2 Electric و خودرو تیگو 3 با نام‌های EVO3, EVO3 Electric, EVO4, EVO5 به بازار ایتالیا عرضه می‌شوند.

EVO4

البته گروه خودرویی Dr خودرو تیگو 5 را با نام EVO6 و با پیشرانه بنزینی پرخوران 1.5 لیتری و جعبه‌دنده دستی 5 سرعته از سال 2017 الی 2020 در بازار ایتالیا عرضه نمود.

EVO6

همان‌گونه که در بالا اشاره شد محصولات نشان EVO اقتصادی هستند و این باعث شده تا اکثر محصولات این نشان با پیشرانه‌های کم‌حجم‌تر و جعبه‌دنده دستی به بازار ایتالیا عرضه شوند. EVO4 یا همان فیس‌لیفت جک S3 با همان پیشرانه بنزینی تنفس طبیعی 1.6 لیتری و جعبه‌دنده دستی و EVO5 یا همان نسل اول چری تیگو 3 نیز با پیشرانه بنزینی تنفس طبیعی 1.6 لیتری و جعبه‌دنده دستی عرضه می‌شود. در عوض گروه خودرویی dr سعی نموده خودروهایش با حداکثر امکانات رفاهی یا همان Option عرضه شوند. بنابراین مجهز‌ترین نمونه EVO4 یا همان جک S3 در مقایسه با خودرویی که در ایران عرضه می‌شود می‌تواند دارای امکاناتی اضافی همچون 4 دوربین جانبی و سامانه نمای 360 درجه، رینگ‌های آلیاژی 18 اینچی، سقف دورنگ و سامانه تهویه مطبوع PM2.5 مجهز باشد و نسخه دوگانه‌سوز گازی یا همان GPL نیز با ضمانت 5 ساله قابل سفارش است.

EVO4

ازلحاظ قیمت و رقابت نیز EVO4 باید با رقبایی همچون رنو داستر، رنو ساندرو استپ‌وی، سوزوکی Ignis Hybrid، سوزوکی Swift Hybrid و ماهیندار KUV100NXT رقابت کند. بهرحال آنچه که شایان توجه است عرضه خودروهای چری و جک چینی دریکی از کشورهای اروپای غربی یعنی ایتالیا است. در پایان از شما دعوت می‌کنیم ویدئو تبلیغاتی مرتبط با EVO4 یا همان جک S3 را مشاهده کنید.

نظرات کاربران

1 نظر

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد

1401/3/31
سلام ، ویدیو تبلیغاتی بارگذاری نشده