موضوعات داغ

سایپا در ابتدای سال 1402 چند دستگاه خودرو تولید کرده است؟ + جدول اردیبهشت 1402

عکس نویسنده
گروه خودرو
نویسنده
عکس مطلب اول

بر اساس جدید ترین آمار منتشر شده توسط شرکت سایپا این مجموعه در بازه زمانی از ابتدای سال ۱۴۰۲ تا ۶ اردیبهشت، محصولات در گروه سایپا با رشد در تولید روبرو بوده است. به عنوان مثال، تولید خودروهای خانواده ساینا از ۲ هزار و ۶۵۶ دستگاه در سال ۱۴۰۱ به ۹ هزار و ۶۹ دستگاه در ابتدای سال ۱۴۰۲ افزایش یافت که رشد ۲۴۱ درصدی را نشان می دهد. همچنین، تولید خودروهای خانواده کوئیک از ۷ هزار و ۴۴۳ دستگاه در سال ۱۴۰۱ به ۱۶ هزار و ۷۵ دستگاه در ابتدای سال ۱۴۰۲ رسید و ۱۱۶ درصد رشد داشت. تولید شاهین نیز از ابتدای سال تا ۶ اردیبهشت سال جاری ۳ هزار و ۶۴۱ دستگاه بوده که در قیاس با مدت مشابه سال قبل با تیراژ ۲ هزار و ۱۵ دستگاه، رشد ۸۱ درصدی را نشان می دهد. همچنین، تعداد تولید وانت ۱۵۱ در بازه زمانی ذکر شده در سال ۱۴۰۱، از ۲ هزار و ۵۵۰ دستگاه به ۳ هزار و ۷۲۵ دستگاه در سال ۱۴۰۲ افزایش یافت و رشد ۴۶ درصدی داشته است. در شرکت زامیاد نیز در سال جاری ۳ هزار و ۴۰۱ دستگاه خودرو تولید شده است، که در قیاس با مدت مشابه سال ۱۴۰۱ با تیراژ ۳ هزار و ۶۱ دستگاه، رشد ۱۱ درصدی را نشان می دهد.

جدول مقایسه‌ای تولید شرکت سایپا

  محصول تعداد تولید در سال ۱۴۰۱ تعداد تولید در ابتدای سال ۱۴۰۲ رشد درصدی
۱ خانواده ساینا ۲ هزار و ۶۵۶ دستگاه ۹ هزار و ۶۹ دستگاه ۲۴۱
۲ خانواده کوئیک ۷ هزار و ۴۴۳ دستگاه ۱۶ هزار و ۷۵ دستگاه ۱۱۶
۳ شاهین ۲ هزار و ۱۵ دستگاه ۳ هزار و ۶۴۱ دستگاه ۸۱
۴ وانت ۱۵۱ ۲ هزار و ۵۵۰ دستگاه ۳ هزار و ۷۲۵ دستگاه ۴۶
5 خانواده زامیاد ۳ هزار و 61 دستگاه ۳ هزار و ۴۰۱ دستگاه 11

افزایش تولید، جهش قیمت

بنا به اعلام شرکت سایپا با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، این مجموعه در صدد است تا تولید خودرو در سال جاری را به ۸۰۰ هزار دستگاه برساند که در صورت محقق شدن این موضوع در قیاس با تولیدات سال ۱۴۰۱، رشد قابل توجهی خواهد داشت و موجب کنترل و کاهش قیمت‌ها در بازار خواهد شد.

به گزارش خودروبانک متاسفانه علیرغم آمار منتشر شده و افزایش تولید شرکت سایپا در بازه مذکور، همچنان عرضه محصولات در بازار به صورت قطره چکانی یا پیش فروش‌ با موعد تحویل طولانی بوده و این موضوع در چند ماه پایانی سال 1401 و ابتدای 1402 منجر به گرانی خودرو در بازار شده است. عملا این افزایش تولید اثر مثبتی در کنترل بازار فعلی نداشته و افزایش کارخانه‌ای قیمت‌های نیز به شدت گران‌تر شدن خودروها افزوده است.

نظرات کاربران

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد