موضوعات داغ

ESP چیست و چگونه کار می‌کند؟

عکس مطلب اول

احتمالا نام سیستم کنترل پایداری ESP و کنترل کشش را در فهرست آپشن‌های خودروهای جدید زیاد مشاهده کرده‌اید. اما سیستم کنترل پایداری ESP چیست و چگونه کار می‌کند؟ در این مقاله با خودرو بانک همراه باشید تا به تمامی سؤالات شما درباره این سیستم پاسخ دهیم.

سیستم کنترل پایداری چیست و چه کاربردی دارد؟

اگر در جاده‌های لغزنده به‌خصوص هنگام بارش برف و باران زیاد رانندگی کرده باشید، احتمالا با پدیده لغزش و انحراف خودرو مواجه شده‌اید. این قضیه به‌ویژه در سرعت‌های بالا بسیار دلهره‌آور و خطرناک خواهد بود.

همچنین زمانی که با سرعت بالا وارد پیچ می‌شوید، ممکن است عملکرد فرمان آن‌طور که انتظار دارید دقیق نباشد و کنترل خودرو دشوار شود. در این مواقع احتمال دارد ماشین دچار کم فرمانی شده و به‌جای آنکه به مسیر موردنظر شما برود، راه خودش را در پیش بگیرد و به جهتی که نباید، برود.

انحراف خودرو و عملکرد ESP

همچنین این احتمال نیز وجود دارد که بخش عقب خودرو دچار انحراف شده و ماشین بیشتر از آن که راننده تمایل داشته باشد، بچرخد و حتی به دور خود اسپین شود. این حالت نیز بیش فرمانی نام دارد و خودرو بیشتر از آنچه که راننده می‌خواهد، به دور خود می‌چرخد.

هم بیش فرمانی و هم کم فرمانی جزو نقایص مهم سیستم فرمان‌پذیری خودروهای امروزی به‌حساب می‌آیند که بروز هر یک از آنها احتمال وقوع تصادفات ناگوار را به دنبال خواهد داشت.

تاثیر سیستم کنترل پایداری در پیشگیری از تصادف

این دو پدیده نامبارک یعنی بیش فرمانی و کم فرمانی، باعث شدند تا مهندسان و خودروسازان به فکر رفع این مشکل برآیند. از همین رو در سال ۱۹۸۳ یک سیستم به نام سامانه ضد لغزش برای تویوتا کراون ایجاد شد. دو سال بعد نیز شرکت تویوتا با همکاری مرسدس بنز اولین سامانه کنترل کشش را معرفی کردند.

پس از آن تلاش‌های مختلفی در شرکت‌هایی نظیر، مرسدس بنز، بی ام و، کانتیننتال و... در این حیطه صورت گرفت تا آن که بالاخره کمپانی مرسدس بنز با همکاری شرکت بوش طی سال‌های ۱۹۸۷ تا ۱۹۹۲ توانست اولین سیستم کنترل پایداری ESP را تولید کند. پس از آن نیز نسخه‌های مختلف و پیشرفته‌تر این سیستم طی سال‌های بعد به بازار معرفی شد. این سیستم با عنوان ESC نیز شناخته می‌شود.

دکمه فعال و غیرفعال کردن سامانه ESP

سیستم کنترل پایداری در اصل با استفاده از اطلاعات دریافتی از سنسورهای مختلف، بیش فرمانی، کم فرمانی و به طور کلی انحراف خودرو از مسیر را تشخیص داده و با اعمال نیروی ترمز و همچنین به دست گرفتن کنترل دریچه گاز میزان چرخش یا عدم چرخش هر چرخ را به‌صورت جداگانه یا توأمان تحت کنترل در می‌آورد تا خودرو مجدداً به مسیری که راننده فرمان داده است بازگردد و انحراف آن به حداقل برسد. در ادامه با جزئیات بیشتری نحوه عملکرد این سیستم را بررسی‌ کرده‌ایم.

یستم کنترل پایداری چه اجزایی دارد و چطور عمل می‌کند؟

اجزای اصلی سیستم کنترل پایداری شامل موارد زیر است: سنسور سرعت چرخش تایرها، سنسور کنترل YAW که میزان انحراف خودرو از مسیر را می‌سنجد، اجزای سیستم ترمز ضد قفل ABS شامل پمپ ABS، بوستر ترمز و....، سنسور کنترل زاویه فرمان و بالاخره واحد پردازشگر الکترونیکی خودرو یا همان ایسیو.

بخشی از اجزای سیستم ESP

روش کار سیستم کنترل پایداری به طور خلاصه به این صورت است که هرگاه خودرو حول محور Z یا همان ارتفاع دچار انحراف شود، سنسور YAW در تعامل با حسگرهایی نظیر سنسور زاویه فرمان و سنسور سرعت دوران تایرها، این انحراف را با ارسال سیگنال‌هایی به پردازشگر ایسیو یا همان کامپیوتر خودرو، گزارش می‌دهد.

ایسیو نیز طبق برنامه‌هایی که برای آن از قبل تعریف شده است، میزان و شدت انحراف خودرو از مسیر را تشخیص داده و سپس به طور جداگانه نیروی وارد بر سیستم ترمز تک تک چرخ‌ها را تنظیم می‌کند و در صورت نیاز دریچه گاز را نیز تحت کنترل در می‌آورد تا خودرو بیش از این منحرف نشود و در کمترین زمان به مسیر عادی خود بازگردد.

خودروی تویوتا در حال تست سیستم کنترل پایداری

در واقع کامپیوتر خودرو با پردازش اطلاعات دریافتی از سنسورهای سیستم کنترل پایداری، انحراف ماشین از مسیر را تشخیص می‌دهد و با استفاده از سیستم ترمز ضد قفل ABS و تعیین میزان چرخش یا عدم چرخش هر یک از تایرها، انحراف خودرو و اثرات کم فرمانی یا بیش فرمانی را به حداقل می‌رساند.

آیا سیستم کنترل پایداری همان کنترل کشش است؟

اگر طول، عرض و ارتفاع خودرو را به ترتیب محورهای X، Y و Z بنامیم، سیستم کنترل پایداری از چرخش خودرو به دور محور Z یا همان ارتفاع جلوگیری کرده و انحراف ماشین از مسیر را به حداقل می‌رساند.

این در حالی است که سیستم کنترل کشش تنها وظیفه کنترل هرزگردی و لغزش چرخ‌ها به دور محور خودشان را برعهده دارد و از چرخش هرز آن‌ها جلوگیری می‌کند.

همان‌طور که اطلاع دارید هرزگردی چرخ‌ها نیز ممکن است به انحراف خودرو منجر شود؛ بنابراین سیستم کنترل کشش با مهار میزان هرزگردی تایرها، به جلوگیری از انحراف کمک می‌کند.

در واقع می‌توانیم سیستم کنترل کشش را یک سامانه سطح پایین‌تر از سامانه کنترل پایداری در جلوگیری از منحرف شدن خودرو بدانیم.

معمولاً در اتومبیل‌های امروزی سامانه‌های کنترل کشش و پایداری در همکاری با یکدیگر عمل کرده و از منحرف شدن خودرو تا حد امکان جلوگیری می‌کنند.

کلید غیرفعال کردن ESP

آیا سیستم کنترل پایداری به طور کامل از انحراف خودرو جلوگیری می‌کند؟

متأسفانه سیستم کنترل پایداری نیز نمی‌تواند به طور کامل از انحراف خودرو در مسیرهای لغزنده جلوگیری کند اما وجود آن باعث می‌شود تا احتمال انحراف اتومبیل به حداقل رسیده و بروز تصادفات و حوادث ناگوار تا حد امکان کاهش پیدا کند.

سیستم کنترل پایداری چه مزیت‌هایی دارد؟

مسلما بزرگترین و اصلی‌ترین مزیت سیستم کنترل پایداری جلوگیری از انحراف بیش از حد خودرو و به کنترل درآوردن آن به‌ویژه روی مسیرهای لغزنده خواهد بود. بدین ترتیب از وقوع تصادفات به ویژه حوادثی که در آنها تنها یک وسیله نقلیه نقش دارد، جلوگیری خواهد شد.

طبق اعلام موسسات استاندارد و ایمنی ایالات متحده این سیستم می‌تواند چیزی حدود ۳۵ تا ۵۵ درصد از میزان تصادفات تک خودرویی بکاهد

نشان سامانه کنترل پایداری در خودروهای مختلف

کدام ماشین‌های داخلی به سیستم کنترل پایداری مجهز هستند؟

متأسفانه بیشتر خودروهای تولید داخل به‌ویژه محصولات قدیمی‌تر ایران خودرو و سایپا از این سامانه بسیار مهم ایمنی بی‌بهره هستند. در حال حاضر محصولات جدیدتر مثل تارا ایران خودرو و همچنین بیشتر خودروهای چینی مونتاژ داخل به سیستم‌های کنترل کشش و پایداری مجهز شده‌اند.

در پایان امیدواریم که قوانین و استانداردهای حوزه خودرو به نحوی تغییر کنند که سامانه‌های کنترل کشش و پایداری به طور پیش‌فرض روی تمامی خودروهای داخلی نصب شوند تا از وقوع بسیاری از تصادفات ممانعت به عمل بیاید.

نظرات کاربران

75 نظر

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد

1392/2/2
ممنون از این مقاله خوب و جامع
خسته نباشید
1392/2/8
با تشکر اگر ممکنه ارتباط این سیستم را با ترمز ها بیشتر توضیح دهید بخصوص در سیتروئن سی 5
1397/6/29
سلام دوست عزیز. سیستم ترمز ESP که بسیار مجهز و پیشرفته تر و حتی غیر قابل مقایسه با ABS است از سال ۲۰۰۳ روی مرسدس بنز E240 قرار گرفت . اصل کار ترمز ESP بصورتی است که اگر در پیچ باسیستم ترمز ABS ترمز بگیرید ، ماشین به خارج از پیچ منحرف میشود و این در حالیست که سیستم ESP با کنترل و ترمز جداگانه هر چرخ و با آنالیز ۲۵ بار در هر ثانیه برای هر کدام از چرخ های اتومبیل و کنترل مقدار قدرت وارد شده از سمت تایر به آسفالت در نهایت باعث میشود تا خودرو در مسیر پیچ باقی بماند و بدون کوچکترین انحراف به مسیر خود ادامه دهد.
1392/2/8
kheiliam aliiiieeee
1402/5/3
عالی!!؟
چرا مطالب رو به روز نمی‌کنید؟
ESP از تابستون امسال ۱۴۰۲ اجباری می‌شه
1392/2/13
عالی بود!
کلا" سایت آپدیت وبه روزی دارین:)
1392/4/20
ممنون از اطلاعاتتان
1392/4/22
خيلي خوب بود قابل توجه خانمها
1392/5/1
سلام و تشکر بفرمایید این سیستم چه شکلی ودر کجای ماشین نصب میشود و هزینه ان چقدر است
1392/6/20
merciiiiiii
1392/8/12
اصا ب درد نخورد
1392/9/7
سلام. خسته نباشید. سایتتون بسیار عالیه. اطلاعات خوبی میدین. همیشه پایدار باشید. ممنون.
1392/12/24
دمت گرم عالی بود
1393/4/31
مفید بود.مرسی.
1393/5/13
عالی بود
1395/1/12
سلام شما همون معين خواننده اي؟
1393/6/4
ممنون از آگاهی هایی که به مخاطبهاتون میدین
1393/6/26
متشکرم
1393/7/17
از اطلاعات فنی شمااستفاده کردم متشکرم اماآیا می توان دائما این سیستم را درخودرو فعال کرد .تشکر
1394/4/8
اگر سیستم ONباشه همیشه کار می کند!
1393/8/2
واقعا جالبه من امتحان کردم خیلی مطمنه
1393/8/20
ESP سانتافه 2008 من خودبخود خاموش میشود. و با زدن دگمه مخصوص هیچ تغییری نمیکند
1393/11/21
ESP سانتافه 2008 من خودبخود خاموش میشود. و با زدن دگمه مخصوص هیچ تغییری نمیکند

لطفا جواب دهيد
ممنون
1394/10/20
لطفا دوستان پاسخ بدن
1394/4/9
ممنون از اطلاعات خوب و به روزتون :)
1394/7/28
به امید روزی که تمام ماشین های کشور از امنیت بالا برخوردار بشن
1394/11/23
خوب خیلی خوب
1394/12/3
در کلامی واضح تر و سریح بباید گفت کنترل و پایداری خودرو در شرایط مختلف جاده ای
ممنون از اطلاعات شما دوست عزیز
1394/12/12
ممنون از مطالب مفیدتون
آیا سوزوکی ویتارا هم این تکنولوژی را دارد ؟
1396/12/4
نه با توجه بروز نبودن اين خودرو،فاقد اين تكنولوژي مي باشد.
1394/12/14
سایتتون خیلی خوبه ولی امکان دانلود فیلم ها رو نداره لطفا این امکان رو فراهم کنید
1395/1/4
فرقش با ESC چیه؟!
جایی خوندم اسم دیگه ی ESP هست،درسته؟
1395/1/5
چراغESPدرهیوندای کوپهv6 درسرعت 140کیلومتر ارور داده وجلوگیری از افزایش شتاب وسرعت می شود.سپس دکمهESPرازده،خودرو به کیفیت قبل برمیگردد،راهنمایی جهت سرویس،ممنون
1395/12/21
این سنسور امنیت خودرو رو بالا میبره و اخطار زمان بالا رفتن سرعت خودرو نیز یکی از وظایف این اپش ن بوده که حالت کاتاف کردن زود هنگام که اجازه ورود سوخت به سیلندر رو نمیده . اگر مایل به کورس گذاشتن یا دلایل دیگری سرعت بیش از حد مجاز بودید این سیستم باید غیر فعال باشه. امیدوارم اطلاعات مفید باشه
1395/1/22
ممنون از اطلاعات خوبی که در اختیار کاربران قرار می دهید.
1395/4/27
اگر esp اینقدر مفیده پس چرا براش دکمه خاموش روشن میذارن
یعنی اگر دائما روشن باشه به ماشین آسیب میرسه
دوستان اگر از اطلاعات دقیق دارن بفرمایند
1395/6/11
اره سیستم مفیدیه ولی اگر کسی بخواد یکم با ماشین دریفت بره یا دستی بکشه این سیستم اجازه نمیده. برا این مدل رانندگی باید این سیستم رو خاموش کرد
1395/6/17
حسین جان سلام
ممنون از راهنماییت
اگه اطلاعات کاملتریهم داری بگو ممنون میشم
1396/3/2
اگر esp اینقدر مفیده پس چرا براش دکمه خاموش روشن میذارن
یعنی اگر دائما روشن باشه به ماشین آسیب میرسه یانه آیادر خودرو شاسی بلند دائما روشت باشد یانه
1396/3/26
این سیستم عالیه ولی برای رانندهای فوق حرفه ای که میخواهند پیچها را با سرعت خیلی بالا بپیچند محدویت ایجاد میکنه اما برای رانندهای عادی و نیمه حرفه ای بهتر در شرایط بارندگی و لغزندگی و جادهای کوهستانی حتی خشک روشن باشه ولی اشتباه نشه اگه مثلا یک پیچی رو که در شرایط عادی میشه با 60 کیلومتر پیچید شما فرضا با 80 بپیجید به پایداری خودرو کمک میکنه با 140 معلوم نیست چه اتفاقی بیفته!؟
1395/5/8
با سلام خودرو من c5هستش امشب خود به خود یهو چراغesp روشن شد ایا باید به مکانیک نشون بدم یا خیر با تشکر
1395/10/11
با سلام/آيا ميتوان دائماً اين سيستم را فعال کرد.يا فقط مختص يخبندان است./با تشکر
1395/10/30
سراتو 2000 وارداتی esp داره؟ (مدل 2012) لطفا جواب بدید
1395/11/16
بله داره گوشه سمت چپ راننده
1396/2/14
سلام از کجا می فهمه که ماشین داره سر می خوره؟
1396/4/19
سلام
خسته نباشین. ممنون بابت اطلاعاتتون
میخواستم بدونم این سیستم esp یه نرم افزار به حساب میاد یا یه سیستم جداگونه هست که روی ماشین نصب میشه یعنی سخت افزاریه. اخه یه جا خوندم که روی 206 با برنامه ریزی میشه این سیستم رو فعال کرد!!
حالا اگه میشه این سیستم رو برای ماشین هایی که ندارن فعال کرد چه پیش زمینه ای احتیاج هست، ممنون میشم جواب بدین
1396/8/7
سلام و عرض ادب
خودرو بنده Citroën C5 2011 هستش و شکر خدا خیلی ازش راضیم.یک ماه پیش جلوبندی رو سرویس کردم،از اون زمان بعد از نیم ساعت راه رفتن ارور esp-asr روی مونیتور میاد و چراغ esp روی صفحه روشن میشه و سیستم esp رو غیر فعال میکنه،البته هیچ تغییری توی گازخور و سرعت و شتاب ایجاد نمیشه.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
1396/8/15
مرسی از توضیحتون
1396/10/15
سلام. من امروز دادم لاستيكهاي ماشينم رو عوض كردن و بالانس و ميزان فرمان گذاشتن. از اون به بعد چراغ esp offروشن ميمونه !چرا
1397/1/8
سیستم esc کنترل فرمان را بر عهده نمیگیرد لطفا بند دوم را اصلاح فرمایید.
با تشکر
1397/2/28
سلام
برلیانس 330 هم این آپشن رو داره؟
1397/2/28
سلام
برلیانس 330 هم این آپشن رو داره؟
اگر نداره میشه اضافه کرد؟
1397/3/2
سلام ذوست عزیز
بله برلیانس h330 سیستم esp رو داره
1397/5/2
خیر دوست عزیز برلیانس نداره ، اون چراغ پشت صفحه هم مربوط به EPS electronic power steering هست که برای چک سیستم کمک برقی فرمان که جایگزین هیدرولیک فرمان شده هستش.
1397/3/10
من توی منطقه آزاد هستم و النترا 2018 دارم. هرچی النترا 2018 دیدم تو منطقه آزاد اروند همشون بدون esp هستن. یعنی دکمه‌ی خاموش کردن esp رو ندارن. ولی مال من داره دکمه‌شو!
از کجا مطمئن بشم آیا واقعا esp داره یا فقط دکمه‌شو گذاشته واسه فریب. حتی چراغ esp-off هم تو صفحه کیلومتر روشن میشه با فشردن دکمه‌ی esp-off.
کسی میتونه راهنمایی کنه؟ چطور میتونم مطمئن بشم داره یا نداره؟
1397/12/7
آسون ترین راهش اینه که زیر یه چرخت یه جک بزنی و خیلی کم بلندش کنی رو حالت d آروم که پاتو از ترمز بر میداری میبینی که با همون یه چرخ هم ماشین رو میکشه و چرخه رو هوا هرز یا برعکس نمیچرخه، اما امتحان نکن دوست من النترا esp داره
1397/5/19
سلام.مدتیه چراغ esp ماشین من روشن مونده و خاموش نمیشه دلیلش چیه؟ ماشینم النترا ۲۰۱۴ هست
1397/12/7
وقتی چراقش روشنه یعنی خاموشش کردی، روشنش کن درست میشه، دنبال دکمش بگرد
1397/12/10
سلام، داخل هر چهار چرخ سنسور داره، که معمولاً با یه پیچ بسته میشه، نیازی به بازکردن چرخها هم نیست معمولا اگه کثيف بشه یا در موارد اندکی یکی از این سنسورا خراب بشه چراغ esp و نشانگر ترمزها با هم روشن میشه، بایه تمیز کردن عیبش برطرف میشه
1398/2/25
سلام درود بر شما
سورنتو 2009 esp داره؟!
1398/5/30
سلام النترا شرکتی این آپشن و داره؟
1398/7/19
سلام من یه جک s5دارم مدتیه چراغ esp اش وشیب سنجش اش روشن شده بود.
هرکاری کردم خاموش نشد. بردم تعمیرگاه گفت ماشین باید تعمیربشه خلاصه بعد تعمیر یکی دو روزی وضعیت روبراه بود تااینکه دوباره چراغ esp و شیب سنج روشن شد .
نمیدونم واقعا دلیلش چیه
1398/12/2
سلام دکمه espسراتو وارداتی ۲۰۱۱ کجا قرار داره ممنون میشم جواب بدید
1398/12/27
باسلام وقت بخیر.ایاامکان نصب سیستم ESP برروی سمند EF7مدل بالا هست .؟؟تشکرازلطف شما
1399/1/1
سلام کسی میدونه دکمه زیر ESPدر هیوندا i30 برای چیه
1399/6/9
سلام
بعد از تعمیر گیربکس سانتافه
ایراد esp میگیرد و چراغ چک روشن میشود علت از کجا میباشد؟
1399/7/29
سلام بوش طبق جنسیس عوض کردم با لنتهای جلو از اوموقع عادی رانندکی میکنی چراغ espروشن میشه بعد خاموش کردن ماشیین دوباره خاموش میشه لطفا راهنمای کنید باید چکار کنیم
1399/10/6
سلام .من سیتروئن c5 دارم .چراغ esp خود به خود روشن شده و وقتی با ماشین یه کم پر گاز میرم یا یک به دو یا دنده دو به سه میره یه لحظه انگار فرمان ماشین میکشه و دوباره برمیگرده .ترسم از اینه توی سرعت بالا این اتفاق بیافته نتونم ماشین جمع کنم . پس یعنی esp ایراد پیدا کرده یا کلاً عملکرد این سیستم همینه .و دکمه esp میزنم خاموش نمیشه و انگار یکسره روشن شده . اگه راهنماییم کنید ممنونم
1400/4/10
علت روشن شدن جراغ ESP OFFمعمولا خرابی سنسور هست که باید عوض بشه.نشانش هم اینه که جراغهای ترمز روشن نمیشه
1401/2/22
سیستم کنترل پایداری (تکنولوژی بروزی که سالهاست حتی در ماشین های رده ارزان قیمت ژاپنی و کره ای هم بکار رفته) شما انرا تعریف نکرده اید ، شما فقط راجب پروژه ازمایشی ایران خودرو بنام تارا داشتید صحبت میکردید که اجرای ناقصی از این سیستم بیشتر نیست و قرار است ازمایش خود را با هزینه خریداران پس دهد ،

تارا چیست؟ رانا + نسخه بدوی EPS اما 200 میلیون گرانتر!

(نمیدونم چرا بیاد سیم کارت های 10 میلیون تومانی که باید توی صف ثبت نام برایش هم میماندیم افتادم روزهای ورود موبایل (همون سیم کارتی که 10 هزار تومن بیشتر نبود)
1401/2/22
صرفا بخاطر ساختار یکسان (گیربکس و موتور) عرض کردم وگرنه با ایرادات فاحشی که در تارا دیده شده (لایه لایه و سابیدگی پلاستیک ها نظیر فرمان قبل از اینکه حتی به هزار کیلومتر برسه!
با لبه های اهنی رها شده صندوق عقب افتضاح انگار که حوصله تمام کردن انرا نداشته اند!

طلق های شبهه کروم معیوب و ضایعاتی کار شده در ماشین نظیر دور صفحه نمایش دیاره ای سیستم تهویه....

با این وضعیتش که کاملا مرجوعی محسوب میشود حتی برای ماشین 240 میلیونی کارخانه هم نباید اینطوری باشد چع رسد به 400 تومنی!
1401/4/28
سلام و عرض ادب
چراغ esp off توسان 2009 روشن شده و خاموش نمیشه نمیدونم از کلید خاموش روشن یا از جای دیگه ای است لطفا راهنمایی کنید ممنون
1401/6/25
من اریزو 5 نیو دارم تو جاده رفتم تو خاکی در هنگام برگشت اگر این سیستم نبود تو جاده ماشین می چرخید و امکان از بین رفتن کل خانواده ام میشد خوشحالم که ماشین espداشت و سفر خوبی را باهاش تجربه کردم
1401/8/27
با سلام خدمت دوستان النترا 2014 دارم زمانی esp روشنه معکوس میکشم توی دنده 1 دوره موتور بالا میره کات اف میده و چراغ esp و چراغ چک روشن میشه و دیگه گاز نمیخوره باید دوباره ماشین رو خاموش روشن کنم دوباره حرکت کنم ایا این طبیعی هست یا مشکلی داره و این مشکل از کجاست ولی وقتی خاموشه هیچ مشکلی ندارم
1402/10/29
سلام من رو ماشینم نصبه خیلی خیلی افتضاحه یکی نسیت بلد باشه کامل غیر فعالش کنم