موضوعات داغ

عملکرد خودروسازان دولتی در دو ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۳ + جدول

عکس نویسنده
گروه خودرو
نویسنده
عکس مطلب اول

وزیر صمت در سال گذشته، تیراژ ۱.۶ میلیون دستگاه خودرو را برای تولیدکنندگان هدف‌گذاری کرد. البته سال ۱۴۰۲ با ثبت تیراژ حدودا ۱.۴ میلیون خودرو به پایان رسید. بیشترین تیراژ مربوط به ایران‌خودرو بود که توانست ۵۱۶۷۱۰ دستگاه محصول تولید کند. در جایگاه دوم بزرگ‌ترین تولیدکننده خودرو در سال ۱۴۰۲ نیز سایپا با ساخت ۳۴۶۷۳۲ دستگاه نشسته است.

به بیان بهتر، ایران‌خودرو و سایپا به طور متوسط در هر سال گذشته، ماهانه ۴۳۰۵۹ و ۲۸۸۹۴ خودرو تولید کرده‌اند. حال بد نیست نگاهی به عملکرد این دو خودروساز در دو ماه ابتدایی سال جاری بیندازیم.

طبق آمار به دست آمده در فروردین و اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۳، ایران‌خودرو و سایپا روی هم رفته ۱۳۹۸۴۰ دستگاه خودرو تولید کرده و ۱۱۹۸۹۰ دستگاه را فاکتور کرده‌اند. سهم ایران‌خودرو از این رقم ۶۵۳۹۲ دستگاه و سهم سایپا نیز ۵۲۹۹۷ دستگاه است.

عملکرد ایران‌خودرو در دو ماه ابتدایی سال ۱۴۰۳

در فروردین و اردیبهشت سال ۱۴۰۳، ایران‌خودرو ۶۵۳۹۲ دستگاه خودرو تولید و ۶۶۹۲۴ دستگاه خودرو فاکتور کرده است. بیشترین آمار تولید به محصولات گروه پژو و دنا مربوط می‌شود که به ترتیب به ۲۹۳۷۰ دستگاه و ۱۱۸۱۷ دستگاه اشاره می‌کند.

پس از پژو و دنا، خانواده سورن لقب پرتیراژترین محصولات ایران‌خودرو را به خود اختصاص می‌دهند. ایکو در دو ماه نخست سال جاری ۹۲۸۸ دستگاه سورن ساخته، هرچند وعده عرضه آن‌ها را به ۹۷۲۸ متقاضی داده است. تولید تارا، رانا و خانواده هایما نیز به ترتیب به ۷۶۰۰، ۲۶۴۰ و ۱۷۹۹ دستگاه می‌رسد.

میزان تولید و فروش محصولات ایران‌خودرو را در جدول زیر مشاهده می‌کنید. با توجه به این جدول می‌توان گفت خانواده پژو، دنا و تارا بیش از نیاز متقاضیان، و خانواده سورن و رانا کمتر از نیاز متقاضیان به تولید رسیده‌اند. به بیان بهتر، محبوبیت سورن و رانا در سال جدید افزایش یافته که یکی از دلایل آن را می‌توان قیمت اقتصادی‌تر این محصولات دانست.

آمار تولید و فروش محصولات ایران‌خودرو در فروردین و اردیبهشت ۱۴۰۳

نام محصولتولید در دو ماه نخست سال جاریفروش در دو ماه نخست سال جاری
خانواده پژو۲۹۳۷۰ دستگاه۲۸۶۶۰ دستگاه
خانواده دنا۱۱۸۱۷ دستگاه۱۱۴۶۵ دستگاه
خانواده سورن۹۲۸۸ دستگاه۹۷۲۸ دستگاه
خانواده تارا۷۶۰۰ دستگاه۷۵۱۴ دستگاه
خانواده رانا۲۶۴۰ دستگاه۲۵۷۱ دستگاه
خانواده هایما۱۷۹۹ دستگاه۱۸۸۳ دستگاه (شامل ۸۴ دستگاه از سال گذشته)

عملکرد سایپا در دو ماه ابتدایی سال ۱۴۰۳

سایپا در دو ماه گذشته تولید کمتری را در مقایسه با ایران‌خودرو به ثبت رسانده است. این شرکت در مجموع ۵۲۹۷۷ دستگاه خودرو تولید کرده، ولی ۴۴۹۷۹ دستگاه از آن‌ها را فروخته است.

وانت پراید و شاهین پرتیراژترین محصولات سایپا هستند که در دو ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۳ به ترتیب در تعداد ۱۰۶۳۳ و ۸۹۰۳ دستگاه ساخته شده‌اند. این در حالی است که مجموع تولید خودروهای اقتصادی این شرکت، یعنی تیبا، ساینا و کوییک به ۳۰۱۲۳ دستگاه می‌رسد. آمار تولید سایر محصولات سایپا نیز به ۳۳۳۹ دستگاه می‌رسد که برای ۲۲۱ دستگاه از آن‌ها فاکتور صادر شده است.

به عنوان زیرمجموعه اصلی سایپا، پارس‌خودرو نیز سهم بسزایی در عرضه خودرو به بازار کشور در دو ماه گذشته دارد. پارس‌خودرو مسئول تولید سهند و ساینا است. طبق اطلاعات به دست آمده، ۱۳۲ دستگاه سهند، ۵۴۶ دستگاه ساینا S و ۱۲۰ دستگاه بدنه پراید در فروردین و اردیبهشت‌ماه سال جاری به تولید رسیده‌اند که البته هیچ‌یک از آن‌ها فاکتور نشده است. در عوض عنوان پرتیراژترین و پرفروش‌ترین محصول پارس‌خودرو به خانواده Q200 تعلق می‌گیرد که تولید آن‌ها به رقم ۱۳۹۷۶ دستگاه و فروش آن‌ها به رقم ۷۹۸۷ دستگاه اشاره می‌کند. جزئیات بیشتر تولید و فروش محصولات سایپا را در جدول زیر مشاهده می‌کنید.

جدول آمار تولید و فروش محصولات سایپا و پارس‌خودرو در فروردین و اردیبهشت ۱۴۰۳

نام محصولتولید در دو ماه نخست سال جاریفروش در دو ماه نخست سال جاری
وانت پراید۱۰۶۳۳ دستگاه۹۵۳۷ دستگاه
شاهین۸۹۰۳ دستگاه۸۵۶۶ دستگاه
تیبا، ساینا، کوییک۳۰۱۲۳ دستگاه۲۶۶۵۵ دستگاه
خانواده Q200۱۳۹۷۶ دستگاه۷۹۸۷ دستگاه
سهند۱۳۲ دستگاهصفر
ساینا S۵۴۶ دستگاهصفر

نظرات کاربران

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد