(3/5) 138 رای

ماشین آریزو 5 جدید

قیمت: 680,000,000 تومان
آریزو 5 جدید

مزایا و معایب آریزو 5 جدید

مزایا
 • عملکرد خوب موتور و گیربکس، امکانات خوب، تجهیزات رفاهی مناسب
معایب
 • شرایط نگهداری توربوشارژ، قیمت بالاتر نسبت به رقبا، بازار دست دوم ضعیف

بررسی اجمالی

سال 2016، شرکت خودروسازی چری از خودروی جدید آریزو 5 رونمایی کرد و پس از آن شاهد تولید و عرضه این خودرو در بازار کشور با همکاری مدیران خودرو به عنوان شریک اصلی چری در ایران بودیم. حدود 2 سال بعد هم چری آریزو 5 به پیشرانه توربوشارژر مجهز شد و با 30 اسب بخار خروجی قدرت و نزدیک به 70 نیوتن متر گشتاور بیشتر نسبت به نسخه اصلی راهی بازار شد و در اختیار مشتریان قرار گرفت. اما حالا بعد از گذشت چند سال فعالیت در بازار، وقت آن رسیده تا مدیران خودرو برای متقاعد کردن مشتریان و ترغیب آنان برای خرید چری آریزو 5 و احیای جایگاه این خودرو در بازار، دستی به سر و روی آن کشیده و نسخه جدید آن را با تغییراتی در بخش ظاهری و بخش فنی راهی بازار کند. از تغییرات ظاهری این خودرو می توان به جلوپنجره و زنبوری جدید با طرح کهکشانی، رینگ های جدید اسپرت با 5 پره اصلی و کالیپراسیون قرمز رنگ ترمزها بر روی چرخ جلو و عقب اشاره کرد که جذابیت بیشتری به ظاهر خودرو بخشیده است، ولی در داخل کابین تغییرات اساسی ایجاد شده و از طراحی داخل کابین چری آریزو 6 با کمی تغییرات استفاده شده است که برخلاف ظاهر خودرو، طراحی داخل کابین را متحول کرده و جذابیت بیشتری به آن داده است. در زیر کاپوت موتوری 1.5 لیتری توربوشارژر وجود دارد که به جعبه دنده CVT با 9 دنده در حالت دستی مجهز شده و می تواند با هدایت نیروی 147 اسب بخاری و گشتاور 210 نیوتن متری، حداقل شتاب صفر تا صد تقریبا 10 ثانیه به همراه داشته باشد.

فیلم بررسی آریزو 5 جدید

بررسی آریزو 5 جدید

برند چری برای اولین بار در سال 1997 تاسیس شد و با عمری کمتر از 25 سال، یک شرکت خودروسازی جوان به شمار می رود که با توسعه محصولات جدید و استفاده از تجربیات شرکت های بزرگ خودروسازی، امروزه توانسته یکی از بزرگ ترین خودروسازان کشور چین لقب گیرد و محصولاتی با کیفیت و کارآمد راهی بازار کند.
پیشرفت این خودروساز چینی به حدی سریع بود که در سال 2003 توانست بزرگ ترین صادر کننده خودرو به سایر کشورها شود و همچنین در سال 2012 میلادی با تولید بیش از نیم میلیون خودرو در سال، تبدیل به دهمین خودروساز بزرگ چینی شود.
یکی از محصولات پرفروش این شرکت خودروسازی را می توان خودروی سدان چری آریزو 5 معرفی کرد که برای اولین بار و با کمک آلمانی ها در بحث طراحی، در سال 2016 میلادی راه اندازی شد و به لطف شریک اصلی خود در بازار ایران یعنی مدیران خودرو، توانست راهی بازار ایران شود و حضور موفقی هم در آن داشته باشد.

آریزو 5 جدید
حدود 2 سال بعد، نسخه توربوشارژر این خودرو با پیشرانه قوی تر راه اندازی شد که می توانست 147 اسب بخار قدرت در حداکثر کارایی خود تولید کند. حال بعد از گذشت چند سال از فعالیت این خودرو در بازار ایران، نوبت به آن رسیده تا مدیران خودرو تغییراتی بر روی آن ایجاد کند تا موقعیت خود را در بازار کشور بهبود بخشد.
چری آریزو 5 جدید با چهره اصلاح شده در قسمت بیرونی، اما تحول یافته در داخل کابین معرفی شده است و در بخش فنی آن هم دقیقا از پیشرانه و سیستم انتقال قدرت چری آریزو 6 کمک گرفته شده تا به تقویت بازار فروش این خودرو در شرایط فعلی کمک کند، هرچند همین پیشرانه با خروجی قدرت مشابه در نسخه آریزو 5 توربو هم مورد استفاده قرار گرفته است.

داخل آریزو 5 جدید

برخلاف طراحی بیرونی که تنها در فاکتورهای محدودی خلاصه شد و به آنان اشاره کردیم، طراحی داخل کابین چری آریزو 5 جدید به کلی تغییر کرده و تحول بزرگی در آن ایجاد شده است.
تغییرات در داخل کابین چری آریزو 5 جدید را می توان سراسری دانست و حتی طراحی و موقعیت قرارگیری خروجی هوای سیستم تهویه مطبوع هم تغییرات زیادی به خود دیده و از طراحی سنتی و ساده خود در مدل های قبلی خارج شده است، اما این تغییرات به این معنی نخواهد بود که چری آریزو 5 جدید یک طراحی کاملا جدید و خلاقانه دارد، بلکه از طراحی داخل کابین چری آریزو 6 با کمی تغییرات در متریال خود استفاده کرده و در داخل کابین چری آریزو 5 جدید بکار گرفته شده است.

داخل آریزو 5 جدید
الگوبرداری از طراحی کابین چری آریزو 6 باعث شده تا شاهد کابینی جذاب در داخل چری آریزو 5 فیس لیفت باشیم و از طراحی سنتی و قدیمی خود فاصله گرفته تا تجربه جدید و لذت بخشی برای کاربران جدیدش فراهم کند. آریزو 5 جدید از صفحه نمایشگر بزرگ تری استفاده کرده و کنسول مرکزی آن هم مرتب و شکیل تر از قبل شده است. به لطف بکارگیری جعبه دنده اتوماتیک CVT، شاهد طراحی جذاب و منظمی در کنسول ابزار و محل قرارگیری اهرم تعویض دنده نیز هستیم.
با این حال الگوبرداری چری آریزو 5 جدید از برادر بزرگ تر خود یعنی چری آریزو 6 کاملا دقیق و صد درصدی نبوده و تفاوت هایی میانشان دیده می شود. اول از همه اینکه داشبورد چری آریزو 5 جدید روکش های چرمی ندارد و بجای آن از طرح فیبرکربن نقره ای استفاده شده است. تفاوت دیگر هم مربوط به صفحه پشت آمپر آنان می شود که چری آریزو 5 جدید از پشت آمپر آنالوگ و صفحه نمایشگر دیجیتال کوچک در مرکز آن استفاده می کند.

طراحی آریزو 5 جدید

در ظاهر خودرو تغییراتی زیادی دیده نمی شود و شاید تنها کسانی متوجه این تغییرات شوند که صاحب یک چری آریزو 5 باشند. عمده تغییرات ظاهری خودرو مربوط به جلوپنجره، رینگ ها و سیستم ترمز می شود که در ظاهر چری آریزو 5 جدید چندان به چشم نمی آیند و تغییر زیادی در ظاهر آن ایجاد نکرده اند.
جلوپنجره خودرو و زنبوری داخل آن در نسخه جدید آریزو 5 یک طرح کهکشانی به خود گرفته و بر روی چرخ های خودرو هم شاهد نصب رینگ های جدید با طرح جذاب تری هستیم. برای جذاب کردن این تغییرات بویژه رینگ های جدید، کالیپراسیون ترمز جلو و عقب به رنگ قرمز درآمده تا کمی رنگ اسپرت به چهره آن پاشیده شود.

طراحی آریزو 5 جدید
با معرفی یک خودروی جدید، ایجاد تغییراتی در چراغ جلو می توانست به جذابیت و تنوع بیشتر چهره کمک کند، با این حال نه در بخش جلو و نه در بخش عقب شاهد تغییری در چراغ ها نیستیم. در قسمت جلو شاید تغییری در جلوپنجره ایجاد شده باشد، اما قسمت عقب دست نخورده باقی مانده و کوچک ترین تغییری در طراحی عقب آن دیده نمی شود.

عکس آریزو 5 جدید

مشخصات آریزو 5 جدید

در بخش فنی از پیشرانه و جعبه دنده مشابه در چری آریزو 6 استفاده شده است. پیشرانه 1.5 لیتری چهار سیلندر که با سود جستن از پرخوران های توربوشارژر می تواند خروجی قدرت 147 اسب بخاری در محدوده 550 دور بر دقیقه تولید کرده و یا حداکثر گشتاور 210 نیوتن متری در محدوده 1750 دور بر دقیقه به کاربران خود ارائه دهد.
با نگاهی به بخش انتقال قدرت، شباهت فنی آریزو 5 جدید به خودروی چری آریزو 6 کامل تر می شود. جایی که از یک جعبه دنده اتوماتیک CVT با 9 دنده در حالت دستی استفاده شده و نیروی تولیدی موتور را پس از تبدیل، تنها به سمت چرخ های جلو ارسال می کند که حاصل آن حداقل شتاب صفر تا صد تقریبا 10 ثانیه خواهد بود.

موتور آریزو 5 جدید
در کنار تغییرات ظاهری و بخش فنی، با این حال ابعاد و اندازه چری آریزو 5 جدید دست نخورده باقی مانده و همچنان شاهد طول کلی 4532 میلی متر، عرض 1814 میلی متر، ارتفاع 1487 میلی متر و فاصله بین دو محور 2650 میلی متری هستیم که از مجموع این ابعاد با تمامی تجهیزات، حداقل وزن 1278 کیلوگرمی بدست آمده است.

مشخصات فنی آریزو 5 جدید

نام خودرو آریزو 5 جدید
کشور سازنده
پرچم کشور
چین
سال (طراحی) 1400

مشخصات فنی

موتور 4 سیلندر 16 سوپاپه
حجم موتور 1498 سی سی
تنفس موتور توربوشارژ
انتقال نیرو دیفرانسیل جلو
حداکثر قدرت 147 اسب بخار در 5500 دور در دقیقه
حداکثر گشتاور 210 نیوتن متر در 1750 دور در دقیقه
جعبه دنده CVT با 9 دنده در حالت دستی
شتاب 0 تا 100 10.04 ثانیه
حداکثر سرعت 185 کیلومتر در ساعت
وزن 1278 کیلوگرم
اندازه (میلیمتر) 4532 طول - 1814 عرض - 1487 ارتفاع
فاصله بین دو محور 2650 میلیمتر

مصرف سوخت و استانداردها

مصرف سوخت داخل شهر - لیتر در هر صد کیلومتر
مصرف سوخت خارج از شهر - لیتر در هر صد کیلومتر
مصرف سوخت ترکیبی - لیتر در هر صد کیلومتر
حجم باک 48 لیتر
استاندارد آلایندگی یورو 5
میزان تولید CO2 - گرم در هر کیلومتر
استاندارد امنیت

امکانات و تجهیزات آریزو 5 جدید

در کنار تغییرات فنی و تغییرات ظاهری بویژه در داخل کابین، امکانات قابل قبولی هم در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت که در بخش فنی می توان به 6 کیسه هوای ایمنی به عنوان اصلی ترین مولفه خودرو در بخش ایمنی اشاره کرد که شامل ایربگ های جلو، جانبی و پرده ای می شود. در سیستم ترمز هم از سیستم های ABS، EBD و ESP استفاده شده است که در مواقع ضروری می توانند بسیار کمک کننده باشند.
از امکانات رفاهی مهم چری آریزو 5 جدید هم می توان به سیستم اتوهلد، ترمز پارک برقی، سانروف و یا روکش های چرمی صندلی ها در کنار امکانات دیگری همچون سیستم نمایش میان باد لاستیک ها، استارت دکمه ای، سیستم ورود بدون کلید، آینه های برقی، کروز کنترل، سنسور عقب، چراغ های روشنایی LED و... اشاره کرد.

امکانات آریزو 5 جدید

ترمز و پایداری ESP - ABS - EBD
کیسه هوا مجموعاً 6 کیسه هوا
سیستم صوتی صفحه نمایش لمسی
دیگر تجهیزات اتوهلد، ترمز پارک برقی، سانروف، روکش چرمی صندلی ها

رقبای آریزو 5 جدید در بازار

در زمان نگارش این مقاله، هنوز قیمت مصوبی برای چری آریزو 5 جدید (فیس لیفت) از سوی مدیران خودرو تعیین نشده و قطعا باتوجه به تغییراتی که در بخش فنی و طراحی ظاهری خودرو ایجاد شده، محصول جدید مدیران خودرو با اختلاف قیمت بیشتری نسبت به نسخه معمولی و توربوشارژر آریزو 5 راهی بازار خواهد شد.
در این رنج قیمت که چری آریزو 5 جدید وارد آن خواهد شد، تقریبا می توان گفت که رقیب سرسختی برای چری آریزو 5 جدید وجود ندارد و با شرایط فروش ویژه مدیران خودرو که معمولا به صورت اقساط بلند مدت قابل واگذاری به مشتریان خواهد بود، در شرایط کنونی بازار کمتر ماشینی برای رقابت با این خودرو پیدا می شود.

قیمت و نمایندگی

قیمت 680,000,000 تومان - بروز رسانی در دوشنبه 2 خرداد
نمایندگی فروش مدیران خودرو

سوالات متداول

موتور و گیربکس آریزو 5 جدید دقیقاً همان موتور و گیربکس آریزو 6 هست و نسبت به رقبای داخلی، عملکرد بسیار خوبی دارد
از نظر ظاهی این خودرو تفاوت کمی دارد و تنها در جلوپنجره و طراحی رینگ از این نظر متفاوت است. اما کابین این خودرو و همچنین بخش فنی کاملاً تغییر کرده است. داشبورد بسیار شبیه به آریزو 6 شده و موتور و گیربکس نیز دقیقاً از همان نسخه آریزو 6 روی آریزو 5 جدید استفاده شده است
نظرات
 
 
 
عبداله زهراکار 1400/10/19
با سلام.
احتراما تسمه تایم آریزو ۵ زنجیره ای است و فرقش با تسمه تایم تسمه ای چیست؟ و اگر زنجیری است در صورت ایراد پیدا کردن سبب قفل شدن چرخ ها و خدای نکرده واژگونی اتومبیل می گردد؟
لطفا جواب به ایمیل ارسال گردد.
سپاسگزارم.
 • سپنتا 1400/11/21
  سلام دوست عزیز زنجیر تایم خوبیش اینه که پاره نمیشه اما تسمه پاره میشه
  راجع به واژگونی شدن هم فکر نکنم همچین اتفاقی بیفته
admin 1400/12/16
حداقل سیستم تهویه را مانند بسیاری از خودرو های سطح پایین خودکار میکردید. فقط یه دماسنج نیاز داره!
علي مقامي نژاد 1401/1/7
با عرض سلام و تشكر. لطفا بفرماييد چرا با توجه به اين تغييرات خوب در اين خودرو آرم چري برداشته شده و آرم ام وي ام روي اين خودرو نصب شده. نصب آرم چري هم اصالت و هم زيبايي بيشتري به خودرو مي دهد. اين خودرو از روز اول با نام چري آريزو 5 معرفي شده كه حالا با اين آرم حداقل بنده اصلا احساس خوبي ندارم . اميدوارم مديران خودرو در اين خصوص تجديد نظر كنند. موفق باشيد
 • Me 1401/1/16
  کلا تغییر ارم و نام به خاطر شرایط تحریم و دور زدن اونا و عدم استفاده از نام چری هست
  چری در ایران به اسم ام وی ام شناخته شد
عباس 1401/1/21
با عرض سلام
مانیتور و سیستم تصویری آریزوی جدید با قدیم تفاوت دارد یا خیر ؟
قابلیت اتصال تصویری با گوشی تلفن همراه دارد یا خیر؟
قابلیت استفاده از نرم افزارهای مسیر یاب بر روی مانیتور خودرو وجود دارد یا خیر؟
مسعود 1401/1/27
این ماشین هیچ رقیب صفر کیلومتری نداره! شتاب واقعی این ماشین طبق تجربه شخصیم بین ۹ و نیم تا ۱۰ ثانیه س. امکانات و کیفیتش هم نسبت به سراتو سایپا بهتره از جمله شتاب بهتر، اتوهلد و ترمز پارک برقی و ترمز عقب دیسکی و ۶ ایربگ که هیچ کدومو سراتو نداره! ضمنا سراتو سایپایی در حد صفر با مدل ۹۸ حدود سیصد میلیون گرون تره!
 • Mohammed 1401/1/30
  سلام سوختش چطوریه؟بین ایکس ۲۲پرو و اریزو ۵توربو نیو فیس کدوم رو پیشنهاد میکنید؟ممنون میشم راهنمایی کنید
 • علی 1401/1/31
  سلام . کاملا با دوستمون موافقم . من این ماشین که نمایندگی دیدم ، موقعی که درش باز می کنی کلا کیفیت ساختش در مقایسه با سراتو دستت میاد . کیفیت کابین هم در مقایسه با هم رده هاش خیلی خوبه . تو داخلی ها یا باید دنا بگیری که اصلا فضای سر و کابین مضخرفی داره با اون تکنولوژی قدیمیش یا تارا که کلا قیافش و فنی شتر گاو پلنگ پلتفرم 301 موتور 206 کابین کیفیت افتضاح . فقط جای شیشه بالا بر ها رو ببینی همه چی دستت میاد . یا کره ای ژاپنی 10 تا 15 سال پیش با کارکرد بالا که ۵ سالم برونی دیگه ...
  کلا فرق مملکت ما با دنیا اینه اونجا از بس انتخاب هست قاطی می کنی اینجا از بس گزینه ها محدود هست قاطی می کنی

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران