پلیس حق توقف تولید پراید را ندارد

عکس نویسنده
علی صادقی
نویسنده
چندی پیش بود که رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی از توقف شماره گذاری خودروی پراید از سال ۹۹ خبر داد. سردار سید کمال هادیان‌فر وی با اشاره به اینکه در طی ۱۱ سال گذشته ۳۴ درصد جان‌باختگان و مجروحان حوادث رانندگی در خودروی پراید بوده‌اند، توضیح داد که این خودرو ایمنی کافی نداشته و با توجه به تعهدات سایپا در سال ۹۸ برای فروش پراید، این خودرو از سال ۹۹ دیگر شماره‌گذاری نمی‌شود تا خودرو ایمن تر جدیدی جایگزین آن شود.
به نقل از عصر خودرو، این موضوع در حالی است که بسیاری از کارشناسان و دست‌اندرکاران صنعت خودرو عنوان می کنند که گزینه مناسبی برای جایگزینی خودرو پراید وجود نداشته و علت اصلی تلفات جاده‌ای این خودرو به دلیل فراوانی استفاده از آن و فرهنگ غلط رانندگی پراید سواران است. عده ای دیگر از کارشناسان عدم تولید این خودرو را غیرممکن طبقه کرده و عنوان می کنند که در حال حاضر حتی تیبا نیز قابلیت جایگزینی با خودرو پراید را ندارد.
احمد نعمت بخش، دبیر انجمن خودروسازان در این زمینه معتقد است که هر ارگانی وظیفه خاص خود را داشته و تنها نهادی که می تواند ادعا کند که تولید خودرو پراید به دلیل داشتن مشکلات استانداری باید متوقف شود سازمان ملی استاندارد است. با توجه به اینکه خودرو پراید تمامی استانداردهای مصوب شورای عالی استاندارد را پاس کرده، پلیس راهور نمی تواند برای این خودرو تعیین تکلیف کند و حق اظهارنظر در مورد تداوم یا توقف تولید پراید را ندارد.
نعمت بخش استناد پلیس به سهم ۳۴ درصدی پراید از مجروحان و جانباختگان تصادفات جاده ای را نیز غیرکارشناسی تلقی کرده و عنوان می کند که یکی از دلایل عمده تصادفات بیشتر این خودرو، سهم بیشتر آن از بازار مصرف است. موضوع دیگر آن است که بسیاری از جوانان که می خواهند برای نخستین بار خودرو خریداری کنند به سراغ پراید می روند. با توجه به اینکه وزارت صمت بر اساس نامه کتبی استاندارد بودن خودرو پراید توسط سازمان ملی استاندارد را تایید کرده، پلیس یا هیچ دستگاه دیگری حق ندارد این خودرو را شماره‌گذاری نکرده یا از توقف تولید آن خبر دهد.
نعمت‌بخش همچنین در ادامه توضیح داد که بعد از پراید حداقل قیمت تمام شده تولید خودرو مربوط به تیبا و سایناست. با توجه به چند برابر شدن نرخ ارز نمی‌توان انتظار تولید خودروی با کیفیت بهتر اما در رده قیمتی پراید را داشت.
وی در خصوص واردات خودرو ارزان قیمت با حداقل تعرفه های سازمان تجارت جهانی یعنی ۲۵ درصد نیز عنوان کرد که ما هیچ گونه مخالفتی در این راستا نداریم. در صورتی که واردات خودرو ارزان‌قیمت با حداقل تعرفه سازمان تجارت جهانی صورت پذیر بازهم به‌هیچ‌وجه خودرویی با برچسب قیمتی کمتر از 70 تا 80 میلیون تومان به کشورمان راه نخواهد یافت. حتی هند نیز با حذف برخی از استانداردهای خودرو کوئید قیمت آن را کاهش داده و این خودرو نمی‌تواند بسیاری از استانداردهای ما را پاس کند.
دبیر انجمن خودروسازان در انتها افزود استانداردهای اجباری 85 گانه جدید بر اساس زمان‌بندی در حال اجرا است. خودرو پراید تاکنون همه استانداردهای مصوب شورای عالی استاندارد را پاس کرده و در مورد استانداردهای اجباری جدید نیز درصورتی‌که این خودرو تا ابتدای دی‌ماه 98 قادر به پاس کردن این استانداردها نباشد، از تولید آن جلوگیری می‌شود و فعلاً به دی‌ماه نرسیده‌ایم.
نظرات
 
 
 
بهنام 1398/6/11
بعد 30 سال خوردن از چشمه پراید، ایشون هنوز سیراب نشدن. یکی بیاد به اندازه تولید 30 سال دیگه بهشون پیش پیش بده، شاید رضایت نسبی دادن.
محمد 1398/6/11
واقعا حال آدم از بعضیا بهم میخوره
zak2012 1398/6/11
خودت چی سوار میشی ؟؟؟ پراید !!!! واقعا انشااله خدا تقاص مردم رو پس بگیره از کسانی که به مصرف کننده ظلم میکنن و به خاطر منافع خودشون چشمشون رو روی حقیقت ها میبندن
Moein 1398/6/11
با پراید تا 1500 . از این به بعد اسم پراید رو باید با جاوید یا مانا یا مثلا باقی عوض کنند . استاندارد هم که هر دفعه میاد میگه پراید ایمن نیست بعد اولین مهر استاندارد رو خودش میزنه رو برگه پراید ! تا کی باید این تابوت روان تولید بشه .
HOSSEIN DRiver 1398/6/11
من کاری ندارم چه اشغالی و میخوان جایگزین پراید کنن ولی همین اقایی که در تصویر میبینید باهاش مصاحبه کردن ماشین چی سوار میشی گفت مگان بعد بهش گفتن چرا سوار میشی گفت یه چیز شخصی هستش گفتن ما فکر میکردیم پراید سوار میشید گفت خیر بنده مگان سوار میشم پراید سوار نمیشم گفتن چرا سوار نمیشید گفتش توقع دارید منم مثل شما سوار بشم امثال این اقا پدرسوخته های بی شرفی هستن که دومی ندارن جون مردم و به بازی گرفتن تمام ماشین های داخلی بدرد نخور هستن و نا امن در اصل باید تولید همشون قطع بشه وگرنه سال به سال کشته و معلول به جامعه اضافه خواهد شد امید وارم این کامنت و نشون بده خودروبانک
وجدان ژاپن 1398/6/11
آخه کی زورش به این مافیا میرسه مافیا روسیه جلو اینا کشک ن
خسته 1398/6/11
اره بابا حیفه به این زودیا جلو تولیدش گرفته بشه حداقل صد سال دیگه جا داه که تولید بشه
علی 1398/6/11
چند تا جوک تعریف کنم براتون:
1. علت اصلی تلفات جاده‌ای این خودرو به دلیل فراوانی استفاده از آن و فرهنگ غلط رانندگی پراید سواران است.

2. یکی از دلایل عمده تصادفات بیشتر این خودرو، سهم بیشتر آن از بازار مصرف است. موضوع دیگر آن است که بسیاری از جوانان که می خواهند برای نخستین بار خودرو خریداری کنند به سراغ پراید می روند!!!!!!!!!

3. خودرو پراید تاکنون همه استانداردهای مصوب شورای عالی استاندارد را پاس کرده!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

4. فعلاً به دی‌ماه نرسیده‌ایم.😈😈😈 بعد از اون خدا بزرگه خخخ

من دیگه حرفی ندارم چون قانع شدم واقعا ! شماها هم سعی کنید تا سال 1420 از خودروی با کیفیت و استاندارد پراید لذت ببرید :)))
Moein 1398/6/11
این کارشناسانو باید ببندن تو پراید با سرعت 50 تا بزنن به يه الاغ ببينن الاغ زنده میمونه یا کارشناسا بعد بگن آمار تلفات بالاش بخاطر تیراژه بالاشه
یه پسر 1398/6/11
این ادم کی می خواد رژیم غذایی شو از نون تو خون مردم زدن به یه گـ... دیگه تغییر بده من نمی دونم!

نعمت بخش سن سالی ازش گذشته شب چی جوری می خوابه با این همه جنایت؟
علی 1398/6/11
ایشون تو یه مصاحبه چن سال پیش اعلام کرد مگان سوار میشه
حالا سوال اینه که وقتی ایشون میگه پراید استاندارده ، چرا خودش سوار نمیشه؟
وقتی خبر نگار اینو ازش پرسید ، با لحن عصبی جواب داد توقع داری من مثه شما ماشین سوار شم؟
مگه پراید چشه اقای نعمت بخش؟
مهدی 1398/6/11
این لجن به تنهایی عامل فساد و عقب ماندگی تو صنعت خودروسازیه و الان داره دست و پا میزنه که پراید رو پنجاه سال دیگه بکنه تو پاچه ملت
هموطن 1398/6/11
ما فرهنگ رانندگی رو نمیدونیم !!! باشه این حرف رو اگه قبول کنیم یه سوال اینجا مطرح میشه !!
اون چه استانداردیه که اینو قبول میکنه که اگه یه درخت با قطر 10 سانت بیوفته روی سقف ماشین ، ماشین تا روی صندلی جمع بشه !!!
فرهاد 1398/6/12
تو آمریکا هم کمری هم ارزش با پراید تو یارانه و هم تعاداش زیادع،پس چرا مرگ و میرش انقدر زیاد نیست.
ذر ضمن جالبه که اون موقعی که عوارض واردات رو حداکثر میکنن طبق هیچ قانونی نیست اما وقتی میخوان کمش کنن باید مطابق با حداقل تعرفه های سازمان تجارت جهانی باشه.همچنان بازی میخوریم.
BABI 1398/6/12
این همون آقایی بود که تو مصاحبه گفته بود: جمع کنید ، من مثل شما که نمیتونم پراید سوار شم...
Romo 1398/6/12
این ای کاش می مرد

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران