موضوعات داغ

آخرین مهلت انتخاب خودرو در سامانه یکپارچه تا فردا 10 خرداد 1402 + مراحل خرید خودرو و لیست خودروها

عکس نویسنده
گروه خودرو
نویسنده
عکس مطلب اول

با توجه به زمان‌بندی اعلام‌شده، فرآیند خرید خودروهای داخلی و مونتاژی آغاز شده است و فردا 10 خرداد 1402 آخرین مهلت ثبت خرید است.

برای خرید خودرو، متقاضیان باید ابتدا با واریز 100 میلیون تومان به عنوان سپرده در حساب وکالتی و مسدود کردن آن، اطلاعات خود را در سامانه ثبت کنند. پس از ارسال اطلاعات توسط بانک، فرآیند انتخاب خودرو در سامانه یکپارچه آغاز می‌شود.

تنها متقاضیانی که اطلاعات آن‌ها از سوی بانک‌ها به سامانه ارسال شده است، می‌توانند در تاریخ مذکور 5 خودرو را به‌منظور تشکیل فهرست نوبت‌دهی در سامانه انتخاب کنند. همچنین، ثبت‌نام در زمان مشخصی صورت نگرفته و تأثیری در اولویت عرضه خودرو ندارد.

متقاضیان می‌توانند در مرحله دوم طرح یکپارچه فروش خودرو‌های داخلی از تاریخ 20 تا 29 اردیبهشت، با افتتاح حساب وکالتی و واریز وجه، برای خرید خودرو اقدام کنند. به منظور خرید خودرو با مونتاژ داخلی، می‌توانید به سامانه esalecar.ir مراجعه کنید.

کدام خودروها در سامانه یکپارچه عرضه شده است؟

شرکت‌های مختلف در زمینه خودروسازی ایران نیز در راستای طرح یکپارچه فروش خودروهای داخلی، محصولات خود را عرضه کرده‌اند.

شرکت سایپا با خودروهای کوییک مدل GX، کوییک اتوماتیک، سایناساینا S اتوماتیک، کوییک R مدل GX، شاهین، شاهین اتوماتیک، ساینا مدل GX، ساینا مدل GX اتوماتیک، ساینا مدل جی‌ایکس دوگانه‌سوز و اطلس و شرکت مدیران‌خودرو با خودروهای آریزو 6 پرو، تیگو 8 پرو، X 55 پرو، X 22 پرو اتوماتیک، X 22 پرو دنده‌ای و آریزو 5 توربو در این دوره حضور پیدا کرده است.

همچنین، شرکت فرداموتورز با خودروهای فردا SX5 و T5 و سوبا M4 و کرمان‌موتور با خودروهای جک S3، جک J4 و کی‌ام‌سی J7 در این مرحله از طرح یکپارچه حضور دارند.

در این میان، شرکت ایران‌خودرو در این مرحله هیچ محصولی را عرضه نکرده است.

خرید خودروهای مدیران خودرو در طرح یکپارچه

نکات مهم خرید خودرو از سامانه یکپارچه

امکان ثبت نام مشتریانی که پیش از این در لیست نوبت دهی طرح اول سامانه یکپارچه و خودروهای وارداتی ثبت شده بودند، از بین رفته است. برای ثبت نام در سامانه یکپارچه خرید خودرو، مشتری باید تا تاریخ 20 فروردین 1402 انصراف خود را اعلام کرده و در سامانه های مربوطه ثبت نماید.

از آنجاییکه ثبت نام در مرحله اول در لیست نوبت دهی هیچگونه حقی را برای متقاضی دریافت خودرو ایجاد نمی کند، تعهد خودروساز صرفاً براساس تایید نهایی ثبت نام در مرحله سوم اجرای طرح شکل می گیرد. در این مرحله، تخصیص خودرو بر اساس اولویت انتخابی مشتریان و رتبه اولیه در سامانه انجام می شود.

ضروری است که متقاضیان علاوه بر دارا بودن حساب شخص وکالتی با وجه اعتبار لازم، کلیه شرایط طرف تقاضا را رعایت نمایند. در صورتی که در هر مرحله تا قطعی نمودن ثبت نام توسط خودروساز مشخص گردد که متقاضی حائز شرایط ثبت نام نبوده است، ثبت نام وی ملغی خواهد شد.

قوانین عمومی خرید خودرو از سامانه یکپارچه

شورای رقابت قوانینی را برای تنظیم بازار خودروی سواری تدوین کرده است. این قوانین شامل ۱۶ ماده است که در ادامه به طور خلاصه توضیح داده می‌شود:

1- حداقل سن مجاز برای خرید خودرو ۱۸ سال است.

2- داشتن گواهینامه رانندگی معتبر الزامی است.

3- افرادی که در ۴۸ ماه گذشته در شرکت‌های ایران خودرو و سایپا و یا در ۲۴ ماه گذشته در سایر شرکت‌های خودروسازی نسبت به ثبت‌نام و یا صدور فاکتور اقدام کرده‌اند، امکان ثبت‌نام و خرید خودرو را ندارند.

4- اشخاصی که دارای پلاک انتظامی فعال هستند، امکان ثبت‌نام و خرید خودرو را ندارند.

5- انتقال امتیاز و حقوق ناشی از خرید خودرو به اشخاص (حتی به‌صورت وکالتی) و نیز فروش حواله خودرو به‌صورت وکالتی ممنوع است.

6- امکان صلح خودروی خریداری‌شده وجود ندارد.

7- شرکت‌های خودروسازی موظف هستند روش‌های بازدارنده برای جلوگیری از انتقال سند حداقل به‌مدت یک سال، از جمله رهن گرفتن سند خودرو را اتخاذ و اجرا کنند.

8- امکان ثبت‌نام و خرید خودرو برای اشخاص حقوقی وجود ندارد.

9- در صورتی که در هریک از مراحل و فرآیند ثبت‌نام مشخص شود که متقاضی حائز شرایط ثبت‌نام نمی‌باشد، ثبت‌نام وی کان‌لم‌یکن تلقی و وجه واریزی (بدون پرداخت سود مشارکت و...) عودت خواهد شد.

10- در صورت بروز هرگونه تأخیر احتمالی در تحویل خودرو برابر ضوابط مندرج در قرارداد، خسارت جبران تأخیر در تحویل، مطابق آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو و ابلاغیه‌های مرتبط پرداخت خواهد شد.

11- سایر موارد و شرایط بر اساس بخشنامه‌های صادره توسط شرکت‌های خودروسازی و قرارداد منعقده فی‌مابین با مشتریان خواهد بود.

12- متقاضی می‌بایست اقدام به ایجاد صرفاک حساب وکالتی نماید، در غیر این صورت مسئولیت موضوع به‌عهده خود متقاضی است.

13- قرار نداشتن در فهرست اولویت‌های اعلامی اولین طرح یکپارچه خودروهای داخلی و وارداتی و یا انصراف در طرح مذکور تا تاریخ ۲۰۲۳/۰۲/۲۰

14- هر کد ملی مجاز به خرید یک دستگاه خودرو از مجموع شرکت‌های خودروسازی می‌باشد.

15- طرح عادی شامل همه افراد با مشخصات فوق می‌باشد و طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت صرفاً مختص مادرانی که حائز شرایط قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت که مورد تأیید سازمان ثبت احوال کشور می‌باشد، است و مسئولیت اشتباه در انتخاب طرح به‌عهده متقاضی می‌باشد.

16- متقاضیان ثبت‌نام باید شماره همراه ثبت‌شده به نام خود را در سامانه اعلام کنند، در غیر این صورت مسئولیت عدم‌تطابق شماره همراه با کد ملی به‌عهده متقاضی می‌باشد.

سامانه یکپارچه خرید خودرو قوانین ماده ۴ دستورالعمل تنظیم بازار خودروی سواری را رعایت می‌کند. قوانین مذکور شامل الزاماتی مانند حداقل سن مجاز برای خرید خودرو، داشتن گواهینامه رانندگی معتبر، عدم ثبت‌نام و صدور فاکتور در گذشته در شرکت‌های خودروسازی، عدم داشتن پلاک انتظامی فعال، انتقال امتیاز و حقوق ناشی از خرید خودرو به اشخاص و فروش حواله خودرو به‌صورت وکالتی و... است. با رعایت این قوانین و الزامات، امکان ثبت‌نام و خرید خودرو در سامانه یکپارچه خرید خودرو وجود دارد.

کی ام سی J7 در طرح فروش یکپارچه عرضه شده است

مرحله دوم ثبت نام خرید خودرو

پس از مراجعه به سایت https://www.esalecar.ir و نوبت‌دهی، لیست متقاضیان واجد شرایط در ثبت‌نام اولیه برای خرید خودرو در سامانه یکپارچه قرار می‌گیرند. سپس براساس برنامه تولید اعلام‌شده توسط خودروسازان داخلی، زمان تحویل خودرو به متقاضی در سامانه اعلام می‌شود.

تبصره 1: اعلام زمان‌بندی براساس لیست نوبت‌دهی (لیست انتظار هر محصول) در خردادماه 1402 و در سامانه https://www.esalecar.ir انجام می‌شود. با این کار، سئوی سایت را با استفاده از کلید واژه‌های "یکپارچه خرید خودرو" و "لاگین سامانه خرید خودرو" و "ثبت‌نام خرید خودرو" و "تحویل خودرو به متقاضی" و "زمان‌بندی تحویل خودرو" و "لیست نوبت‌دهی خرید خودرو" و "انتخاب خودرو در سامانه یکپارچه" بهبود یابد.

تبصره 2: قرارگرفتن متقاضی در لیست انتظار برای خرید خودرو، تعهدی را برای خودروساز به‌منظور تحویل خودرو ایجاد نمی‌کند. این تعهد صرفاً پس از انجام مرحله سوم و براساس انعقاد قرارداد فروش متقاضی با خودروساز و براساس مفاد قرارداد منعقده شکل می‌گیرد. از این جمله می‌توان برای بهبود سئوی سایت با استفاده از کلید واژه‌های "تعهد خودروساز برای تحویل خودرو" و "مراحل خرید خودرو" و "انعقاد قرارداد فروش خودرو" و "مفاد قرارداد خرید خودرو" و "تضمین تحویل خودرو" و "خرید اینترنتی خودرو" استفاده کرد.

تبصره 3: در این مرحله و پس از اعلام نتایج زمان‌بندی، متقاضی می‌تواند نسبت به برداشت وجه اعتبار از حساب وکالتی خود اقدام کند. در صورت تمایلِ متقاضی واجد شرایط برای تحویل خودرو مطابق با زمان‌بندی اعلامی در این مرحله، می‌تواند نسبت به قطعی نمودن ثبت‌نام براساس فراخوان خودروساز و با تکمیل وجه در حساب خودروساز و براساس قیمت روز، اقدام کند. همچنین، در صورتی که متقاضی برای انصراف پس از اعلام نتایج زمان‌بندی، از لیست انتظار خودروی مدنظر خارج گردد.

مرحله نهایی ثبت نام خرید خودرو

در مرحله نهایی و پس از اعلام زمان بندی به متقاضیان و شکل گیری لیست انتظار برای هر محصول، خودروسازان موظف هستند که هرگونه فراخوان برای طرح فروش خودرو را منطبق بر زمان‌بندی و نوبت دهی انجام شده، اعلام کنند. به همین دلیل، خودروسازان به تدریج و صرفاً بر اساس لیست اولویت بندی مذکور برای هر محصول، نسبت به فراخوان و قطعی نمودن ثبت نام و انعقاد قرارداد فروش بر مبنای قیمت روز خودرو، اقدام خواهند کرد. در این طرح، قطعی نمودن ثبت نام توسط خودروسازان، بر اساس لیست نوبت دهی شده و بر مبنای قیمت روز، منطبق بر دستورالعمل تنظیم بازار خودروی شورای رقابت می باشد.

لازم به ذکر است که در صورتی که مشتری در طول فراخوان، در زمان تحویل و یا انجام ثبت نام قطعی، شرایط طرف تقاضای مندرج در اطلاعیه را نقض کند و یا در این مدت از خودروسازان داخلی دیگر خودرو خریداری کند، ثبت نام در این طرح کنسل می شود. باید توجه داشت که اطلاعات کلیه متقاضیان در ارتباط با این طرح، مطابق با ماده 19 آیین نامه اجرایی ماده 14 الحاقی قانون مبارزه با پولشویی و طرح مالیات بر عایدی سرمایه، در اختیار نهاد های ذی‌ربط قرار می گیرد.

نظرات کاربران

3 نظر

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد

1402/3/9
وقتی قیمت‌ها رو نداریم چجوری بنویسیم
چشم بسته انتخاب کنیم؟؟؟؟؟؟
1402/3/9
با سلام و احترام. بنده بیست روز پیش حسابمو وکالتی کردم به نام سازمان حمابت از مصرف کننده. موجودیمو تکمیل کردم. الان نمیتونم ثبت نام کنم. مینویسه حساب وکالتی یافت نشد.لطفا راهنماییم کنید
1402/3/9
بالاخره بعد از سپری شدن ۹ روز از ثبت نان خودرو در سامانه یکپارچه هنوز قیمت کارخانه ای قطعی خودروها خصوصا مدیران خودرو و فردا موتور مشخص نیست