ولوو XC90 ، لوکس به سبک ولوو
این صفحه 33,085 بار مشاهده شده است - آپلود شده در 1395/3/12

ولوو XC90 ، لوکس به سبک ولوو

عکس: بامداد صفائیان
آزمایش و نوشته: یاسین مشکوری

مقدمه

چند سالی و اگر بخواهم بهتر بگویم حدود 10 سال است که خودرو جزئی از زندگی مان شده است. در طول این سال ها همیشه به خودرو علاقه داشتیم، از زمانی که کوچک تر بودیم و برای گردهمایی ها، محافل خودرویی و افتتاحیه ها مدرسه را به قول معروف می پیچاندیم، تا امروز و این روزها که برای تست یک خودرو کلیه ی قرارها را کنسل می کنیم تا به مراد اصلی دل برسیم.
همه چیز حول محور خودرو می چرخید و می چرخد و قدرت این عشق و علاقه به میزانی بالاست که اولویت های کاری مان که غیر از ماشین بود در عرض چند ثانیه به تعویق می افتاد، یاد ندارم در طول این چند سال اگر زنگ یا پیغامی داشتم و از آن طرف تلفن صحبت از ماشین و قرار خودرویی باشد و کل کارهای روزمره را به روز دیگر موکول نکنم.
اما به آخرین داستان در این زمینه می رسیم، شب حدود ساعت 2 بود که به بنده اطلاع داده شد که شرایطی برای تست و بررسی آخرین محصول تولیدی کمپانی سوئدی میسر شده و نگارنده کما فی السابق تمامی قرارهای روز پیش رو را کنسل کرده تا با فراغ بال و تمرکز کامل به سراغ این زیباروی تازه وارد بروم. دوربین و تجهیزات آن را به همراه کاغذ و قلم که جزو جدایی ناپذیرم در روزهای تست است آماده و در هوای بهاری و زیبای پایتخت آماده ی چشم تو چشم شدن با شاسی بلند فول سایز ولوو شدیم.

نسل دوم ولوو XC90 که دست پخت طراح معروف توماس لیگنالت می باشد، در نمایشگاه ژنو 2015 در دو مدل بنزینی و هیبریدی با 3 نوع تجهیزات رفاهی از جمله R-Design، Momentum و Inscription به نمایش گذاشته شد و از شواهد و قرائن تغییرات بنیادین این نسل نسبت به نسل گذشته چه در نمای خارجی و چه در نمای داخلی مشخص بود که ولوو قصد رقابت و جدال جدی با 2 خودروساز لوکس ساز یکی از بریتانیا (رنجروور) و دیگری از آسیا (لکسوس) را دارد،هرچند به صورت مصداقی رقبای آن را می توان بی ام وX5، آئودی Q7 و رنجروور اسپرت قلمداد کرد.

طراحی خارجی

ولوو نیز همانند تویوتا در نسل های جدید خودروهای تولیدی خود توجه ویژه ای به مقوله ی زیبایی می کند و این موضوع را می توان با کنار هم قرار دادن عکس های نسل اول و دوم این خودروبه راحتی لمس کرد. تمامی خودروسازان فهمیده اند یکی از کلیدی ترین دلایل خرید یک خودرو، زیبایی ظاهری محصولات است به همین دلیل ولوو علاوه بر سرمایه گذاری های کلان در زمینه ی ایمنی، در خصوص طراحی هم در این اتاق حرف های زیادی برای گفتن دارد.
در نمای جلوی خودرو اولین نکته ای که جلب توجه می کند جلوپنجره ی مستطیل شکلی است که با 17 خط عمودی پوشانده شده و آرم زیبای ولوو در میانه ی آن جاخوش کرده است.

چراغ ها با فرمی چشم مانند که قسمت انتهایی آن تا روی گلگیر امتداد یافته اند به زیبایی طراحی شده اند، درون کاسه چراغ ها ضمن بهره بردن از چراغ های روشنایی در روز که به شکل T خوابیده می باشند از LED های متعددی برخوردارند که شب هنگام جلوه ای زیبا به نمای بیرونی خواهند داد.
پایین تر از چراغ ها ورودی هایی برای خنک کردن سیستم ترمز تعبیه شده اند که در مدل Inscription با خط افقی کرومی زیبایی تزئین شده اند که لوکس بودن این شاسی بلند را دو چندان جلوه می دهد. ورودی هوا در پایین ترین قسمت سپر با دو خط افقی جهت تامین هوای مورد نیاز برای توربوشارژر تعبیه شده اند.
چراغ های هالوژن نیز در کناره های ورودی هوا و در گوشه های دوطرف خودرو با فرمی قایق شکل درون سپر جایگذاری شده اند. کاپوت پف کرده با خطوط روی آن کمک شایانی در جذاب جلوه دادن نمای جلو کرده است.
به سراغ نمای جانبی می رویم که به شخصه معتقدم سخت ترین قسمت برای طراحی خودرو می باشد و نیاز به دقت و وسواس زیادی دارد. رینگ های 10 پره سفارشی آلومینیومی که نشان ولوو در میانه ی آن ها قرار دارد جذابیت زیادی به این قسمت هدیه کرده است، کروم کاری روی رکاب که مخصوص مدل Inscription طراحی شده لاکچری بودن خودرو را تشدید می کند، خط شانه ی برجسته از گلگیر جلو آغاز و پس از عبور از بالای دستگیره های درب به چراغ های عقب متصل می شود، همچنین خطی دیگر در پایین در موازی با خط شانه طراحی شده است، گلگیرها نیز عضلانی می باشند.

پایه ی آینه های جانبی درون درب های جلو فرو رفته اند و خود آینه با بهره مندی از چراغ راهنما زیباست. دور شیشه های جانبی با کروم تزئین شده است که نشان دهنده ی تاکید خودروساز به لوکس بودن محصول تولیدی است. به نمای عقب می رسیم، چراغ ها شباهت زیادی با ولوو XC60 دارد و از ستون های کناری آغاز و با فرمی خاص امتداد یافته اند، روشن شدن چراغ های عقب در شب جلوه ای زیبا به این قسمت می دهد و بسیار خاص است. پایین شیشه نوشته ی ولوو در میانه ی این قسمت با فواصل یکسان حروف این برند تداعی کننده ی عبارت پورشه در پشت پورشه 911 است.
پلاک در میانه ی قسمت عقب که عبارت XC90 و T6 را در دو طرف خود دارد در جای مناسبی قرار گرفته اند، همچنین در کناره ی عبارت T6 نوشته Inscription و AWD دیده می شود. درون سپر چراغی افقی که بیرون آن کروم کاری L شکلی موجود است در دو طرف ظرافت طراح را به رخ بیننده می کشد.
در پایین ترین قسمت سپر خروجی های اگزوز 4 ضلعی کرومی جلوه ای دوچندان به این قسمت داده است علاوه بر آن رنگ متفاوت پایین ترین قسمت سپر تقارن رنگ جالبی با رنگ سفید دارد.

در یک جمع بندی کلی می توان نمای جلوی خودرو را جذاب و زیبا ارزشیابی کرد اما نمای عقب با همه ی ریزه کاری ها و ظرافت های اعمال شده نمی توان در حد خودرویی 550 میلیون تومانی قلمداد کرد و شباهت زیاد آن با مدل ارزانتر XC60 چندان جذاب نیست هرچند نمره ی قبولی را کسب می کند.

طراحی و فضای داخلی

سوئیچ هوشمند را از مالک محترم تحویل گرفتم و اقدام به بازکردن درب خودرو نمودم، با بازکردن درب متوجه می شوید ولوو سورپرایزی بزرگ را برای شما تدارک دیده است، بوی چوب و چرم طبیعی و نویی خودرو به مشام می رسد، کیفیت کابین عالی است، استفاده ی گسترده از چوب و چرم فضایی مشابه سوئیت بسیار کوچکی در هتل هیلتون را به نگارنده القاء می کند!

رنگ چرم شتری با چوب کاری های متعدد و تقارن رنگ این دو به شدت جذاب است، صندلی ها نیز همانند مبل های راحتی گران قیمت چشم ها را نوازش می دهد، بدون اغراق می توان از کابین ولوو XC90 به عنوان یکی از بهترین و باکیفیت ترین خودروهایی که مجوز واردات به کشور را دارا هستند نام برد که قطعاً کابین S کلاس اتاق جدید ستاره ی همیشه پرفروغ مرسدس در مرتبه ای بالاتر از این خودرو قرار خواهد گرفت اما قطعاً نمای داخلی این ولوو جزو 5 تا از بهترین کابین های خودروهای وارداتی است.
فرمان سه شاخه با نشان ولوو در میانه ی آن و چوب اعلای استفاده شده حس خاصی را به راننده منتقل می کند، در دو طرف فرمان نیز کلیدهای قطع و وصل تلفن های ورودی، تنظیم سیستم صوتی، کروز کنترل، سیستم سیرو که مشابه آن در محصولات اپل قابل مشاهده است دیده می شود که به تمامی خواسته های راننده پاسخ می دهد.
صفحه کیلومتر شمار و دور شمار موتور با امکان تغییر حالت در پشت فرمان، قرار گرفته اند، همچنین در میانه ی آن ها تصویری کامپیوتری از نمای بالای خودرو نمایش داده می شود که به آن دوربین 360 درجه گفته می شود تا موارد ضروری را به راننده اطلاع دهد، در کنار این قسمت کلیدی برای تنظیم نور صفحه کیلومتر و دور شمار موتور در نظر گرفته شده است.

صفحه ی LCD لمسی 12.5 اینچی که برخلاف سایر خودروها به صورت عمودی است در میانه ی داشبورد قرار دارد که با قابلیت لمس آن می توان به تنظیمات سیستم صوتی، سیستم تهویه،سیستم ناوبری، تنظیم نوع رانندگی، تلفن و سایر امکانات پرشمار این مجلل سوئدی دست پیدا کرد، به عبارت ساده تر صفحه ی نمایش امکان برقراری ارتباط با اکثر سیستم های خودرو را داراست که تنظیمات صندلی و آینه ها در آن جایی ندارد. دریچه های سیستم تهویه مطبوع در کناره های صفحه LCD و در دو گوشه ی داشبورد با امکان تنظیم مستقل برای سرنشینان جلو و عقب فرمی عمودی دارند. پایین تر از صفحه LCD کلیدهای سیستم صوتی، فلاشر، گرم کن شیشه عقب و ... قرار گرفته است که به صورت خطی افقی که در میانه ی آن تنظیم ولووم می باشد مشابه ساعت مچی است.
دسته دنده با فرمی زیبا در دستان راننده به خوبی قرار می گیرد که در بالاترین قسمت آن شاسی کوچکی قرار گرفته که برای خارج کردن گیربکس از حالت دنده عقب به پارک نیامند است که آن را فشار دهید. بالاتر از دسته دنده کلید استارت خودرو با نوشته ی Engine روی آن همانند الماسی زیبا می درخشد، بالاتر از آن دکمه ی Drive Mode برای تنظیم حالت های مختلف رانندگی قرار گرفته، همچنین در این قسمت کلید ترمز دستی که مکانیزم الکترونیکی دارد و Auto Hold برای راحتی راننده در عبور از سربالایی و سرپایینی ها به شکلی زیبا طراحی شده است.

زیر آرنجی از جنس چرم اعلا با آرنج راننده سخنان ارزشمندی را رد و بدل خواهد کرد! صندلی ها راحت با قابلیت تنظیم 12 حالته با 3 حافظه ایده آل ترین شرایط را برای راننده و سرنشین کناری به ارمغان می آورد. روی دری راننده کلیدهای بالا و پایین آورنده ی شیشه ها، قفل و باز درب ها، تنظیمات آینه ها و حافظه ی صندلی تعبیه شده است.
به ردیف دوم صندلی ها می رویم در این قسمت فضای کافی برای 3 سرنشین موجود است اما تنظیمات سیستم تهویه دوگانه می باشد که 4 دریچه برای آن در نظر گرفته شده است که دوتای آن روی ستون های دوطرف و 2 تای دیگر در کنسول میانی قرار دارد.
هرچقدر جلوتر می رفتیم یاده حرفی می افتادم که چندین سال پیش به دلیل علاقه ی شخصیم به خودرو به پدرم میزدم و می گفتم خانه ی مان را بفروشیم و ماشینی گران قیمت بخریم و درونش زندگی کنیم که هر بار جواب او این بود خودرویی پیدا کن که بشود درونش زندگی کرد و نگارنده نیز هربار بی جواب می ماندم، اما امروز روزی بود که آن خودرو را پیدا کردم.
با بازکردن درب صندوق، با فضایی بزرگ مواجه شدیم که دو صندلی خوابیده نیز مشاهده می شد، با تلاش مالک و عکاس محترم صندلی ها را باز کردیم، ولوو XC90 دارای سه ردیف صندلی می باشد به عبارتی شما با خرید این خودرو می توانید 7 نفر مسافر را پذیرا باشید، البته صندلی های ردیف سوم برای کودکان و نوجوانان مناسب بوده زیرا فضای پا بسیار محدود است و مناسب افراد بالغ نیست، همچنین در این ردیف نیز برای سرنشینان دریچه های تهویه در نظر گرفته شده است، نکته ی جالب اینکه با بازکردن صندلی های ردیف سوم با اینکه فضای زیادی از حجم صندوق بار اشغال می شد اما باز هم فضای کافی برای قرار دادن وسایل سفر فراهم بود به همین دلیل می توان این ولوو را یکی از ایده آل ترین خودروهای این کلاس دانست که مناسب خانواده های پرجمعیت بوده که آخر هفته ها را به سفر اختصاص می دهند.

در خصوص فضای کابین باید گفت فضا برای راننده و سایر سرنشینان عالی است و هیچکدام احساس تنگی جا ندارند، حتی در ردیف دوم زمانی که صندلی راننده در بهترین حالت برای رانندگی تنظیم شده بود فضای کافی برای پا در این قسمت موجود بود و خبری از مماس شدن پا با صندلی جلو نبود، البته همان طور که پیش تر شرح آن رفت ردیف سوم برای نشستن افراد بالغ در نظر گرفته نشده است به همین دلیل نمی توان توقع جای پا و راحتی برای این گروه سنی داشت. لازم به ذکر است سوار و پیاده شدن برای ردیف سوم به سختی امکان پذیر بود.
در انتها و یک جمع بندی در خصوص کابین این خودرو به یاد یکی از دبیران سخت گیر دوران دبیرستان افتادم که در برگه های امتحانی دانش آموزان به قول معروف مو را از ماست می کشید و ما به او خورده می گرفتیم حالا و چندین سال بعد، نگارنده با کاغذ و قلم در جستجوی نقصی در کابین این خودرو بودم که به یک مورد برخوردم و آن این است که اگر فکر می کنید با یکبار نشستن پشت فرمان ولوو XC90 می توانید به تمام امکانات آن دسترسی پیدا کنید سخت در اشتباهید، تعدد آپشن ها، کار کردن با آن ها را مشکل کرده است و نیازمند تلاش و زمان است.

مشخصات فنی

برای ولوو XC90 یک پیشرانه 2 لیتری 4 سیلندر در نظر گرفته شده است که به سیستم های پرخوران موتور از جمله سوپر شارژر و توربوشارژر مجهز شده است تا توان حرکت این جثه ی 2 تنی را داشته باشد، با توجه به بهره مندی خودرو از توربو شارژر و سوپر شارژر توان خروجی خودرو به 320 اسب بخار در 5700 دور دقیقه رسیده است و همچنین قادر خواهد بود 400 نیوتن متر در 2200 دور در دقیقه نیرو تولید کند که با توجه به گیربکس 8 سرعته Aisin که به هر چهارچرخ نیرو انتقال می دهد، شتاب صفر تا صد را طبق اعداد کاتالوگ در 6.9 ثانیه کسب کند، همچنین حداکثر سرعت این خودرو 250 کیلومتر بر ساعت تخمین زده شده است.

توضیحاتی که شرح آن رفت مربوط به مدل T6 می باشد که مجوز واردات به کشور را کسب کرده است اما ولوو مدل دیگری با نام T8 هم به بازارهای جهانی عرضه کرده است که مدلی است هیبریدی و از پیشرانه ای مشترک با T6 برخوردار بوده و از باتری لیتیوم یون کوچکی بهره می برد که توان خروجی آن را به 400 اسب بخار ارتقاء می دهد.

امکانات ایمنی و رفاهی

ولوو برای شاسی بلند اندازه بزرگ خود امکانات ویژه ای را تدارک دیده است، این کمپانی XC90 را با 3 نوع سطح تجهیزات به بازارهای جهانی عرضه کرده است که مدل مورد آزمایش با سطح تجهیزات اینسکریپشن فول ترین مدل موجود در بازار بود که امکانات رفاهی و ایمنی آن در ادامه می آید:
سیستم ترمز ABS ، EBD ، EBA و DSTC ، ترمز دستی الکترونیکی، کیسه هوای جانبی و پرده ای، کیسه هوای راننده و سایر سرنشینان، چراغ های هوشمند کمکی، سوئیچ خاموش نمودن کیسه هوای سرنشین، کمربند سه نقطه ای به همراه پیش کشنده، قفل کودک درب ها و شیشه های عقب، سیستم حفاظت داخل کابین، سیستم حفاظتی صندلی در تصادفات، سیستم محافظتی ضربه های جانبی، مانیتور رنگی 12.3 اینچی با قابلیت لمسی، نویگیشن، سیستم کروز کنترل هوشمند، آینه های جانبی هوشمند با تنظیم اتوماتیک و گرمکن، Head-up Display، سنسور دنده عقب، سنسور جلو، سنسور باران، سنسور نور، قابلیت چرخش چراغ های جلو در هنگام پیچیدن، صندلی های طبی، دوربین دنده عقب، بخارزدایی اتوماتیک شیشه های عقب برحسب دما، گرم کن صندلی های جلو،صندلی برقی 12 حالته با 3 حافظه برای راننده و سرنشین جلو، پشت سری های برقی، صندلی تاشوی عقب، صندلی ردیف سوم، سیستم استارت هوشمند، سیستم ورود بدون کلید، صفحه کیلومتر شمار دیجیتال با قابلیت تنظیم نور، چرم طبیعی صندلی ها، دست دنده با روکش چرم، فرمان چوبکاری شده به همراه چرم، پدال های اسپرت آلومینیومی، آینه های جانبی برقی تاشو، سیستم هشدار و ترمز اتوماتیک، سیستم هشدار خواب آلودگی راننده و انحراف از مسیر، سیستم هشدار موانع با قابلیت فاصله، رادار نقاط کور در رانندگی، سیستم هشدار رانندگی بین خطوط با آلارم، سیستم کنترل کشش و پایداری دینامیکی، سیستم کنترل سرعت در سراشیبی، سیستم پارک اتوماتیک، سیستم حفاظت داخل کابین در زمان واژگونی، سیستم تشخیص عابران پیاده، سیستم تشخیص گاردریل های کنار جاده و تنظیم خودکار فرمان، اتوهلد، سیستم صوتی با پشتیبانی از USB، کابل AUX و iPod و سی دی MP3 با 19 بلندگو با توان 300 وات، محافظ قسمت بار، اندازه گیری درجه حرارت بیرون، تنظیم اتوماتیک شعاع نور چراغ های جلو، آینه ی داخلی الکتروکرومیک، تنظیم حالت های مختلف رانندگی، سیستم تهویه 4 گانه با قابلیت تصفیه هوای اتوماتیک، سقف پانوراما، درب صندوق عقب برقی، چراغ های زنون، چراغ های روشنایی در روز، ریل سقفی، شیشه شور چراغ های جلو و ...
مواردی که ذکر شد فقط بخشی از امکانات این خودرو می باشد که به دلیل ضیق جا به همین میزان بسنده می کنیم.

تجربه رانندگی

سوار و پیاده شدن به لطف درهای بزرگ جانبی به راحتی صورت می گیرد، درب راننده را بازکرده و سوار بر خودرو شدم، صندلی ها راحت با امکان تنظیمات چند (12) حالته، فرمان با چوبکاری روی آن راحت و دلپذیر است.
کلید استارت را که با فرمی زیبا در زیر دست راننده قرار دارد و کلمه ی Engine روی آن نقش بسته است لمس کرده و با حرکت آن به سمت راست خودرو روشن می شود. عایق بندی اتاق به خوبی صورت گرفته و کوچکترین صدایی به داخل کابین نفوذ پیدا نمی کند.

گیربکس را با فشردن پدال ترمز از حالت P به D حرکت دادیم و ترمز دستی که مکانیزم الکتریکی دارد به صورت هوشمند غیر فعال شد و شروع به حرکت کردیم، حرکت به آرامی و نرمی است و همانند ثابت بودن خودرو خبری از نفوذ صدا به کابین نیست که البته قانونی است نانوشته که همیشه برای خودروهای لوکس تعریف شده، برخلاف خودروهای اسپرت که از نفوذ صدا به داخل کابین به عنوان نکته مثبتی یاد می شود.
گیربکس 8 سرعته هوشمند با توجه به شرایط رانندگی دنده ها را تعویض می کند، از آن جایی که خودرو از سوپر شارژر و توربوشارژر برخوردار است و همواره سعی کرده ام به گوش هایم احترام بگذارم و یکی از صداهای مورد علاقه ام در حین رانندگی گوش کردن به سمفونی زیبای توربوشارژ است تصمیم گرفتم شیشه خود را مقداری پایین داده و هوای مطبوع کابین را فدای این صدای زیبا کنم.
طی چند سال گذشته حتی بزرگترین خودروسازان جهان نیز که هیچگونه اعتقادی به استفاده از پرخوران در خودروهای خود نداشتند و همواره از موتورهای تنفس طبیعی بهره می جستند به سوپر شارژر و بیشتر توربو شارژر روی آورده اند. پرخوران ها مزایای زیادی دارند که مهم ترین آن کاهش مصرف سوخت است ولی هزینه ی نگهداری بالایی دارند و شاید با توجه به کیفیت بنزین داخلی باید بیشتر حواستان به آنها باشد.

مقداری که به گاز فشار وارد می کنید و با افزایش دور موتور متوجه می شوید توربوشارژر وارد مدار شده است و صدای زیبای آن بهترین راه برای تشخیص است. ولوو ابداع کننده ی استفاده ی هم زمان از 2 پرخوران در یک خودرو است که سوپر شارژر که همواره در مدار است بتواند تاخیر یا لگ توربو را جبران کند که تا اندازه ای هم موفق عمل کرده است، هرچند باز هم تاخیرهایی از زمانی که پا روی پدال گاز می گذارید و موتور واکنش نشان می دهد، دیده می شد اما اصلا قابل قیاس با خودروهایی که فقط از توربوشارژراستفاده می کنند نبود.
دید اطراف به لطف آینه های بزرگ عالی است، همچنین در این قسمت با سامانه های هشدار نقطه ی کور مواجه می شوید که روی آینه خطی هلالی شکل قرار گرفته که در صورت وجود خودرویی در گوشه ها به رنگ قرمز در می آید و در صورت عدم توجه راننده به طرز معجزه آسایی فرمان به دستور شما اطاعت نکرده و به مسیر اصلی برمی گردد! دید عقب نیز مناسب ارزیابی شد که برای دنده عقب رفتن دوربین این قسمت فعال و از طریق LCD بزرگ به نمایش در می آید که علاوه بر آن وجود سنسورهای عقب از بروز برخورد احتمالی با جسم خارجی پیشگیری می کند.
فرمان در حین رانندگی عملکردی لخت داشت و اطلاعات کاملی را از سطح مسیر به راننده انتقال نمی داد، همچنین فرمان از سامانه ی سروترونیک برخوردار بود که در صورت افزایش سرعت فرمان سفت شده و حرکت دادن آن مشکل می شود تا از بروز حرکت های شدید و خطرناک در سرعت های بالا جلوگیری شود.
تعداد آپشن های این ولوو به میزانی زیاد است که در زمان رانندگی آلارم هایی شنیده می شد که حتی مالک خودرو نیز اطلاع کاملی از بروز آن ها نداشت!


به طور کلی دغدغه همیشگی ولوو مسئله ی ایمنی و امنیت نه تنها برای سرنشینان خودرو بلکه برای عابرین پیاده هم بوده است و مبالغ هنگفتی برای امنیت خودروهای خود طی چند سال گذشته هزینه کرده است که جوابگو نیز بوده است چنان که ولوو XC90 عنوان ایمن ترین خودروی شاسی بلند دنیا را با خود یدک می کشد که اگر با آن رانندگی کنید کاملاً متوجه خواهید شد که چرا به این مقام نائل آمده است.
سیستم تعلیق کامپکت در عقب که با کمک فنر تیغه ای همراه است موجب شده کابین آرام و مطلوبی برای سرنشینان فراهم شود،هرچند با تغییر حالت رانندگی به اسپرت تکان هایی به اتاق منتقل می شد و دست اندازهای پرشمار پایتخت به خصوص در ردیف دوم کمی آزار دهنده بود،هندلینگ و پایداری خودرو نیز در بهترین های این کلاس قرار می گیرد، اما نبود شیفتر پشت فرمان از نکات ضعف محسوب می شود علاوه بر آن عملکرد ترمز با مقدار زیادی فشار روی پدال ترمز همراه است.
سوار شدن به خودروی شاسی بلند غروره خاصی را به راننده منتقل می کند که این حس در صورت لاکچری بودن کابین دوچندان خواهد شد،موردی که به شدت در هنگام رانندگی آن را لمس نمودم.
به طور کلی سوپر شارژر و توربوشارژر سیستم های کمکی موتور محسوب می شود که توربوشارژر انرژی اش را از فشار گازهای خروجی از موتور می گیرد در حالی که سوپر شارژر انرژی اش مستقیماً از خود موتور تامین می شود اما مزیت سوپرشارژر به توربوشارژر این است که سوپرشارژر با روشن شدن خودرو وارد مدار قرار می گیرد موردی که توربوشارژر از آن بی بهره است و پس از رسیدن به دور موتوری خاص به نسبت هر خودرو در جریان قرار خواهد گرفت، مورد دیگر لگ یا تاخیر توربوشارژر است، علاوه بر آن هزینه های نگهداری توربوشارژربالاست.

طی چند سالی که از واردات خودروهای خارجی می گذرد. خودروهای زیادی مجهز به توربوشارژر وارد کشور شده اند اما متاسفانه همانند بسیاری از پدیده های اجتماعی که ابتدا وارد جامعه و پس از مدت تقریباً زیادی فرهنگ سازی مناسب در خصوص آن صورت می گیرد این سیستم نیز به این آفت گرفتار شده است و هیچگونه اطلاع رسانی دقیقی در خصوص نگهداری و تعمیر توربوشارژ صورت نگرفته است که در صورت بی توجهی می تواند هزینه های زیادی را به مالک تحمیل کند، موارد دیگری که در خصوص توربوشارژها مطرح است عدم وجود اشخاص ماهر به تعداد کافی برای تعمیر این سیستم و همچنین عدم سازگاری بنزین های کشور با توربوشارژهاست که قطعاً در صورت عدم نگهداری صحیح، در طول زمان موجب آسیب رسیدن به آن ها خواهد شد.

جمع بندی

شاسی بلند ولوو از بهترین های این کلاس است که می تواند از نظر ایمنی، امکانات و لوکس بودن خریدار را به طور کامل راضی کند، اما این خودرو را نمی توان مناسب افراد جوان دانست، آپشن های متعدد و تنظیمات زیاد موجب شده که بیشتر برای افراد 40 سال به بالا مناسب باشد، در حالی که جوانان خواهان تنظیمات مختصر و شروع حرکت در چند ثانیه هستند.
از رقبای ولوو در کشور می توان به لکسوس LX570 و پورشه کاین S اشاره کرد که از نظر شتاب در مقامی بالاتر از لکسوس و پایین تر از پورشه کاین قرار می گیرد، از نظر مصرف سوخت نیز علی رغم استفاده از پیشرانه ای 4 سیلندر و 2 لیتری ولوو موفق به گرفتن مقام قهرمانی نیست و پس از پورشه کاین S با مصرف ترکیبی 10.5 لیتر، در مقام دوم با مصرف میانگین 13.8 قرار میگیرد که پایین تر از خود لکسوس LX را با مصرف 16 لیتر در 100 کیلومتر در تعقیب خود دارد.
همان طور که پیشتر عرض شد مزیت خودروهایی که از پرخوران استفاده می کنند کاهش مصرف سوخت است موردی که ولوو برخلاف پیش بینی های خود به عنوان کم مصرف ترین خودرو در این کلاس موفق نشد به این مقام دست پیدا کند به گونه ای که دو رقیب بزرگ ولوو XC90 یعنی بی ام و X5 و آئودی Q5 که از پیشرانه های 6 سیلندر برخوردارند، مصرف تقریبا یکسانی با ولوو XC90 دارند.

اگر بخواهیم از نظر قیمت و امکانات ایمنی و رفاهی ولوو را با رقبای خود قیاس کنیم باید اذعان کرد ولوو با چندین پله بالاتر در مقام اول می نشیند، علاوه بر اینکه امکان خریداری نمونه های صفرپورشه کاین S و لکسوس LX میسر نیست.
پورشه کاین S در مدل های 2011 تا 2013 در بازار کشور موجود است که از قیمت 550 میلیون در مدل 2011 نه چندان تمیز موجود و تا حدود قیمت 1 میلیارد و 250 میلیون تومان معامله می شود که حتی در فول ترین مدل هم از امکانات کمتری نسبت به مدل های فول ولوو بهره می برند البته نباید از اعتبار برند پورشه به خصوص در کشور چشم پوشی کرد، لکسوس LX نیز در مدل 2013 با رنج قیمت 780 میلیون تا بیش از 1 میلیارد تومان در بازار کشور موجود است که باز هم روی کاغذ می توان ولوو را برنده دانست.
اما موضوع حائز اهمیت این است که متاسفانه در بلبشوی خودروهای وارداتی و نمایندگی های خودروهای خارجی در کشور که خدمات چندان مطلوبی را به خریداران ارائه نمی دهند یکی از بدترین آن ها نصیب برند ولوو شده است به همین دلیل ولوو به جایگاه مناسبی از نظر فروش که لایق آن است در کشور نرسیده است به گونه ای که به 2 نفر از دوستان که اطلاع چندانی از خودروها نداشتند عکس خودروی مورد تست را نشان دادم و هیچکدام باور نمی کردند قیمت این خودرو در بازار کشور حدود 550 میلیون تومان است.
البته نباید فراموش کرد که مردم کشور همواره در هنگام خرید خودروی چند صد میلیونی دست روی 4 برند پورشه، بی ام و، مرسدس و مازراتی می گذارند و کمتر به خرید ولوو فکر می کنند.
به طور کلی ولوو XC90 از نظر تجهیزات ایمنی و رفاهی علی الخصوص در مدل فول هیچگونه کم و کسری برای مالک نمی گذارد و اگر کمی بیشتر (حدود 50 میلیون) از حدود نیم میلیارد تومان برای خرید خودروی شاسی بلند ایمن کنار گذاشته اید و خانواده ی پر جمعیتی دارید که آخر هفته سفر را به خانه نشستن ترجیح می دهید، اصلاً تردیدی در خرید این خودرو نکنید.
در پایان ضمن پرسش از مالک خودرو در خصوص میزان رضایت از نماینده ی ولوو شرکت افراموتور با جواب هایی روبرو شدیم که تاسف بار بود، ایشان فرمودند در شهریور 94 با مبلغ 470 میلیون خودرو را پیش خرید کرده اند و قرار بر این شده که 4 ماه بعد خودرو تحویل ایشان شود که متاسفانه تحویل خودرو با 3 ماه تاخیر از موعد مقرر به دست ایشان رسیده است و قیمت تمام شده حدود 520 میلیون تومان محاسبه شده است.
به دلیل تاخیرهای به عمل آمده مالک ایمیل هایی با دفتر اصلی ولوو در سوئد انجام داده که نماینده مذکور اعلام کرده اند ما هیچگونه نماینده ی رسمی در کشور ایران نداریم(!) که در نوع خود جالب بود.
در پایان ضمن تشکر از مالک خودرو آقای امیرحسین منصوبی که کمال همکاری را با تیم تست خودروبانک انجام دادند، برای مشاهده لیست کامل مشخصات فنی و تجهیزات می توانید به صفحه ولوو XC90 مراجعه کنید.
عکس ها
نظرات
 
 
 

sdsd

1395/3/13
فوق العاده اس این خودرو با قیمت بسیار مناسب نسبت به رقبا

محمد

1395/3/13
این یه ماشین خاص و قابل احترامه ای کاش کلیپش کرده بودید. بازم مرسی خودروبانک

alireza

1395/3/15
سلام لطفا فیلم بررسی جیلی اگراند 7 رو بذارید...

امير

1395/3/15
اين خودرو كه براي تست به شما داده شده است اصلا فول نيست
 • sina

  1395/3/17
  سلام امکانش هست بگید مدل فول در بازار ایران چه آپشن هایی اضافه بر این مدلی که اینجا تست شده دارن؟
  3+

محمدرضا

1395/3/16
پدال ترمزش کو ؟ فقط یک پدال تو عکس دیده میشه !!
 • محمد

  1395/3/17
  این پدالی که میبینید همون ترمزه . پدال گاز سمت راستشه که معلوم نیست تو عکس
  1+
 • محمد

  1395/10/10
  اون یکی پدالش زیر فوم کف پا هستش .پدال اسپورته
 • هادی

  1396/1/3
  علیرضا داداش تویی؟ خخ.ترمز کلاچ گاز؟

iman

1395/3/18
این چین هم دست انداخته رو برندهای معتبر و اونا رو میخره و تولید میگنه، البته انتقال تکنولوژی هم داره براش ولی خوب همین xc90 که تو چین تولید میشه رو اکه تو سوید تولید میشد رو بیشتر مورد پسند بود
 • mehdi

  1395/3/18
  واژه تحت لیسانس همین هست حتی اگه مالکیت یاسرمایه گذار یک شرکت دیگه باشه - چون مهندسی و طراحی همه چیز را شامل میشود از خط تولید تا محصول آخری و حتی رویه های مونتاژ و....
  فقط کارگران مونتاژ تغییر میکنند،
  2+
 • alireza

  1395/3/18
  دوست عزیز یکم مطالعت رو ببر بالا تنها خودرو ولوویی که در چین تولید میشه s60 هستش و تا حالا هیچ ولوویی در کشور غیر سوید و امریکا فعلا تولید نخواهد شد این چه جور ماشین چینی هست که قیمتش بالا 500 میلیونه مگه ادم عقلشو از دست داده بیاد به یک ماشین تولیدی تو چین بیاد این قد پول بده؟
  3+
 • iman

  1395/3/23
  خطاب به علیرضا
  الان هرچی دور ورمون میبینیم ساخت چین هست ولو هم همینطور هست بنزو بی ام و و ماشین های جنرال موتورز و فولکس و.... همه تو جین هم ساخته میشن (نه مونتاز)
  شما یکم مطالع کنی بد نیست
  Volvo moved production equipment of the first generation to China and ended Swedish production at the end of 2014,
  ولو تجهیزات خط تولیدش رو در سوید متوقف کرد و به طور کامل به چین برد در سال 2014... ادامه...
  https://en.wikipedia.org/wiki/Volvo_XC90

  Will the U.S. say yes to a 'Made in China' car?
  http://edition.cnn.com/2015/04/20/asia/shanghai-auto-show-volvo/
  3+
 • alireza

  1395/3/26
  پرچم سوید به این گندگی رو صندلیش ببین این دلیل نمیشه که اینم برای ایرانی ها چینیه چون چین بازار اختصاصی خودشو داره
  1+
 • امیر محمد

  1395/6/7
  خطاب به ایمان:
  والا میشه واسه من یه مرسدس بنزی که مونتاژ چینه رو نام ببری که وارد ایران شده؟یا همون ب ام و؟یا همون جنرال موتورز؟درسته خط تولید دارن تو چین اما فقط جهت بازار چین هست و هیچگونه صادراتی از چین ندارند و ولوو فقط به دلیل اینکه سهامش رو جیلی چین خرید تو چین مونتاژ میشه
  3+

ارمان

1395/3/18
دوستان یه چیزی کلی هست اونم اینه که اگر بخواید با سلیقه اکثر مردم ایران خرید کنید باید قید ماشین خوب و برندها پر سابقه و بنام رو بزنید خوشبختانه یه تغییراتی داره صورت میگیره یکم تعداد راو4 ها تو شهر به نظرم افزایش پیدا کرده (نسبت به سانتافه) خودروهای لوکس هم طالب ها خاص خودش رو داره و نباید انتظار داشت ولوو اندازه کیا بفروشه به نظرم ورودش به بازار ایران یه اتفاق خوب بود و الان هم که طراحی هاش واقعا زیباست

Emad

1395/3/19
اینجا منطقه آزاد اروند توی نمایشگاه گذاشتن 210 میلیون . با پلاک اروند

علی

1395/3/30
لطفا هیوندای سنتنیال هم بررسی کنید

امید

1395/4/23
ی سوال دنده تو فرمون و دید در شب داره؟

mr

1395/5/19
لوکس، پرقدرت، بروز و خاص...
اما... امان از این خدمات پس از فروش که کمر چنین ماشین هایی رو توی ایران میشکنه إ

hldv lpln

1395/6/7
واقعا باعث تاسف میباشد که نویسنده سایت معتبری مثه خودروبانک انقدر از کمبود سواد خودرویی رنج ببره
اولا که اون دکمه روی لیور دنده جهت حرکت لیور از قسمت دنده عقب هست فقط و هیچ گونه ارتباطی به خارج کردن لیور از دنده عقب به پارک نداره و کاراییش فقط تغییر لیور از دنده عقب میباشد
نکته دوم اینکه اخر مقاله ذکر نمودید دو رقیب بزرگ این خودرو bmw x5 & audi q5 با پیشرانه های 6 سیلندر...لازم به ذکر میباشد که اولا رقیب این خودرو audi Q7 میباشد و ثانیا audi q5 موجود در بازار ایران از پیشرانه 2000 سیسی توربوشارژ استفاده میکنه
به امید روزی که افراد با سواد و دانا به بررسی چنین خودروهایی بپردازند
 • مرتضی

  1395/6/7
  خیلی جالبه که شما همینطوری میای میگی این بی سواده، اون بی سواده،
  اولا اسم شما که با سواد هم هستی گویا امیرمحمد هست و بهتره Ctrl+shift بزنی قبل نوشتن
  دوماً رقیب این ماشین مگه حتماً باید تو ایران باشه؟ رقبای خارجیش آدم نیستن؟ یعنی هیچ کس جز شما نمیفهمه که بی ام و X5 تو ایران نیست؟ اون هم با موتور 6 سیلندر؟
  یکم بهتره قبل از نوشتن به دیگران هم احترام بذارین و فکر کنین
  7+

رضا

1395/7/20
سلام
ماشین 67000 دلاری که به تومن میشه 234 میلیون را دارن میفروشن 520 میلیون تومن
یعنی روی هر ماشین 220 میلیون میخورن

رضا

1395/8/1
این ماشین با 2000 کیلو وزن + 7 سرنشین که جمعا حساب کنید میشه 2500 کیلو بازم اینقدر دقیق مهندسان سوئدی حساب کردن که 210 کیلومتر در ساعت سرعت بره و کم نیاره ماشین عمری و با دوام میسازند
ضمنا کسی میدونه چرا افرا موتور اطلاعات غلط تو سایتش میزنه سرعت نهایی این ماشین زده 250 کیلومتر محدود شده اما سایت های خارجی زدن 210 کیلومتر
یه مساله دیگه اونایی که میگن ولوو در چین خط تولید داره میتونن به ولوو ایمیل بزنن جوابشو هم اینه که ولوو در چین خط تولید نداره و فقط به چین صادرات انجام میده
وقتی طرفداران بنز و بی ام دبیلو در ایران به یک برندی مثل ولوو حسودی میکنن که چرا با نصف قیمت بنز و بی ام دبیلو کیفیت و امکانات اونا را میده باید گفت
حتی در دشمنی هم جوانمرد باشید

Ali

1395/9/22
د وستان داغ. يده به نظرتون از نمايودگي بخرم فولشو يا از بازار ازاد ايا قيمتا فرق دارن؟؟ تا قبل از عيدم ميخام اين ماشينو
Top