مقایسه رنو ساندرو با دانگ فنگ H30 کراس + فیلم درگ
این صفحه 78,738 بار مشاهده شده است - آپلود شده در 1396/1/9

مقایسه رنو ساندرو با دانگ فنگ H30 کراس + فیلم درگ

فربد امینی
عکاس
حسین ریاحی
نویسنده
مقدمه

دورانی بود که با مبلغی در حدود 40 الی 60 میلیون تومان می شد به گزینه هایی مانند هیوندای سوناتا، آزرا و تویوتا کمری فکر کرد. این دوران خیلی دور نیست و همه ی ما آن زمان را به یاد داریم اما در سالهای اخیر بازار خودروی کشورمان دستخوش تغییراتی شد که حالا در چنین بازه ی قیمتی اگر قصد خرید خودروی صفر کیلومتر را داشته باشید یا باید به چند گزینه ی محدود وطنی بسنده کنید و یا یکراست به سراغ چینی هایی بروید که حتی معلوم نیست تا همین فردا بر روی خط تولید باشند یا نه؟ در این بین محصولات تولیدی توسط خودروسازان داخلی نیز افت کیفی شدیدی را دارند و معدود محصولاتی همچون دنا نیز که در این رنج قیمتی قرار دارند بر روی پلتفرمی بسیار قدیمی یعنی همان سمند ساخته شده اند ضمن اینکه چنین محصولی از نظر آپشن ها و طراحی نیز یارای رقابت با چینی ها را ندارد. اما در میان خودروهای داخلی یک گزینه هست که همچنان کیفیت خود را حفظ کرده و تحت استانداردهای جهانی تولید می شود. این خودرو خودرویی نیست جز رنو لوگان و برادر هاچ بکش یعنی ساندرو. لوگان همواره به دلیل امکانات رفاهی بسیار کم و طراحی ظاهری که کاملا متعلق به یک دهه پیش است مورد انتقاد قرار داشته است اما رنو ساندرو که از ظاهری به روز تر بهره مند است توانست از همان روزهای اول عرضه، فروش خوبی را تجربه کند. اما در این میان شرکت ایران خودرو اقدام به عرضه ی خودرویی نیمه کراس اوور و نیمه هاچ بک از شرکت دانگ فنگ چین کرد تا بتواند با رنو ساندرو رقابت کند. ما نیز تصمیم گرفتیم این دو خودرو را در برابر یک دیگر قرار دهیم تا ببینیم آیا رنو ساندرو می تواند از پس این حریف چینی بربیاید یا نه؟ نکته ای که در مقدمه باید ذکر کنم این است که اینجانب به عنوان نگارنده با توجه به سابقه ای که در کار مکانیکی دارم دید بسیار بدی نسبت به خودروهای چینی دارم و حتی یک تویوتا کرولای ۱۹۹۲ را به گران قیمت ترین خودروی چینی ترجیح می دهم. در این تست نیز حقیقتا با دید مثبتی به سراغ H30 کراس نرفتم. اما از آنجایی که در گروه خودروبانک، ما تست درایو ها را نه بر اساس سلایق شخصی بلکه با رعایت بیطرفی انجام می دهیم، زحمت نگارش بخش های نقد طراحی خارجی و داخلی هر دو خودرو را دوست عزیزم آقای مهندس فربد امینی بر عهده گرفتند.

طراحی ظاهری

دو خودرو را برای عکاسی در کنار یک دیگر قرار می دهیم. ساندرو تا حدودی مرتفع تر به نظر می رسد و ظاهری تخم مرغی شکل از نیم رخ دارد. طراحی رنو کاملا ساده، اقتصادی و فارغ از هر گونه زرق و برقی است. البته این طراحی در مقایسه با تندر بسیار بهتر و زیباتر است و دیگر از آن خطوط تیز ساده خبری نیست. لازم به ذکر است که طراحی تندر به سال 2005 بر می گردد ولی ساندرو و فیس لیفت تندری که قرار است ایران خودرو تا چند وقت دیگر وارد بازار کند به سال 2008 بر می گردد. در نمای جلو، سایز بزرگ چراغ ها نخستین چیزی است که جلب توجه می کند. جلو پنجره ی ساده نیز نکته ی خاصی ندارد و شبیه همان جلوپنجره ی تندر است. طراحی سپر جلو در مقایسه با تندر بهتر شده و یک توری بزرگ در میان آن وجود دارد که هوای مورد نیاز رادیاتور را تامین کند. در نمای جانبی گلگیرهای پف کرده و درهای بزرگ را از بارزترین بخش ها باید به حساب آورد که همین درهای بزرگ ورود و خروج از خودرو را برای سرنشینان بسیار آسان کرده اند. طرح رینگ های 5 پر ساندرو نیز در مقایسه با رینگ های تندر زیباتر است و با یک نگاه به شما حس حرکت را به شما منتقل می کند. در نمای عقبی اما شاهد شباهت هر چه بیشتر ساندرو با تندر هستیم. چراغ های بزرگ عمودی تقریبا هیچ جذابیتی ندارند و قرار گرفتن نورافکن عقب در یک سمت سپر نیز چندان حرکت زیبایی نبوده. اما از طرفی طراحی چراغ های عمودی ساندرو به گونه ای است که ممکن است در شب و از فاصله ی دور آن را با هیوندای i30 اشتباه بگیرید. البته طرح کلی سپر راضی کننده است. سایز برف پاک کن عقبی نیز بزرگ است که این مورد پوشش و کارایی بسیار خوبی را در بهبود دیدی عقب خودرو فراهم می کند. بخشی که ساندرو در آن نا امید کننده عمل کرده است کیفیت رنگ پایین در رنگ های تیره است. اگر ساندروی سفید و یا نقره ای خریداری کنید مشکلی نخواهید داشت اما نمونه ی مورد آزمایش که دارای رنگ مشکی بود کیفیت رنگ پایینی داشته و در یک نقطه از درب عقب بلند شدگی رنگ اتفاق افتاده بود.

به سراغ دانگ فنگ می رویم. طراحی آن به وضوح سعی کرده نکات و جزییات بیشتری را در مقایسه با ساندرو ارائه کند و کاملا در نقطه ی مقابل ساندرو است. در نمای جلو طرح چراغ ها و چیدمان داخلی آن ها بیشتر به خودروهای روز شبیه است و البته نکته ی مثبت آن را نیز باید استفاده از چراغ های روشنایی در روز ال ای دی دانست. جلو پنجره نیز از دو نوار کرومی تشکیل شده است که آرم دانگ فنگ را در میان خود جای داده اند. سپر جلو نیز نکته ی خاصی ندارد و همانند ساندرو دو عدد پروژکتور گرد در آن تعبیه شده اند با این تفاوت که قرار گرفتن یک نوار نقره ای رنگ در زیر سپر H30 کراس توانسته نمای روبروی این خودرو را اسپرت تر از ساندرو نشان دهد. نمای جانبی را باید اوج بی سلیقگی چینی ها در طراحی این خودرو دانست. خودرو حالت کشیده و نازیبایی دارد و در این میان زه سیاه رنگ بزرگی که در اطراف گلگیرها نصب شده بسیار جلب توجه می کند. این زه ابعاد بزرگی دارد و اصلا با ابعاد خود خودرو سازگاری ندارد و شاید بهتر بود در خودرویی با سایز تویوتا پرادو بکار می رفتند. سایز کوچک رینگ ها نیز به این نقص طراحی دامن زده و آن را تشدید می کند. بخش دیگری که ای کاش چینی ها توجه بیشتری به آن می کردند حاشیه ی پنجره ها است. حاشیه ی شیشه های درب جلو و عقب خودرو به رنگ سفید است اما شیشه ی مثلثی عقبی حاشیه ای سیاه رنگ دارد و گاه این احساس منتقل می شود که این شیشه ی کوچک بعدا و به صورت غیر فابریکی روی خودرو نصب شده است. البته در خودروهایی که به رنگ مشکی باشند، این نکته خوشبختانه به چشم نخواهد آمد و در خودروهای سفید رنگ هم با چسباندن بر چسب های مشکی می توان به زیبایی این خودرو افزود. در نمای عقب H30 کراس را نمی توان خودروی خیلی زیبایی دانست اما حداقل از ساندرو بهتر عمل کرده است. در مورد چراغ های عقب نظر نگارنده این است که اگر نوار بالایی حذف می شد حتی طراحی عقب می تواست بهتر هم باشد. اما دو نکته نیز در این بخش وجود دارند. یکی قرار گرفتن آرم خودرو در یک قاب مشکی رنگ است که چندان نمای زیبایی را پدید نیاورده است و گویی طراحان تاکید بی موردی را روی آرم خودرو داشته اند. مورد دیگر نیز طرح سپر است که یک سری خطوط کرکره مانند در بخش پایینی آن کار شده اند که خیلی قشنگ نیست. در کل اگر بخواهیم در مورد طراحی این دو خودرو نظر دهیم باید گفت ساندرو فارغ از هرگونه زیبایی، جذابیت و زرق و برق طراحی شده است اما نتیجه ی نهایی آن ترکیب حداقل مناسبی است اما دانگ فنگ H30 کراس با آنکه نکات ریز و جزییات بیشتری در طراحی دارد و طرح آن به خودروهای روز بیشتر شبیه است اما نمای کلی آن را واقعا نمی توان زیبا دانست و این اجزا هماهنگی کمتری با یکدیگر دارند.


طراحی داخلی

با وارد شدن به کابین رنو ساندرو خود را در فضایی کاملا آشنا خواهید یافت که همان تندر است. البته بخش های کوچکی دستخوش تغییر شده اند همانند کلید های قرار گرفته بر روی داشبورد مرکزی که بجای آنکه همانند تندر مستطیلی شکل باشند بیضی شکل هستند. تغییری کوچکی هم در چیدمان کنترلر های مربوط به سیستم ایرکاندیشن داده شده است. پشت آمپر ها نیز کاملا مشابه با تندر اتوماتیک هستند و زمینه ی سفید آنها نیز در زیبایی بیشتر نشان دهنده ها تاثیر گذاشته است. مورد مثبت دیگر روکش پارچه ای صندلی ها است که کیفیت خوبی دارد. برای متفاوت شدن این خودرو با تندر طراحی داخلی درها نیز تغییر کرده است و با رنو سیمبل مشترک بوده که در مقایسه با تندر بسیار بهتر شده است. فضای سرنشینان عقبی هم بسیار عالی است و سه سرنشین بزرگسال به راحتی در عقب ساندرو جا می شوند. برای سرنشین وسط عقب نیز کمربند ایمنی سه نقطه ای پیش بینی شده است که نکته ی بسیار مثبتی است. کمربند سه نقطه ای در H30 کراس نیز موجود است اما همانند پژو 206 از خود صندلی بیرون میاید اما در ساندرو این کمربند همانند برخی از مدل های کیا اسپرتیج به سقف خودرو متصل است که کارایی بهتری را ارائه می کند. نکته ی منفی تندر نود که همان محل قرار گیری شیشه بالابر ها است در ساندرو نیز همچنان به قوت خود باقی است. برای سرنشینان عقب هم دریچه ی خروج سیستم تهویه تعبیه شده است که در زیر صندلی های جلو قرار دارند و به سختی قابل رویت هستند. حجم صندوق عقب نیز بسیار مناسب است و معادل ۳۲۰ لیتر است. ضمن اینکه با تا کردن صندلی های عقبی می توان این حجم را تا ۱۲۰۰ لیتر افزایش دهید. همچنین ساندرو مجهز به دو عدد ایربگ برای سرنشینان جلو است.

فضای داخلی H30 کراس در مقایسه با ساندرو طراحی بسیار بهتری دارد به خصوص اینکه از یک نمایشگر در کنسول مرکزی هم استفاده شده است. طرح نشان دهنده ها هم از سه دایره تشکیل شده است. فرمان خودرو بر خلاف ساندرو که کاملا پلاستیکی است از چرم مصنوعی پوشیده شده است. البته ناگفته نماند که کیفیت چرم فرمان و پلاستیک های کابین اصلا مناسب نیست و کاملا حس چینی بودن و بی کیفیتی را به شما منتقل می کند. دستگیره های درها نیز به طرز عجیبی کوچک هستند. مورد بعدی روکش صندلی های این خودرو است که طراحی سوراخ سوراخ داشته و بیشتر ما را به یاد کفش های ورزشی انداخت. در خصوص فضای داخلی دانگ فنگ به لطف فاصله ی محوری بیشتر خود فضای پای بیشتری را ارائه می کند. وجود سانروف و تهویه ی خودکار هم از دیگر نکات مثبت این خودرو هستند. مورد دیگر هم فضای داشبورد بسیار کوچک این خودرو است که طراحی شکل آن نیز همین فضای کوچک را غیر کاربردی تر کرده است که در تصاویر موجود در گالری می توانید آن را مشاهده کنید که حتی یک تبلت 10 اینچی نیز در آن جا نمی شود!
فضای صندوق عقب نیز بیشتر از ساندرو و معادل ۴۱۷ لیتر است و با خواباندن صندلی های عقبی به ۱۱۳۷ لیتر می رسد.

قوای فنی

رنو ساندرو در بخش فنی کاملا مشابه با تندرو ۹۰ اتوماتیک است و همان موتور و گیربکس سود می برد. موتور این خودرو از سری K4M رنو و ۱.۶ لیتری ۴ سیلندر است. موتور ساندرو می تواند 105 اسب بخار قدرت و 140 نیوتون متر گشتاور را تولید کند. این موتور در میان موتورهای فرانسوی به دوام بالا شهرت دارد ضمن اینکه خوشبختانه در صورت بروز مشکل نیز قطعات یدکی با کیفیتی برای این موتور در بازار موجود است.
گیربکس خودرو نیز با نمونه ی مورد استفاده در رنو مگان و لوگان اتوماتیک یکسان است و از نوع چهار سرعته ی خودکار مجهز به تیپ ترونیک است. در ساندروی خودکار مکانیزم دریچه ی گاز نیز از حالت سیمی به برقی تغییر یافته است.
با بالا زدن کاپوت دانگ فنگ H30 کراس اما با صحنه ی آشنایی مواجه می شویم. ایران خودرو از همان پیشرانه ی آشنای TU5 متعلق به پژو 206 تیپ 5 در این خودرو استفاده کرده است. این پیشرانه ی 16 سوپاپ 1.6 لیتری هم می تواند 105 اسب بخار قدرت و 142 نیوتون متر گشتاور را تولید کند. گیربکس این خودرو نیز چهار سرعته ی خودکار است که گفته می شود ساخت آیسن ژاپن است. موتور TU5 از نظر قدرت و گشتاور کمی بهتر از موتور تندر است ضمن اینکه این موتور نیز در میان موتورهای دیگر پژو که در ایران وجود دارد یکی از بهترین ها است. وجود این موتور در H30 کراس را هم باید یکی از نکات مثبت این خودرو دانست. چون با توجه به تشابه این موتور با بسیاری دیگر از محصولات ایران خودرو دیگر نگرانی از بابت تامین قطعات و تعمیرات نخواهید داشت ولی خوب یاد صحبت یکی از دوستان افتادم که تعمیرکار خودروهای سنگین بود و می گفت دانگ فنگ در بین مکانیک ها به دنگ و فنگ مشهور است.

تجربه ی رانندگی

ساندرو در هنگام رانندگی تقریبا هیچ تفاوتی با تندر نود ندارد. تسلط راننده با توجه به این که در ارتفاع بالایی قرار گرفته است بسیار عالی است و همه ی زوایای خودرو را در کنترل خود دارید. دسته دنده ی بسیار بزرگ و بد شکل ساندرو را در حالت درایو قرار داده و عملکرد موتور و گیربکس نیز هماهنگ و مناسب است و از تقه ها و ضربات گیربکس اتوماتیک پژو 206 در آن خبری نیست. تعویض دنده نیز حتی در مقایسه با مگان هوشمند تر و به موقع انجام می شود. نرمی خودرو نیز قابل قبول است شما را در مسافت های طولانی خسته نخواهد کرد. شتاب گیری خودرو نیز با توجه به حجم 1.6 لیتری و چهار دنده بودن گیبرکس مناسب و راضی کننده است. در انتهای کورس پدال گاز نیز یک کلید قرار دارد که در صورت تخته کردن پدال گاز یک دنده ی معکوس برایتان انجام می دهد.

اکسل یک تکه ی عقب ساندرو اگرچه سادگی زیاد و هزینه ی پایینی دارد و سواری نرمی را نیز در مقایسه با سایر هاچ بک ها به ارمغان آورده است اما باید گفت با داشتن اکسل یک تکه نباید خیلی سر پیچ ها به این خودرو فشار آورد چون ممکن است عقب خودرو از کنترل خارج شود. هر چند در این بین فکر کردن به سه ستاره ی ایمنی دریافت شده از Euro NCAP می تواند آرامش بخش باشد.
در پشت فرمان H30 کراس حس بهتری پشت فرمان وجود دارد. ضمن اینکه فرمان نیز خوش دست تر است. هماهنگی بین موتور و گیربکس آن نیز کمی بهتر از ساندرو است و تعویض دنده ها کمتر احساس می شود. گیربکس این خودرو فاقد حالت تیپ ترونیک است اما به جای آن حالت اسپرت و برفی نیز موجود است. یک کلید اضافی نیز با نام O/D در اچ سی کراس وجود دارد که با فشردن آن دنده از ۳ بالاتر نخواهد رفت. این کلید در هنگام پایین امدن از سرپایینی ها بکار میاید و افزایش سرعت خودرو در سراشیبی جلوگیری می کند. این در حالی است که در گیربکس ساندرو تنها یک حالت برفی پیش بینی شده است. عملکرد این کلید حالت برف در هر دو خودرو مشابه است و با فشردن آن شروع حرکت با دنده ی ۲ انجام می شود تا شاهد هرزگردی چرخ ها نباشیم. نکته ی منفی ساندرو را باید طراحی بد اهرم دنده دانست و نکته ی بد دانگ فنگ هم وجود لقی در اهرم تعویض دنده است. به نوعی هر دو خودرو در قسمت اهرم تعویض دنده نظر مثبت تیم آزمایش را جلب نکردند. تعویض دنده ها در H30 Cross نرم تر از ساندرو انجام می شود و اتاق تکان های بسیار کمتری دارد. البته گویا این نرمی در ازای از دست دادن شتاب به دست آمده است چون در تست شتاب صفر تا صد کیلومتر نتوانستم به عددی بهتر از ۲۳ ثانیه دست پیدا کنم. شاید یکی از دلایل شتاب کند H30 Cross ضرایب دنده ی این خودرو باشد چون شتاب گیری خودرو تنها در دنده ی یک خوب است و پس از آن عقربه ی سرعت سنج به کندی پیش می رود. مورد آزار دهنده ی دیگر هم نفوذ زیاد صدای موتور در دورهای بالا به داخل کابین است. اما در خصوص صدای محیط عایق بندی مناسبی صورت گرفته و ای کاش عایق بندی بین موتور و اتاق نیز خوب انجام می شد. H30 Cross هم مجهز به ایربگ سرنشینان جلو است اما این خودرو به ایربگ جانبی هم مجهز شده است اما خوب عملکرد ایمنی این خودرو توسط مراجع اروپایی و یا امریکایی مورد ارزیابی قرار نگرفته است.
در زیر می توانید شتاب صفر تا صد کیلومتر دانگ فنگ H30 Cross را مشاهده کنید (لطفاً دقت کنید که این تست در شهر زنجان با ارتفاع از سطح دریا 1600 متر انجام شده است و فشار هوا باعث عملکرد ضعیف خودرو می شود. لذا ممکن است شما در شهرهای مختلف کشور به عدد متفاوتی نسبت به این تست دست پیدا کنید. همچنین هر دو خودرو در آب بندی زیر 2 هزار کیلومتر بوده و شرایط خودروها نیز می تواند فاکتور موثری در نتیجه تست باشند.):


در خصوص هندلینگ نیز این H30 Cross است که پیروزی را از آن خود می کند و خودرویی خوش دست تر از ساندرو حس می شود و از آن گیجی عقب ساندرو در آن خبری نیست. گرچه ساندروی مورد تست ما دارای لاستیک های با عرض 205 میلی متری بود که هندلینگ را کمی بهبود بخشیده بودند اما بالاخری تعویض لاستیک تا حدی می تواند ضعف سیستم تعلیق را جبران کند و همچنان توصیه می کنیم که به خودروهایی چون تندر و ساندرو سر پیچ ها خیلی فشار نیاورید و سرعت ایمن را رعایت کنید. ترمزهای H30 Cross هم گرچه در هر چهارچرخ دیسکی هستند اما در تست ترمز، ساندرو با وجود ترمز کاسه ای در محور عقب توانست کمی زودتر متوقف شود.


نتیجه گیری

فارغ از این که قیمت پایین تر H30 Cross در مقایسه با ساندرو برگ برنده ی مهمی در دستان این خودرو است اما اگر فاکتور قیمت را کنار بگذاریم باید اعتراف کرد که ساندرو هرچه باشد دستپخت گروه رنو نیسان و خودرویی کم هزینه برای اقشار متوسط است که در دراز مدت قطعا مراجعه ی کمتری به تعمیرگاه ها خواهید داشت اما از طرفی نکاتی همچون نبود حتی برف پاک کن تناوبی در این خودرو نیز هنگامی که مبلغ پرداختی برای این فکر می کنید کمی آزار دهنده است. منتهی از نظر نگارنده حداقل نکته ی مثبت ساندرو می تواند همین ۳ ستاره ی ایمنی و تولید تحت لیسانس آن زیر نطر خود رنو باشد. در دانگ فنگ قطعا در ازای بهای پرداختی آپشن های بیشتری را دریافت خواهید کرد ولی به شرطی که مواردی هم چون بازار دست دوم نه چندان قابل پیش بینی و کیفیت پایین مونتاژ و مهم تر از همه عدم تست ایمنی توسط مراجع معتبر اروپایی را نیز مد نظر قرار دهید. در پایان هر چند انتخاب بین این دو گزینه تا حدودی به بودجه ی شما و نگاه شما و انتظارات شما از خودرو بستگی دارد اما تیم آزمایش رنو ساندرو را به دلایلی همچون ایمنی بالا، کیفیت ساخت خوب و بازار دست دوم مناسب به عنوان برنده ی این مقایسه اعلام می کند. در پایان گروه خودروبانک از مالکان خودروها آقایان امیررضا ذبیحیان و فربد امینی بابت در اختیار قرار دادن وقت و خودروها تشکر می کند.

مشخصات فني
مدلرنو ساندرودانگ فنگ H30 کراس
پيشرانهچهار سیلندر خطیچهار سیلندر خطی
حجم موتور1598 سی سی 1587 سی سی
حداکثر قدرت105 اسب بخار در 5750 دور بر دقیقه105 اسب بخار در 5750 دور بر دقیقه
حداکثر گشتاور140 نیوتون متر در 3750 دور بر دقیقه142 نیوتون متر در 4000 دور بر دقیقه
شتاب رسمي15.2 ثانیه در روز آزمایش23 ثانیه در روز آزمایش
مصرف سوخت ترکيبي8.3 لیتر در هر صد کیلومتر7.4 لیتر در هر صد کیلومتر
وزن1146 کیلوگرم1230 کیلوگرم
قيمت54 میلیون تومان49 میلیون تومان


عکس ها
نظرات
 
 
 

ناشناس

1396/5/22
سازمان بازررسی و کیفیت استاندارد کشور کیفیت ساخت اچ سی را دو ستاره تعیین کرده ودر بین خودروهای ۲۵ تا۵۰ میلیون رده پانزدهم جدول را دارا میباشد . این خودرو کیفیت تولید نداره و ایران خودرو هم روز به روز مونتاژش خرابتر میشه بطوریکه داد تعدادی از مالکان این خودرو را در آورده پیشنهاد میکنم دوستان هر چه زودتر از شرش خلاص بشن و سرمایه خود را در خودرو با کیفیت تری هزینه کنند
 • حامد

  1396/6/19
  به عنوان دارنده این ماشین واقعا ازش راضی هستم ، فراخوان سیستم برقی داشت که نمایندگی 1133 بصورت خارج از نوبت و ظرف نیم ساعت انجام داد و به بعدش واقعا به مشکلی برنخوردم.نمیگم کیفیت این ماشین اندازه رنو هست ولی واقعا با زیره 45 میلیون سوار ماشین با گیربکس ژاپنی شدن لذت بخش هست
  9+
 • امین

  1396/7/13
  شما اول این ماشینو از نزدیک ببینید بعدش این مطالبو نشر بدید .کابین اصلا صدا نداره ,کیفیت متریال داخلی و کلیدها و... حداقل 3 الی 4 پله بالاتر از ال 90 قرار داره.
  10+
 • کامبیز

  1396/7/18
  دوست گرامی ..اینقدر رو کیفیت ال ۹۰ بی آپشن و ساندرو بی آپشن و گران مانور ندهید ...من سمند داشتم ۸۳ تا ۹۱ تنها چند بار حلو بندی درست کردم والا هیچ مشکل دیگه نداشت .سال ۹۱ ال۹۰ گرفتم و سال ۹۵ گیربکس سوزاند و در میانه جاده سرگردان شدم ...طوری قطعات گیربگس داغون شده بود. که بعد تعمیر کلی بازم مشکل داشت .وتعنیر کار میگفت اصلا مشکل طراحی در گیربکس و پلوس دارن که یه اورینگ رد کنه تو جاده کل گیربکس به فنا رفته ....تازه اونا هنوز ایرانی سازی نشده بودن. والا الان کیفیت ال ۹۰ بشدت افت کرده ..مثلا مصرف ال ۹۰ ندل ۸۶و ۸۷خیلی کمتر از ال ۹۰ امروز هست ...ال ۹۰ فقط یه موتور خوب داره که tu5پژو هم چیزی ازش کم نداره
  3+
 • دوستدارمردم

  1396/8/10
  اگراینطورکه میگی باسه به پرشیایک ستاره دادند که سگش شرف داره به رنو وهمه ماشیناهمش دروغه میبینن فروش یه ماشینی بالاست میخواین بااین کارزلیلش کنن
  7+

هومن

1396/5/23
اقا خانم اگه اچ 30 نخریم یک خودرو بگو که گیربکس اتوماتیک آیسن ژاپنی با گارانتی 60000 همراه با سانروف و کامپیوتر سفری 4 عدد موتور واقعا عالی TU5 که همه جا قطعه داره با با اون گیربکس شتاب 11 ثانیه و راحتی و بزرگی اتاق که مثل 206 یا ال90 بی ابشن صندلی عقب اذیت نشوند همراه با جی پی اس مولتی مدیا و دوربین و مصرف کم و قدرت واقعا عالی که فقط از موتور نیست بخاطر گیربکس هم هست فرمان 4 حالته و ایر کاندیشن اتوماتیک و کولر عالی فضای کافی صندق عقب صندلی تاشو عقب کنترل روی فرمان 4 ایربک نه شما فقط یک ابشن را بگو چه خودروی بخریم که چهار ایربک داشته باشه با این قیمت چرا دروغ و مغلطه بخدا کم لطفی است اگه یک دلیل وجدانا یک دلیل منطقی نه مثل اون کسی که گفته بود داشبورد کوچیک پس ساندرو بهتر یا تیگو 5 رینگ بزکتر و شاسی است فرمان بقیه مهم نیست تا روزی که منطقی برخورد نکنیم همین است وضع خودرو آبشن خودرو مخالف خودرو خودمان را نمیبینیم بعد داشبرد کوچک تمام گزینه ها است حالا هی شتاب فرمایشی اقا بگیره همه این طوری متوجه میشوند اگه درست میگه پس بقیه سایتها شاید 10 تا فیلم شتاب که اچ30 5 ثانیه جلو میافتد اشتابه است هرچند اقرار کرده از روی ناچار ولی اچ30 واقعا رغیب توی رده قیمتی تا 80 نداره

حقگو

1396/5/25
اقا خانم اگه اچ 30 نخریم و آبشن مهم نیست ایمنی مهم است کدام خودرو تا رنج 60 میلیون 4 ایربک است ببین پاسخ یک نفر به کارشناس خودرو سازنده رنو که چرا مردم اینقدر روز به روز از این خودرو بیشتر خرید و طرفدار پیدا میکنه عین جملات را ببین ((((( یک خودرو بگو که گیربکس اتوماتیک آیسن ژاپنی با گارانتی 60000 همراه با سانروف و کامپیوتر سفری 4 عدد موتور واقعا عالی TU5 که همه جا قطعه داره با با اون گیربکس شتاب 11 ثانیه و 5 انیه از رنو ال90 استپ وی جلو میزنه مصرف پایین راحتی و بزرگی اتاق که مثل 206 یا ال90 بی ابشن صندلی عقب اذیت نشوند همراه با جی پی اس مولتی مدیا و دوربین و مصرف کم و قدرت واقعا عالی که فقط از موتور تنها نیست بخاطر گیربکس هم هست فرمان 4 حالته و ایر کاندیشن اتوماتیک و کولر عالی فضای کافی صندق عقب صندلی تاشو عقب کنترل روی فرمان 4 ایربک جا عینکی اسپویلر حتی لاستیک 205 کنسول جا دستی مولتی مدیا و فرمان چرمی و نه شما فقط یک ابشن را بگو چه خودروی بخریم که چهار ایربک داشته باشه با این قیمت چرا دروغ و مغلطه بخدا کم لطفی است اگه یک دلیل وجدانا یک دلیل منطقی نه مثل اون کسی که گفته بود داشبورد کوچیک پس ساندرو بهتر یا تیگو 5 رینگ بزرگتر به این خاطر 100 میلیون بخری مهم نیست یا اون شاسی است فرمان بقیه آبشن و قیمت مهم نیست و مهم نیست تا روزی که منطقی برخورد نکنیم همین است بعد داشبرد کوچک تمام گزینه ها را جبران میکند حالا هی شتاب با ترمز دستی بالا بگیره پخش کنه مردم متوجه میشون هرچند اقرار کرده از روی ناچار میخواسته خراب کنه اچ30 را و مردم متوجه اش کردن حالا واقعیت که خودروی اچ30 واقعا رغیب توی رده قیمتی تا 80 نداره
 • ناشناس

  1396/5/28
  سلام شما میتونید از خانواده ال90 و ساندرو با خیال راحت خرید کنید دنبال آپشن های فانتزی نباشید اینها بزک کردن خودرو برای گول زدن مردم است تا خودروهای بی کیفیت چینی خود را بفروشند
  17+

خشایار

1396/5/28
سلام ببخشید چرا انتقاد های واقعی را نمیزارن مردم ببیند تا دست این اقا رو شود مگه اینجا محل نظرات نیست چون مردم اگاه میکنیم که با دلیل و رفرنس این فیلم اشتباه است و ساندرو با اختلاف خیلی زیاد از اچ30 شتاب جا میمونه و اگاهی مردم از علت اینگه این فیلم این شکلی درست کرده را گفتم پخش نمیکنید
 • امین

  1396/6/4
  h30 دنگ وفنگ هست حالا به خرج هاش وقطعات بی کیفیت خواهید رسید هر قطعش ماله یه جاست گیربکس المان موتر رو ۶ تا ماشین بسته شده داداشای گلم اس عین یه فرقونه لاستیکاش کافیه از بغل نگاش کنید چه ترکیبی داره که بهترینه بله به مکانیوگک میگید ال ۹۰ میگا اشغاله میدونید چرا چون پول ساز نیست دم مکانیکیا چند تا ال ۹۰ میبینید چند تا محصولات اشغال ایران خوردرو دیگه باب شده هر ۴۰ هزار تا سر سیلندر بخوای از خوشگلی بهره ببرید ام وی ام از همشون قشنگ تره کیفیت کودوم و میگه ال ۹۰ تا ۱۵۰ هزار کیلو متر یه ریاد خرج نداره اچ سی رو هم میبینیم
  5+

ابراهیم

1396/6/11
سلام.من اصلا نظر خاصی رو هیچ کدوم ندارم ولی درگ پخش شده با اطلاعاتی که تو متن میخونیم اصلا همخوانی نداره...کاری ندارم شتاب کدوم بیشتره کدوم کمتر ولی بعید به نظر میرسه تفاوت صفر تا صد این دوتا ماشین 10 ثانیه باشه....

احمد

1396/6/16
سلام
من چند ماهی میشه که اچ سی کراس رو تحویل گرفتم
از هر نظر عالیه...
شتاب صفر تا صدش هم خیلی کمتر از بیست ثانیس...!!!!
با خرید ساندرو شما دوعدد لوگوی رنو خریدید نه چیز دیگه ای!!!
امکانات رفاهی و خدمات پس از فروش اچ سی فوق العاده قوی تره
به دوستانی که میخان توی این محدوده ی قیمتی خرید بکنن حتما پیشنهاد میدم یکبار سوار این ماشین بشن...
باتشکر از خودرو بانک

رسول

1396/6/17
درود بر همه عزیزان
قبل از صحبت راجع به این مقایسه و داوری که از سوی جناب فربد امینی و آقای حسین ریاحی صورت گرفته لازم می دانم به عرض برسانم که ناگفته پیداست که هموطنان عزیزمان در استفاده از خودرو چه از لحاظ کیفیت و فناوری های روز دنیا و چه از لحاظ بهای خودرو با استانداردهای جهانی بسیار فاصله دارند و از این جهت مردم عزیزمان تاکنون خسارات جانی و مالی فراوانی را متحمل شده اند و محکوم به تحمل وضعیت موجود هستند که دلالان و افراد سود جو از این وضعیت اسف بار سوء استفاده میکنند و به همین دلیل از مسئولین امر خواهشمندیم صادقانه و با شرافت موضوع را مورد بررسی قرار داده و چاره ای بیندیشند.
اما درخصوص این مقایسه باید گفت که این داوری با حب و بغض صورت گرفته و یک قضاوت حرفه ای و بی طرفانه نیست بلکه صرفا یک اظهارنظر احساسی-شخصی و سلیقه ای است که در نوع خودش قابل احترام است. این حقیر باتوجه به دلایل ذیل این را عرض میکنم.
1. خود جناب ریاحی از همان ابتدا گفته اند که دید بسیار بدی نسبت به خودروهای چینی دارند... در حالی که در یک نقد منطقی نباید باتوجه به اسم و نام یک محصول قضاوت کرد بلکه باید واقعیت و وضعیت کنونی را برای مردم بیان کرد تا در انتخاب و در نهایت رفاه آنها یاری رسان باشیم.
2. آیا می توان در یک قضاوت حرفه ای و منطقی این را معیار قرار داد که یاد صحبت یکی از دوستان تان بیفید که گفته است "دانگ فنگ به دنگ و فنگ مشهور است." این بیشتر یک صحبت عوامانه و بازی با کلمات است تا یک بررسی علمی. با این افاضات دانش خودتان را زیر سوال می برید و به شعور مخاطب توهین می کنید.
3. بنده از شما سوال می کنم همان طور که خودتان اذعان دارید موتور و گیربکس اچ سی کراس از ساندرو عملکرد نسبتا بهتری دارد امکانات رفاهی بیشتری دارد(ساندرو امکانات رفاهی اصلا ندارد جز کولر و بخاری که از واجبات هستند). نشیمن ، سواری و هندلینگ بهتری نیز دارد. جادار تر نیز هست پس بر چه اساس برنده داوری تان را ساندرو اعلام کردید؟ بگذارید جواب تان را حدس بزنم شاید بفرمایید کیفیت قطعات. خدمتتان باید عرض بکنم که این حرف شما قبل از سال نود تا حدودی میشد پذیرفت اما الان به هیچ وجه هر دو تقریبا دارای یک سطح کیفی هستند در بعضی قطعات حتی برعکس اچی سی بهتر و بلعکس. جهت تصدیق عرایضم تندر نود مدل قبل از سال نود با تولید امسال چقدر میزان مصرف سوختش تفاوت داره. بهتر بگوییم که حضرت عالی هم مثل خیلی از عزیزان دیگر چوب برند شرکت رنو را به سینه می زنید و با اروپایی بودنش خودتان را گول می زنید بله شرکت اروپایی هست ولی این محصول اصلا به روز نیست.
اجازه بدهید یک قیاس داشته باشیم امروز ساندرو و تندر نود مثل گوشی های شرکت نوکیا در سال هشتاد و پنج هستند و محصولات چینی مثل گوشی های شرکت سامسونگ اگر خودشان را بروز رسانی نکنند قطعا برای همیشه کنار گذاشته خواهند شد.
و در پایان باید خدمت دوستان عرض کنم که در سال های آتی کشور چین مانند سایر محصولات مثل گوشی های تلفن همراه، اسباب بازی و وسایل الکتریکی و صوتی تصویری در زمینه خودرو نیز بازار جهانی را قبضه خواهد کرد و این به لطف بهره گیری مناسب از منابع انسانی این کشور است در علم اقتصاد منابع انسانی بر منابع طبیعی برتری دارد. حضور انسان آبادانی‌ست. و در پایان به قول مولانا: انسانم آرزوست.
برای تمامی هم وطنانم شادکامی و سلامتی آرزومندم.
 • solid

  1396/7/13
  بالاخره یه انسان منطقی پیدا شد که دشمن کشور چین نباشه.متاسفانه هنوز مردم ما فکر میکنن خودشون دارن تو کشور شماره 1 جهان زندگی میکنن و بقیه 1000 سال از ایرانیا عقبترن.بنده حدود 10 ساله دارم از برندای مختلف اتومبیل ساخت چین استفاده میکنم .هرسال نسبت به سال قبل قویتر و با کیفیت تر شدن اینو باید قبول کرد دیگه
  13+
 • سعید

  1396/8/27
  احسنت.هستند کسانی که منصفانه تر قضاوت میکنن.2 تا نتیجه میشه گرفت.یکی اینکه طرف با این نظر دادن و مقایسه از طرف شرکتهای رقیب اومده و قصد تخریب داره و احتمال هم داره چیزی بهش بماسه. دوم اینکه با تعصب کورکورانه و ذهن بسته نسبت به این خودرو مقایسه رو انجام داده. سوم اینکه ایشون کمتر اطلاعاتی در مورد H30 کراس نداره که در اون صورت کلا سایت و مطالبش میره زیر سوال.
  والسلام
  2+

حامد

1396/6/19
من این ماشین رو حدود 8 ماهه دارم و نزدیک 10000 کیلومتر روندم ، از چاده هراز و چالوس گرفته تا مشهد و... واقعا از عملکرد گیربکس راضی هستم و تعویض دنده و معکوس ها بسیار به موقع و عالی انجام میشه ، مصرف تو شهر حدود 10 و جاده 6.8 هست.از چسبندگیش به جاده واقعا لذت میبرم و ترمز های قابل اعتمادی داره و تنها ایرادی که بهش وارده صدای طاقچه عقب و ضعیف بودن سیستم صوتی هست که باندهای عقب ضعیف هستن.از استیل نشستن و رانندگیش هم واقعا لذت میبرم.اگر دوباره بخوام تو این رنج قیمت ماشین بخرم قطعا انتخابم بازهم H30 Cross خواهد بود

Hiwa

1396/6/30
من از هيچكدوم از خودرو ها حمايت نميكنم و تعصبيم ندارم
ولي شاسي دانگ فانگ بر اساس اتاق ٣ پژو هست
اين شتابيم ك گرفتين واقعا خودتون بهش اعتقاد دارين!!!!اخه مگه ميشه پيكان از اين بهتر بره!!!
در ضمن دانگ فانگ چينه كاملا قبول ولي ساندرو هم رنو نيست فقط تو چندتا كشور به اسم رنو فروخته ميشه
شركت داچيا روماني ك زيرمجموعه شركت رنو نيسانه
شما نگاه كنيد سيمبل ساندرو داستر تابلو كيفيتش با رونوهاي واقعي مث تليسمان كپچر و كولئوس فرق داره
رنو خوبه ولي داچيا نه

کامبیز

1396/7/18
با سلام .من خودرو پیکان مدل ۵۴ داشتم .درب و داغون .کمتر از ۲۳ثانیه ۰تا ۱۰۰ بود چطوری موتور tu5که همه سایتها میگن دنده اتوماتش خیلی سریع و روان تعویض دنده میکنه شده ۲۳ ثانیه ....الان تو سایتهای دیگه فیلم گذاشتن ۱۴ ثانیه ۰تا ۱۰۰ تازه اونم تو ارتفاعات شمال تهران که اکسیژن هوا رقیقه والا در سطح دریا به مراتب بهتر خواهد بود ....الان برای من مخاطب این مقایسه قابل قبول نیست در صورتیکه نه ساندرو دارم و نه h30که از یکی طرفداری کنم ...اما شما بعنوان سایتی که مقایسه خودرو میگذارین باید این شک رو یه حوری پاسخ بدین ...یا تمام سایتها دیگه دروغ میگن و فیلمهاشون الکیه .یا پیکان مدل ۵۴ قدیمی من از خودرو امروز بهتره ..یا شما نسبت به h30بد نظر هستین...یا h30مشکل فنی داشته که باید تو هنگام تست شما میفهمیدین و با خودرو غیر معیوب تست میزدید ....در هر حال بهتر این شک رو پاسخگو باشین والا تست های بعدی خودرو بانک فاقد ارزش تصمیم گیری میباشد...جای شما بودم مجدد درگ رو با حضور یه سایت دیگه که تست بهتری زدن تکرار میکردم و فیلمش رو میذاشتم

حسین

1396/8/2
مهندس راننده ی اچ سی کراس یادش رفته بود دکمه اسپرت و یا او دی رو بزنه و یا بد نبود، دکمه اسپرت رو که میزنی دوتا معکوس میکشه و با ال 90 و ساندرو تو جاده خدا حافظی میکنه

شاهین

1396/8/3
والا هر دو ماشین انقدر ها ارزش ندارند که بعضی ها دارند هواداریش رو میکنند گول 4 تا آپشن رو نخورید ال90 ظراحیش بده کیفیت داره اچ سی هم که فقط طراحیش یکم بهتره و 4تا آپشن داره همین آخه یکم به عقلتون رجوع کنید اچ سی کراس وزنش 1230kg هست از سمند هم سنگینتره مشخصه شتاب نداره کاری با اعداد ندارم چون خیلی چیزا توو شتاب ماشین تاثیر داره باد لاستیک دمای هوا نوع سوخت سلامت شمع ها و...... ولی خوب بازم مشخصه که شتاب کمی داره در آخر هم بگم که هر دو ماشین اشکالات خودشون رو دارند و داخلی خوبی نداریم انتخواب بین بد و بدتره ولی از حق نگزریم خانواده ی ال90 رو خیلی کم توو تعمیرگاه دیدیم

مهران

1396/8/7
در مورد مقایسه فضای داخلی خیلی در حق دانگ فنگ اجهاف کردین اونطور که نوشتین کیفیت مواد داخل دانگ فنگ به طرز چشمگیری از موارد بی کیفیته ببخشید مگه برای ساندرو از چرمه سوسماره؟مال اونم پلاستیک خشک بازیافتیه.امکاناتی مثل سانروف سنسور دنده عقب تصویری جی پی اس برقراری تماس کولر اتومات گیربکس اتومات با قابلیت های اسپرت و اسنو گامپیوتر صفری دکمه های کنترل روی فرمان کار کردن تریم کربن روی داشبورد همش کشک؟؟؟!!!

صالح

1396/9/11
این ماشین اچ سی دوتا مشکل داره؛
اولیش اینه که شتابش کمی پایینه به نسبت 206 که سابقا داشتم عرض میکنم. یعنی شما سر دست انداز به بعد میبینی که طول میکشه یه کم تا اچ سی روی دور بیفته و کنده بشه. توی شهر زیاد به این نکته برخورد میکنید اما چندان هم بغرنج نیست که حالا بخواد تو ذوقتون بزنه .برای تلطیف این مشکل همچنین اگر روی حالت اسپورت بزارید این مشکل شتاب که عرض کردم کمرنگ تر هم میشه.
ایراد دوم این ماشین هم اینه که افت قیمتش از سایر محصولات ایران خودرو نظیر 206 و پارس و سمند بیشتره. صراحتا عرض کنم رسما سالی سه تا چهار میلیون تومن داره ازاین ماشین می افته. البته افت قیمتش به نسبت ام وی ام و لیفان کمتره اونا دیگه فاجعه بار از قیمتشون می افته سالی 8 تا 10 میلیون تومن.
از باقی جهات این ماشین بسیار معقوله من تا حالا باهاش 17 هزار کیلومتر رانندگی کردم که شامل رانندگی های داخل شهری در کرج ، و سه مسافرت از کرج به تبریز ، به شمال و به بانه بوده در مقاطع زمانی مختلف. بسیار نرم و راحت و خوش سفره، توی شهر هم به خاطر اتومات بودن لذت و راحتی بیشتری رو به شما القا میکنه در حین رانندگی های فرساینده ی ترافیکی.
دیگه عارضم بنده نا به حال گذرم به مکانیکی نیافتاده با این ماشین ولی جویا هستم که قطعاتش در مراکز استانها به وفور پیدا میشه حتی در برخی از شهرهای کوچک با قیمتی مصوب و منطقی. مکانیک ها هم نسبت بهش حس خوبی دارن چون موتورش بسیار براشون اشناست و از همه مهمتر راه دست و فضای خوبی برای تعمیرکار داره تا مسلط تر روی خرابی های زیر کاپوت کار کنه.
دیگه همین ، از نرم بودن این خودرو و برو بودنش هم خیالتون راحت باشه. مطلوب راه میره مطلوبتر از پرشیا و 206 و حتی دنا.
فقط فراموش نکنید اچ سی در بازار تقاضا سالی سه تا چهار تومن افت قیمت داره بسته به سلامت خودرو ، حواستون به این موضوع باشه فردا نگید آی ضرر کردیم. میخواید ضرر نکنید برید ال نود بخرید که سالی دوتومن نهایتا از قیمتش می افته. بلاخره بحث "پاداش و جزا" در هر زمینه ایی مطرح هست از جمله خودرو. این خودرو به نرمی ال نوده به اضافه اینکه اپشنها و امکاناتش خیلی از ال نود بهتره به نظرم اما ابدا در زمان فروش به اندازه ال نود خواستگار نداره. شتاب ال نود هم به نظرم کمی از این اچ سی بیشتره،عرض کردم کمی فقط، تفکرتون سمت توربو نره .
دیگه الباقی مسائل سلیقه ایی هست این تجربه من بود از اچ سی کراس. راضی ام در کل.

علیرضا

1396/9/19
سلام اینقدر برتری داره اچ30 نسبت به ساندرو یا ال 90 بی ابشن دارد که واقعا تعجب داره البته 90 نفر واقعیت نوشتن ولی 10 نفر که مالک خودرو ال90 ساندرو هستن برای کم کردن ناراحتی خودشان یک حرف های عجیبی میزنن سایت اسب بخار مقایسه و جدولی تهیه کرده که بمشخصات فنی رنو ساندرو استپ وی اتوماتیک دانگ فنگ H30 کراس اشاره کرده قضاوت با منطق
موتور ۱٫۶ لیتری K4M ۱٫۶ لیتری TU5
قدرت موتور (اسب بخار) ۱۰۵ ۱۰۵
گشتاور (نیوتون متر) ۱۴۰ ۱۴۲
گیربکس ۴ دنده اتوماتیک تیپترونیک با حالت برفی ۴ دنده اتوماتیک استپ گیت با حالت برفی و اسپرت و O/D
مصرف سوخت ترکیبی (لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر) ۸ ۷٫۰۷
حداکثر سرعت (کیلومتر بر ساعت) ۱۸۰ ۱۸۵
شتاب صفر تا صد در شرایط ایده آل (ثانیه) ۱۱٫۵ ۱۲٫۵
وزن خالص (کیلوگرم) ۱۱۹۳ ۱۲۳۰
حجم باک (لیتر) ۵۰ ۵۱
طول/ عرض/ ارتفاع (میلی متر) ۴۰۲۲/ ۱۷۵۳/ ۱۵۸۴ ۴۳۵۱/ ۱۷۶۰/ ۱۵۲۸
مشخصات لاستیک ۱۸۵/۶۵ R15 ۲۰۵/۵۰ R16
سیستم تعلیق جلو/ عقب مک فرسون/ اکسل مقطع H مک فرسون/ اکسل مقطع H

مشخصات ایمنی رنو ساندرو استپ وی اتوماتیک دانگ فنگ H30 کراس
سطح ایمنی سه ستاره ایمنی از Euro Ncap بررسی رسمی انجام نشده است
تعداد کیسه هوا ۲ ۴
ترمز جلو/ عقب دیسکی- کاسه ای دیسکی – دیسکی
سامانه های کنترلی ABS-EBD ABS-EBD
سنسور پارک و دوربین عقب به صورت آپشن دارد

امکانات رفاهی رنو ساندرو استپ وی اتوماتیک دانگ فنگ H30 کراس
سانروف ندارد دارد
تنظیم ستون فرمان در دو جهت در چهار جهت
سیستم تهویه دستی اتوماتیک
کامپیوتر سفر دارد دارد
کروزکنترل قابل نصب به صورت سفارشی قابل نصب به صورت سفارشی
مانیتور/GPS/ بلوتوث به صورت آپشن دارد

قیمت (تومان) رنو ساندرو استپ وی اتوماتیک دانگ فنگ H30 کراس
کارخانه ۵۲٫۵۵۰٫۰۰۰ ۴۵٫۳۰۰٫۰۰۰
بازار ۵۶ الی ۶۱ ۵۲ الی
Top